Skocz do zawartości
jan222

ziemniaki bez obornika

Rekomendowane odpowiedzi

kiedyś też tak miałem i nawet zdąrzyły jako tako urosnąć tylko Bronka trochę mi zmarzła mróz przyszedł na początku października .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie dobrze jak ziemniaki się odmładzają - skórka się obiera jak u młodych i źle się przechowują (szybko gniją) no i ze skrobią jest tak jak mówi Mateusz jest niższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Jestem załamany te ziemniaki mnie w tym roku dobijają! Sprawdzałem co pod tymi krzaczyskami i pod większością nic nie ma!!!! nic nawet zalążków ziemniaka - chyba sobie z naci zrobie kiszonke!!! (tragedia), bo takich pięknych "wizualnie" ziemniaków (tzn to co nad ziemią) nigdy nie miałem a nawet sąsiedzi się dziwią! Jest to odmiana Santa zakupiona z centrali natomiast moia "bardzo stara" Karlena już uschła ale pod krzakami ma dosyć duże bulwy!

Ps na skrobii mi nie zależy.

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam u was ziemiaki. Moje jeszcze zielone nie wiadomo kiedy je kopać, dziwne że przetrwały raz potraktowałem ich actarą na stonkę i pytonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie kopie , myślę że 1/5 tego co normalnie , takich ponad 4 cm . jeszcze nie miałem takiego dziadostwa . w dodatku na kamienistym polu , to więcej kamieni niż kartofli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo u mnie niedawno przestały kwitnąć!!! Jak ktoś chce sprzedam młode Dziś byłem na polu na szczęście coś pod krzakami już jest nie za duże ale jest! A kopanie to chyba nie wcześniej jak za miesiąc. Czy jest jakiś środek (jeżeli za miesiąc jeszcze nie uschną), by je potraktować żeby uschneły, bo z zieloną łętą nie da się kopać nie wspominając już o przechowaniu!?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reglone można dać , pewno i cos innego by się znalazło . 2-3 tygodnie przed zbiorem . U mnie suche na szczęście ( choć zielone to jeszcze urosną ale te kopanie by było nie wiadomo kiedy ), odmiany Orlik , Bila i Irga .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orlik, Bila !!!

To są odmiana bardzo wczesna a ty dopiero będziesz kopał i mówisz że zielona to chyba w czerwcu sadziłeś i z 5 razy pryskałeś na grzyba bo niemożliwe by niezaschły naturalnie.

Co masz zamiar robić z nimi na przechowywanie do wiosny?- nie radzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież pisałem że suche , miałem w poprzednich latach wawrzyna i miałem dość , bez pryskania się nie obchodziło , a ziemniak był jak u nas niechodliwy i w ogóle nieładnie wyglądał , głębokie oczka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jadalnego 2,5 t czy ogółem jeśli jadalnego to i tak dużo u mnie jadalnego pow. 4 cm będzie ok. 8 ton z ha , a bywało i ponad 40 . W tym roku odmiany Bila , Orlik , a najwięcej Irgi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję solidnego odbiorcy na ziemniaki najlepjej luzem. Czy ktoś ma namiary na kogoś takiego?

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to luzem? Bez sortowania - to nie te czasy.

Napisz jakie ziemniaki odmiana i jaka ilość a coś ci znajdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te czasy, bo mogę odwozić do przetwórni jak w poprzednicz latach ale cena...!

Luzem, ale sortowane (przebrane na kombajnie z zanieczyszczeń, rozstaw rolek ok 3,5 - 4cm) tak więc bez drobniaków, mogą być i większe. Zależy jakie potrzebne a ja się dostosuję chodzi tylko o najlepszą cenę. Ilość to ok 15-20 ton (wsztępny szacunek, bo ziemniaki na polu do kopania ok 3 tyg). Odmiana SANTE. Nie proponuję Karleny, bo to była w tym roku porażka!

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas za hurt jadalne płacą ok. 8 zł za 15 kg worek ale u was w łodzi jest lepsza cena (przynajmniej była) jeśli cię to satysakcjonuje to daj namiary a ja cię skontaktuję z odbiorcą.

macew19@tlen.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie plon w porządku... po części to zasługa nawożenia mineralnego organicznego i mikroelementowego ale także ziemi, gdyż moje gliny dość dobrze akumulują wode tzn nie wysychaja tak jak piaski i w tym roku to widac szczególnie.. Plon tak starej i "chodliwej" w moich stronach odmiany jak ATOL po zbiorze kombajnowym oceniam na 32t/ha, CYKADA nie gorsza ale jeszcze musze skończyć kombajnowac zanim się wypowiem... A co do cen to Atola sortowanego i zapakowanego sprzedaje po 1zł/kg..a Cykade jeszcze nie sprzedawałem (tę wole sprzedawać późną wiosną bo się dobrze przechowuje)...w naszych stronach dzięki przywiązaniu do walorów smakowych za ATOL-a mozna za niego wziąść zawsze 20 -30% więcej niż za inne odmiany co rekompensuje jego niższą plenność..

 

Mam pytanie dla rolników z innych rejonów Polski czy u Was jeszcze ktoś sadzi tak starą odmiane jak ATOL?

 

Pozdrawiam e-rolników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym roku miałem ziemniaki bez grama nawozu na podłozu z pieczarkarni.

jestem z tego barzdzo zadowolony.ziemniaki sa zdrowe bez parcha tylko trafiaja sie zgnite ale to przez ta susze i póżniejsze deszcze ktore u mnie trwały ponad miesiac.(miałem to samo w tamtym roku).

plonowanie bardzo podobne jak w tamtym roku ale to też zależy od działki i warunków.

ogólnie jestem bardzo zadowolony.polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pochwaliłem dzień porzed zachodem słońca.." Cykada jednak znacznie gorsza ...po wykombajnowaniu wszytskiego okazuje się 2/3 tego czego się spodziewałem .. w stosunku nawet do Atola porażka - wysoko wiążą bulwy i druga rzecz zbyt dużo zgnitych choc bez skazy są te zdrowe... chyba z niej zrezygnujemy .. Podsumowując...na plus: smak, ładny kształ bulw i walory przechowalnicze ..na minus -->wierna w plonowaniu na moich glebach ta odmaina NIE JEST .. podjeliśmy decyzje zastepujemy czymś innym ..myśle o odmianei SATINA nie wiem czy to dobry wybór.. jak ona się przechowuje?

 

Pozdrawiam e -rolników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Satine - to świetny wybór bardzo plenna, bardzo duże bulwy, dobry smak, nieżle się przechowuje, miąż żółty.

Poz. wjacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co sie moze dziać z ziemniakiem jak ma czarne plamy tak jak by gnił ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te plamy są na zewnątrz czy po przekrojeniu bulwy?

Prawdopodobnie porażone wirusem ale napisz coś więcej (mogą gnić jak się ociepli).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te plamy są na zewnątrz czy po przekrojeniu bulwy?

Prawdopodobnie porażone wirusem ale napisz coś więcej (mogą gnić jak się ociepli).

Te plamy sa w środku bulwy a takżena zewnątrz pod łupą.

Jak sie o ciepli nie gniją zdazyło mi sie to pierwszy raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...