Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 10:04 Nie 15 Gru 2019

Żywienie krów mlecznych
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomasz0859

PostWysłany: 08:57 Sro 17 Sie 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Technik rolnik napisał:
Co myślicie o Megasanie, obecna cena to 1600 zł brutto za tonę.

Mimo mojej niechęci do firmy na S, jest to jedyna pasza warta polecenia jako korektor laktacji
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
danielnike94

PostWysłany: 21:36 Pon 15 Sie 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co sadzicie o paszach granulowanych firmy de hous
czy sa jakies tansze i lepsze ich zamienniki ;p
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 18:48 Sob 30 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niacyna to nic innego jak kwas nikotywnowy czyli witamina B3. Występuję w każdej mieszance mineralno-witaminowej.

Co myślicie o Megasanie, obecna cena to 1600 zł brutto za tonę.

A może lepiej Trawimilk z Wipaszu 15% białka, 0,95 JPM za 1200 zł brutto?
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 18:55 Czw 7 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

deutz112 napisał:
firma na S(

Drożdże to drożdże a adsorbent to pochłaniacz niewskazanych toksyn.
O ile się orientuję, to zapisana "niacyna"pochodzi m.inn z drożdży paszowych a nie jakiś extra dodatek.
Na prv napisz co masz do żarcia, ile możesz dać maksymalnie by Ci się zamknął bilans, coś poradzimy
Powrót do góry
atena

PostWysłany: 15:06 Czw 7 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wysłodki to jaka pasza energetyczna czy może białkowa ?
czytałam że lucerna zawiera niacynę ,to może po niej zwiększy się wydajność Laughing
Powrót do góry
deutz112

PostWysłany: 14:18 Czw 7 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

firma na S jest droga a co proponujesz w zamian ,bo tam jest niacyna która zwiększa wydajność ,może ona być zastąpiona czymś innym ?
a jeszcze jedno czy drożdże i ten absorbent to działają podobnie,chciałbym trochę zwiększyć wydajność i nie wiem co dokupić ,wiem że liście z buraków cukrowych i wysłodki to niezbyt dobra pasza ale nie mam sianokiszonki Sad
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 09:20 Sro 6 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

deutz112 napisał:
mam pytanie

To zależy ile dajesz śruty i tego wynalazku z firmy na S. Dodatek w każdej dawce nie zaszkodzi i ciężko wyliczyć właściwy zysk.
Przede wszystki jak dajesz kiszonkę z LBC dodaj jakiś adsorbent, może być zwykły na glinokrzemianach.
Co do MMVit na komórki somatyczne to w składzie musi być podwyższona zawartość Zn (cynku i to najlepiej jak część jest w formie organicznej), do tego powinna zawierac zwiększoną ilość biotyny. Co do firm to spróbuj z Ekoplonu Kask Bio Plus, z De heusa Bestermine Somi lub też z Polmassu KMS. Tylko to jest działanie w czasie.
Powrót do góry
darekka

PostWysłany: 22:14 Wto 5 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Tomasz
Dobrze, że jesteś Smile
Powrót do góry
deutz112

PostWysłany: 19:42 Wto 5 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pytanie
przy jakich paszach trzeba stosować ten dodatek ,ja daję kukurydzę , kiszonkę z liści buraczanych,protamilk i śrutę zbożową czy to zakwasza i
jaka pasza minerallno-witaminowa jest waszym zdaniem najlepsza na zmniejszenie komórek somatycznych w mleku ?
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 20:18 Pon 4 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie.
Jak dajesz ponad 3 kg śruty zbożowej to niestety zakwaszasz automatycznie żwacz. Zwykły kwaśny w.s wystarczy. Jeżeli jednak dajesz poza śrutą zbożową - śrutę rzepakową, sojową i (??) zwykłe otręby musisz wspomóc czymś jeszcze.
Z tego co znam najlepszy by był Acid Buf z Noacka - dać 60 g i 100 kwaśnego.
Powrót do góry
darekka

PostWysłany: 12:58 Nie 3 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz
Czy mógłbyś określić to bardziej jednoznacznie.
Krowy dostają śrutę zbożową, od 2 do 5,5 kg w zależności od wydajności, na dwa odpasy.
Czy w tej sytuacji, do takiej śruty dodawać bufor, czy nie.
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 11:37 Nie 3 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kwaśny w... to bufor treści żwacza, który powinien być stosowany wtedy, kiedzy używa się pasz kwasicigennych a więc np. śrut zbożowych.
Powrót do góry
darekka

PostWysłany: 21:44 Sob 2 Lip 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy do letniej paszy treściwej dodajecie kwaśny węglan?
Krowy na pastwisku (60 % koniczyna biała i czerwona, 40% trawy), pasza treściwa w stasunku 2:2:1 (śruta jęczmienna, śruta pszenna, śruta kukurydziana) dostęp do lizawek solnych, na noc słoma.
Kwaśny węglan daję tylko zimą jak większość dawki to kiszonka z kukurydzy.
Latem nigdy nie dawałem, ale sąsiad mówi, że to źle.
Powrót do góry
kalisk

PostWysłany: 17:22 Pią 13 Maj 2011    Temat postu: witaminy Odpowiedz z cytatem

witam . chciałem zapytać jakie witaminy stosujecie w żywieniu krów. czy witaminy z ziołami CRINA ktoś już stosował???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
skoczek

PostWysłany: 20:30 Sob 19 Mar 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie ma znaczenia czy bedzie to pastuch...łancuch..czy tez ukosisz tej zielonki z koniczyny i dasz w oborze....bo niebezpieczenstwo wzdecia jest w kazdym przypadku jednakowe. Naukowcy nazywaja to błedem zywieniowym i jesli bedziesz przestrzegał tej zasady zeby przed wyjsciem cos zjadły w oborze, i nie wychodziły na mokra lub w czasie deszczu to nic sie nie stanie.Ja czesto pase na lucerniku lub koniczynie i nie miałem jeszcze przypadku wzdecia.
Krowy rano bardzo chetnie beda jadły w oborze, i nie ma mowy o tym ze nie beda chciały.....przynajmniej ja nie spotkałem sie z takim zjawiskiem Very Happy
Powrót do góry
kamil89

PostWysłany: 19:56 Sob 19 Mar 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darekka napisał:
Od wiosny chciałem aby krowy były na pastwisku. Nawet udało mi się takie zrobić, 3 ha zaraz koło obory. Na 12 krów to chyba dobra powierzchnia. Pojawił się jednak pewien problem. Kupiłem mieszankę pastwiskową i aby ją wzmocnić koniczynę białą. Wysiałem to w ubiegłym roku w jęczmień. Po żniwach okazało się, że na polu mam głównie... koniczynę czerwoną. Ściąłem ją i systematycznie ścierniankę dostawały krowy.
I teraz pytanie.
Czy jeśli jest tak duży udział koniczyny czerwonej to można wypuścić na to krowy, bez obaw, że im zaszkodzi? Pamiętam, że kiedyś mówiono, że od czerwonej koniczyny krowa się rozedmie i trzeba ją dawkować. Może ktoś posiada wiedzę na ten temat. Ma to być zasadnicze źródło paszy na wiosnę i lato. Jak w takim razie najlepiej żywić nią krowy. Paść w pastuchu, kosić i wozić na wybieg, może paść na łańcuchach? Proszę o rady.

Jeżeli będzie na pastuchu to generalnie nic nie powinno się stać bo krowy na pastuchu tak łapczywie nie konsumują (nie jak na łańcuchach ). Ja od kilku lat wypuszczam na koniczyny tylko że na 2 pokos dość młody i jeszcze mi się żadna nie wzdęła i oby tak dalej. Także możesz wypasać ale dostosuj się również do rad przedmówcy tylko obawiam się że krowy nie będą chciały rano jeść tego co im dasz jak będą wiedziały jakie smakołyki czekają na nie na zewnątrz
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 16:40 Sob 19 Mar 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mozna pasc krowy ale trzeba wykazac bardzo duza ostroznosc....jest jedna zasada.....krowy musza wyjsc na ta koniczyne najedzone....nigdy głodne!!!!!!!!..wiec najpierw im daj cos w oborze...a potem wygon na pastwisko i nie spiesz sie niech ta koniczyna obeschnie z wilgoci.....a teraz najlepiej zrób wsiewke traw aby powstała mieszanka
Powrót do góry
darekka

PostWysłany: 14:35 Sob 19 Mar 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od wiosny chciałem aby krowy były na pastwisku. Nawet udało mi się takie zrobić, 3 ha zaraz koło obory. Na 12 krów to chyba dobra powierzchnia. Pojawił się jednak pewien problem. Kupiłem mieszankę pastwiskową i aby ją wzmocnić koniczynę białą. Wysiałem to w ubiegłym roku w jęczmień. Po żniwach okazało się, że na polu mam głównie... koniczynę czerwoną. Ściąłem ją i systematycznie ścierniankę dostawały krowy.
I teraz pytanie.
Czy jeśli jest tak duży udział koniczyny czerwonej to można wypuścić na to krowy, bez obaw, że im zaszkodzi? Pamiętam, że kiedyś mówiono, że od czerwonej koniczyny krowa się rozedmie i trzeba ją dawkować. Może ktoś posiada wiedzę na ten temat. Ma to być zasadnicze źródło paszy na wiosnę i lato. Jak w takim razie najlepiej żywić nią krowy. Paść w pastuchu, kosić i wozić na wybieg, może paść na łańcuchach? Proszę o rady.
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 11:38 Sro 26 Sty 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dając PT na kiszonki krowy tak szybko jej nie zjadają, dobierają się też chętniej do kiszonki.
Co do firm paszowych-musisz korzystać z tych, które masz w okolicy natomiast ja firmy na S - nie wpuszczam za bramę
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 21:00 Pon 24 Sty 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem co teraz dodaja do protamilku ale jeszcze niedawno nikt nie słyszał o drozdzach..minerałach..i innych dodatkach....tylko sruta zbozowa...rzepakowa..soja...otreby....i z doswiadczenia.....nie z zalecen ksiazkowych!!!...tylko powtarzam z doswiadczenia wiem ze soja i sruta rzepakowa z powodzeniem zastepuja protamilk i kromilk z Nutreny...nie powodujac zmniejszenia ilosci mleka nawet o pół litra....juz to przerabiałem...
Nastepna sprawa to sruta kuku....i tez to wiem z doswiadczenia ze dajac 1.5 kg tejze sruty juz nastepuje obnizenie zawartosci tłuszczu.....kiedys byłem na szkoleniu i tam mówili ze bezpiecznie jest dac 1 kg i ja tego sie trzymam
srute najlepiej sypac na sianokiszonke..a od firm lepiej trzymac sie z daleka:)....zreszta kazda jest porównywalna....cenowo a jesli znajdzie sie tansza to juz wiadomo ze ten koncentrat jest gorszy..praw natury nie oszukasz...ani ekonomii
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 17:23 Pon 24 Sty 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Czy lepiej jest dawać pasze treściwą na wymieicony żłób czy popsypywać sianokiszonkę?

2. Którą z firm paszowych jest najtańsza? Aktualnie stosuje SANO?
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 09:53 Sob 22 Sty 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety to nie będzie to samo, bo w Protamilku masz dodatkowo minerały, drożdże i inne dodatki. Niemniej jednak jak zamienisz go soją, dołożysz dobrej ( Wink ) mm-ki z dodatkiem żywych kultur drożdży nie powinieneś odczuć różnicy na mleku.
Soję liczyć trzeba na 46% białka, chociaż z badań wynika, że ma średnio ok 49% bo. Energia to 1,2 JPM lub 8,9 MJ NEL
Nie wie jak u Ciebie, ale u mnie soja w workach 50 kg to już na dziś 1620 netto
Powrót do góry
texas

PostWysłany: 09:51 Sob 22 Sty 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Technik rolnik napisał:
Tomasz, gydbym zastąpił kilogram protamilku kilogramem soi (protamilk 1 kg = 2zł, soja 1kg= 1,5), protamilk 40% białka, soja ok 40% białka to by było to samo? Co z energią, której w protamilku jest coś około 7 czy 8 mj?

ale po co dawać jakieś droższe gówno od soi ?????????? przecież soja to bdb skład aminokwasowy i sporo białka trafiającego wprost z paszy do jelita. Protamilk to zwykły korektor czyli otręby, ddgs, rzepak moze troszkę soi. A jak jeszcze ci mało wtakim gównie białka ogólneo to dosyp sobie moczniku i wszystko OK
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 18:10 Pią 21 Sty 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz, gydbym zastąpił kilogram protamilku kilogramem soi (protamilk 1 kg = 2zł, soja 1kg= 1,5), protamilk 40% białka, soja ok 40% białka to by było to samo? Co z energią, której w protamilku jest coś około 7 czy 8 mj?
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 10:39 Sro 19 Sty 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Technik rolnik napisał:
Ile podajecie śruty kukurydzianej dla bydła po wycieleniu? Myślicie, że lepszym rozwiązaniem jest zmieszanie jej ze zbożem w odpowiednihc proporcji czy zadawanie oddzielnie?

Sposób podania zależy od sysytemu żywienia. Spokojnie możesz dać samej śruty kukurydzianej ( ale nie na raz) do 3-4 kg
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 4 z 12

Skocz do: