Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pierwszy raz uprawiam żyto ,wysiałem w poniedziałek saletrę ok 150kg/ha i teraz co dalej?Proszę o porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Pierwszy raz uprawiam żyto ,wysiałem w poniedziałek saletrę ok 150kg/ha i teraz co dalej?Proszę o porady

 

Witam

Dalej mozesz robic to samo co np z pszenicą. Możesz stosowac opryski na grzyba, nawożenie dolistne i dogebowe. Ale wszystko zależy od tego jakie dałeś nawożenie przedsiewne oraz zasobnośc gleby, zasianego ziarna no i od tego co chcesz osiągnąc jaki plon. Jeśli chcesz pozostać na plonie tradycyjnym czyli ok 3 t/ha zostaw to juz do zbioru bez jakichkolwiek zabiegów. Ale jesli chcesz miec wyzszy plon to niestety musisz poniesc nakłady na dodatkowe nawożenie i ochronę no i czy ci sie to wszystko bedzie opłacic wzrost plonu do poniesionych nakładów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie posiałeś to żytko? Na VI czy III klasie, od tego zależy co możesz z nim dalej zrobić i czy ci się to opłaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żyto zasiane jest na kl 4 i 5 .,Na jednej działce był "ugór " tzn. , poprzedni właściciel maił tam owies ale go zostawił ok.4ha strasznego kwasu ,oraz 6 ha dość dobre stanowisko. pod korzeń ok 40 kg P i 60 kg K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakie środki stosujecie na miotłę i chwasty w życie na wiosnę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja pryskałem na chwasty jesienią Gleanem 75WG + Insol PK, na wiosne myślałem o Mustangu 306 SE ale jak narazie pole jest czyste, zobaczymy jak ruszy wegetacja. Jak nie wykorzystam go na jare zboża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze jakiś izoproturon i Mustang, ale to zależy jakie masz chwasty dwuliścienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam huzar pak do zastosowani a w życie ale on drogo wychodzi. Zastanawiam się czy nie odpuścić sobie huzara i pojechać tylko jakimś chwastoksem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A w jakiej fazie masz to żyto, według mnie to juz za pózno na oprysk herbicydem , chyba ze mustangiem ale u mnie juz jest po drugim kolanku, ja bym sobie odpuścił ten zabieg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich którzy mówią że coś(huzar pak) drogo wychodzi, podawajcie cenę na hektar ,a nie waszą sugestię że dla was drogo ,dla jednego drogo jest 90zł/ha ,dla innego tanio ,jeżeli dodać że masz za tę kwotę załatwione wszystkie chwasty,w miarę łagodne traktowanie rośliny i brak następstw dla roślin sianych później ,to nie jest to cena wygórowana .Jeżeli chcecie osiągać wysokie plony radzę zrezygnować ze stosowania izoproturonu,to było dobre 15 lat temu.Teraz na chwasty jednoliścienne stosuje sie sulfonomoczniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sulfonylomoczniki Macku ,

 

A ekonomika zalezy nie tylko od kosztow ale tez od plonu - na slabej ziemi trudno jest wyciagnac dobry plon, wiec nie denerwuj sie jesli dla kogos Huzar Pak jest za drogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MMDD no na V klasie ziemi trudno o dobry plon tym bardziej , że to tegoroczna dzierżawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim życie jest już liść podflagowy i kłos w pochewce a jeszcze nie pryskałem na chwasty .Mam huzara ale nie wiem czy nie jest za póżno. Proszę doradżcie co zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim życie jest już liść podflagowy i kłos w pochewce a jeszcze nie pryskałem na chwasty .Mam huzara ale nie wiem czy nie jest za póżno. Proszę doradżcie co zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche ryzykowne - jesli juz jest klos to Huzar najprawdopobniej znacznie uszkodzi rosliny i wplynie na plon. Nie wiem jakie masz chwasty, ale na dwuliscienne jak przytulia czy jasnoyt, gwiazdnica, fiolek alby krzyzowe to mozesz uzyc Starane. Jak masz miotle to Axial. Oba srodki moga byc stosowane do liscia podflagowego. Mam nadzieje, ze to ci pomoze. A huzar zostaw sobie na przyszly rok, tylko przechowaj w suchym i cieplym pomieszczeniu przez zime.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pojechałem tomiganem z chwastoxem. Tomigan to generyk starane 250 ta sama subst. aktywna fluroksypyr. Mam nadzieję , że pomoże a nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co polecilibyście na ochronę liścia i kłosa żeby nie było drogo a w miarę długo trzymało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis epoksykonazol najlepiej, np. Duett.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie czy stosujecie jakiś antywylegacz na żyto?? Ja na jesień daje ok 150kg NPK potem na wiosne koło 150-200kg saletry ale często mam problem że żyto sie kładzie jak jest w bardzo dobrej kondycji?? Teraz właśnie patrze właściciele ogromnego gospodarstwa dzisiaj sieją saletre na żyto i zastanawiam sie jaki to ma sens?? U mnie by to lezało na ziemi już w czerwcu... Zastanawiam sie czy też nie posiać azotu i dać jakiś antywylegacz albo antywylegacz + nawożenie dolistne?? Ziemia słabawa 5 klasa. Ma to sens??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli antywlegacz to Cerone jedyny który działa bardzo dobze ja go stosuje od dwóch lat i w tamtym roku jak wszystkim wyłożyło jakby wał przejechał u mnie stało.Kosztuje 75 zł/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli antywlegacz to Cerone jedyny który działa bardzo dobze ja go stosuje od dwóch lat i w tamtym roku jak wszystkim wyłożyło jakby wał przejechał u mnie stało.Kosztuje 75 zł/ha

 

 

zapomniałe dodać że już jest za późno żeby go zastosować max jak pojawi się pierwsze kolanko a stosuje się go wcześniej przed pojawieniem jak jest wyczuwalne w palcach albo po przekrojeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy mam pytanie czy stosujecie jakiś antywylegacz na żyto?? Ja na jesień daje ok 150kg NPK potem na wiosne koło 150-200kg saletry ale często mam problem że żyto sie kładzie jak jest w bardzo dobrej kondycji?? Teraz właśnie patrze właściciele ogromnego gospodarstwa dzisiaj sieją saletre na żyto i zastanawiam sie jaki to ma sens?? U mnie by to lezało na ziemi już w czerwcu... Zastanawiam sie czy też nie posiać azotu i dać jakiś antywylegacz albo antywylegacz + nawożenie dolistne?? Ziemia słabawa 5 klasa. Ma to sens??

Ja nigdy nie stosuje na zyto, u mnie to sie nie opłaca, a jaką masz wydajnosc przy takim nawozeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...