Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czy znacie jakiś sposób na pozbycie się samosiewów pszenicy w sorgo?

Dodam, że zastosowałem Lumax po siewie. Nasiona sorgo już wypuściły kiełki pod ziemią i lada moment pojawią się na powierzchni, więc roundup raczej odpada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile tego lumaxa trzeba na ha ? chyba mniej niz na kukurydze.

we wczesniejszych postach sa wyniki badan -po wschodach najlepiej jest zastosować chwastox turbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ile tego lumaxa trzeba na ha ? chyba mniej niz na kukurydze.

we wczesniejszych postach sa wyniki badan -po wschodach najlepiej jest zastosować chwastox turbo

 

 

Lumax 3,5-4l /ha Oczywiście jeżeli sucho to doglebow nie stosujemy tylko czekamy i po deszczu lub powschodowo. Środek jest na tyle elastyczny że możemy go stosować do 3 liści kukurydzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorgo zasiałem 26 maja i narazie nic nie wschodzi. deszcz pada dzien w dzien moze ze zimno to dlatego. nie psyskałem niczym narazie. mam pytanie czy ktos z forumowiczów nie pryskał sorga ? i jaki plon z takiej plantacji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten rok jak na razie był kiepski dla sorga. Zbyt niska temp powodowała opóźnienia wschodów i słaby wzrost. Dopiero teraz większość roślin nabrała koloru i zaczyna intensywny wzrost.

W tym roku Lumax w sorgo działał bardzo dobrze i to w dawce2,5 l/ha wyższe dawki są ryzykowne zdarzało się, że bardzo opóźniały i pogarszały wschody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nie pryskania to nie polecam np. lumax 2,5l x ok45 zł=112,5 zł to chyba nie tak dużo a plon na pewno dużo większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorgo opryskane Chwastoxsem Turbo w dawce 2l/ha 40 dni po siewie . cena za 1l 25 zł. sorgo ma od 2 do 8 lisci i sie trzyma. co do wschodów to niestety słabe ok 40%. za zimio i za mokro .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwastox Turbo i Mustang(0,4 l/ha) do 4 liści też dają dobre rezultaty pod warunkiem, że nie mamy na polu jednoliściennych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wschodów to niestety słabe ok 40%. za zimio i za mokro .

U nas na szczęście wschody jak narazie bardzo ładne na wszystkich kawałkach a terminy siewu były od 9 maja nawet do 1 lipca

Może jakieś nasiona miałeś lewe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do nie pryskania to nie polecam np. lumax 2,5l x ok45 zł=112,5 zł to chyba nie tak dużo a plon na pewno dużo większy.

Ja pryskałem tylko na dwulisciene i teraz jest duzo prosa miejscami jest go szczota ze sorga nie widac teraz nie wiem czy sorgo sie wybije czy zarosnie? a ten lumax czy on jest skuteczny gdy jest bardzo sucho bo ja sieje sorgo po zycie a w tym roku było sucho?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy się wybije to zależy w miejscach gdzie proso jest bardzo gęste sorgo może mieć problemy najbliższe dni pokażą. U nas na jednym kawałku po ugorze strasznie perz wywaliło ale sorgo zaczyna powoli wyrastać ponad chwasty więc myślę, że nie będzie aż tak źle.

A Lumax jak wszystkie doglebowe potrzebuje wilgoci gdy tego nie ma jego działanie jest dużo gorsze a czasami to szkoda nawet pryskać. W tym roku cały czerwiec i trochę maja padało więc skuteczność nawet gdy sorgo było by siane po życie byłaby dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie pryskam wcale sorgo i teraz już ścinam przy wysokości około 30-40 cm razem z prosem na zielonkę super. W tym roku nie ma dobrej pogody do uprawy sorgo. W zeszłym roku rosło mi jak szalone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,mam pytanie odnośnie sorga czy da sie je zakisić same i jaki jest efekt.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sorgo w tym roku było za mokro i za zimno więc plon mizerny, a do zakiszenia to najlepiej podsuszyć, bo ma duzo wody w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś wykosiłem 506 razem poszło w kopiec z kuku która mocno przeschła na górce. Generalnie słabe było na tej górce ale już parę metrów dalej w dołku to jaguara nie było widać. Sorgo niby najlepiej kosić w kopiec po przymrozkach jak je "zważy" cokolwiek to znaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktorego maja lub czerwca sieliscie Sucrosorgo. Jesli no u mnie wszyscy sieja kukurydze a z tego co wiem to sorgo potrzebuje tarcz wysiewajacych takich jak dla buraka to raczej tym co sieja nie bedzie sie chcialo zieniac to czy da sie posiac tymi samymi co kukurydze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalny siew gdzieś od 15 maja do końca czerwca. A zasiać można spokojnie zbożowym siewnikiem sucrosorgo ok 7-8 kg na ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podsuszyć-czyli opużnić max koszenie

Normalnie tak jak robisz sianokiszonkę, ja robię w belach, najlepiej prasą z rotorem, super się konserwuje. Można też w pryzmę zebrać podsuszone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiał ktoś w tym roku? U mnie 506 pojechałem 4 litrami Panidy i przetrwało tylko gdzieniegdzie chwastnica przeszła bo jechałem po siewie. Na przyszły rok spróbuję przed siewem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...