Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

nie jestem pewny ale z tych regulacji wynika, że kończy się w jakikolwiek sposób ochrona unijnych porudcentów tytoniu, przyjdzie tańsza chińszczyzna

 

 

 

Na nic się nie poskarżymy ,o wszystkim wiedziano reforma twgo rynku byla w unii już wczesniej ,zreszta pamiętam czasy gdy srednia cena skupu wynosila w moim przypadku ponad 6 zl a było to 7 lat temu dlaczego dzis placa nam ok.2zl a reszte doplaca budzet.żyje z tej uprawy ale wydaje mi się ze sami dalismy ciala oglupieni doplatami.Przykro ze odbije się to na naszej skórze ale jedynym wyjsciem jest poprostu umowa ktora daje nam godziwy zysk za surowiec.Wcale się nie dziwie ze to tak się konczy przeciez doplaty w sumie wspierały przemysł tytoniowy.Nam bylo wygodnie ,była gwarancja jakiegos zysku a w tej chwili jestesmy postawieni pod ściana.No cóz mam nadzieję ze jakoś to sie skonczy by wilk był syty i owca cala.Pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tragedia z wciornastkiem.Są plantacje do zaorania a srednie uszkodzenia przez wirus sięgaja 50%.łapy opadaja .Jak tam u was ,ostatnio przejezdżałem w ok.Proszowic i plantacje byly czyste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. co powiecie o uprawie tytoniu jest to oplacalna plantacja? jesli tak to od ilu ha sie oplaci uprawa??? jakiej kl gleba nadaje sie pod uprawe? pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie, zmieniono zasady... teraz wolno uprawiać wszędzie, ale dopłaty przysługują tylko tym, co są w odpowiednich gminach...

 

W 2003 r, jak ktoś posadził tytoń nie w tej gminie co trzeba, to jeszcze karę płacił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oplacalnośc znacznie się pogorszyła.Wzrosły koszty pracy i dostepność pracowników ,a w zasadzie kompletny ich braK.Ceny płacone przez przedsiebiorstwa skupowe oscylują średnio ok 1,5-2zł, a dopłat ARR w tym roku to ok.4,13 /kgco daje łącznie ok 6 zl.Praca ludzka przy jednym ha oceniana jest na ok 2000-2200 rbh co daje przy platności ok 7 zł/h kwote ok.14000zł.Pewne prace ręczne dzisiaj zastępują urządzenia techniczne ,ale przy większym areale i tak wymaga zainwestowania ok 8000-10000 zł w prace najemne.Doliczając urządzenia typu suszarnie oraz środki typu nawóz,drut,chemia ,produkcja rozsady uważam ze daje koszty nie mniejsze jak 12-14 tys/ha.Plony tytoniu to ok.2,5-2,7 tony/ha co daje dochód brutto w wys ok15-16n tyś/ha.Kwota zysku netto przestaje być atrakcyjna,roślina ta jest bardzo podatna na uszkodzenia przez czynniki atmosferyczne , oraz podatna na epidemie wciornastka który przenosi chorobę wirusową na ktorą nie ma lekarstwa.średnia sprzedaży w moim przypadku w roku 1998 wynosiła 6,5 zl/kg a dziś nie przekracza 6 zł.W ciągu 10 lat ceny srodków do produkcji i siły roboczej wzrosly o ok.300%.Więc jak jest z opłacalnościa odpowiedz sobie sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy znając już ceny w kamp.2009/2010 satysfakcionują one Was tabaczników? J co będzie w następnych latach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.skad jestes tabacznik ja z pod zamoscia/naleze do grupy krasnystaw ceny w skupie kapke podniesli/wiele zalezy jakie beda doplaty za 2009 rok no o kursu euro na koniec wrzesnia\piszcie na forum a nie tylko czytacie posty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć robertc.Mieszkam koło Kwidzyna ,a należę do kujawsko- pomorskiego zrzeszenia plant. tyt w Melnie (pelna nazwa).Uprawiam typ tytoniu burley odmiany TN-90 kontraktowany do Krasnego oraz Universal.Co niektóży mają jeszcze do Luksora z Gójca.Również w tym roku Pilips Moris złożyl ofertę (aktualnie nie skupował) ,ale mało atrakcyjną dla plantatora.W 2007 i 2008r byłem na dożynkach tytoniowych w Łukowej oraz Nieliszu - dobre imprezy integracyjne.Może jako pierwszy pochwalisz się ceną wykupową jeśli masz już kontrakt podpisany?Zapewne uprawiasz virginię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cze tabacznik.nie trafiłeś co do uprawy virginii.ja tak jak ty uprawiam barleya odmiana tn-97 ostatnie dwa sezony w tym roku także /wcześniej miałem tn-90/tn-97 jak dla mnie wydaje się lepszą odmiana lepsze klasy i masa liści/co do cen wykupowych-jestem już po podpisaniu umowy a oto ceny 1=4,3 / 2=3,80/ 3=3,00 / 4= 1,00 . wczoraj przyszło pismo z arr z dopłatami do kg za 2008 rok/na zebraniu grupy mówili żę będzie dopłata wyrównawcza do kg za ostatnie zbiory coś około 1zł.inni plantatorzy też mogli by się wypowiedzieć na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Do Uniwersalu 1a-4,50/1-4,30/2-4,10/3-3,30 więc mamy trochę lepsze.A do Krasnego 1a-4,50/1-4,30/2-4,10/3-3,20.Klasa 1a jest to tytoń papuszowany dlatego jest różnica w cenie, a reszta kupowana luzem oczywiście zbelowana.No i nie mamy 4 klasy. Na próbę mam 500kg do innej firmy gdzie 1-4,90/2-4,60/3-0,20. Pochwalę się moją średnią wykupową która wyniosła 3,48zł/kg. Ostatnia odstawa była coś koło 10.01.2009r. Sprzedałem 10512kg z powierzchni 3.30ha.Żeby tak jeszcze faktycznie było koło 1zł to by coś wpadło. Ale zbytnio w to nie wierzę.Oby tylko euro się utrzymało no to płakać i skakać.Chwal się teraz Ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.u nas w krasnym w tym roku 1 i 2 trzeba wiazać w papusze, 3 i 4 możę być luzem nie ma większej ceny za papusze /w tamtym roku była/moja średnia to to podobnie jak u ciebie/odstawiłem 2654 kg z powierzchni 1 ha/1.6 tony to pierwsza klasa reszta 2 i 3/posiałeś już nasiona jaką masz technologię wysiewania nasion-ja wysiewam jutro/na jakiej klasie gleb sadzisz tytoń jakie dajesz nawozy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 'Marycha' ma być posiana dopiero we wtorek lub środę. Na ha mam przelicznik 150 tacek siane tzw 'pająkiem' a oprócz tego sieję podkiełkwane zwykłe nasiona. Ziemia jest raczej lżejsza z przekładami tzw gliny .Klasowo to jest 4a z 4b, gdzie podatek rolny mamy w wywokości 112 zl. Co do nawozów to stosowałem różne metody.Zacznę od tego, że w czasie sadzenia od razu idzie saletra w dawce około 200kg/ha no i druga w podobnej ilości (200-300)w zależności od pogogy.Przed sadzeniem w tym roku sól potasowa oraz znalazlem wynalazek w postaci wapna potasowego.Do tego polidap i trochę salmagu ale z borem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć.u mnie klasy gleby to 2 i 3.podatek rolny 140 zł/ha przeliczeniowy.nawożenie to zależy po czym sadzę tytoń polimag s/siarczan potasu/fosforan amonu/w tym roku ze wzgledu na ceny nawozów bedzie polimag s/nawóz pod korzeń póżniej pogłównie pod roślinkę zawsze zasilam dolistnie insolem tc dwa razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam u was szanowni plantatorzy tytoniu rośnie tytoń przy niezbyt ciekawej pogodzie jak na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę wielu chętnych to nie ma do odpowiedzi. A u mnie kolego jest nie żle choć zapewne mogło by być lepiej.Sąsiedzi walczą z zarastającymi plantacjami a ja sobie w tym roku prysnołem na ziele i mam tylko ok.0.40ha do gracowania.Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.u mnie najwiekszy tytoń siega mniej wiecej po kolana,mniejszy połowę tego,dwa tygodnie różnicy w sadzeniu.był zasilony dolistnie insolem+mocznik,dodatkowo saletra amonowa pod roślinę.wciorniastka brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to pogoda nas nie rozpieszcza bo pada na moją tabakę i sąsiada siano.Pryskałem trzy razy odżywkami + bor+siarczan magnezu i widzę pozytywne skutki zwłaszcza przy tak obfitych deszczach.18.07 wybieram się do NIELISZA na święto tytoniarzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam plantatorów.jak tam u was stan plantacji, kiedy zaczynacie tytoniowe żniwa.u mnie deszcz padał 2 tygodnie temu tak wiec troche jest za sucho/plantacje mam blisko domu to podlewam.ogolnie nie jest żle jak na dzisiaj.żniwa zaczne za ok.tydzień. piszcie jak tam u was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam wszystkich plantatorów . Ja dopiero do was dołączyłem tzn do forum sadze 2 ha Virginii i jak przez dwa tygodnie nie będzie przymrozków to zakończę suszenie myślę że jakieś 6.5 tony będzie sprzedaje do Universalu i do Krasnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej w krasnym zależy od roku ale w zeszłym to może nawet i o klasę wyżej szła wkrasnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...