Skocz do zawartości
Gość guteka

Krowy

Rekomendowane odpowiedzi

Krowy utrzymuję w oborze uwięziowej obornik jest usuwany dwa razy dziennie ,korektę też stosuję a wet sobie z tym zupełnie nie radzi i twierdzi że niema na to lekarstwa.Choroba przeszła prawdopodobnie z zakupionymi jałówkami z Holandii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oxycort jest o tyle "dobrym" i bezpiecznym antybiotykiem, że stosuję go przy zranieniach strzyków i jeszcze nigdy nie trafiło się żeby przeszedł do mleka.

Postaraj się zrobić wymaz z chorych miejsc, żeby określić "co to jest"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zaczerpnąć informacji na temat takiego specjalnego bloczku "wciągarki" która służy do pomaganiu w wycieleniach tzn nie potrzeba takiej dużej siły roboczej w postaci wszystkich sąsiadów tylko praktycznie jedna osoba może to urządzenie obsłużyć i wydobyć cielaczka. z gory dzieki za wszelkie odpowiedzi i linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pisze bo mam problem z jedna jałoweczka ma 13 miesiecy, i 3 dni chodziła z łbem w górze, wogole jakas dziwne mi sie wydała zadzwonilłem po mojego weterynarza rozłozyl rece podał antybiotyki,co dziwne do żarcia przychodziła , bo wszystkie sztuki sa na luzie, a od wczoraj leży jak pijana wiec pisze może ktos sie z tym spotkał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze swoja krową (rasa simental), a mianowicie krowa jest strasznie chuda. Daję jej dużo więcej do jedzenia niż innym krowom (inne są ładne i też mają taka sama wydajność). Ta krowa zawsze dostaje podwójną (pod względem innych krów) dawkę śruty i witamin, buraków oraz siana i sianokiszonki, wszystko zjada. Ostatnio kupiłem u weterynarza wlewkę na robaki wlałem jej to ale nie widzę żadnej poprawy. Co może jej być.

 

Zauważyłem jeszcze, że krowie zaczynają się ruszać zęby, zadzwoniłem do weta i przyjechał i zastosowała jej do żylne roztwór wapnia CALCIPHOS

http://www.biowet-drwalew.pl/oferta_print.php?id=18 dokładnie taki, w ilości dwóch takich butelek.

 

 

Czy to pomoże, proszę o sugestie i porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kał ma ta krowa?? Policz jej ile razy przeżuje między odbiciem a przełknięciem. Od jakiego czasu jest taka chuda??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kał ma taki jak inne krowy. A co do chudnięcia to zaczęła chudnąc po pierwszym wycieleniu, teraz jest po 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ma parametry mleka ...? tłuszcz i białko ew. pozostałe (mocznik)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie mam tych parametrów od tylko tej krowy, mam po prostu tylko dane z mleczarni z całości mleka od wszystkich sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w mleczarni zrobić próbę. Są sztuki, że taka ich uroda - przy laktacji zrzucają sporo ze swojej wagi. A czy przed ocieleniem jej kondycja jest w normie...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondycja krowy jest zawsze dobra, nawet po wcześniejszych wycieleniach nie zauważyłem żeby była jakaś słaba lub chwiejna na nogach. W okresie letnim zawsze wyprowadzana była i to często dość daleko od obejścia i nie było z tym żadnych problemów. Tylko jej wygląd w porównaniu do innych to tak jakbym ją głodził. Po prostu świecą się jej żebra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ta krowa zawsze dostaje podwójną (pod względem innych krów) dawkę śruty i witamin, buraków

Być może przez to krowa choruje na ketozę lub kwasicę żwacza. Ale to może rozpoznać wet. wykonując odpowiednie badania.

Marcin82 chciał chyba w tym kierunku zasugerować Ci podejrzenie.

Zwiększanie dawki śruty tylko pogarsza wtedy stan krowy. Musisz poprosić weta o wykonanie odpowiednich testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można kupić ketotesty - kosztują grosze. Chociaż najlepszym rozwiazaniem jest znać parametry mleka i kontrola kału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi chyba o % tłuszczu w mleku, który b. spada, przy ketozie. Badanie na tłuszcz może chyba zrobić twoja mleczarnia, ale to kłopotliwe jeździć do mleczarni i zawracać tym głowę laborantce z mleczarni. Można sobie poradzić inaczej. Jeśli masz znajomego zlewniarza mleka, który teraz prowadzi stację schładzania mleka - to ten może zrobić Ci badanie tłuszczu na starej wirówce, które jeszcze są na byłych zlewniach, choć już nieużywane. Bo teraz zlewniarze pobierają codziennie próbki mleka, które jadą do mleczarni do laboratorium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zauważyłem u krowy takie łyse place nieduże póki co, na szyi, krowa się wyciera wyraźnie ją to swedzi, n ie ma na tych plackach innych zmian oprócz utraty włosów. Jak to zwalczyć bez karencji na mleko,żeby mi nie przeszło na sąsiadki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zauważyłem u krowy takie łyse place nieduże póki co, na szyi, krowa się wyciera wyraźnie ją to swedzi, n ie ma na tych plackach innych zmian oprócz utraty włosów. Jak to zwalczyć bez karencji na mleko,żeby mi nie przeszło na sąsiadki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup od lekarza środek od pasożytów i zastosuj na wszystkich krowach. Jak dobrze pamietam nazwę to się nazywa SPOT ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krowa po zapaleniu wymienia i leczeniu zaczęła się stale garbić , co morze być przyczyną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zapalenie Ci wyszło i na tacce jest ok to trzeba znaleźć przyczynę zapalenia.

Weź ściśnij ją na kręgosłupie nad łopatkami. Jak Ci się wygnie do dołu to może być ciało obce, podobne oznaki ciała obcego są jak weźmiesz trzonek pod przednie nogi i z kimś podniesiesz ją na nim, szybka reakcja do góry to też oznaka ciała obcego. Wtedy to tylko magnes może pomóc.

Drugą przyczyną może być też zapalenie wiązadeł brzusznych, wtedy tylko wet. ( chociaż przy chorych nogach też może być taki objaw a i zapalenie może się wdać)

Więcej na odległość pomóc nie sposób

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest zaczęła się garbić ,apetyt spadł i drżą się jej tylne nogi, jest chuda .Co znowu jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jest zaczęła się garbić ,apetyt spadł i drżą się jej tylne nogi, jest chuda .Co znowu jest?

 

 

Za mocno wyciales racice, moze pokaleczyles i teraz ma zapalenia racic w obu nogach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, Krowa ma termin na 9 października (cielenie), a dzisiaj puściła odrobine śluzu z krwią, czy to normalne, czy może jej jakich witamin brak czy może weta potrzebuje, czy może właściciel panikuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z drobnego przeoczenia krowa ma termin 25 września a nie jest jeszcze zasuszona i zastanawiam sie co teraz robic, czy zaaplikować jej w strzyki srodek do zasuszenia czy odpuścić bo w tak krótkim czasie to nie zdąży dobrze wymię "wyschnąć" jak zacznie od nowa napełniac sie:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...