Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

No nie koniecznie 3 lata w KRUSie. Raczej że nie możesz byc w ZUSie. Sprawa jest taka że jesli sie dobrze znasz z pracodawcą to moznaby zrobic ze przejdziesz na krus jak ci tata zapisze pole a ty se tak bedziesz pracowal z ubespieczeniem w krusie. a po 5 latach przejdziesz na zus.

A co do naszego państwa to nie masz co nazekac bo nigdzie nie ma tak ze ktos pracuje normalnie i jest jednoczesnie gospodorzem zawodowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja słyszale ze jesli ktos ma np; zawodowe wykształcenie rolnicze to musi byc ten warunek 3 lat ale ja mam tech. wet.(srednie wyksz.) i tych lat chyba nie musze miec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie rozumiem toku twego myślenia.

Jeśli ktoś ma rolnicze to musi jeszcze miec 3 lata w krus?

A jesli ktos nie ma rolniczego to nie musi miec 3 lat w krusie?

Moim zdaniem bez sensu.

A poza tym w ODR mowili mi ze narazie MR nie uruchamiają i jest mozliwosc ze go juz nie bedzie bo jest planowany inny "mikroprzedsiebiorstwo"

choć mi sie nie wydaje.

Lecz tak mowila baba w ODR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja słyszalem ze MR jest ostatni rok a z tym krusem chodzi o roznice miedzy wyksztalceniem zawodowym a srednim czyli jesli ktos ma zawód rolnik po szkole zawodowej musi miec 3 lata krusu a jak ktos ma srednie np tech rol. , tech wet tam jest jeszcze spis tych techników którzy wchodz w sklad tego "wyksztalcenia rolniczeg" to musi byc w krusie bez tam zadnych 3 lat. mi to mowil facet ktory zajmuje sie wypisywaniem wnioskow dla rolnikow poprostu ma takie swoje biuro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba mało wie.

Bo nie sądze ażeby technik weterynarii wiedział więcej o rolnictwie

niż gościu co 3 lata chodzi do zawodówki i ma lekcje i ma praktyki itd.

Ale jesli tak jest jak mowisz to żeczywiście bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli ma podstawowe lub zawodowe nei rolnicze to trzeba być ubezpieczonym w krusie przez 5 lat, a jeżeli srednie lub wyzsze nei rolnicze to 3lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dodatkowo w KRUSie trzeba być ubezpieczonym co najmmniej do dnia upływu trzech lat od dnia wypłaty pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starając się o pomoc w ramach MR wskazane jest posiadanie zawodowego, średniego bądż wyższego wykształcenia rolniczego. W tym wypadku nie ma wymogu posiadania stażu pracy w rolnictwie przed przystąpieniem do programu. (Pozostawania ubezpieczonym w KRUSie przed otrzymaniem pomocy.)

 

W przypadku posiadania wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego lub zasadniczego zawodowego innego niż rolnicze wymagany jest 5 letni staż pracy w rolnictwie (5 lat w KRUSie jako domownik, lub zatrudnienia w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę, lub spółdzielczej umowy o pracę)

 

Wykształcenie średnie, wyższe (nie rolnicze) bądż posiadanie tytułu kwalifikacyjnego/zawodowego w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej skutuje wymogiem 3 letniego stażu pracy w rolnictwie (KRUS- domownik, albo umowa o pracę).

 

Beneficjent nie posiadający wykształcenia rolniczego zobowiązany jest uzupełnić takowe w okresie trzech lat od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy (pod rygorem zwrotu pomocy wraz z odsetkami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czyli tak jak zakładałem na początku. Więc te wymogi nie sa aż tak wygorowane jak niektórzy mówią, bo przecież chyba wiekszość jest chodzby jako domownik przy ubespieczeniu taty. A przynajmniej ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No czyli tak jak zakładałem na początku. Więc te wymogi nie sa aż tak wygorowane jak niektórzy mówią, bo przecież chyba wiekszość jest chodzby jako domownik przy ubespieczeniu taty. A przynajmniej ja.

taki domownik sie nie liczy, musi byc odprowadzana za ciebie osobna składka d KRUS w wysokosci 269zł na kwartał, a to ze jesteś dopisany do ojca i on płaci tylko za siebie to nie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to chyba takie jednoznaczne

ja np uczylem sie na studiach dziennych do pazdziernika 2008 i bylem ubezpieczony przy mamie ktora pracuje poza rolnictwem czyli ubezpieczona w ZUS

 

natomiast teraz nie mam zadnego ubezpieczenia bo pracuje jedynie w domu na gospodarce u ojca i jak bylem pytac sie w KRUS to moge sie ubezpieczyc jako domownik ze niby u ojca pracuje jak normalny pracownik np w firmie i musialbym placic taka samo skladke jak tata. I takie cos napewno sie liczy do stazu tych 3 lat.

 

Ale moze byc tez w KRUS tak ja mialem z matka i ZUS-em ze uczac sie bylem przy niej ubezpieczony, wiec jak oboje rodzicow robi na roli i sie w KRUS ubezpiecza to dzieci poki sie ucza tez sa przy nich ale cos takiego sie chyba do stazu nie liczy tak mi sie wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja byłem na 3roku studiów i ubezpieczyłem sie w KRUSie w całym etacie jako domownik, ale nie bardzo chcieli bo powiedzieli ze jak na dzinnych studiach t nie mam kiedy pomagac w gospodarstwie rodziców to ja na to ze w czasie wakacji jest najwiecej roboty zniwa i poczatki wykopków i przyjeżdzam do domu na kazdy weekend i wtedy dobie, to poszli mi na reke i musiałem przyprowadzić dwóch sąsiadów zeby podpisali oświatczenie ze pomagam rodzicą w gospodarstwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej a mozna np tak zrobic ze ide do roboty i jestem ubezpieczony w ZUS ale jednoczesnie rejestruje sie i oplacam skladki KRUS i po 3 latach mam wymagany staz i moge mlodego rolnika wziac wtedy oczywiscie rezygnujac z pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z zasady nei mozna byc ubezpieczonym w KRUS i pracować na etacie, nawet jak bedziesz sie ubezpieczał to podpisujesz deklaracje ze nei podlegasz innemu ubezpieczeniu, ale są tez tacy ludzie co są ubezpieczenie w ZUS i KRUS a z mocy prawa to nielegalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie czy jeżeli we wniosku napisałem ze kupie maszyny za 15000, 14000 i 13000 zł, a mam okazje kupić je po niższych cenach to moge to zrobic czy mam pisać najpierw podanei o zmiane wniosku do kierownika ARiMR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm Podstawą jest faktura. Ew jeśli masz takie możliwosci to mozna fakture napisac na tyle ile trzeba i tyle przelać kasy reszte niech koleś zwroci. Jedyne chyba bezproblemowe wyjście, no ale własnie.

ps. No podobno 24.03 start

A ty już masz wszystkie papiury przygotowoane?

Bo jak tak ten wniosek zrobilem i tak planuje i planuje ale robota jest i w szkole przerypane i nie mam jak się do tego zabrac pozadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wniosek złożyłem 2lipca 2008 roku w dniu 19 stycznia 2009 dostałem decyzje o przyznaniu premi i teraz mam 180 dni na załatwienie brakujacych spraw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to już te hieny w urzędach zaczynają porządnie wkurzać!

Decyzję dostałem 20 stycznia. I do tej pory nie załatwiłem jeszcze wszystkich papierów. Wszędzie trzeba czekać, nie mówiąc już o zwykłej ludzkiej życzliwości, bo jak pieniądze dają ,,za darmo" to trzeba człowieka pognębić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem się dowiedzieć czy aby dostać tą premie muszę mieć zdany egzamin zawodowy? (maturę swoją drogą) Chodzę do technikum mechanizacji rolnictwa. O premie chce się starać w nastepną zimę no chyba że będzie się dało wcześniej składać to we wrześniu tego roku ponieważ kończę 18.

Na ukończenie szkoły przecież mam tam parę lat więć zdoże, pod koniec tego roku ojciec przepisze na mnie pole.

Będę musiał sie ubezpieczyć w KRUS?

Nie musze chyba mieć jakiejś praktyki w gospodarstwie, a jeśli tak to chyba tak samo mam czas na jej uzupełnienie

 

w planach mam zakup ciągnika za te 50tys, jednak do tego chciąłbym wziąść jakieś 100tyś kredytu, troche swoich oszczędnościi i chciałbym kupić duży ciągnik, jednak używany, do 5 lat chyba musi mieć, taki 125km-150km czy przejdzie coś takiego w biznesplanie

czy jak to jest, bo musze się zorientowac czy spełnie te wszystkie warunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to musisz spełnic wymóg powierzchni gospodarstwa w danym województwie. jezeli chodzi o wykształcenie to jezeli masz wykształcenie rolnicze to nie musisz mieć stażu w gospodarstwie, a jeżeli masz wykształcenie co najmiej średnie nie rolnicze to potrzebujesz 3 lata stażu, lub jak nie masz żadnej z opcji z powyższych to po uzyskaniu premi masz 3 lata na zrobienie szkoły rolniczej np. technik rolnik. co do matury to nie wiem czy jest wymagana. co do krus to bedziesz musiał być ubezpieczony co najmiej 3 lata po uzyskanie premi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wniosek na premie składałam 7 lipca, 20 lutego dostałam decyzje a 27 lutego złozyłam wniosek o płatność poniewaz spełniłam wszystkie warunki obecnie czekam na przelew, podobno ma byc koniec marca poczatek kwietnia

co do wykształcenia to jesli ma sie staż w KRUS powyzej 5 lat to mozesz miec nawet podstawowe!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ketrab gdzie chodzissz do szkoly? A co do powierzchni to obowiązuje tegoroczna czy z 2008? Bo jak się znowu powiekszy to się nie zmieszcze.

A miały byc tez chyba tak ze do 3 lat mozna dokupić pola, no tylko że u mnie to albo nie ma w ogole albo za 1 ha 100-120 tyś. Może macie jakiś hektarek do sprzedania za pol darmo byle gdzie żebym tylko papier miał, a po 5 latach odsprzedam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się niestety składa, iż warunki uzyskania wsparcia w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" określa tylko i wyłącznie rozporządzenie, którego jak mniemam ten pracownik nigdy nie przeczytał i zapewne również o nim nie słyszał (gdyż jest od rolnośrodowiskowych- co nie usprawiedliwia wprowadzania kogokolwiek w błąd), także jeśli już płaci się za usługę (szczególnie w przypadku programów rolnośrodowiskowych) proponuję omijać ODRy szerokim łukiem, gdyż nie mają kompetentnych pracowników (są oczywiście wyjątki i ich proponuję szukać) oraz co najważniejsze nie są ubezpieczeni ( a większość prywatnych firm na to sobie nie pozwoli)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co do powierzchni to obowiązuje tegoroczna czy z 2008? Bo jak się znowu powiekszy to się nie zmieszcze.

.

 

Niestety ciut więcej niż rok temu. Średnia pow. z województwa, ale nie mniejsza niż krajowa czyli 10,02 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co do powierzchni to obowiązuje tegoroczna czy z 2008? Bo jak się znowu powiekszy to się nie zmieszcze.

.

 

Niestety ciut więcej niż rok temu. Średnia pow. z województwa, ale nie mniejsza niż krajowa czyli 10,02 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...