Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam zamiar pryskać maratonem pszenice Tonacje po rzepaku, jednak są bardzo nie równomierne wschody (jedna kiełkuje a druga jest dawno na wierzchu). I tu moje pytanie co proponowalibyście pryskać teraz czy jeszcze czekać aż reszta wyskoczy na wierzch, tylko samosiewy rzepaku zaczynają szaleć. Co możecie mi poradzić ??

 

Ja bym chwile poczekal, az bedzie dosc wilgotno i tak, zeby przez kilka dni deszczu nie bylo - kiedys jak Maratonem pszenice popryskalem i spadl deszcz, to tak mi pszenice przyhamowalo, ze 4 t/a wymlocilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie długo wzlekal chwasty będą za duże i może sobie maraton odpuścić, ja dzisiaj jade , w zeszłym roku pryskałem 2 i 3 lata temu i było ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ales mnie nastraszył z tym przyhamowaniem sam mam zamiar pryskać ,ale jak wszystko powschodzi ,siana była 19 i w śladach kół nie powschodziła ,a normalnie ile zbierasz z hektara ,może to nie była wina maratonu tylko czegoś inego?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważnie ulotki kolega który napisał ci o tych plonach widocznie jej nie czytaj jest napisane wyraźnie aby zaraz po oprysku nie spadł deszcz powtórzę jeszcze raz pryskam maratonem od trzech lat i jest ok

 

edit gedii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja jestem z woj. Mazowieckiego pryskam samym maratonem i jest wszystko ok. tylko trzeba pilnowac aby chwasciory za bardzo nie wyrosły patrz terminy zabiegow

 

Ja siałem 25 września i dopiero wschodzi to mam jeszcze trochę czasu do fazy 2 liścia, ale rozumiem że im szybciej tym lepiej ??

 

Ten maraton jest drogi w stosunku do Gleanu a sam Glean nie da rady ? To połowa ceny Maratonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można samym Gleanem, gorzej jeśli na tym polu wypadają ziemniaki lub buraki,a także rzepak. Jeśli płodozmian zbożowy lub w następny rok po zastosowaniu posiejesz tam zboże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a chwastox turbo to warto stosowac na wiosne czy jest cos innego zeby zwalczyc mlecz polny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można samym Gleanem, gorzej jeśli na tym polu wypadają ziemniaki lub buraki,a także rzepak. Jeśli płodozmian zbożowy lub w następny rok po zastosowaniu posiejesz tam zboże.
Do ziemniaków i buraków to 1,5 roku ,a rzepak jest mało wrażliwy na glean po 10 msc.Nie powinno być najmniejszych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużej mierze szybkość rozkładu zależy od odczynu, im gleby kwaśniejsza tym szybciej się rozkłada. Nieraz można się przejechać po zastosowaniu Gleanu w pełnej dawce w październiku i przy siewie rzepaku w połowie sierpnia, szczególnie na glebach bardziej zasadowych i ciężkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można samym Gleanem, gorzej jeśli na tym polu wypadają ziemniaki lub buraki,a także rzepak. Jeśli płodozmian zbożowy lub w następny rok po zastosowaniu posiejesz tam zboże.
Do ziemniaków i buraków to 1,5 roku ,a rzepak jest mało wrażliwy na glean po 10 msc.Nie powinno być najmniejszych problemów.

O tu się nie zgodzę sam widziałem jak szybko rzepak zmienił kolor po glinie. Przeżył jednak to nie było to co na innym polu gdzie był maraton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja mieszanka to Expert Met 0,35 kg na ha + 10-12 g Gleanu po tym idzie rzepak i nic mu nie jest. Co ciekawsze po tym zabiegu w ubiegłym roku w pszenicy w maju wyskoczyły samosiewy rzepaku i rosły w najlepsze - pól dawki Gleanu nic nie robi rzepakowi w następnym roku.

Mam taki dylemat 80 % plantacji pszenicy jest w fazie 2 - liścia, na rędzinach, poprzeczniakach oraz od miedz brak wschodów - czy wykonywać zabieg czy jeszcze poczekać a w przyszłym tygodniu zimno + przymrozki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można samym Gleanem, gorzej jeśli na tym polu wypadają ziemniaki lub buraki,a także rzepak. Jeśli płodozmian zbożowy lub w następny rok po zastosowaniu posiejesz tam zboże.

 

Wiem jak stosować Glean. Chodzi mi o jego skuteczność w porównaniu z Maratonem, ktoś robił porównanie ?? Jak mają podobną skuteczność to wolę Glean bo tańszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maraton lepiej wyczysci ziemie z chwastow . Pany czytajcie ulotki na glean wyraznie pisze jakie jest nastepstwo w stosunku co do roslin koszty zasiewu sa tak wysokie ze ja nawet nie eksperymentuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie kupię ten maraton w internecie w litrowych opakowaniach ?? Potrzebuję 4 l na 1 ha a na allegro jest tylko 10l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A gdzie kupię ten maraton w internecie w litrowych opakowaniach ?? Potrzebuję 4 l na 1 ha a na allegro jest tylko 10l

 

Już sobie odpowiedziałem jest tylko w opakowaniach 10 mi 52l. A tan Panida nie ma rejestracji w zbożu więc odpada. Co innego polecicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
maraton lepiej wyczysci ziemie z chwastow . Pany czytajcie ulotki na glean wyraznie pisze jakie jest nastepstwo w stosunku co do roslin koszty zasiewu sa tak wysokie ze ja nawet nie eksperymentuje

7-8 gram gleanu i spokojnie siejesz buraki w nast roku, problem tylko jak zaorasz pszenicę to tylkmo zbożowe wiosną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Josef podał racjonalny sposób na alternatywę Maratonu ,tylko jak to wygląda od strony finansowej?Czy jest to opłacalne w przypadku małych dawek.Protugan i Stomp w opakowaniach jednostkowych moim zdaniem sa zbyt drogie by robić dawkę na 1 ha,ale może się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panida jest tańsza od stompa ale nie ma rejestracji ale tak i tak to pendimetanina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stomp ma rejestrację w pszenicy, jeśli chodzi Ci już o szczegóły. http://www.agro.basf.pl/pl/deploy/media/pl/product_files/etykiety_08_2009/STOMP_330_EC.pdf Dajesz tego 3 l i dorzucasz 1 l Protuganu i masz 4 l Maratonu, czyli na 1 ha.

 

Też tak myślałem ale Protugan można stosować dopiero od fazy 3-4 liścia zboza a stomp nie później niż w fazie 1-2 liścia chwastów. Tak podają producenci ale czy ktoś praktykował tą mieszankę w fazie 2 liscia i jeszcze z gleanem i było ok ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na etykietki. Po prostu wymieszaj w odpowiednich proporcjach substancje na 1 ha i posłuż się etykietką Maratonu. Skoro Maraton można stosować na szpilkę i inne preparaty zawierające IPU, to co stoi na przeszkodzie? Tak samo Maraton ma pendimetalinę i można stosować na szpilkę, to dlaczego nie Stomp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moja mieszanka to Expert Met 0,35 kg na ha + 10-12 g Gleanu po tym idzie rzepak i nic mu nie jest. Co ciekawsze po tym zabiegu w ubiegłym roku w pszenicy w maju wyskoczyły samosiewy rzepaku i rosły w najlepsze - pól dawki Gleanu nic nie robi rzepakowi w następnym roku.

Mam taki dylemat 80 % plantacji pszenicy jest w fazie 2 - liścia, na rędzinach, poprzeczniakach oraz od miedz brak wschodów - czy wykonywać zabieg czy jeszcze poczekać a w przyszłym tygodniu zimno + przymrozki.

 

Stosuj Expert Met to środek który działa doglebowo najlepiej do 2 liści, glean też doglebowy, popadało, gleba wilgotna więc stosuj nie czekaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sranie w banie za przeproszeniem, a ten ma rejestracje a ten nie ma, firmy chemiczne oszczędzają, wiec nie robia wszystkich rejestracji, nie ma co sie bac, jak pendimetalina+izoproturon to nie wazne jaka nazwa handlowa srodka, tak samo jak w truskawkach stosuje sie prawie wszystkie srodki ktore sa stosowne w buraku, a prawie zaden z tych srodkow nie ma rejestracji w truskawce. Jak tam siewy??? mam częśćposiana jeszcze we wrzesniu, a koniec tego tygodnia zaczynam siewy w drugim powiacie, ~30ha bedzie pszenica??? cos sie chlodno robi kurcze, a moze to i dobrze mniej chorob bedzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...