Skocz do zawartości
roni21

inwestycje

Rekomendowane odpowiedzi

czy majac 70 krow dojnych i 70 mlodziezy od tych krow na opasy bede w stanie w ciagu 10 lat splacic 2 000 000 zł kredytu plus odsetki?? nie mam tak wielkiego gospodarstwa i nie wiem jakie sa koszty przychod i dochod jak sie ma 50 krow i wiecej ale z drugiej strony nie bede sie pytal wprost kogos kto doi 50 krow ile ma z tego kasy dlatego pytam sie jedynie o realność takiej inwestycji

jakby ktos mogl odpowiedziec to bylbym wdzieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz ja ci powiem kolego iz mamy 80 sztuk bydla w tym 30 krow dojnych i chcielismy 2 lata temu pobudowac obore na 40 dojnych i przychowek i bogo dzieki nie zrobilismy tego cos nas zatrzymalo te ceny byly zbyt wysokie zeby sie utrzymaly dlugo i mielismy racje co do twojego pytania tak wysoki kredyt w ciagu 10 lat do splaty to samobojstwo i nic pozatym jesli nawet cena oscylowala by w okolicach 1,10 to olal bym te krowy ja tam mam juz dosyc ja mam mleko po 94 grosze za litr i to moim zdaniem pokrywa koszty jesli mialbys te 70 sztuk to zalozmy ze bedziesz mial (sa to rozwazania czysto hipotetyczne) miesiecznie srednio po okolo 40 tys litrow powiedzmy ze na litrze zarabiasz 20 groszy czyli zarabiasz na czysto cale 8 tysi plus opasy czyli jakies powiedzmy 10 tysi na czysto nie mowie o przydzodzie tylko o dochodzie(lecz w obecnej sytuacji nie ma dochodu a jaesli jest to sa to groszowe sprawy jesli tez wezmiesz pod uwage przypadki losowe takie jak susza jakies konkretne choroby itp to konkluzja jest prosta) musisz tez brac pod uwage to iz bedzie trzeba zainwestowac w park maszynowy co przy jednoczesnej splacie kredytu jest sprawa delikatnie mowiac trudna a mowiac miej delikatnie calkowicie niemozliwa mowie tu o maszynach nowych musisz brac tez pod uwage widmo likwidacji kwot mlecznych po ich likwidacji to nawet jasnowidz nie wie co sie stanie ale raczej bedzie jeszcze gorzej niz teraz a teraz sytuacja jest katastrofalna jesli zas ktos twierdzi iz jest inaczej to powinien wybrac sie do dobrego psychologa lub zainwestowac w konkretne tabletki psychotropowe

nie wspomne ze trzeba posiadac tez konkretne zaplecze paszowe moj znajomy posiada 120 sztuk bydla i ma 160 ha a nie jest u niego z pasza za wesolo

wiec na sam koniec jesli chcesz aby twoje zycie stalo sie pieklem to mozesz w to zainwestowac a raczej zakredytowac bo praktycznie nikt w tej branzy nie ma swojej kasy wiec jesli chcesz inwestowac to np w kurniki brojlery albo indory indory sa bardziej stabilne cenowo lecz cykl jest dluzszy z tego to przynajmniej obroty sa konkretne

 

czyli konkluzja jest prosta nie warto w to inwestowac chyba ze masz niewolnikow ktorzy beda za ciebie tyrac za darmo ( zeby nie bylo moja rodzina tez zainwestowala w bydlo i teraz tego strasznie zalujemy i w chwili obecnej cieszymy sie tylko z juednego z tego ze nie posiadamy kredytow bo jesli bysmy je mieli to juz bylo by po nas a nasze stado nalezy do wydajnych sredia wydajnosc to ponad 8 tys litrow ja tam nie widze w tym przyszlosci)

takie jest moje skromne zdanie

zycze owocnych przemyslen i trafnych inwestycji

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim stadzie jak napisałeś i nie mając innych źródeł dochodu, to jest po prostu NIEREALNE, nawet nie wiem czy połowę tej kwoty byłbyś w stanie spłacić przy założeniu, że ceny na mleko wzrosną, co moim zdaniem nie nastąpi jeszcze w tym roku.....obym się mylił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakim stopniu według Was mozna polegac na wyliczeniach wielkości ekonomicznej(ESU , SGM itp) które sa w arkuszu excel we wniosku na młodego rolnika. Ja powpisywałem sobie zwierzeta i upray ktore bym miał i wyszło mi że jest to realne, jedynie tyle ze ryzykowne no i trzebaby przez okres splaty zyc na minimum

jak ktos chce to moge podeslac na maila ten zalacznik z wyliczeniem esu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roni, ty lepiej przestań liczyć ESU, SGM i inne wskaźniki. Policzyłeś, że samych odsetek od kredytu trzeba wybecalować 3.400 zł miesięcznie nie mówiąc już o spłacie rat 200 tys zł rocznie (jeśli nie będziesz korzystał z okresu karencji w spłacie kapitału)? Policzyłeś ile oprócz tych 2mln kredytu inwestycyjnego będziesz potrzebował środków obrotowych ? A jeśli nie będziesz miał własnych środków to znowu kredyt? Jeśli masz rodzinę to dokładnie przeanalizuj tak wysokie plany inwestycyjne bo ja osobiście w dzisiejszych czasach nigdy bym się nie zdecydował na taki biznes.

Mam znajomego, który 3 lata temu postawił obiekt wolnostanowiskowy na 50 krów dojnych, wydał ponad 1 mln zł, a dzisiaj odracza raty kredytu bo go nie stać na obsługę zadłużenia. Nie jest to wszystko takie śliczne jak to maluja wskaźniki. Pozdrawiam i również życzę udanych i przemyślanych inwestycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szczescie jeszcze nie mam rodziny

natomiast dzieki za kazde info bo wlasnie takie przyklady realne jak piszesz o twoim znajomym to daja najwiecej do myslenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory ze tak post pod postem ale jeszcze sobie przypomnialem

 

1 mln zł za obore na 50 sztuk to troche duzo za duzo mi sie wydaje poza tym zakladam ze oprocz krow musialbym wkomponowac jakos w plodozmian ze 20 ha ziemniakow przemyslowych jako dodatkowy przychod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego powiedz ile masz ziemi i to wlasnej nie chodzi o dzierzawy bo te sa niepewne i wiadomo ze mozna je dzis miec a jutro juz nie wiec jesli nawet mialbys w tym wszystkim te 20 ha ziemniaka to tez nie widze wielkiej zmiany sytuacji

co do tych przelicznikow to zgadzam sie z kolega nie ma co na to zwracac uwagi bo jak powszechnie wiadomo to na papierku wszystko wyglada slicznie

 

jesli chodzi o przyklady z zycia to juz mowilem :

mamy 80 sztuk bydla i jest totalna lipa jak bym mial ta nowa obore to tez bym nie mial na raty a pewnie i same odsetki by ciezko bylo splacac

 

moj znajomy posiada a raczej w przeciagu miesiaca bedzie to czas przeszly bo likwiduje cale stado 50 sztuk dojnych bo juz nie wyrabia ma poprostu dosyc a jest to utytulowany hodowca ktory mogl sie pochwalic wzorowym stadem

 

nastepny moj kolega jest tez zdolowany ta sytuacja sprzedaje wszystkie jalowki nie remontuje stada miej wydajne sztuki sprzedaje efektem jest zmiejszenie sie stada z 55 dojnych do 30 dojnych a mowi ze pewnie bedzie i mniej

 

ja tam nie widze zeby sytuacja miala sie ku lepszemu przynajmniej nie w tym roku a jesli u nas zabraknie mleka to jesli jestes na czasie to powinienes wiedziec ze nasze mleczarnie sprowadzaja juz teraz z powodzeniem mleko w sporych ilosciach mleko z litwy a w zasiegu jest tez ukraina wiec nie liczylbym na wielkie podwyzki cen sorowca

malo tego spoldzielnai mlekowita do ktorej sam naleze chce wdrozyc swoj plan ekspansjii na wschod beda wykupowac mleczarnie na wschodzie europy a raczej juz je wypupuja i tam produkuja tanie przetwory i jesli bedziemy chcieli za duzo kasy za mleko to przywioza tanie produkty ze wschodu

 

trzeba teraz tez wziazc pod uwage iz napewno bedziesz potrzebowal jednego pracownika na stale nie ludz sie ze ktos bedzie ci pracowal za 1500 zl nawet ukraincy cie wysmieja jak im tyle zaoferujesz trzeba liczyc na pracownia jakies 30 tysi rocznie

 

wiec jesli chcesz wziazc tak duzy kredyt na taka produkcje to daj sobie spokoj to bedzie zakladanie sobie kaljdan na wlasne zyczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche to dziwnie zabrzmi : 10 ha(2 dzierwzawy ) 10 sztuk dojnych

 

mam dwa plany :

 

a) zwiekszyc do 20 ha i 20 dojnych (tyle mi sie zmiesci w starej oborze), lub

b) kupno ziemi od agencji (70 ha) i nowa obora

 

wiem ze w porownaniu z opisanymi przez ciebie przykladami to moje gospodarstwo jest smiesznie male, ale zalozylem ten temat po to zeby wlasnie zasiegnac opini od innych ludzi , u mnie sa tacy co maja jedna krowe 5 ha zboza chodza do huty czy gdzies tam indziej do pracy i tylko wkolko ze gospodarka sie nie oplaca tacy to raczej malo wiedza o oplacalnosci

 

jesli chodzi o oplacalnosc to ja biore za podstawe nadwyzke besposrednia jaka zostanie po odjeciu srodkow produkcji z nadwyzki ma mi zostac na zycie i na rate -- takie mam podejscie

pisze o tym gdyz widzialem roznego rodzaju wyliczenia profesorkow ze studiow gdzie np bylo ze ktos moze miec np 20 tys zł rocznie nadwyżki ale po uwzlednieniu amortyzacji maszyn budynkow i roznych innych dupereli wyjdzie ze doklada do interesu

 

piszesz ze mleczarnie beda kontynuowac ekspansje na wschod , raczej masz racje, ale nie wszystkie tak robia moja np zrezygnowala ze sprowadzania mleka z dalszych rejonow polski

 

wiem ze taka inwestycja to bedzie "uwiazanie sobie kajdan" ale ja nie wyobrazam sobie innego zycia jak praca z bydlem , kajdany to sa przez samo to ze musisz doic 2 razy dziennie 7 dni w tyg, nie masz wolnych sobot i niedziel, ani urlopu platnego sobie nie mozesz wziac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roni

sam policzysz najlepiej.

Jak masz 10 sztuk to wiesz ile kosztuje cię utrzymanie stada i ile kasy z tego wyciągniesz. Jak będziesz miał 5x tyle to wyciągniesz 3xtyle co masz, bo ci koszty jednostkowe nie spadną a wzrosną. No to zobacz czy ci wystarczy na ratę.

Z tym, że warto wziąć pod uwagę, że się może jeszcze pogorszyć i będziesz miał 5x tyle majątku i 2x tyle dochodu. No i faktycznie lipa.

Choć z drugiej strony inwestycja teraz jest dużo niższa niż 2 lata temu.

Z doświadczenia ci powiem, że ze stada 15 krów, 5 ha ziemniaków i 1,5 ha cebuli na 20 ha pola da się żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zapraszam do współpracy wszystkich poszukujących wykonawcy konstrukcji stalowych wszelkich budynków

 

PPHU STALMIT

KONSTRUKCJE STALOWE

KAZIMIERZ MURZYŁA

97-427 Rogowiec – Bełchatów

ul. Zakładowa 1

kom: 601-793-867 Fax. 447351197

e-mail:stalmit@O2.pl

Świadectwo Kwalifikacji zgodnie z normą

PN-M-69009

Nr 381/1142/II/20o8

kom: 603-505-028 kierownik Produkcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam kupno ziemi i powiększenie stada ( a jak będzie już lepeij to nowa oborka) warto zaryzykować, a jeśli chodzi o koszty to im więcej sztuk w stadzie tym niższe koszty utrzymania przypadające na jedną sztukę ( to tak jak kupowanie w promocji kup 2 rzeczy trzecia gratis)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...