Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No ja też sobie zostawiłem trochę materiału siewnego z tegorocznych zbiorów a zaprawie jak co roku Super Homai i ile tam zaoszczędzę? bo nawet nie wiem ile teraz 10kg kosztuje

Ile kilogramów wysiewasz przy własnym materiale siewnym?

 

Dobre odmiany populacyjne można kupić w granicach 350 zł 2-2.1 mln nasion czyli jeden worek na 3 ha co daje około 115 zł na ha więc nie wiem czy warta wysiewać własne nasion

Aby ustalić normę wysiewu musisz znać masę tysiąca nasion, siłę kiełkowania, ustalić obsadę jaką chcesz na m2, a nie pytać innych ile wysiać własnego materiału ponieważ wszystkie nasiona różnią się od siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja sieję rzepak czwarty rok i zawsze miałem plon w granicach 3,8 do 4,1 t/ha. Zawsze kupowałem californię ale w tym roku zamierzam na połowie (ca 3 ha) posiać własny zostawiony materiał siewny. Proszę o odpowiedź czy w przypadku stosowania własnego materiału siewnego jest duża różnica w plonie i czym zaprawiacie siew. Bardzo proszę o odpowiedź osoby które to praktykują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

 

Ja sieję rzepak czwarty rok i zawsze miałem plon w granicach 3,8 do 4,1 t/ha. Zawsze kupowałem californię ale w tym roku zamierzam na połowie (ca 3 ha) posiać własny zostawiony materiał siewny. Proszę o odpowiedź czy w przypadku stosowania własnego materiału siewnego jest duża różnica w plonie i czym zaprawiacie siew. Bardzo proszę o odpowiedź osoby które to praktykują.

w tamtym roku brakło mi troche Casoara i dosialem swój. plon był mniejszy o

3 dt. obecne koszty nasion podał PEPSI. więc kaxdy niech sobie sam odpowie czy siew swojego materiału ma sens. wg mnie zaden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając fakt opłacalności bądż też nie ,siewu nasion niekwalifikowanych ,dlaczego w produkcji rolniczej jako materiał siewny należy używać wyłącznie mieszańce pierwszego pokolenia (F1)?Jeśli pytanie jest dla niektórych tendencyjne to proszę o wyrozumiałość Dodam że cały czas po głowie mi chodzi odmiana Herkules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dobra odmiane tak tanio nie kupisz np merkury na trzy hektary koszt ok 700zl

 

Dobre odmiany o których pisałem w cenie za około 350 zł na 3ha to odmiany populacyjne np. CALIFORNIUM

Ty natomiast przedstawisz cenę za odmianę ES MERCURE F1 która jest hybrydem a w dodatku nowością więc cena musi być wysoka.

A czy ta odmiana będzie dobra to się dowiemy za rok gdy ta odmiana zostanie sprawdzona na polach produkcyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pomijając fakt opłacalności bądż też nie ,siewu nasion niekwalifikowanych ,dlaczego w produkcji rolniczej jako materiał siewny należy używać wyłącznie mieszańce pierwszego pokolenia (F1)?Jeśli pytanie jest dla niektórych tendencyjne to proszę o wyrozumiałość Dodam że cały czas po głowie mi chodzi odmiana Herkules
zobacz HETEROZJA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jarki ,czyli sianie mieszańców z drugiego pokolenia nie ma sensu ,bo uzyskany plon na pewno nie będzie wiekszy jak u odmian populacyjnych tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Jarki powiedział nie sieje się mieszańców drugi raz.

Do wyprodukowania mieszańca użyto kilku odmian, wyykorzystując najlepsze cechy każdej z odmian w tzw. zjawisku heterozji lub inaczej wybujałości w 1 pokoleniu.

Posianie ponowne może spowodować rozszczepienie się cech i na polu możesz mieć kilka róznych odmian.

Tak jak kupisz nasiona zaprawione, otoczkowane z perytroidem, fungicydem i nawozem tak nigdy nie zaprawisz sam nasion rzepaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego "Memeja". Jeśli mogę doradzić to nie siej swojego rzepaku. Różnica jest bardzo duża. Zasiałem jednego roku pól pola materiał kupny a pół swój. Nigdy nie zasieje swojego. Wydasz 100 czy 200zł więcej za siew i nech sypnie choć 500 kg więcj to już masz plus minus z 800 w kieszeni. Mniesjsza różnica jest prze siewie zbóż, choć również widoczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własny populacyjny rzepak do zasiewy nie powinien obniżyć plonu tylko że możesz potem nie sprzedać nasion bo taki 2x zasiany rzepak ma więcej glukozynolanów i kw. erukowego. Dla biopaliw to nie ma znaczenia ale dla paszowców ogromnie. Zwierzaki gorzkiej paszy nie lubieją.

leszek04061: odpuść sobie bosmana miałem kiedyć kawałe bo zabrakło mi californi to szkoda gadać nie ciekawy. Kolega pisał magisterkę z rzepaku coś o porównaniu odmiam to mówił że potęcajał ma duży ale zawdze coś mu nie pasowało co powodowało że nie plonował najciekawiej.

Ja w tym roku sieję Ospreya i Katabatic na próbę bo naiona tańsze o 100 na 10kg od Caloforni. Mam też Exqusite jestem ciekaw co z niego wyjdzie. Jak narazie muszę zacząć orać pod rzepak może od wtorku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polecam Vision super odmiana ,,,
popieram w Grubnie na dniach pola był ładny {osadkowski} ale sąsiad tesz miał i był O.K. ma wigor jak F1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie stosujecie nawozy przedsiewnie? czy dajecie azot a jesli tak to ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polecam Vision super odmiana ,,,

co masz na myśli mówiąc super?siałeś już ją?jakie miałeś wyniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miał ktoś Casoar jak to sypie i jak ze zdrowotnością?
Casoar w tym roku bez rewelacji u mnie ok 3t/ha ,californium na tym samym stanowisku ok 0,5 t dała więcej , wymaga dobrej ziemi i stanowiska i raczej gorzej toleruje ekstremalne warunki pogodowe (susza wczesnowiosenna) zasiany był na IVb po jęczmieniu jarym , także u mnie w tym roku tylko Nelson i Californium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie californium bez względu na stanowisko dał o 0,5 niższy plon niż pozostałe populacyjne odmiany adriana i astrid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...