Skocz do zawartości
Vario Tigeer

opłacalność produkcji prosiąt

Rekomendowane odpowiedzi

chciał bym utrzymywać w swoim gosp tylko lochy od których prosięta odstawiał bym lokalnemu odbiorcy zaczoł bym od 30 może 50 macior krytych własnymi knurami czy było by to opłacalne?? prosze o rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pójdziesz do pracy w miescie

był u mnie gość co wysłał 2 synów do pracy aby wyjść na 0 i już nie produkuje prosiąt miał 150 loch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no tak:) a jak spadnie cena to przy tej ilośc utrzymam się na rynku?

 

Nie martw sie ceną, tylko stałym odbiorcą, byś miał zapewniony zbyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o zbyt się nie martwie oferuje mi cene 150 zł za szt bez względu na to czy będzie górka czy dołek świnski do dobrze chyba co? mam aktualnie 6 macior i produkuje tuczniki w cyklu zamknietym i trudno mi sie zdecydować sporo pracy przy tym nie chce byc wyzyskiwany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o zbyt się nie martwie oferuje mi cene 150 zł za szt bez względu na to czy będzie górka czy dołek świnski do dobrze chyba co? mam aktualnie 6 macior i produkuje tuczniki w cyklu zamknietym i trudno mi sie zdecydować sporo pracy przy tym nie chce byc wyzyskiwany

 

150 zł * 6 szt (macior) * 20 szt prosiąt od maciory (2 mioty*10 sztuk)=18.000 złotych. teraz odejmij od tego koszty inseminacji, weterynarii, paszy(niwwłasnejale kupnej - koncentraty) i sciółki. policz teraz zysk alternatywny - ile musisz miec własnych zbóz co by odpowiednio dawke żywieniowa przygotować i "sprzedaj ją". Co ci wyszlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o zbyt się nie martwie oferuje mi cene 150 zł za szt bez względu na to czy będzie górka czy dołek świnski do dobrze chyba co? mam aktualnie 6 macior i produkuje tuczniki w cyklu zamknietym i trudno mi sie zdecydować sporo pracy przy tym nie chce byc wyzyskiwany

 

150 zł * 6 szt (macior) * 20 szt prosiąt od maciory (2 mioty*10 sztuk)=18.000 złotych. teraz odejmij od tego koszty inseminacji, weterynarii, paszy(niwwłasnejale kupnej - koncentraty) i sciółki. policz teraz zysk alternatywny - ile musisz miec własnych zbóz co by odpowiednio dawke żywieniowa przygotować i "sprzedaj ją". Co ci wyszlo?

 

Wciągnęło mnie to z lekka ...

Z różnych kalkulacji wyszło mi, że na 10 prosiaków trzeba około, średnio 350-400 kg różnego rodzaju zboża (głównie żywienie maciory). Czyli w ciągu roku musimy wyzywić 12 macior. Czyli trzeba by 4,8 - 5 ton zboża. Teraz żboże jest tanie 300-500 złotych. licząc średnio-średnio: 5 x 400 = 2000 złotych.

 

Jeśli się mylę - popraw(cie).

 

Pozdrawaim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o produkcję prosiąt to w mojej okolicy gorpodarstwa będące w tym kierunku produkcji podpisują zazwyczaj umowy z odbiorcami i okreslaja jasno wszystkie warunki czyli ilość sztuk w roku, to jakie szczepienia mają być wykonane, kastracja itp. (potwierdzne wszystko rachunkami z weterynarii), a jeśli chodzi o cenę to wygląda tak, że jest cena bazowa najczęściej 80-100zł plus cena tucznika w wadze żywej x masa prosiaka czyli np. 80+4,5x20 =170zł/szt. Myśle, że to dobry pomysł bo nie ma później nieporozumień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obliczyłem że w moim gosp. koszt produkcji 1 prosięcia wynosi 68zł :/ jeśli cena za szt byla by 150zł to 82zł zysku/szt z jednaj maciory (20prosiąt) zyskał był 1640 zł/rok nie zadużo, ale zakładam że macior było by min.60 to do kieszonki wpadło by 98400zł ale nie liczyłem tego że przez cały rok nocy był nie przespał i przez cały dzień świnek doglądał

 

JacekXXL to b.dobry sposób na wysene prosiąt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODRzyk napisał:

150 zł * 6 szt (macior) * 20 szt prosiąt od maciory (2 mioty*10 sztuk)=18.000 złotych. teraz odejmij od tego koszty inseminacji, weterynarii, paszy(niwwłasnejale kupnej - koncentraty) i sciółki. policz teraz zysk alternatywny - ile musisz miec własnych zbóz co by odpowiednio dawke żywieniowa przygotować i "sprzedaj ją". Co ci wyszlo?

a no produkować komuś materiał to tuczu to już lepiej samemu go utuczyć i "zjeść"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciągnęło mnie to z lekka ...

Z różnych kalkulacji wyszło mi, że na 10 prosiaków trzeba około, średnio 350-400 kg różnego rodzaju zboża (głównie żywienie maciory). Czyli w ciągu roku musimy wyzywić 12 macior. Czyli trzeba by 4,8 - 5 ton zboża. Teraz żboże jest tanie 300-500 złotych. licząc średnio-średnio: 5 x 400 = 2000 złotych.

 

Jeśli się mylę - popraw(cie).

 

Pozdrawaim.

 

locha w ciagu roku zjada 1 tone paszy x 700zł +- to daje 12szt x 700zł=8400zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Panowie

dość delikatnie liczycie te koszty.

Po pierwsze nie zawsze udaje się zamknąć dwa mioty w jednym roku.

Po drugie liczenie średniej 10 na miot to też na wyrost. (owszem są i takie co dadzą więcej, ale część da też mniej.

Po trzecie na tonie paszy nie wyżywisz maciory z dwoma miotami w roku.

Ja do kalkulacji zawsze przyjmowałem średnią 18 sztuk na rok od maciory i paszy 1,5 tony. Doprawdy nie jest to wcale zaniżony wynik bo w niektóre lata średnia nie była nawet taka, ale do kalkulacji jest ok.

Jak kalkuluję koszty to wolę nawet ciut zawyżyć, zaś wpływy zaniżyć, bo wtedy jest się bliższym prawdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ODRy 443 kg\rok??? około 1000kg i to zależy czy ma 150kg czy 250kg. tak jak pisali praktycy ito nie byle czego bo to stado podstawowe!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...