Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym popryskać rzepak zaraz po siewie ,jaki oprysk polecacie i w jakich dawkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobrej ziemi zastosuj mieszankę 0,15-0,2 Kalif(command)+1,5 Metazanex ,zaraz po siewie i najważniejsze ziemia musi być dobrze uprawiona ,tzn bez dużych grud.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli pryskam rzepak dewrinol + comand i chcę powałować to oprysk kiedy? opcja 1- siew ,oprysk ,i wałowanie

opcja 2- siew, wałowanie , oprysk

 

 

jęśli nawozicie rzepak pod korzeń PK TO LEPIEJ ROZSIAĆ POD ORKĘ CZY PÓŻNIEJ POD BRONĘ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, jakie polecacie odmiany rzepaku na słabsze gleby?,zastanawiam się nad diggerem, lub remy KWSu, albo nowość bevelue lub casoar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam, jakie polecacie odmiany rzepaku na słabsze gleby?,zastanawiam się nad diggerem, lub remy KWSu, albo nowość bevelue lub casoar?

Na słabsze gleby polecał bym Ci odmiany -

ROHAN z Agrobrasu, średniowczesna odm mieszańcowa F1

CATALINA z Monsanto, wczesna

FORZA z KWS, średniowczesna i chyba na słabsze gleby najpewniejsza

Jak masz słabsze gleby skuś się na wiosenny oprysk KELPAK-iem, 2l - kapitalny środek który pomaga też przetrwać okresy wiosennej suszy.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeśli pryskam rzepak dewrinol + comand i chcę powałować to oprysk kiedy? opcja 1- siew ,oprysk ,i wałowanie

opcja 2- siew, wałowanie , oprysk

 

 

jęśli nawozicie rzepak pod korzeń PK TO LEPIEJ ROZSIAĆ POD ORKĘ CZY PÓŻNIEJ POD BRONĘ ?

Nawóz najlepiej wieloskładnikowy typu Polifoska. Musisz dać na jesień ok 20kgN ( zależy także po czym on jest, jak po groszku to 200 Polifoski 6 starczy a jak po zbożach to 300-350). Wysiej go pod bronę azot będzie więc lekko przykryty i szybko dostępny.

Po siewie szybko zawałuj i dopiero pryskaj. wały po oprysku zniszczą Ci "filtr" z zastosowanych środków.

Nie zapomnij o jesiennym dokarmieniu mikroelementami ( bor obowiązkowo) i ochronie przed grzybami. Najtaniej wyjdzie Orius-em lub Horizon-em, a jak dorzucisz jakiegoś Basfoiliaru czy Ekolistu też zrobisz dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy odmiana Forza jest dostępna w tym roku, bo w na stronie internetowej KWSu nie ma w ofercie tej odmiany ?

 

 

 

witam, jakie polecacie odmiany rzepaku na słabsze gleby?,zastanawiam się nad diggerem, lub remy KWSu, albo nowość bevelue lub casoar?

Na słabsze gleby polecał bym Ci odmiany -

ROHAN z Agrobrasu, średniowczesna odm mieszańcowa F1

CATALINA z Monsanto, wczesna

FORZA z KWS, średniowczesna i chyba na słabsze gleby najpewniejsza

Jak masz słabsze gleby skuś się na wiosenny oprysk KELPAK-iem, 2l - kapitalny środek który pomaga też przetrwać okresy wiosennej suszy.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam, jakie polecacie odmiany rzepaku na słabsze gleby?,zastanawiam się nad diggerem, lub remy KWSu, albo nowość bevelue lub casoar?

Na słabsze gleby polecał bym Ci odmiany -

ROHAN z Agrobrasu, średniowczesna odm mieszańcowa F1

CATALINA z Monsanto, wczesna

FORZA z KWS, średniowczesna i chyba na słabsze gleby najpewniejsza

Jak masz słabsze gleby skuś się na wiosenny oprysk KELPAK-iem, 2l - kapitalny środek który pomaga też przetrwać okresy wiosennej suszy.

Powodzenia

 

Kolego większej głupoty nie słyszałem jak polecanie komuś odmiany mieszańcowej F1 ROHAN na słabsze gleby !!!!!

Wszystkie odmiany mieszańcowe F1 są odmianami wymagającymi dobrych stanowisk.[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam troche perzu na polu chcę tam zasiać rzepak musze zniszczyć perz teraz czy po siewie, jest jakiś środek którym moge zniszczyć go w rzepaku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz teraz roundapem lub jakimś generykiem ale chyba prościej będzie posiewnie, ja wzejdzie perz dasz Eleganta, Agil, Fusilade czu coś podobnego w 2 dawkach i po perzu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku miałem posianą odmianę californium,zreszta w mojej okolicy prawie wszyscy ją sieją ale kolega namawia mnie na odmianę herkules.Co możecie powiedzieć z własnych doświadczeń o tej odmianie na tle californium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W tym roku miałem posianą odmianę californium,zreszta w mojej okolicy prawie wszyscy ją sieją ale kolega namawia mnie na odmianę herkules.Co możecie powiedzieć z własnych doświadczeń o tej odmianie na tle californium?

Jak dobrze pamiętam Chojnice to Bory tucholskie i gleby nie za mocne. Jest odpowiednik Californium ale nowszy.

Herkulesa niestety nie znam. Zobacz u tych co Ci chcę go sprzedać jak wypadł porejestrowo i czy nadaje się na Twoje ziemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można zasiać rzepak po rzepaku chciałem raz zasiać odmiane californium , dodam ze na polu na ktorym chcialbym zasiac ten rzepak tez miałem odmiane californium. Jeżlei nie mozna zasiac to dlaczego . Z góry dzieki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie za bardzo. Raz to szkoda pola, bo to pod pszenicę przedplon bardzo dobry a dwa- kapustne po kapustnych mogą Cię "ugotować" w ochronie. Nie są to tanie zabiegi.

Przede wszystkim - lubi wejść ślimak.

-choroby grzybowe- murowane więc na jesień 0,8 l Horizonu czy Brasifunu może być mało ( nie mówię o Carambie)

-zaoszczędzisz trochę jesienią na azocie, ale bez PK się nie obejdzie, a sól, czy superfosfat ( albo jakaś blenda) nie są tanimi nawozami

-wiosną musisz liczyć co najmniej na 2, mocne zabiegi fungicydowe

-chociaż i tak do każdego zabiegu trzeba dodać coś na robaka, tu nie zrobisz profilaktycznie, będzie interwencja więc jakieś 2x0,08 l jesienią jakiejś cypermetryny może być mało, z wiosny będzie podobnie.

-będziesz miał nagromadzenie chwastów, łatwo i dość tanio zwalczanych w pszenicy ale nie w rzepaku i jesienią np. Devrinol z Metazanexem może być za mało na wiosnę, zostanie Ci np.Galera a to njuż ponad stówka na hektar. a jek jeszcze wejdzą rumianowate to dodatkowo jakiś Lontrel lub jego generyk.

- na polu zawsze zostanie rzepak z poprzedniej uprawy,będzie różnie wiosną dojrzewał, różnie kwitł. Ile posiać wtedy nowej odmiany?. Przecież jak skosiłeś rzepak to za tydzień masz go na polu więcej niż norma wysiewu, a siejesz dziś populacyjnych po 2-3 kg /ha max, hybrydy 1,5-1,8 kg.

-poza tym zawsze uprawa po sobie daje niższy plon ( poza monokulturowymi, a dziś to tylko kukurydza i żyto)

Wiem że to gdybanie ale "dla spokojności" jak nie musisz siaC na siłę nie rób tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy można zasiać rzepak po rzepaku chciałem raz zasiać odmiane californium , dodam ze na polu na ktorym chcialbym zasiac ten rzepak tez miałem odmiane californium. Jeżlei nie mozna zasiac to dlaczego . Z góry dzieki za odpowiedzi.

Mój sąsiad już kilka razy miał rzepak po rzepaku teraz na jednym kawałku wyjdzie mu nawet po raz trzeci.Odmiana tez californium.Wg mnie co dwa lata rzepak na tym samym polu to max.,ale jak na razie nic złego się u niego nie działo z rzepakiem także jak nie masz innego wyjścia to siej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli gleba jest w dobrej kulturze to nie ma problemu z rzepakiem w monokulturze, podstawa to stosowanie wszystkich zabiegów agrotechnicznych łącznie z mechaniczną uprawą czyli ścięcie ścierniska (opcjonalnie przy dużej ilości samosiewów kolejna uprawka) oczywiście na słomę warto wysiać już nawóz wieloskładnikowy, później dobra orka i siew - jednak nie polecam tej samej odmiany (tutaj czynniki chorobotwórcze mogą bardzo skutecznie obniżyć plon), u mnie w tym sezonie californium dał plon niższy o 15% niż późniejsze odmiany ze względu na wiosenną suszę, proponuję wysiew dwóch odmian na tym obszarze w celu obniżenia ryzyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie odmiany zmieszane?

Zapomnij, różne terminy dochodzenia- różnie kwitna, różnie dojrzewają.

Dodatkowe koszty, bo jak trafić, którą chronić, każdą oddzielnie czy uśrednić.

Jak jedna dojrzeje, druga zielona. Jak druga dojrzeje, pierwsza się sypie. Dodatkowy koszt jakiegoś NuFilmu? Weź i traf.

W tym roku zabrakło mi na 2,5ha( a miałem 46) i posiałem inną, jaką dostałem. Dobrze, że w łanie było hektar a reszta na poprzeczniakach i ramce. Żeby doszła musiałem randapować. a To 3 l x 20 zł (zwykły Glyfosat) na hektar plus robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nikomu nie chodziło tutaj o mieszanie dwóch odmian rzepaku ,a raczej podział obszaru na dwa kawałki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytająć odpowiedzi i sugestie osoby o nazwie tomasz0859 to widzę ewidentnie że musi to być osoba ściśle związana z jedną z firm hondlującą środkami ochrony roślin i nasionami, ponieważ jego zalecenia co do odmian i środków ochrony roślin są ściśle związane ze środkami ochrony roślin i odmianami sprzedawanymi przez jedną firmę w Polsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czytająć odpowiedzi i sugestie osoby o nazwie tomasz0859 to widzę ewidentnie że musi to być osoba ściśle związana z jedną z firm hondlującą środkami ochrony roślin i nasionami, ponieważ jego zalecenia co do odmian i środków ochrony roślin są ściśle związane ze środkami ochrony roślin i odmianami sprzedawanymi przez jedną firmę w Polsce

Tak się niestety składa, że handluję w zakresie SOR z trzema firmami z mojego terenu ProCam, Chemiland, Chemirol, Kiedyś była jeszcze AgroSieć ale wypadła ze względu na stosunkowo wysokie ceny i brak możliwości skupu z odbiorem. Tu Chemiland i Chemirol prowadzi skup bezpośredni a ProCam pośredni - i nie interesuje mnie transport.

Niestety prowadzę usługowo gospodarstwo rolne, nieduże 280 ha i mam 100 krówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czytająć odpowiedzi i sugestie osoby o nazwie tomasz0859 to widzę ewidentnie że musi to być osoba ściśle związana z jedną z firm hondlującą środkami ochrony roślin i nasionami, ponieważ jego zalecenia co do odmian i środków ochrony roślin są ściśle związane ze środkami ochrony roślin i odmianami sprzedawanymi przez jedną firmę w Polsce

Tak się niestety składa, że handluję w zakresie SOR z trzema firmami z mojego terenu ProCam, Chemiland, Chemirol, Kiedyś była jeszcze AgroSieć ale wypadła ze względu na stosunkowo wysokie ceny i brak możliwości skupu z odbiorem. Tu Chemiland i Chemirol prowadzi skup bezpośredni a ProCam pośredni - i nie interesuje mnie transport.

Niestety prowadzę usługowo gospodarstwo rolne, nieduże 280 ha i mam 100 krówek.

 

Czyli miałem rację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli miałem rację

Niestety nie, handluję tzn kupuję nawozy i SOR, nasiona ( głównie rzepaku i kukurydzy, a raz na dwa trzy lata pszenicę z trzy- pięć odmian) i sprzedaję - rzepak i pszenicę, czasem jak wpadnie to i jęczmień browarny- bo buraki to kupuje niestety tylko cukrownia, tak jak i sprzedaje nasiona plantatorom z KSC.

Czytaj dokładnie co napisałem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam, jakie polecacie odmiany rzepaku na słabsze gleby?,zastanawiam się nad diggerem, lub remy KWSu, albo nowość bevelue lub casoar?

Na słabsze gleby polecał bym Ci odmiany -

ROHAN z Agrobrasu, średniowczesna odm mieszańcowa F1

CATALINA z Monsanto, wczesna

FORZA z KWS, średniowczesna i chyba na słabsze gleby najpewniejsza

Jak masz słabsze gleby skuś się na wiosenny oprysk KELPAK-iem, 2l - kapitalny środek który pomaga też przetrwać okresy wiosennej suszy.

Powodzenia

 

Kolego większej głupoty nie słyszałem jak polecanie komuś odmiany mieszańcowej F1 ROHAN na słabsze gleby !!!!!

Wszystkie odmiany mieszańcowe F1 są odmianami wymagającymi dobrych stanowisk.[/b]

 

miałem Catalinę pierwszy raz w tym roku na IV klasie bardzo dobrze plonowała 4,9t/ha zdrowotność lepsza od Californium i w plonie też na tym samym jednym kawałku identyczna agrotechnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No ja też sobie zostawiłem trochę materiału siewnego z tegorocznych zbiorów a zaprawie jak co roku Super Homai i ile tam zaoszczędzę? bo nawet nie wiem ile teraz 10kg kosztuje

Ile kilogramów wysiewasz przy własnym materiale siewnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednostkę siewną 2-2,1 mln(3 ha) można kupić już za ok.470 zł -populacyjną, hybrydy i F1 są droższe bo 1,5 mln (3 ha) koło 700zł ( a nawet droższe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...