Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

ziemie przepisałem 17grudnia dzierżawy przepisałem do końca roku, teraz złozyłem papiery na dzierżawe do anr o brakujące hektary w moim przypadku jest to 6ha, dziś rozmawiałem z panią z arimr i powiedziała ze w nastepnym tygodniu dostane list ze przyznali mi premie i bede miał 180dni na załatwienie reszty spraw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koledzy mam takie pytanko.

W chili obecnej pracuje w firmie prywatnej na umowe o prace. W 2010 roku mam przejąć gospodarstwo i mam zamiar starać się o dofinansowanie dla młodego rolnika. Moje pytanie jest następujące

Czy będę musiał całkowicie zrezygnować się z pracy i zająć tylko gospodarką, czy możliwe jest łączenie tych dwóch zajęć. Oczywiście płacił bym składki w KRUS. Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łączenie dwóch zajęć jest jak najbardziej możliwe (ale nie umowa o pracę) o ile spełnisz wszystkie wymagania, czyli między innymi samodzielne prowadzenie gospodarstwa przez okres 5 lat, oraz podleganie ubezpieczeniu społecznemu w KRUS prze 36 miesięcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie jak na ironię właśnie wczoraj przyszło zawiadomienie, o nie wydaniu decyzji w terminie (już drugie) ze względu na złożoność sprawy dają sobie czas do końca lutego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas naszczecie było tylko 90 wniosków z całego województwa to sprawy szły troche szybciej niż np. w mazowieckim prawie 1200wniosków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie do młodego rolnika można mieć wykształcenie średnie nierolnicze(matura po LO) + 3 lata stażu?? Czy może te 3 lata stażu można mieć tylko wtedy kiedy ma się wyższe wykształcenie nierolnicze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem decyzję z ARiMR, o przyznaniu ,,premii"

I mam kilka wątpliwości:

1 Ojciec przekazuje mi jedną działkę o powierzchni 19ha. Ziemię chcemy przepisać w niedługim czasie, ale nie dostaliśmy jeszcze decyzji o dopłatach na 2008. Część ziemi (druga działka) zostanie w posiadaniu mojego ojca. Więc jak z dopłatami na 2008 czy trzeba podejmować jakieś działania (wnioski) ? Czy po prostu cała suma dopłat zostanie przyznana mojemu ojcu?

2. Wiem, że muszę złożyć oświadczenie o przejęciu zobowiązań ONW, ale kiedy muszę to zrobić? Jeszcze przed opisami, czy dopiero później, i w jakim terminie?

3. Jak będzie z płatnością zwierzęcą? Wyczytałem, że muszę nabyć zwierzęta w okresie nie późniejszym niż do 14 marca.

Czy ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości?

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dokońca bo u mnie ojciec przepisał mi gospodarke w dniu 17 grudzień i on dostanie dopłate obszaarową i cukrową a ja dostane ONW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie dokońca bo u mnie ojciec przepisał mi gospodarke w dniu 17 grudzień i on dostanie dopłate obszaarową i cukrową a ja dostane ONW.

 

Rozumiem, że w tym czasie nie mieliście jeszcze decyzji o przyznaniu dopłat?

Na pewno jesteś zorientowany:

Muszę złożyć oświadczenie o przejęciu zobowiązań ONW, ale kiedy muszę to zrobić? Jeszcze przed opisami, czy dopiero później, i w jakim terminie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie mielismy decyzji o dopłatach, ale najlepiej to zadzwoń do biura powiatowego ARiMR i sie dowiedz, bo ja nie pamiętam czy to było przed przepisaniem gospodarstwa czy po przepisaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też dostałem decyzje o przyznaniu premi, jeszcze "tylko" musze dokupić albo wydzierżawić 6ha i wszytkie warunki bede miał spełnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeszcze nie mielismy decyzji o dopłatach, ale najlepiej to zadzwoń do biura powiatowego ARiMR i sie dowiedz, bo ja nie pamiętam czy to było przed przepisaniem gospodarstwa czy po przepisaniu.

 

Byłem dziś w ARiMR i powiedzieli mi, że warto byłoby poczekać z przepisaniem ziemi do wydania decyzji o dopłatach. Tylko nie uśmiecha mi się czekać nie wiadomo jak długo (czerwiec???? Bo mieliśmy korektę)

Swoją drogą ciekawe czy jak teraz przepiszę to znowu zostaną wprowadzone zmiany (kolejny pretekst aby opóźnić dopłaty)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy w przypadku gdy w biznesplanie nie ujełem że bede uprawiał np ziemniaki przemysłowe a dajmy na to ze za 2 lata bede chciał je posadzić to co musze zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To je sadz bo kontorola i tak bedzie w 4 lata po przepisaniu ewentualnie w ostatnim. A pozatym jak masz sporo ha to tam te 2-3 ha nie robi roznicy w sumie ESU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie czy w przypadku gdy w biznesplanie nie ujełem że bede uprawiał np ziemniaki przemysłowe a dajmy na to ze za 2 lata bede chciał je posadzić to co musze zrobić?

 

Gdzieś czytałem, że jeśli zmiany dotyczą do 30% powierzchni deklarowanych w biznesplanie, nie ma potrzeby informowania ARiMR. A po za tym to raczej z ha ziemniaków jest wysoki przelicznik ESU.

 

Z kolei mam pewne wątpliwości co do własnych zapisów w planie rozwoju gospodarstwa. Zadeklarowałem zakup owijarki, wartość 10 tys. brutto. W pobliskiej składnicy mogę kupić taką maszynę za 8 tys. co z pozostałymi 2 tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba rozliczyć 70% netto czyli w praktyce prawie całość bo + vat

Ale jest w zapisie że w razie niewywiazania sie z opisanego biznesplanu trzeba zwrocic CZESC lub calosc kasy. Wiec za te 2 tysiaki duzo ci nie narobią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No trzeba rozliczyć 70% netto czyli w praktyce prawie całość bo + vat

Ale jest w zapisie że w razie niewywiazania sie z opisanego biznesplanu trzeba zwrocic CZESC lub calosc kasy. Wiec za te 2 tysiaki duzo ci nie narobią

do kosztów kwalifikowanych wlicza sie vat. czyli 70% razem z vatem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo. No to nie wiedziałem przepraszam. To inaczej jak w SPO.

Dzieki za info no wlasnie tata juz chce jak najszybciej sie pozbyc pola i powoli trzeba sie ruszyc za tą sprawą.

A i jeszcze mam tu wątpliwości

 

Jednorazowa premia w wysokości 50 tys. złotych.

 

Kwota premii nie przekracza równowartości 55 tys. EUR, zgodnie z załącznikiem do

rozporządzenia Rady (WE)

 

Czyli że można w sumie wiecej dostac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie jest to niemozliwe choć niedawno szłyszałem ze mają zwiększyc premie do 75tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem, we wniosku na młodego rolnika jako działki które mam przejąć wymieniłem te które otrzymałem w drodze darownizny czyli 23ha a jako że w woj zachodniopomorskim potrzeba ponad 29ha to wystąpiłem od ANR o dzierzawe gruntów, bylo tego ponad 6ha przetarg an to miał sie odbyć w lutym a dzis sie dowiedziałem ze te działki bedą sprzedane nie dzierżawione ale dopiero w 2010r. mógłbym je kupić ale ja musze miec 29ha do lipca tego roku. i pytanie czy jezeli znajde inne grunty i spełnie te 29 ha to czy moge jeszcze złożyć korekte do młodego rolnika skoro juz w styczniu dostałem decyzje o przyznaniu premi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Mam kolejny problem, otóż z SPO 2004-2006 wybudowaliśmy płytę i zbiornik. I teraz gospodarstwo zostało podzielone, jedna działka przepisana na mnie (bez zabudowań) Czy czekają nas za to sankcje (zwrot pieniędzy) Ale przecież ojciec nie zmniejsza pogłowia zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na to SPO nic narazie nie stkładałem ale podstawa wniosku jest biznesplan, a w biznesplanie pewnie jest zapisane ile ma tata pola i poglowia zwierzat.

Dokupić tak ale zmniejszyc napewno nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ma takie pytanie chce przejac w tym roku no powiedzmy na wiosne gospodaestwo od ojca ale pracuje i dostaje normalna wypłate co miesiac. czy ta moja praca moze przeszkodzic w otrzymaniu tych przysłowiowych "50 tys" dla mlodego rolnika? mi sie wydaje ze moge sobie normalnie pracowac no powiedzmy w "cywilu" i byc tym MŁODYM ROLNIKIEM prowadzac swoje gospodarstwo z usmiechem na twarzy ale wiecie w naszym kraju wszystko jest mozliwe wiec pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden z podstawowych warunków MR:

-należy być co najmniej 3 lata ubezpieczonym w KRUS'ie!

nie da się być jednocześnie na KRUS'ie i ZUS'ie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...