Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie jest ciepło i sucho. U mnie na Dolnym Śląsku spokojnie mogę poczekać z siewem pszenicy. Często może to wyjść na lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co powiecie o tym?
no super a moja kris MTN33,6g a siła 89% z centrali

 

Kris mnie wyleczył 2 lata temu, Tylko wyszła paszówka, choć sypnęła nie najgorzej, pod 9 ton, białko 13,5 ale nic więcej nie najgorzej to ile u Ciebie na żuławach jest średnia z kilku lat bo ja jeszcze takiego plonu nie widziałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jesteśmy przy materiale siewnym to mi wczoraj dowieżli.Odmiana ADEQUAT kiełk.95%,Mtn 38,49g.Teraz tylko czekać żeby troche pokropiło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

josef03 masz racje nie czesto a prawie zawsze.... u mnie nikt jeszcze nie ma zamiaru siac a dla mnie optimum to 15-20 pazdziernik

tomasz a mozesz go zapytac jaka to odmiana bo na takie posuniecie tez jakos nie moge sie zebrac az drugiej strony dobra jarka jest w cenie jak komus rzepak nie przetrzyma i musze powiedziec ze jeczmien jary to z roku na rok coraz lepiej mi zimuje jak sieje jako poplon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
josef03 masz racje nie czesto a prawie zawsze.... u mnie nikt jeszcze nie ma zamiaru siac a dla mnie optimum to 15-20 pazdziernik

tomasz a mozesz go zapytac jaka to odmiana bo na takie posuniecie tez jakos nie moge sie zebrac az drugiej strony dobra jarka jest w cenie jak komus rzepak nie przetrzyma i musze powiedziec ze jeczmien jary to z roku na rok coraz lepiej mi zimuje jak sieje jako poplon

Będę go widział na Wystawie w niedzielę, zapytam się go o całą technologię i dam znać.

Z tego co wiem to u nas na Żuławach, Ci co się nastawili na jęczmień paszowy wyciągneli go w tym , marnym bądź co bądź roku, nawet 8 ton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem z Dolnego Śląska i u mnie juz niektózy posiali a ja staram się posiać pszenice do 5 pażdziernika , ale i są tacy co sieją w grudniu ale co z tego np. w tym roku mieli tylko plewy ;]...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że patrząc na świadectwo prócz rzeczy oczywistych jak siła kiełk, czystość i niestety już na niektórych MTN należy zwrócić uwagę na termin kiełkowania, bo dla mnie pszenica, która po 4 dniach kiełkuje np 90%, jest lepsza od tej po 8 dniach z 93%. Producent często woli skrócić czas analizy aby mieć towar handlowy jak najszybciej. Na chłopski rozum wystarczy jeszcze dodać ilość nasion żywych do siły kiełkowania.

 

A przy okazji o Boomerze - jest na niego moda, jak zresztą na inne zagraniczne odmiany. Czy jest taki rewelacyjny, z tego co widzę to wszędzie ziarno ma drobne. Chcę go spróbować, ale jestem trochę sceptycznie nastawiony. Patrząc na wyniki PDO z mojego regionu jest wiele odmian lepiej plonujących o dobrych parametrach. Czy przypadkiem taka moda na wszystko co zachodnie nie położy naszej hodowli (a chyba nie gorszej). Może się okazać że wtedy dopiero zaczniemy słono płacić za mat. siewny. Obym był złym prorokiem, ale nasze społeczeństwo (w tym i my) sami wydajamy się z kasy. A hodowle zagraniczne mają na marketing, oj mają.

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram JarekSz poto płacimy żeby nam pomagali w wyborze , mamy teraz dostęp do odmian z zachodu ale nie znaczy to że mamy siać to co oni u nas są inne warunki więc patrzmy na POREJESTROWE DOŚWIADCZALNICTWO ODMIANOWE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jakie polecicie polskie odmiany chodzi tu o jakosc plon i aby byla niska bu u mnie w zasadzie nie mam z kim porozmawiac na temat odmian ,wiec siedze i patrze w czasopismach ktora bedzie dla mnie najlepsza no i niestety wypadlo na zagraniczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku zasieje pierwszy raz BOGATKE i MEWE. Bogatke polecaja w centrali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rooolnik

niska i z parametrami i nasza - Muszelka. Średnia w PDO w moim rejonie na 3 miejscu wśród wszystkich pszenic. Niestety nie jestem upoważniony do publikacji danych (jeszcze nieoficjalnych), ale za niedługo będą.

 

ROBERTD

Mewy nie znam, a o Bogatce było mnóstwo (podobno w tej chwili najczęściej siana odmiana). Sieję ją już po raz 4, jest super, ale trzeba pilnować skracania.

 

Teraz sieję Muszelkę (1 raz), Bogatkę i trochę Boomera- muszę przejść na niższe ze względu na dziki, w niższej po prostu będzie je widać.

 

BDW

polecam płytkę z charakterystyką odmian zarejestrowanych w Polsce (charakterystyka wg COBORU, nie PDO, brak CCA), ja dostałem od przedstawiciela Danko. Są Bednary i inne imprezy - można wysępić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem jeszcze raz na Muszelkę - na poziomie a1, jest na drugiej pozycji zaledwie o 0,2dt za Mulanem(nr1). 20kg - wolę nasze.

 

A żeby było fajnie, jak to działa to na innym przykładzie - rzepak: chciałem dobrego mieszańca. Zaproponowano mi odmianę X, że bodajże 137% wzorca. Wow, trzeba brać, ale zerkam na PDO tu i tam, na wyniki Coboru i na oficjalnych stronach nie znalazłem. Nie wolno zarzucić komuś kłamstwa, ale pewnie powiadają nie całą prawdę - podejrzewam że w 1 (jednym) doświadczeniu tak wyszło i już to do folderu. Jak porównałem cenę nasion, wziąłem nie gorszego Nelsona kupę taniej. Ale to tylko moje podejrzenia, a ja zwykły (słowo zostało usunięte) jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też chciałem zasiać muszelke ale jeszcze niejest dobrze sprawdzona a ja sieje na pasze więc plon i dlatego zasiałem krisa , co do zagranicznych to mogą być ale sprawdzone nie jakieś wyreklamowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarki - z Krisem uwazaj na maczniaka wiosna, z tego powodu Niemcy przestali to siac.

 

Znajomy zrobil kiedys eskperyment i posiaj Krisa 2 wrzesnia (Pln Wielkopolska) 120 kg/ha i pieknie sie rozkrzewil, dal 6 t/ha na V-VI klasie. Tylko musial w to wlozyc wiecej ochrony fungicydowej, ale i tak mu sie oplacalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jarki - z Krisem uwazaj na maczniaka wiosna, z tego powodu Niemcy przestali to siac.

 

Znajomy zrobil kiedys eskperyment i posiaj Krisa 2 wrzesnia (Pln Wielkopolska) 120 kg/ha i pieknie sie rozkrzewil, dal 6 t/ha na V-VI klasie. Tylko musial w to wlozyc wiecej ochrony fungicydowej, ale i tak mu sie oplacalo.

ja sieje do 350 szt/m po rzepaku na 3b i 4a nie mam problemu z mączniakiem zato mam problem z brunatną plamistością liści {pawie oczka}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na brunatną plamistość liści ładnie działa Tilt Plus.
tak, tanio nieda sie tego załatwić w tym roku był falcon,juwel i artea było warto jaka jest przyczyna tej choroby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podobno główną przyczyną tej choroby jest stosowanie uproszczonych metod uprawy ziemi.
to było , teraz mam 3- polówke ,poprawe widać bo w pszenicy jest mniej niż kiedyś w pszenżycie ale wtedy siałem 2*pżyto i 1*jęczmień, orka jest zawsze gruber 2-3*i nie pomaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć też na uwadze to, że zdecydowana większość zarodników grzybów jest przenoszona przez wiatr, Ty zrobisz wszystko ok a kilku innych sąsiadujących rolników zawali sprawe i masz dtr i inne mączniaki na swoim polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

munokulture i uproszczenia miałem jakieś 10 lat temu a trwało to z15 lat,sąsiedzi dalej to ciągną ze względu na czas i pasze dla świń{ziarno},ja dorobiłem się pałecznicy a to dopiero jest problem działa na to tylko TRIADIMENOL i IMZALIL spotkałeś się z tym grzybem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tu u nas chyba jeszcze go nie ma, choć nie sieje rzepaku, a ta choroba atakuje chyba głównie rzepak, długo zalegający śnieg nasila/powoduje tą chorobe ale czy jedynie to...niestety fungicydy z wyższej półki w dzisiejszych czasach jeśli się chce osiągnąć wysoki plon to musi być standart, choć trzeba też zwracać uwagę na substancje czynne w danym środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No tu u nas chyba jeszcze go nie ma, choć nie sieje rzepaku, a ta choroba atakuje chyba głównie rzepak, długo zalegający śnieg nasila/powoduje tą chorobe ale czy jedynie to...niestety fungicydy z wyższej półki w dzisiejszych czasach jeśli się chce osiągnąć wysoki plon to musi być standart, choć trzeba też zwracać uwagę na substancje czynne w danym środku.
pałwcznica atakuje zboża i trawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zerknąłem jeszcze raz na Muszelkę - na poziomie a1, jest na drugiej pozycji zaledwie o 0,2dt za Mulanem(nr1). 20kg - wolę nasze.

 

A żeby było fajnie, jak to działa to na innym przykładzie - rzepak: chciałem dobrego mieszańca. Zaproponowano mi odmianę X, że bodajże 137% wzorca. Wow, trzeba brać, ale zerkam na PDO tu i tam, na wyniki Coboru i na oficjalnych stronach nie znalazłem. Nie wolno zarzucić komuś kłamstwa, ale pewnie powiadają nie całą prawdę - podejrzewam że w 1 (jednym) doświadczeniu tak wyszło i już to do folderu. Jak porównałem cenę nasion, wziąłem nie gorszego Nelsona kupę taniej. Ale to tylko moje podejrzenia, a ja zwykły (słowo zostało usunięte) jestem.

Muszelka została ponoć przeniesiona do grupy chlebowej bo nie wytrzymała jakiegoś parametru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...