Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pokosiłem no niby było co kosić ale w porównaniu do zeszłego roku - bida z nędzą... będzie z 60% tamtego.

 

Nawet saletry którą dosyć późno wysiałem nie pobrało przez te suszę bo blade było jak nie wiem i rzadkie Też się wahałem czy nie zostawić na ziarno, ale wtedy kiszonki znowu będzie za mało. Tak źle i tak niedobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiszonka z żyta zrobiona ciekawa jestem czy się uda ,jedna przyczepa mi delikatnie zmokła ,ale przykryłam jak przeschło,za miesiąc zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie ok, żyto zakisza się bardzo łatwo

 

Moja też już się kisi, jednak było jeszcze mniej niż sądziłem... nawet połowy tego co w zeszłym roku z tej samej powierzchni

A to ze zmokło to nic, ja polewałem trochę swoje na pryzmie bo za bardzo przeschło i nie chciało się udeptać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polewasz samą wodą??? Masz już jakieś doświadczenie, czy pierwszy raz??? Wiem, że polewanie jest praktykowane ale wiem też, że duży deszcz może wiele złego zrobić na pryzmie. Co siejesz po życie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak że po zwiezieniu wszystkiego i udeptaniu polałem pryzmę wodą - ale nie za dużo oczywiście żeby gnoju nie zrobić , potem jeszcze trochę podeptałem i na koniec z wierzchu polałem pryzmę konewką kwasem mlekowym. W zeszłym roku zrobiłem dokładnie tak samo i kiszonka była w porządku.

 

A po życie miałem zasiać kukurydzę, ale jak zacząłem z rana orkę to raczej nici z tego - suchy piach na wylot i do tego pług nie wchodzi! [na 5 klasie]

Raczej nie ma szans żeby tam urosła, a więc trzeba będzie posiać sorgo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Casper - jeśli sypałeś saletrę - to kiszonka może mieć pozostałości azotanów - zboże mogło pobrać nawóz - z wilgocią wiosenną i go "nie przetrawić" - jest to groźne dla zdrowia i życia zwierząt. Po otwarciu pryzmy trzeba zrobić test na ich zawartość i bacznie obserwować zwierzęta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do ROBERNA to jaki nawóz stosujesz pod żyto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sieję ani saletry ani żyta. Jeśli już, to wolę w to miejsce posiać jednoroczną mieszankę szybkorosnących traw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka to mieszanka szybkorosnąca i jednoroczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np futtertrio - życice jednoroczne z DSV. Przy dobrym nawożeniu i odpowiedniej wilgoci zbieram tego ok. 10 t s.m./ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie fatalnie ,robiłem po raz pierwszy i chyba ostatni psuje się okropnie i jest zagrzana ,czy komuś się też psuje jaka to może być tego przyczyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że kiszonka ta była przykryta oponami może to spowodowało ,że jet taka zepsuta.Napiszcie o swoich doświadczeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też kiepska psuje się i nie wiem dlaczego podejrzewam że za bardzo przesuszyłam czy to może być tego przyczyną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robilem w belotach owijanych folia i rewelacyjna; otwierajac jeszcze kapie z niej woda a psuje sie w minimalnych ilosciach praktycznie nie zauwazalnych;

zyto siane wiosna z peluszka i bydlo wsuwa jak zle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ciołem orkanem prosto z pnia i było bardzo dobre nic sie nie psuło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy trzeba siac zyto zeby zebrac na kiszonke i puzniej jeszcze kukurydze posiac na wiosne?? jaki plon daje z hektara??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żyto na zielonkę to jesteś już mocno spóźniony, koniec sierpnia- początek września. Zbierasz je koło 15-20 maja i zaraz po zbiorze siejesz kukurydzę 180-190 FAO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie widziałem w niemczech żę koszą zbożę sieczkarnią z 2 tygodnie przed żniwami ziarno wtedy jest takie gumowate czy jest jakaś wartość tego na pewno ma większą wartość od zwykłego żyta koszonego jeszcze zielonego i niewykształconego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartość pokarmowa rośnie wraz z przyrostem kłosa i ziarna. Tylko co po tym u nas posiejesz jak będziesz zbierał w lipcu? Niby są poplony ścierniskowe - ale poplon zbierzesz w październiku i co po nim?.

Jak siejesz żyto to za mocnej gleby nie masz.

Jeżeli chcesz zrobić płodozmian to ok. dasz obornik, na oborniku rzepak jest piękny i jest dużo czasu by przygotować pod niego pole - a odwdzięczy się na pewno( i nawet na słabszej ziemi się uda, może nie 5 ale te 3,5 tony da)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ziemie dobre i też 6 klase tylko że wszystko sieje kukurydzą a jakiś płodozmian by się przydał a wole kupić zboże bo ciężko jestr kupić kiszonkę z kukurydzy a jak skosze zboże bo będzie co w paszowóż wżucić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszyskich

kiszonka z żyta scięta orkanem w kopcu jest również dobra jak w

balotach

proszę o opinie

góry dziękuje

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...