Skocz do zawartości
kubuś 125

kiszonka czy sianokiszonka

Rekomendowane odpowiedzi

panowie a na czym polega system TMR??? a no właśnie że wszystko podaje się razem!!!! kiszonka z kukurydzy jest paszą energetyczną a sianokiszonka zawiera więcej białka i jedno z drugim musi się uzupełniać!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie joti. I powiem więcej przy stosowanou TMR-u występowanie kawśnicy jest nie spotykane. A dlatego iż wszystko jest wymieszane, i paszę treściwą jedzą razem z objętościową. Nie ma że zjedzą łopatę śruty z dodatkami a dopiero potem biorą się za kukurydzę!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy folia do sianokiszonki za 195 zł/szt. to dobra cena? Parametry: Producent: FolPol , Długość:1800 metrów, Szerokość: 0,5 metra, Grubość: 25 mikronów, Waga: 22 kg, Kolor: biała, Folia posiada filtr UV.

 

A po ile u Was sprzedają folię i jaką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silotitte i ewentualnie silobal to najlepsze folie płacisz drożej ale wychodzi to samo bo zrobisz więcej bel.Wszystko inne a szczególnie polskie to szajs. Był tu u mnie w lato jakis gościu który próbował mi wcisnąć na raz 15 rolek . Wziąłem tylko dwie a i tak tego żałowałem. Nie dość że się nie kleiła to jeszcze się rwała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Agrapac i jestem z niej zadowolony, no zawsze mogli by sprzedawac ją taniej. Próbowałem też Ecowrap - to jest lipa brak kleju, ale jakość sianokiszonki jest jednakowa ale przy tej trzeba sie bardzo pilnowac. Może ktos poleci coś jeszcze lapszego ja kupowałem na Allegro.

13 - 15 marzec sa targi rolnicze w kelcach wiec może tam cos super wypatrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku zrobiłem kiszonkę z kukurydzy, niewiele, bo 2 rozrzutniki ścięte orkanem, ale mimo że było dobrze ubite, polewane kwasem mlekowym i od ręki przykryte folią i ziemią to praktycznie nie ukisła prawidłowo, żeby nie powiedzieć że 80% nadaje się do wyrzucenia. Kiedyś jak robiliśmy też nie wyszła za bogato bo się psuła, ale to co było świeżo odkryte to bomba, a teraz wygląda ta kiszonka tragicznie, jeszcze bydło nie chce jeść. Spotkaliście się z czymś takim i z czego to może wynikać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak zrobić kiszonkę z żyta ?pytanie na czasie czy ktoś mógłby napisać pozdrawiam zainteresowanych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej żyto przefermentować ... ?

Zobacz inne tematy już to było przerabiane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o co chodzi z tym przefermentowaniem mogłabym się dowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz prościej bo nic z tego nie rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W zeszłym roku zrobiłem kiszonkę z kukurydzy, niewiele, bo 2 rozrzutniki ścięte orkanem, ale mimo że było dobrze ubite, polewane kwasem mlekowym i od ręki przykryte folią i ziemią to praktycznie nie ukisła prawidłowo, żeby nie powiedzieć że 80% nadaje się do wyrzucenia. Kiedyś jak robiliśmy też nie wyszła za bogato bo się psuła, ale to co było świeżo odkryte to bomba, a teraz wygląda ta kiszonka tragicznie, jeszcze bydło nie chce jeść. Spotkaliście się z czymś takim i z czego to może wynikać.

 

Warunkiem dobrej kiszonkmin z kukurydzy jest jej czas zbioru (zarówno jeżeli idzie o dojrzałość jak i o cały czas odn rozpoczęcia do zakończenia pryzmy).

Drugi czynnik to prawidłowe ubicie masy, żeby wycisnąć jak najwięcej powietrza bo fermentacje pożądane to fermentacje beztlenowe.

Trzeci czynnik to prawidłowe okrycie pryzmy.

W kiszonce z kukurydzy ( tak jak i w innych kiszonkach) poprawić jej jakość mogą być dodawane inokulanty czy inne zakiszacze. One przyśpieszają zakiszanie, dłużejnutrzymują jej wysoką jakość a zarazem poprawiają jej walory żywieniowe. Jest ich na rynku polskim multum -od 2,7 do nawet 8 zł do zakiszanej tony.

Do samej kukurydzy wystarczy najprostszy, oparty na bakteriach kwasu mlekowego. Mogą być np. ( w kolejności alfabetycznej, żeby nie było że coś próbuję sprzedać)

Biosilac (Chemirol), Lactosil ( Inst. Technologii Żywności), Polmasil (Polmass), Silac (Over) Wszystkie są oparte na szczepach bakterii kwasu mlekowego i kosztują koło 3 zł do 1 tony zakiszanej masy. Nic więcej nie potrzeba.(1,2 i 4 to dokładnie to samo tylko różnica mała w cenach sprzedaży)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...