Skocz do zawartości
skoczek

Koszty a wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny mleka spadają w zastraszającym tempie, natomiast pasze drozeją, np.sruta rzepakowa 40%.W jaki sposób ograniczacie koszty, i czy to ma wpływ na wydajnośc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja opieram żywienie na kiszonce z kukurydzy + własna śruta zbożowa + siano/sianokiszonka a do tego dorzucam po trochu wysłodków + dodatki mineralne, od czasu do czasu podaje drożdże żeby poprawić apetyt.

 

Są pewnie niedobory energii i białka ale zakup paszy nie podnosi mi parametrów na tyle żeby to się u mnie opłacało... Chociaż jak ostatnio policzyłem koszt uprawy 1 hektara kukurydzy to też włos się jeży... ehhh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach jesli masz swoje pasze to jestes szczesciarzem,ja musze duzo kupowac gdyz mam mało pola.Z tego względu nie sieje kukurydzy,ale wyszło mi to na dobre gdyz zastepuje ją wysłodkami które wychodzą duzo taniej 1zł na sztuke dziennie.Po wysłodkach i sianokiszonce lub sianie bardzo dobrze doją.Jednej krowie odjąłem rzepak 1kg to ucięła mi 3l mleka,no i daje go z powrotem poniewaz nie opłaca mi sie nie dawac.1kg rzepaku-1,10 a 3l to 2.80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas podstawa to kiszonka z kuku + siano + ospa(przenica jeczmien przenzyto zmielone)+ młoto z browaru.

Za mloto place 75 zl za tone, biore 2 t na miesiac a mleka daja tyle samo co w lecie na pastwisku. Jak mlota braknie to odrazu mleka jest mniej.

 

Nie probowalem dawac niigdy sruty rzepakowej i ciekaw jestem czy dawalyby po niej wiecej mleka.

 

w gazecie WRP masz koszty kalkulacji roznych upraw i hodowli swin i bylo kiedys wyliczone ze chowajac swinie na swoich paszach jestes do tylu na 1 sztuce natomiast jak kupisz zboze na rynku to wtedy jestes do przodu. ale to bylo wtedy jak zboza byly ponizej 500zł za tone nie wiem jak teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy od wielu czynników a przedewszystkim od wydajnosci. Jesli masz krowy pod oceną to łatwo to sprawdzic, a jak nie to srute rzepakową wypróbuj na jednej krowie i wtedy jak zwiekszy mleka to znaczy ze jej potrzebuje.A jak dajesz młóto wduze mrozy, nie zamarza?Kalkulacja kosztów to w kazdym gospodarstwie jest inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety zamarza ale robie tak ze jak mam koncowke w jednym zbiorniku to wtedy wstawiam go do stajni o biore z drugiego

natomiast jak biore z tego drugiego to tez czasem trzeba siekierka wyciac troche zmarznietego i laduje to do wiaderka i pozniej na godzine przed skarmianiem zalewam goraca woda(nie wrzatkiem ) i w ciagu godziny rozpuszcza sie te grudy

 

jak dlugo trzeba podawac ta srute rzepakowa zeby bylo widac efekty

np jak czasem braknie mi mlota to przez tydzien ucinaja mleko a jak zaczne dawac znow to dopiero po tygodni zaczynaja dawac tyle co wczesniej

 

jedna z lepszych krow na miesiac przed zasuszeniem daje 12 do 13 litrow na raz czyli ok 25 dziennie i to jest mniej wiecej tyle co w lecie natomiast bez mlota to tak 9 czasem 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsze efekty trzeba czekac około tygodnia,ale mikroflora zwacza ustabillizuje sie po 3 tygodniach. Na taką wydajnosc to napewno krowa potrzebuje białka, a z drugiej strony to sruta rzepakowa lub makuch swietnie sie komponują z młótem.Ciekawi mnie jeszcze czy na młóto masz jakis dół wykopany ,czy jakos inaczej je przechowujesz.Z jednej strony tylu jest przeciwników młóta co i zwolenników,ale jakby nie patrzec ma dobre białko i taniej wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na młoto zbiorniki plastikowe o poj 1000l takie na palecie drewnianej w metalowym stelazu

 

do jednego zbiornika wchodzi mi 1 t mlota

kolega jedzie ciagnikiem z rozrzutnikiem jednoosiowym do browaru do brzeska bieze 3,5 tony przyjezdza do mnie przeladowujemy do zbiornikow moich i pozniej u niego tez do takich przeladowujemy jego 1,5 tony i to na okolo miesiac stracza.

 

mloto jest dobre bo tanie ale trzeba uwazac nie dawac za duzo i nie dawac w okresie zasuszania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to macie dobrze bo ja musze zamówic minimum 10 ton i czekac na to miesiac albo idłuzej i dlatego nie kupuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie z mlotem jest ciezko jak kiedys dzwonilem do browaru oficjalnie to dopiero na maj zapisy i tez duze partie trzeba brac.

ale dobrze ze kolega ma znajomosci wiec jakos sie udaje

 

z tego co sie orientuje to chyba 45% bialka z mlota jest trawione dopiero w jelicie cienkim a nie w zwaczu a sruta zepakowa chyba tez ma duzy procent bialka trawionego w jelicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sruta i makuch charakteryzują sienadmiernym rozkładem białka w zwaczu, natomiast młóto które posiada korzystny skład aminokwasowy posiada obnizoną podatnosc na rozkład w zwaczu.Czasami sruta przechodzi proces obróbki termicznej która zmniejsza dostepnosc białka w zwaczu natomiast zwieksza strawnosc jelitowąlizyny.Makuch posiada białko chronione i nienasycone kwasy tłuszczowe które w duzej czesci sa trawione w jelitach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kształtuje sie u was koszt nakładów na 1 ha

np 1000zł/ha wiecej mniej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie : jałowka po pierwszym ocieleniu w grudniu (20 któregos) przez cały okres żywienia zimowego dawała minimum 20 litrów mleka dziennie a teraz na pastwisku to nawet ze 24 litry daje. Jaką wydajnośc roczną moze miec?? pytam ponieważ nie mam jescze krów pod oceną wiec takich informacji nie posiadam a chciałbym tak w przybliżeniu wiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinna dac 4000-4500l oczywiscie szacunkowo. jesli cała laktacja przebiega zgodnie z normą to da tą wiekszą wartosc. Małe odchylenia od normy to mniejsza wartosc. A jesli bedą błedy to da jeszcze mniej tylko ze tego juz nie da sie oszacowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

jesli dawala srednio 20 litrow dziennie, a teraz nawet wiecej to mysle, ze wydajnosc spokojnie powinna wyniesc ok 6000 tys litrow

Przeciez laktacja trwa 305 dni x 20 litrow=6100

jesli teraz daje 24 litry, a na koniec laktacji wydajnosc troche spadnie, to mozna zalozyc srednio 20 l.

Liczby nie kłamia

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak liczycie opłacalność? Macie na to jakiś "cud-program", czy jakiś arkusz kalkulacyjny własnej produkcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wg moich wyliczeń, kilka lat obserwacji, krowa daje w ciągu roku, to co wydoimy kilka dni po wycieleniu pomnożone przez 365 dni minus 30% i minus 15% na rozchód.

Czyli matematycznie:

=20*365*0,7*0,85

krowa dająca 20 litrów dziennie realnie powinna dać ok. 4350 litrów na rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyszło tak jak pisałem,a nigdy w zyciu nie da 6000l. Mam krowy pod oceną i zawsze tak wychodzi. Oblicza sie ten sposób ze 200 dni mnozy sie przez te litry które da po wycieleniu.Przeciez krowa zmniejsza mleko a nie doi tak samo przez całą laktacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam krowy pod ocena. Krowa ma pobierana probej raz w miesiacu. Dodaje sie wszystkie miesiace, a w 305 dniu laktacji podaje sume ile oddalla mleka w laktacji. czyz nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką ty masz ocene, ale u mnie sie nic nie dodaje bo wszystko jest wyszczególnione w tabulogramie. Kolega kur-rk jasno wyliczył ile moze dac mleka, ja zresztą tez a jesli masz wątpliwosci to odsyłam do dr. Zółkowskiego od którego czerpe wiedze lub innych autorytetów z tej dziedziny. Opieram sie tez na moim długoletnim doswiadczeniu hodowlanym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak liczycie opłacalność? Macie na to jakiś "cud-program", czy jakiś arkusz kalkulacyjny własnej produkcji?

 

Taa, program nazywa sie "na oko" w większości przypadków . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a wg moich wyliczeń, kilka lat obserwacji, krowa daje w ciągu roku, to co wydoimy kilka dni po wycieleniu pomnożone przez 365 dni minus 30% i minus 15% na rozchód.

Czyli matematycznie:

=20*365*0,7*0,85

krowa dająca 20 litrów dziennie realnie powinna dać ok. 4350 litrów na rok

 

Czyli w skrócie: 217,17 * liczba litrów. Łatwo zapamiętać, 217,17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...