Skocz do zawartości
Magda S

Co z zrobić z zaległymi składkami do KRUS-u

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taki problem. Do końca 2005 roku byłam ubezpieczona w KRUS, przez cały 2006 rok pracowałam i byłam na urlopie wychowawczym. Po zakończeniu urlopu wychowawczego nie została przedłużona mi umowa, i od tego czasu jestem bez ubezpieczenia. Teraz chciała bym się ubezpieczyć tylko, że boję się, że zostaną naliczone mi niebotyczne odsetki za te 9 kwartałów. Czy można jakoś wyrównać te okresy a odwołać się od naliczenia odsetek? I jak wogóle to jest? Czy muszę spłacić całość zobowiązania aby być objętą ubezpieczeniem? Proszę o radę bo bardzo mi zależy na załatwieniu tej sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a krus nie przysłał od razu kiedy skończyła się umowa że trzeba opłacić składkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć świadectwo pracy do KRUS i za ten czas co Byłaś na ZUS-ie nie musisz opłacać składek , a jeśli będą jakieś zaległości to można rozłożyć to na raty. Ja też miałem podobne problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie że KRUS nie przesłał mi żadnego zawiadomienia, chociaż miałam umowę na czas określony. Ok. Rozłożą mi na raty ale jak to jest z ubezpieczeniem? Od kiedy będę ubezpieczona? dopiero jak spłacę wszystkie zobowiązania? Wysokie naliczają odsetki za okres nie płacenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy rolnik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS, więc jesteś ubezpieczona cały czas (od chwili ustania ubezpieczenia w ZUS) , dlatego rośnie Ci zaległość. Po zgłoszeniu się dopiero wyliczą Ci zaległości i odsetki i jak już otrzymasz przekaz do płacenia to będziesz musiała udać się drugi raz w celu rozłożenia na raty. Co do wysokości odsetek to trudno mi powiedzieć ale chyba nie będą strasznie wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie co do odsetek są ustawowe i w tej chwili wynoszą jak się nie mylę 11% ale jak napiszesz podanie to Ci umorzą te odsetki.Napisz że masz ciężką sytuacje rodzinną i nie będzi problemu.A zapłacisz za okres kiedy nie jesteś ubezpieczona w zus i rozłożą na raty bez problemu.Jesteś ubezpieczona od momętu kiedy zgłośsz się donich i podasz datę od kiedy nie należysz do zus i to jest data twojego ubezpieczenia w krus.Przejdz do nich wszystko powiedzą i jak będą robili jakieś problemy idz do kierownika bo w tych urzędach różne ciwoki siedzą.pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie odsetki wynoszą 13% a nie 11%. W ubiegłym roku wynosiły 14%. Odsetki w wysokości 11% dotyczą zaległości podatkowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...