Skocz do zawartości
rybka2485

Mieszanka zbozowa+??? dla krowek mlecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcialbym abyscie mi doradzili co zasiac po zniwach po Mieszance zbozowej(jeczmien+owies+pszenica) gdyz mam za malo troszke łąk a chce powiekszyc stado tzn samo sie powiekszy hehe...jakie dodatki np do mieszanki(owies+jeczmien)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze najlepsze mieszanki dla krów to te z grochem i łubinem. Nadają sie na kiszonke jak i na ziarno. ja takie własnie sieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi sie ze najlepsze mieszanki dla krów to te z grochem i łubinem. Nadają sie na kiszonke jak i na ziarno. ja takie własnie sieje.

 

ja w ubieglym roku zasialem przed kukurydza wlasnie taka mieszanke z grochem i lubinem i skosilem jak tylko pojawilo sie mleczko w zdzblach.... ale w balotachh nie zabardzo wyszo... a ty w pryzmie robisz czy jak ? przed kuku czy po zniwach??i kiedy kosisz tzn w jakim stadium rosliny??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kosze w fazie mleczno woskowej grochu, wypada to gdzies na początku lipca.Kiszonke z podsuszonego materiału robie na pryzmie naziemnej,a kolega robiłw balotach i wychodziła mu niezła, ale teraz tez robi na pryzmie ze względu na koszt.Mnie tez brakuje pola, wiec kupuje wysłodki buraczane i jesli mieszkasz niedaleko cukrowni to radze Ci to samo, jest to bardzo tania i dobra pasza energetyczna.Ja mam do cukrowni 100km, a transport płace 3zł z kilometra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wyslodki mam z krasnystawu cos ok 80km ale kupuje od ZDR-u cos tam z gleboznastwem z siedziba w Pulawach.... wyslodki mam po 1,30 (ostatnio w kampanii) + 100zl dla kierowcy zeby przywiozl mi na "podworze" a jak nie to biore kluczyk i szwagier mi przywozi.... ostatnio wzialem 4samochody ok 120t + swoje 4samochody ze Strzyzowa ale te to wogole sie psuja i nie chca mucki wsuwac :/

co do belotow to za duzy koszt bo nie mam wlasnej prasy ani owijarki i w tym roku sprobuje w pryzmie a jest ok 4ha w jednym kawalku i blisko domu a na innych wsieje konczyne razem ze zbozem na wiosne to bede mial na "siano"

 

a moze inne jakies dobre ziola sa na kiszonke oprocz lubinu i groszku?? -- wyka czy cus podobnego, cos duzo co ma bialka...

 

mialem zyto razem z lubinem i groszkiem troche wsiane ale nie sprawdza sie taka kombinacja, wiec moze owies sam z peluszka groszkiem i lubinem:D

 

a i jak wysiewacie dodatki na hektar

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam problem podobny do Ciebie ze nie mam zbyt duzo łąk mam taka metode ze w maju sieczemy wszystko na siano i dopiero jak odrosnie od polowy czerwca krowy ida na wypas.

A do tego czasu to przywoze im trawe przewaznie marnej jakosci z roznych lak od roznych ludzi.

W tym roku akurat dobrze sie sklada bo jeszcze mam pol pryzmy kiszonki z kuku wiec pewnie do konca czerwca starczy no ale kiszonka to nie wszystko. Pasowaloby do kiszonki dawac im jakas zielonke bogata w bialko a nie kijowej jakosci trawy. Dlatego czy jest jakas mieszanka zebym mogl jak najwczesniej z wiosny zasiac i zeby tak na poczatek maja bylo juz do zbioru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja płace 3-3.50 za wysłodki i kupuje na cały rok ,gdyz tez mi brakuje pola.Jak masz wysłodki to mieszanke zasiał bym na ziarno, poniewaz kiszonka nadaje sie dla młodzierzy i krów zasuszonych.Mozna siac:Owies+łubin zół 80 +60 kg ha

Owies +peluszka 95 +55 +15 łubin zół

owies +łubin wąskolistny 80 +60

owies +jeczmien +peluszka 80-30 -80

jeczmien +groch 105-65

pszenica j +groch 155-65

owies + peluszka 95-70

Na wiosne mozna zasiac zycice , chyba najszybciej rosnie poczatek czerwca powinna byc, moze wczesniej , zalezy od opadów. Ale gdy bedzie susza to ją upali zresztą mróz tez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam problem jak roni i takie samo pytanie: czy jest jakas naprawde dobra mieszanka czegos dla krowek mlecznych po zniwach lub przed siewem kuku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rybka planujesz siac cos przed kukurydza?? podobno kukurydza jest pozniej bardzo slaba. chyba ze masz juz moze doswiadczenie i siales juz tak i kukurydza byla ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kiedyś siałem przed kukurydzą żyto ozime i w maju kosiłem na kiszonkę, ale kukurydza po życie to jak toto lotek jeśli przyjdzie susza to 1,5m i zero efektu. Teraz wole Zasiać wcześniej ok10-15 kwietnia kukurydzę o około FAO-280 i wiem że napewno będę miał dobra kiszonkę. Ja nie mam problemu z objętościówką, ale w mojej okolicy zauważyłem, że ludzie robią taki trik, że po jęczmieniu ozimym sieją kukurydzę o Fao- 170 normalnie w rzędy i przed przymrozkami w październiku kiszą może nie ma to super jakości ale spora wyrasta i objętością troche zapełnia krówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Jacek u ciebie na zachodzie jest cieplejszy klimat niz u mnie na lubelszczyznie... my kuku tu zazwyczaj siejemy w maju na poczatku.... w ubieglym roku po mieszance na wiosne zasialem kuku w pierwszy tydzien czerwca i urosla nawet spora ale na gorkach byla malutka do kolan zalezy jakie ziemie masz i jakie nawozy dajesz.... roznie to bywa...

 

w ubieglym roku na 1ha zasialem pod koniec marca mieszanke z owsa jeczmienia peluszki lubinu i groszku, w kwietniu rzucilem nawozu troszke i pod koniec maja wykosil bodajze w ostatni tydzien (wyszlo 20bel) i po tym nawiozlem gnojownika na to i troszke gnojowki i zaoralem i zasialem kuku... kuku kosilem na zielono dla krowek od wrzesnia do polowy pazdziernika a potem talerzowka i zasialem zyto ozime.... teraz mam zyto ktore skosze w maju i odrazu zasieje kuku a na drugi roczek mysle nad jakas pszenica czy cus na tym ha

 

wytlumaczcie mi na czym polegaja te oznaczenia FAO - 280 czy 170?? co to jest?? ja jestem przekonany do reduty i mi wychodzi elegancko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fao oznacza wczesność kukurydzy, im jest wyższa tym kuku potrzebuje więcej czasu na wytworzenie suchej masy i dojrzewanie ziarna, Czyli jak siejemy po jakimś przedplonie powinno się wybierać odmiany o niskim Fao 180 - 200

 

Żyto jest chyba najszybciej rosnącym przedplonem dla kuku. Ja zrobiłem ostatnio taki trik że wsiałem sorgo po życie i mimo naprawde strasznej suszy do połowy lipca, wyrosło świetnie prawie metr wyższe od kukurydzy. Ale pow. sorga stanowiła łącznie i tak tylko 1/5 kukurydzy, bo ona jest jednak podstawą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca FAO to czas- to ilość światłą potrzebna do osiągnięcia dojrzałości. W dobrych latach to i kukurydza o wysokim FAO dojrzeje do zbioru. Trzeba pamiętać, że kukurydza jest rośliną światłolubną i jak będzie ciągle pochmurno to są kłopoty z dojrzewaniem.

Natomiast właśnie po przedplonach typu żyto, mieszanki zbożowe konieczne jest używanie kukurydzy o niskim FAO bo ilość światła potzrebna do dojrzenia się zminiejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...