Skocz do zawartości
Alberto

Czy ścięta słoma wpływa na plonowanie w następnym roku

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie śiekamy wszystko oprócz 2 ha żytniej słomy zastanawiam się czy jakoś słoma wpływa na plonowanie w następnym roku. Czy ma jakieś wartości, czy poprawia strukturę gleby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK jak dodajesz azotu do tej słomy w czasie je, że się tak wyrażę, mieszania z ziemią bo nie wiem czy robisz podorywkę czy lecisz gruberem czy tam jeszcze czymś innym. Coprawda nie jest to odornik ale swoją wartość ma. U mnie w okolicy jest dużo krowiarzy i oni za porządna słomę z 3 ha to nagnoja ci tak rozsądnie 1 ha. Kilku ludzi na to idzie co wcześniej cięli słomę ale żaden z nich nie dodawał N i tu popełniali kardynalny błąd. Ponieważ dostarczając dużo węgla( ze słomy) nie dawali pożywki bakterią które rozkładały tą słomę. Niekiedy te bakterie potrafiły tyle wyciagnąć N z gleby że jak nie było odpowiedniego naworzenia przed siewnego to roślinki słabo rosły a wszyscy zastanawiali się dlaczego. A wystarczyło dać 50kg mocznika na ha. Najlepiej jeszcze rozpuścić i opryskiwaczem spryskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ ma racjena tone slomy okolo 10 kilo azotu trzeba dac wtedy wszytsko bedzie w porzadku inaczej jak tego niezrobisz to wplyw sloma moze miec negatywny bo sie wytworza zwiazki chemiczne na które najbardziej wrazliwe sa zboza ozime rzepak,a jak spryskasz roztworem azotu to mikroorganizmy zlikwiduja te substancje szkodliwe zanim zdązysz posiac ozimine.Dunczyk u którego pracowalem w te wakacje przyskal prosto na skoszone sciernisko zarz potem na pole wjezdzal challenger z agregatem i wszytsko bylo ok.

Sloma ma bardzo dobry wplyw na glebe poprawia strukture zwieksza sorbcje wody tylko tzreba sledzic zmiany odczynu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś zwrócił uwagę żę słoma lepiej się rozkłada po grubrze niż po podorywce prawdopodobnie chodzi o to iż gruber wymiesza płytko z ziemią słome co powoduje jej dobry rozklad i dostęp tlenu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ameryki to żeś nie odkrył, zobacz jak wygląda pole gdy zaorasz słomę na drugi rok po orce połowa na wierzchu spleśniała do tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się robi podorywkę pługiem po siekanej słomie to jak najpłycej, chyba że późno później będzie orka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Azot - to już było powiedziane.

2. Na glebach lekkich przyorana słoma "wiąże" cząstki gleby, na cięższych izlewnych ją rozpulchnia. Dodatkowona glebie cięższej warto sbadać pH, gdyz rozkładanie słomy przem mikroby może nie być tak dobre.

3. Przyorując słomę trzeba terz uważać, by nie zrobić czegoś w rodzaju "podeszwy płuznej". Nierozłozona słoma zalega na głebszej warstwqie gleby,robi się cośw rodzaju warstwy, która zakłóca podsiakanie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym roku napewno nie bedzie probemu z rozlozeniem sie slomy bo bylo duzo opadow a nawet za duzo Slyszalem ze do przeoranej slomy beda jakies doplaty z Uni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ścięta słoma zmniejsza plony pszenicy ozimej i zwiększa plony jarych było kiedyś w Agrochemii, co do azotu to daję 50kg mocznika i 150-200kg fosforanu amonu na ha agregat podorywkowy i gorczyca jak powschodzi oprysk roztworem mocznika 20% 30-40kg/ha

s322omacg6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku wyorywałem prawie nierozłożone resztki słomy przyoranej po rozdrabniaczu na Bizonie i pługu podorywkowym. Niestety susza po zbiorach dała się we znaki i nierozłożone resztki na pewno dołożyły się do niższych plnów w tym roku.

Pod uwagę należy brać nie tylko azot zastosowany na słomę ale również warunki wilgotnościowe. Niestety w ubiegłym roku mogłem tylko zrobić podorywkę pługiem - gdybym miał możliwość agregatu na pewno byłoby o wiele lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zdania są podzielone z mojego doświadczenia wygląda to tak (tnę słomę od ok. 10 lat).

1. Jeśli trafisz na suchy rok to nie wiele to daje przyorana słoma nie przegnije wyoruje się na drugi rok no i rolnice mają pole do popisu super warunki.

2.Jeśli tniesz słomę to obowiązkowo nawożenie mocznikiem ok. 200kg mocznika/ha lub RSM.

3.Nie tnij słomy za często raz na 3 lata.

4.Jeśli chcesz rozluźnić strukturę gleby to lepszy efekt daje poplon np.Gorczyca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak niestety to kosztowna operacja ale masz gwarancję, że ta słoma przegnije mocznik to przyśpieszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuję na słomę namnorzone bakterie ok 30l/ha oprysk na mokrą słomę i gruberuję lepiej działeją niż mocznik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok 60zł,tylko namnażac musisz min 10 dni przed opryskiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mieliscie problem z Lokasiem garbadkiem bo przeorana sloma ma duzy wplyw w namnazaniu tego szkodnika a wytepic to cholerstwo mozna jedynie zwiekszajac liczbe przejazdow na polu, albo stosujac odpowiedni plodozmian . Tak na marginesie chce zapytac co sadzicie o rlnictwie zrownowazonym. Wprawdzie sa to tylko male pieniadze bo 160 zl do ha ale zawsze jest to czysty zysk .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rolnictwo zrównoważone to dużo liczenia bilansu azotowego i w związku z tym umiarkowane nawożenie - obowiązków dużo a korzyść - tylko 160 zł/ha i to tylko do (bodajże) 50 ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pobakteriujesz słome EM-ami to szybko sie rozłoży i odzyskacz całe npk z niej i nie będziesz miał szkodliwych grzybów w postaci pleśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy stosujecie mikroorganizmy EMa na słome i czy naprawde są tak skuteczne jak to opisują i naprawde spulchniają ziemie i lepsze są plony ponich bo w tym roku pierwszy ras stosowałem EMa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rolnictwo zrównoważone to dużo liczenia bilansu azotowego i w związku z tym umiarkowane nawożenie - obowiązków dużo a korzyść - tylko 160 zł/ha i to tylko do (bodajże) 50 ha

 

Rolnictwo zrównowazone to chyba 360 zł do hektara...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie siejcie paniki słomę przyorywać raz na trzy lata i jeszcze takie tam bzdury ja przyoruje słomę już od dłuższego czasu i nie widzę żadnych negatywnych skutków a nawet zalety tylko raz trzeba dać nawóz przed przyoraniem dla bakterii które sa w glebie .W tym roku wystarczyło posypać na ściernisko, mokre lato ja wysypuje 100 kg mocznika na 1ha oczywiście jak jest sucho lepiej opryskać ot i tyle z mojego doświadczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnictwo zrównoważone to 160zl/ha

100 % stawki za 50 ha, 50% stawki za kolejne 50 ha

100 % stawki za 50 ha, 50% stawki za kolejne 50 ha, 25% stawki za kolejne 200 ha

100 % stawki za 50 ha, 50% stawki za kolejne 50 ha, 25% stawki za kolejne 200 ha, 5% stawki za kolejne hektary

I 120% stawki podstawowej na obszarze NATURA 2000

 

Słoma prawidłowo rozkłada się gdy jest płytko wymieszana z glebą. Przysypanie warstwy słomy warstwą ziemi sprzyja niekorzystnemu rozkładowi beztlenowemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słome tne od ponad 20 lat i moje obserwacje {wnioski} są korzystne , słome należy drobno pociąć równo rozsypać zadbać o proporcje C:N dobrze wymieszać {naj lepiej gruberem}z glebą nawet 2-3* no i zaorać a wtedy nawet bez wynalazków jest O.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...