Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 10:56 Nie 11 Gru 2016

Agrolok
Jęczmień
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30, 31, 32  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JACUS

PostWysłany: 11:20 Nie 5 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wzrost plonow o 10-15 % bez obrazy ale chyba tylko u ciebie Laughing
zamiast swin sa brojlery , kolo mnie codzienne kursuje tam i z powrotem 6 beczek z pasza i 1 z workami, polska jest eksporterem netto zboza od parunastu lat. pszenica plynie do afryki, azji i polowy europy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lanz buldog

PostWysłany: 10:56 Nie 5 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze jedno spostrzeżenie.
Pogłowie zwierząt w latach 80 bylo dużo wyższe niż obecnie , a zużycie paszy na kg przyrostu większe jak dzisiaj ze względu na brak komponentów białkowych.
Młyny mieliły więcej , ludzie jedli więcej chleba przy wyższej ludności Polski jak obecnie , w każdym wiejskim domu byla kura , świnia bądz krowa .
Zboża starczało i dla nas i na obowiązkowy kontyngent do RWPG zwany onegdaj eksportem.
Dzisiaj przy nieco słabszym urodzaju natychmiast, biją larum o otwarcie granic , o bezcłowy import itd itp.
Wiec co do chuchu z tym zbozem się dzieje skoro jest go tak dużo?
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 10:33 Nie 5 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

średnie plony na przestrzeni ćwierćwiecza , a nawet pólwiecza w Polsce wzrosły o 10-15% i pytanie czy zawdzięczamy go tak wyolbrzymionej roli postępu genetycznego odmian , czy też raczej szerokiemu dostępowi do techniki rolnej pozwalającej na wykonanie terminowych zabiegów począwszy od zasiewów do zbioru .
A może decydujący wpływ ma pogoda , która np mimo roznic technologicznych pozwoliła wygenerować większe średnie plony z ha w roku 1984 niż w 2013, mimo tamtejszego zacofania technologicznego , czy tez super urodzajny rok 2014 który generował świetne plony , rekordowe w mojej pamięci , u każdego rolnika niezależnie od sposobu uprawy , przewyższając o nie mniej jak 1t/ha , plony z lat poprzednich.
Powrót do góry
adas

PostWysłany: 10:14 Nie 5 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moim zdaniem kazde nawet 50kg z ha sie liczy bo w przeliczeniu na duze areały zrobi się duża ilosć .
Co do kiedyś można też zauważyć lepsze zmianowanie - ziemniak też rządził na wsi były trawy nasienne siane i inne. A teraz pszenica i rzepak na dobrych gruntach tylko i wyłączznie . Zazielenienie troche to zmieni ale w niewielkim stopniu .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
lanz buldog

PostWysłany: 08:37 Nie 5 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po smaku chleba z mojej młodości , śmiem twierdzić że dzisiejsza jakość to pic na wodę. Bo czemu dzisiaj skoro tak wyśrubowana norma , zajadamy się wyrobami chlebopodobnymi.
Powrót do góry
malkolm2

PostWysłany: 20:43 Sob 4 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pszenice może gdyby dopieścił tak jak teraz dawały by podobny plon, ale o podobnej jakości możesz zapomnieć
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
lanz buldog

PostWysłany: 16:31 Sob 4 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W/g moich doświadczeń , a sięgają 35 lat , postęp w nasiennictwie zboza bądz rzepaku dopy nie urywa.
W poczatkach lat 80 rzepak ozimy Jet Neuf bez problemu plonował na poziomie 4 i więcej ton z ha , nigdy nie widząc stymulatorów wzrostu bądz preparatów grzybobójczych.
Jęczmien ozimy rodem z DDR, odmiana Borwina , plonowała nie gorzej jak dzisiejsze odmiany , rzekłbym nawet wyzej , nie stwarzając problemu nawet w latach gdy zimą było zimno.
Podobnie rzecz ma sie z pszenicami i pozostalymi zbozami poza pszenżytem , którego wtedy nie było i kukurydzą , w której hodowli rzeczywiscie jest postęp.
Powrót do góry
tomass12345

PostWysłany: 13:28 Sob 4 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szopen72 napisał:
A jak ktoś sam sobie wyhoduje odmianę? Mój pradziad siał jęczmień i do tej pory go siejemy Laughing

To życzymy wszystkiego najlepszego a w szczególności obfitych plonów Smile
No i nie pozostaje nam nic innego jak pogratulować pradziadka.
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 08:16 Sob 4 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak ktoś sam sobie wyhoduje odmianę? Mój pradziad siał jęczmień i do tej pory go siejemy Laughing
Powrót do góry
tomtom

PostWysłany: 11:36 Czw 2 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomass12345 napisał:
zuzanna_em napisał:
A skąd braliście materiał siewny? Kupowaliście od kogoś kwalifikowany czy na zasadzie odstępstwa rolnego? CO jaki czas zmieniacie odmianę jęczmienia? Smile

A Pani Zuzanna pracuje jako "etatowe ucho" w prywacie jaką jest AN z Leszna i Pani zadanie polega pewnie na tym aby inwigilować i tak już poszkodowanych przez te parszywe rządy, rolników. Jeśli przez przypadek udało mi się trafić, na czym Pani praca polega to proszę mi tylko zdradzić tajemnicę, skąd wy jako prywatna firma macie dane rolników ? Bo jakimś dziwnym trafem zachodzi pewna prawidłowość... że ten rolnik który posiada nadany weterynaryjny nr. paszowy to od razu ma do czynienia z waszą złodziejską prywatą. Czyżby przypadek?

Mamy czasy totalnej inwigilacji i handlu danymi osób,firm itd.Od momentu wejścia do UE i wypłaty pierwszych dopłat ceny maszyn i środków poszły w górę.Ponadto rolnicy są karani za wysiew swoimi nasionami.Może dojdziemy do tego,że na użytkowanie wiekowego ciągnika Ursus będę uiszczał opłatę dla obecnego właściciela marki
Powrót do góry
tomass12345

PostWysłany: 06:46 Czw 2 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zuzanna_em napisał:
A skąd braliście materiał siewny? Kupowaliście od kogoś kwalifikowany czy na zasadzie odstępstwa rolnego? CO jaki czas zmieniacie odmianę jęczmienia? Smile

A Pani Zuzanna pracuje jako "etatowe ucho" w prywacie jaką jest AN z Leszna i Pani zadanie polega pewnie na tym aby inwigilować i tak już poszkodowanych przez te parszywe rządy, rolników. Jeśli przez przypadek udało mi się trafić, na czym Pani praca polega to proszę mi tylko zdradzić tajemnicę, skąd wy jako prywatna firma macie dane rolników ? Bo jakimś dziwnym trafem zachodzi pewna prawidłowość... że ten rolnik który posiada nadany weterynaryjny nr. paszowy to od razu ma do czynienia z waszą złodziejską prywatą. Czyżby przypadek?
Powrót do góry
zuzanna_em

PostWysłany: 23:30 Sro 1 Kwi 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 21:44 Sob 28 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro jęczmień jesienią opryskany , wiosną nawieziony N to masz teraz chwilowo wolne do czasu ..... aż trzeba będzie wykonać następny zabieg.
Dobrym pomysłem na teraz jest malowanie jajek, lub trenowanie oka w strzałach z pistoletu na wodę.
Powrót do góry
deutz112

PostWysłany: 19:43 Pią 27 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
azot posiany i co dalej ,mógłby mi ktoś napisać w skrócie co najważniejsze jest?
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 11:58 Pią 13 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy długiej i cieplej jesieni to jest normalny objaw , więc bez obaw.
Teraz to jest zima, ale za ok 3 tyg , możesz go zasilić pierwsza dawką nawozu azotowego.
Powrót do góry
deutz112

PostWysłany: 10:47 Pią 13 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
zasiałam pierwszy raz jęczmień ozimy no i teraz jest bardzo żółty ,dałem na jesieni oprysk owadobójczy i od chwastów poradzcie co teraz na wiosnę zastosować
pozdrawiam
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 19:42 Pon 18 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przedplon to pół na pół działki pszenica ozima plon 8t/ha nawożenie w granicach 140kg N/ha i rzepak ozimy plon 4,5t/ha nawożenie 180kg N/ha
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
lanz buldog

PostWysłany: 18:47 Pon 18 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Istotną sprawą , jeśli chodzi o nawożenie N jest przedplon dla tego jęczmienia.
Po wysoko nawożonym rzepaku lub grochu czasem 80kg N wystarczy , a po zbożach ozimych i 120kg N może być mało.
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 15:42 Nie 17 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie ile azotu przewidzieć dla jęczmienia ozimego w całej dawce? Sieje pierwszy raz odmiana KWS TENOR. Nawożenie przedsiewne jak pod pszenice?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
emil87

PostWysłany: 20:57 Pią 25 Lip 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdzie sprzedajecie jęczmień?
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 09:47 Sro 23 Lip 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pełen zbiornik Bizona 56 ma 2500 L . Napełniając go realnie w granicach 2400 L , łlatwo obliczyć z dokladnością bliską rzeczywistej wartości wagę jego zawartości, mnożąc tą wartość przez gęstość danego zboża.
Powrót do góry
Ulan

PostWysłany: 00:44 Wto 22 Lip 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe, wiem że warto bylo by przeważyć, ale nie mam za bardzo czasu teraz (żniwa przeciez). Warto bylo by np. zwazyc ile dokladnie wazy jeden zbiornik takiego jęczmienia - wtedy obliczenia byly by znacznei bardziej dokladne. W kazdym bądz razie niezla góra urosła w stodole Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
lanz buldog

PostWysłany: 21:45 Czw 10 Lip 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokladnie tak. Mój miał gęstość 0,58 kg/l a plon ważony to 51q/ha.
6 tonowa przyczepa z zakładkami 30cm , dosypana do oporu na wadze pokazala 5800 kg , gdzie bez problemu mieści się 8 ton pszenicy.
jeczmień byl wyjątkowo czysty, gdyż zawsze zakladam zaślepki pod klepisko , ktore pozbawiają go ości.
Wagę objętościaową jęczmienia , ktory ma słabo obite ości można porównać do owsa i na taką przyczepe nie wejdzie więcej jak l4,5 tony.
Powrót do góry
S-Piotr

PostWysłany: 17:00 Czw 10 Lip 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przelicznik to 0,60 kg/ litr
dla jarego to 0,76
pszenica 0,80
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grześ

PostWysłany: 14:29 Czw 10 Lip 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radziłbym przeważyć bo jęczmień ozimy jest lżejszy od jarego sam kiedyś sie przeliczyłem. Ale może i tak być jak piszesz bo w moich stronach też niektórzy nakosili.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30, 31, 32  Następny
Strona 5 z 32

Skocz do: