Skocz do zawartości
mikmik

Śruta rzepakowa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was stosował śrutę rzepakową w zywieniu świn? Jest tanim źródłem białka ale nie wiem jak z jego strawnością .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć cały czas biegunki to możesz śrutą rzepakową zastąpić śrutę sojową. Tak jak poprzednik pisał nic nie zastąpi śruty sojowej, gdyby to było takie proste to wszystkie wytwórnie pasz już dawno zastapiłyby soję innym tańszym komponentem. Cały świat stosuje soję a nie rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zupełnie wyeliminować soi. Mam bardzo mało białka w zbożach które stosuje do robienia paszy(średnio 9,5) . Żeby mieć przyzwoite białko w paszy muszę dać prawie 18% soi, a przy jej teraźniejszej cenie wychodzi mi bardzo duży koszt mieszanki. Więc chciałbym zmniejszyć soje np. do 15% a resztę białka uzupełnić śruta rzepakową. Tylko nie wiem ile % mogę jej dorzucić żeby nie zaszkodzić zwierzętom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie robie sam pasz, ale mam sporo znajomych którzy robią paszę i nikt z nich nie dodaje nawet 1% ŚRUTY RZEPAKOWEJ do paszy.

Jeśli taniej wychodzi kupic jak zrobić to nie wiem dlaczego kosztem jakości koniecznie chcesz zastapić soje jakimś badziewiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tucznika pow 40 kg mozna stosowac 5% rzepaku bez obaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak miałem w paszy za mało białka bo pszenżyto miało 8-9% dodawałem rzepakową jak była w dobrej cenie {jest w dobrej} i mięsność była zadowalająca ale tylko tucznikom .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fermy karmią a paszarnie robią im pod mączki ile mają taniej?brama zamknięta i się nie martwiom bo nie wpuszczą .te bzdurne przepisy swinia może jeść to nie przeżuwacz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najtańsze i bardzo strawne białko to zwierzęce
W pelni się zgadzam ... tylko trochę jest problem z dostępem do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję śrutę rzepakową od 1,5 roku od warchlaka do końca tuczu,przy warchlaku 19%,tuczniku15% ijest spoko.Warchlak od 30 kg 2 tygodnie dostaje 8% soja i 10% śruta,potem tylko śruta.

Wyniki poubojowe bez zmian,długość tuczu bez zmian,zużycie paszy również,kał nieco lużniejszy.

 

Co do mączki nigdy nie stosowałem i nie będę stosował,kupić można napewno. W dobie drożejących nawozów chciałem kupić użyżniacz z mączki,zadałem pytanie o zawartość P i K uzyskałem odpowiedż nie wiem ale około 60% białka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja stosuję śrutę rzepakową od 1,5 roku od warchlaka do końca tuczu,przy warchlaku 19%,tuczniku15% ijest spoko.Warchlak od 30 kg 2 tygodnie dostaje 8% soja i 10% śruta,potem tylko śruta.

Wyniki poubojowe bez zmian,długość tuczu bez zmian,zużycie paszy również,kał nieco lużniejszy.

 

Co do mączki nigdy nie stosowałem i nie będę stosował,kupić można napewno. W dobie drożejących nawozów chciałem kupić użyżniacz z mączki,zadałem pytanie o zawartość P i K uzyskałem odpowiedż nie wiem ale około 60% białka.

 

Nie polecam warchlakom rzepaku w ilości większej niz 1% (15-30kg mc). Dla tuczu wstepnego 30-70kg dawka może dochodziić do 6% a powyżej 70 do 8%. Wyższe dawki nie maja sensu i mogą byc szkodliwe. Warto też sprawdzić poziom jodu w MPU który zabezpiecza przed toksycznym działaniem rzepaku. Ja zalecam aby MPU dostarczała dodatkowo conajmniej 180g jodu na tonę. Bardzo dobre wyniki daje tez dodatek enzymów (fitaza + NSP).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o makuchu rzepakowym ekstrudowanym dla świń ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a co powiecie o makuchu rzepakowym ekstrudowanym dla świń ?

Pewnie jak pasze ekstrudowane jest lepszy od zwykłej śruty, tylko czy cena będzie na poziomie?

Kiedyś miałem okazję oglądać stado indyków z jednym budynkiem robionym na paszy ekstrudowane.

To samo nasadzenie a czas chowu krótszy o prawie 2 tygodnie.

Zmiany w paszy przez ekstruder powodują większą ilość białka by pas- jeżeli idzie o bydło. Może i u świnek białko jest inne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o śrucie rzepakowej dla bydła mięsnego dla opasów ile dać na 1 sztukę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co sądzicie o śrucie rzepakowej dla bydła mięsnego dla opasów ile dać na 1 sztukę?

Przelicz sobie - o,25 kg śruty/100 kg masy ciała

Jak karmisz samą kukurydzą to ma sens przy samej sianokiszonce i sianie to możesz mieć za mało energii.

Ale byki nie bądą płakać, za mało czasu by sobie rozp....yły wątroby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że warto, dziś workowana po 50 kg jest po ok 700zł, luzem można kupić u nas w Elstarze po 500-530.

Jeżeli robisz swoją śrutę to spoko zmieszaj zboże z dodatkami mineralnymi i śrutą rzepakową. W poniedziałek mogę Ci wrzucić jak ma się to wartościowo bo będę miał paszowca u siebie. Daj tylko jakie zboża masz do paszy.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śruta rzepakowa jest zamiennikiem śruty sojowej w mieszankach dla zwierząt ale tylko w ograniczonych ilościach jej stosowanie jest bezpieczne pod względem substancji antyżywieniowych. Maksymalne bezpieczne poziomy różnią się według różnych autorów ale moim zdaniem udział % w mieszance gotowej w końcowym okresie tuczu nie powinien przekraczać 10% a 5% jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Podobnie jest ze śrutą słonecznikową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łysy, jeżeli mówisz o końcowym okresie tuczu - to bardziej brzmi jak byś mówił o świniach. I tu poziomy 5-10% się zgadza. Przy bydle jest trochę inaczej. Tu maksymalna ilość śruty rzepakowej nie powinna przekroczyć 2-2,5 kg. Przy wyższych wydajnościach, rzędu 40-45 kg mleka/dzień może dojść do 3 kg.

Bezpieczne jest zakładanie 0,25-0,3 kg/100 kg masy ciała.

Krowa o wadze 700 kg, bez szkody dla organizmu pobierze 1,7-2,1 kg śruty rzepakowej. Jak taką samą ilość dasz krowie która ma 500 kg i daje 15-18 l mleka to szybciutko z jej wątróbkio zostanie sito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego jak ty dajesz takie duże ilości śruty to życzę powodzenia po dłuższym takim skarmianiu na przykład pół roku zobaczysz narastające problemy związane z zacielaniem się krów zgodzę się z tomasz0859 maksymalnie można dodać do 20% paszy treściwej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...