Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie rekordowo pomimo suszy sypala pszenica boomer, tylko jakim kosztem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem pszenice potenzial plon 6,8 t/h. Pszenica zasiana po rzepaku na III i IV klasie wysiew 15 września 150kg/h pod korzeń dałem tylko 130kg soli i 130kg fosforanu amonu ponieważ gleba była bogata w te składniki. Jesienią oprysk na chwasty, wiosną dwie dawki saletry po 150 kg 2 opryski na grzyba pierwszy z antywylegaczem drugi z czymś na mszyce do każdego oprysku po 15kg mocznika i to wszystko. Ziemia wapnowana co 4 lata.

 

Ale zgadzam się że ceny nawozów są zbyt wysokie i tez ograniczam ich wysiew w porównaniu do lat wcześniejszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150 kg na ha czy to nie za mało, ja sieję ok 240 tylko z mniejszą dawką nawozu azotowego bez antywylegacza czy ona będzie gęsta ,czy na mszyce to zawsze dajecie oprysk bo ja nigdy nie dawałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zaczynasz siać na początku września 150 kg w zupełności wystarczy ale potem ( tak się mówi) każdy tydzień 10 kg więcej, czyli jak termin agrotechniczny siewu pszenicy masz 25 września to wysiew wyjdzie ok 190 kg.

Jak MTZ = 55 g to chcąc uzyskać 330-350 roślin/m2 = ok 190 kg.

Wielkość wysiewu uzależniona jest tylko i wyłącznie MTZ i terminem siewu.

Co do oprysku na mszyce - koniecznie. Te malutkie robaczki przenoszą wektory chorób wirusowych.

Oprysk jakąś cypermetryną kosztuje ok 10-12 zł/ha. Może być Fury, Fastac, Scherpa, Karate - wszystkie w dawce 0,08-0,1 l/ha.

Ja jestem za Danadimem ew. Bi58 Nowy, Tak śmierdzą, że nawet przy 1/3 dawki smród w łanie jest ze 2 tygodnie.

Co do oprysku antywylegaczem ( stabilanem, cycocelem) wiosną, przy słabych krzewieniach można dać dawkę dzieloną. 0,8l na 1 kolanko-jako dokrzewiacz i usztywniacz i potem za ok 2-3 tyg z 1 grzybem 1-1,2 l już jako usztywniacz. Czasami jednak potrzeba czymś poprawić, bo pszenica poszła w górę na.Modusem 0,2l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie normaleka 120 na ha... Tuarega , 140 na ha... Cobusa super pszenice ...ale cena do kitu i tak sie zastanawiam jak najteniej ją w tym roku posiać aby coś zostało a nie dala złodzieji ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie rekordowo pomimo suszy sypala pszenica boomer, tylko jakim kosztem....

 

jak u Ciebie rosnie ten booomer ,ja bralem nasiona z centrali ,ale wyrosl mi jakis wysoki mysle ze mogli mi wcisnac cos innego zamiast boomera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boomer to pszenica o zdzble niskim i sztywnym, nie wiem w jakiej centrali kupowales... ale ja sprzedawala firma na "D" i miala na nia wyłącznosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez kupowalem w firmie na D na kujawach jak znajde aparat to porobie troche fotek i Ci wysle jesli pozwolisz moze po wygladzie wyjdzie czy to ta odmiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał tomasz0859 150 kg/h starczy przy wczesnym siewie tym bardziej gdy sieje się pszenice krzewiące się bardzo a większość nowych odmian się tym ce(słowo zostało usunięte)ą i u mnie przy takim wysiewie pszenica była bardzo gęsta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile dajecie nawozu azotowego pod pszenice przed siewem bo ja 100kg mocznika a na wiosnę gdy tylko można wejść w pole 100 kg saletry czy to za mało żeby uzyskać dobry plon ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę, na ostatnie przymrozki 150-180 siarczanu amonu, za dwa tygodnie 250-280 saletry - a potem się patrzy ale z zasady na flagę ok 150-180 i na kłos ok 100-120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na wiosnę, na ostatnie przymrozki 150-180 siarczanu amonu, za dwa tygodnie 250-280 saletry - a potem się patrzy ale z zasady na flagę ok 150-180 i na kłos ok 100-120

 

 

cztery razy nawożenie azotowe to bardzo dużo czy nigdy nie wylega, macie napewno ścieżki przejazdowe

a ile fosforu i potasu dajecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety dziś bez ścieżek raczej się nie da.

Co do potasu i fosforu. Mam badania gleby i zasobność w P i K jest prawie na maxa. Yak więc pod pszenice nie daje nic. Pod rzepak idzie ok 350 polifoski. Pod buraki cukrowe blenda 20x30 ok 250 pod kukurydzę praktycznie jak starczy obornika to nic.

W ub roku spróbowałem nawy nawóz PRP-sol, mający za zadanie uruchomić potas i fosfor z gleby. Dałem pod buraki i PK ZERO. Jak na razie nie widac różnicy, poczekam do zbioru ( ponoć ma też cukru być więcej) bo kawałek mam bez niczego, na próbę.

Cztery razy azot? Na wilgotnych terenach są zbyt duże ubytki, dlatego lepiej dać wiosenne trzy. Chyba, że ktoś daje azot w formie mieszanej (amonowo-azotanowo-amidowej) to można dwa razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety dziś bez ścieżek raczej się nie da.

Co do potasu i fosforu. Mam badania gleby i zasobność w P i K jest prawie na maxa. Yak więc pod pszenice nie daje nic. Pod rzepak idzie ok 350 polifoski. Pod buraki cukrowe blenda 20x30 ok 250 pod kukurydzę praktycznie jak starczy obornika to nic.

W ub roku spróbowałem nawy nawóz PRP-sol, mający za zadanie uruchomić potas i fosfor z gleby. Dałem pod buraki i PK ZERO. Jak na razie nie widac różnicy, poczekam do zbioru ( ponoć ma też cukru być więcej) bo kawałek mam bez niczego, na próbę.

Cztery razy azot? Na wilgotnych terenach są zbyt duże ubytki, dlatego lepiej dać wiosenne trzy. Chyba, że ktoś daje azot w formie mieszanej (amonowo-azotanowo-amidowej) to można dwa razy.

też dawałem ponad 200N/ha ale w tym roku 180N/ha więcej w ochrone zainwestowałem i mikro opłaciłosię. coto za gleby że taka zasobność ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na wiosnę, na ostatnie przymrozki 150-180 siarczanu amonu, za dwa tygodnie 250-280 saletry - a potem się patrzy ale z zasady na flagę ok 150-180 i na kłos ok 100-120

a jaki plon wyszedł z tego? i ile było PK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żuławy wiślane.

A plon? Różnie. Ogólnie koło 15% mniej jak w tamtym roku w ozimej, 30% w jarej. Rzepak koło 10 mniej

Najgorzej sypał Cuebon i do tego słabe parametry, ledwie ponad 6 ton.

Nie najgorzej Antus koło 7 ale parametry, łacznie z ta pierońską gęstością wytrzymał, trochę mało białka 13,7. Najlepiej Dekan dobrze ponad 8 ale z gęstością kłopoty bo koło 74-75

Rzepak KWS 4,5 Pioneera 4,1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Żuławy wiślane.

A plon? Różnie. Ogólnie koło 15% mniej jak w tamtym roku w ozimej, 30% w jarej. Rzepak koło 10 mniej

Najgorzej sypał Cuebon i do tego słabe parametry, ledwie ponad 6 ton.

Nie najgorzej Antus koło 7 ale parametry, łacznie z ta pierońską gęstością wytrzymał, trochę mało białka 13,7. Najlepiej Dekan dobrze ponad 8 ale z gęstością kłopoty bo koło 74-75

Rzepak KWS 4,5 Pioneera 4,1

gratuluje takiej gleby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TOMASZ0859 o co tu chodzi z formą amonowo-azotanowo-amidową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TOMASZ0859 o co tu chodzi z formą amonowo-azotanowo-amidową
myśle że mocznik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za Danadimem ew. Bi58 Nowy, Tak śmierdzą, że nawet przy 1/3 dawki smród w łanie jest ze 2 tygodnie.

 

Przyjacielu - to ze coe smierdzi to nie znaczy, ze jest skuteczne. Smierdza zazwyczaj komponenty formulacyjne (najczesciej ropopochodne) a nie substancja aktywna. Glifosaty sa zrobione na wodzie, nie smierdza a dzialaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pole po pszenicy i chcę zasiać na wiosnę gorczyce. czy teraz można zasiać jakis poplon pod tą gorczyce np owies albo coś na zielonkę tak aby na zimę zaorać a posianie gorczycy teraz na poplon to dobry pomysł czy też niewskazane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MMDD.

Ja mówię o zapobieganiu a nie o leczeniu - to zawsze wychodzi drożej.

To jest ja z barami - jak do któregoś chcesz wejść i capi z kibla to się wynosisz, przechodzi ochota na picie i jedzenie.

Do każdego oprysku grzybem daję (słowo zostało wykasowane)a, nawet jak nie widać.

Każdy ma swój sposób działania. Ja ma taki. Ty mozesz mieć inny.

Na internecie Procam podaje zagrożenia nalotów owadów i zagrożenia chorób.

http://www.procam.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...