Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Koledzy czy przy tem.30 stopni mozna rozlewac RSM

 

przylaczam sie do pytania

To link do instytutu i tam fachowo wyjaśnia ten problem jak i inne z RSM-em. http://www.iung.pulawy.pl/

 

wielkie dzieki s-piotr, widzielismy ten odsylacz juz do znudzenia, po to jest forum zeby dzielic sie radami praktycznymi, a nie przeszukiwac ksiazki z teoria, jak nie wiesz... albo nie chcesz odpowiadac to nie nabijaj postow fiu bzdziu...

 

A ja ponawiam pytanie do mistrzow-praktykow????

Ten link jest do instytutu który przeprowadza badania nad nawozami i sam zasięgałem tam kilku informacji, a poleganie tylko na wypowiedziach forumowiczów którzy nie posiadają własnych doświadczeń to za duże ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

anton no w sumie masz racje.,.. gdy dajesz 2 dawke to jest juz 1 kolanko, czy robisz to wczesniej?

ile zapodajesz "N" w 2 dawce maksymalnie? albo najlepiej opisz ile zapodajesz rsm w 1 i 2 dawce i po jakich przedplonach i jakieszacunkowe masz z tego plony i parametry, chodzi glownie o gluten i opad. aha i czy stosujesz 3 dawke? a jak tak to ile i czego?

wiem ze pytam o duzo ale jakos nikt wiecej sie nie udziela i widze ze troche w tym siedzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
anton no w sumie masz racje.,.. gdy dajesz 2 dawke to jest juz 1 kolanko, czy robisz to wczesniej?

ile zapodajesz "N" w 2 dawce maksymalnie? albo najlepiej opisz ile zapodajesz rsm w 1 i 2 dawce i po jakich przedplonach i jakieszacunkowe masz z tego plony i parametry, chodzi glownie o gluten i opad. aha i czy stosujesz 3 dawke? a jak tak to ile i czego?

wiem ze pytam o duzo ale jakos nikt wiecej sie nie udziela i widze ze troche w tym siedzisz

Stosuje RSM 32

Rzepak po pszenicy. I dawka siarczan amonu 150 kg/ha jak tylko mozna wjechac w pole i 200 L RSM jak tylko ruszy wegetacja. po 2-3 tyg II dawka tez 200 L RSM. i na tym koniec nawozenia. plon na IVb 3,3 t/ha ( susza zrobiła swoije), ale na IIIb i IVa i dobrej wilgotnosci Casoar dał 4,5 t/ha. Po I dawce widac było jak rzepak momentalnie ruszył do góry , czego nie było widac po saletrze.

pszenica oz. po rzepaku. I dawka 160 L/ha RSM jak rusza wegetacja. II dawka w fazie strzelania w źdźbło 140 L/ha RSM. III dawka jak zaczyna pękac pochwai pokazuje sie kłos , jak są warunki ( wilgotność) daje 40kg N/ha ale tylko w saletrze. W tym roku miałem plon od 6 do 9t/ha na ziemi klasy od IIIb do IVb , białko 12,5-14,0 , gęstość 78-80 , gluten 26-30

Dla mnie niewatpliwie dużą zaleta jest dokładność równomierność zastosowania na całym polu, bo żaden rozsiewacz nawozu żeby nie wiadomo jaki nie rozsieje tak dokładnie jak zrobi to opryskiwacz, nie ma żadnych niedozutów czy nadłozonych pasów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki anton. rozumiem ze druga dawke podajesz rowniez bez wezów? czy nie masz poparzen przy tej dawce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki anton. rozumiem ze druga dawke podajesz rowniez bez wezów? czy nie masz poparzen przy tej dawce?

nie uzywam wężów , robie to tylko dyszami kropelkowymi . oparzeń nie będzie pod warunkiem że rośliny będą suche i na uwrociach nie nadłozysz oprysku. albo jest możliwe stosowanie jak pada (ciągły) deszcz wtedy od razu RSM jest spłukany na glebe, tylko czy akurat trafisz w takie warunki.

Kukurydzy nie uprawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz kupilem kolpaczki kryzy i gumki, komplet na 15 metrowa belke to az... 140 zl, rsm tez juz mam tylko 32 i stoi na dworze przykryty dwoma foliami... zobaczymy co z tego bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
juz kupilem kolpaczki kryzy i gumki, komplet na 15 metrowa belke to az... 140 zl, rsm tez juz mam tylko 32 i stoi na dworze przykryty dwoma foliami... zobaczymy co z tego bedzie
po ile kupiłeś ? Bo mi oferuja juz po 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupilem po niecale 960 ale to bylo z ostatnim dniem stycznia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jest najlepiej rozlać rsm na zboża przed ruszeniem wegetacji czy poczekać aż ruszy tak na dobrze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem o rsm i w tym temacie to nie patrzy się kiedy inni jadą tylko jak wylądają rośliny żeby ich nie popalić i na podstawie tego się jedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSMu praktycznie nie da się rozlać przed ruszeniem wegetacji, bo nie mogą być rośliny oszronione. Pozatym pierwsza dawka RSMu wychodzi później niż pierwsza dawka saletry. Poprostu muszą być warunki żeby wjechać na pole już niezamarznięte. To główna przyczyna tego że pierwsza dawka RSM wychodzi później niż saletrą i jest to jego ewidentną wadą. Tyle że jak się rozleje to działa natychmiastowo.

Właśnie czekam żeby można było wjechać z nim na pole. Takie są realia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie sie zaopatrujecie w RSM pow. Lubelski i jakie sa teraz ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już mogę wjechać na oziminy .Tylko poczekam jak nie będzie już nocnych przymrozków i w tedy zacznę rozlewać rsm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jakim RSM robicie oziminy 32% czy rozcieńczacie na 28%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez 32%, kamil ile na 1 dawke wylewasz w litrach na pszenice, bo mi wyszlo 120-130 litrow,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też wyszło około 130l/ha bo zmieniłem kryzy na 0,8 i nie miałem jeszcze wypraktykowane. Robiłem próbę wydatku cieczy i wyszło mi 150l. że będę rozlewał i tyle chciałem, ale RSM 32 poszło mi nawet lekko poniżej 130l/ha. Potwierdza się to że RSMu idzie mniej jak wody. Ale tragedii myśle że nie będzie drugą dawkę troszkę zwiększe, a na III to chyba jednak saletrę zastosuje bo kupiłem węże badziewne i ciekną już przy ciśnieniu 2atm, ani też nie chcą dobrze układać się w łanie, tylko mają tendencje do ,,pływania" po powierzchni. Na 100% poparzę nimi liścia flagowego. Węże kupiłem koło Mełgwi i nie polecam. Kosztują chyba ze 20zł/sztukę a są figę wart. Żałuje że nie zainwestowałem w te z Pilmetu za 60zł. Tamte to mają i sztywniejsze rurki i nie ciekną przy wysokim ciśnieniu, no i połączone są ze sobą plastikowymi chwytakami. Widziałem u kolegi jak się spisują. Chytry podwójnie płaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brukwiaczek przy jakim cisnieniu przy dyszach 0.8 wypryskales 130? i ile zapodac w drugiej dawce? robilem Nmin i wyszlo mi 50 azotu w glebie, wiec w sumie bylo by ok 105 N, chodzi mi o plon ok 7 ton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130 l/ha uzyskałem przy ciśnieniu 4atm. i prędkości jazdy 5 km/h

Muszę Cię zmartwić trochę z tym badaniem bo 50kg azotu w glebie to wcale nie jest dużo na starcie i wymagania nawozowe dla pszenicy są wtedy określane jako duże, Czyli niestety trzeba dać około 150 N/ha. To też jeszcze zależy od kategorii agronomicznej gleby. Tutaj masz potwierdzenie moich słów http://www.oschrbialystok.internetdsl.pl/pdf/badanie_azot_2009.pdf

Ja podczas II dawki spróbuje dać 140-150 l.RSM32/ha tak że po niej będzie w glebie około 120 kg N, a resztę albo uzupełnię 100 kg saletry, albo się odważę RSMem, albo też wcale nie zrobię jak będzie się zanosiło na następną klapę cenową. Chociaż uważam że 3 dawka jest ważna bo ma wpływ na jakość i potem być może uzyska się lepszą cenę. Tylko tutaj trzeba jeszcze dołożyć wtedy regulator wzrostu na międzywęźla bo przy mokrej pogodzie jest duże ryzyko wylegania. A wtedy może się okazać że na jedno wychodzi z tą III dawką lub bez niej. Najgorsze jest to Moi Drodzy że Nas poprostu teraz nie stać jest na błędy. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest tak zle bo azot jest z warstwy 0-60, wiec cos jeszcze jest w 3 warstwie, teraz dam ok 130-140 rsm, a pozniej z 80-100 saletry, a reszta niech z nieba saletra idzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja tez 32%, kamil ile na 1 dawke wylewasz w litrach na pszenice, bo mi wyszlo 120-130 litrow,
planuje ok 150litrów na 1h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...