Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

rolnik płaci za wszystko podatki za maszyny ciągniki pasze i nawozy itd a dochody to jest -15% przy produkcji mleka za litr 0,90zł ,trzody chlewnej średnia cena 3,70zł i to jak to leciało . I nie długo rolnicy wyjdą z torbami z domów i te gigantyczne farmy zaleją nas gównem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałam, zapytać co w Vat w rolnictwie jest korzystniejsze: opodatkowanie wspólnie z małżonkiem czy indywidualnie, za odpowiedz z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz pod pojęciem wspólne opodatkowanie ...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chciałam, zapytać co w Vat w rolnictwie jest korzystniejsze: opodatkowanie wspólnie z małżonkiem czy indywidualnie, za odpowiedz z góry dziękuję

 

 

Najlepiej we wszystkich wątkach zadaj to pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest sprawa

 

mam juz podpisana umowe na roznicowanie dzialalnosci i obcykany kombajn.

jednak musze zalozyc dzialalnosc

ksiegowa wstepnie powiedziala ze bedzie to zrobione na jednej deklaracji (dzialalnosc) razem z gospodarstwem i od uslugi 19 % dochodowego - nie wie czy mozna na ryczalt , ubezpieczenie 2 X krus tylko przez kwartał ??

moze ktos rozwieje moje watpoliwosci

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupujesz maszynę, którą poza pracą w gospodarstwie wykorzystujesz na zarobkowe usługi nie musisz zakładać działalności. Po prostu wystawiasz fakturę na wykonanie. I tyle ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robern - musi założyć działalność bo dostał dotację na różnicowanie działalności rolniczej. Jak nie założy działalności nie dostanie dotacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK przepraszam. Tylko nie wiem czy na ryczałt będzie opłacalne - ile planujesz wykonywania tych usług - bo po przekroczeniu progu podatkowego dla rolników (było niecałe 2755 PLN - ile w tym roku nie mogę znaleźć) przechodzisz na ZUS

Jeśli dobrze rozliczysz amortyzację to przez pięć lat nie powinieneś zapłacić podatku dochodowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam napisalem do US w mojej sprawie poczytajcie co i jaka była odpowiedz:

"dzień dobry napisze krótko ,jestem rolnikiem ryczałtowym wiec jesli chce przejsć na vat muszę wykazać obrót z ostatnich 12 mc powyzej 20000zł jeśli sprzedam swoje płody rolne rolnikowi "watowemu" to ok wystawi mi fakture RR i mam fakture ale jak mam udowodnić że sprzedałem cos rolnikowi ryczałtowemu?? czy nie wystarczy poprostu oświadczenie że taki obrót osiągnołem??"

 

odp US:

"W odpowiedzi na Pana pismo wysłane na adres poczty elektronicznej Urzędu Skarbowego w Zambrowie w dniu 1 kwietnia 2009 roku, Naczelnik tutejszego Urzędu uprzejmie informuje, że nie jest uprawniony do wydawania pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Jednocześnie wyjaśniam, że o wydanie takiej interpretacji może się Pan zwrócić do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w imieniu Ministra Finansów wydaje interpretacje indywidualne dla wnioskodawców mających miejsce zamieszkania lub siedzibę m.in. w województwie podlaskim. Szczegółowe informacje, dotyczące zasad i miejsca składania wniosków, a także trybu ich rozpatrywania uregulowane są w art. 14 b– 14 h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (publikacja: tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60, nr 85, poz. 727, nr 86, poz. 732, nr 143, poz. 1199, z 2006 r. nr 66, poz. 470, nr 104, poz. 708, nr 217, poz. 1590, nr 225, poz. 1635, z 2007 r. nr 105, poz. 721, nr 112, poz. 769, nr 120, poz. 818, nr 192, poz. 1378, nr 195, poz. 1414, nr 225, poz. 1671, z 2008 r. nr 118, poz. 745, nr 141, poz. 888, nr 180, poz. 1109 i nr 209, poz. 1316, 1318 i 1320 oraz 2009 r. nr 18, poz. 97 i nr 44, poz. 362) oraz w rozporządzeniach wykonawczych do w/w ustawy:

Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 oraz z 2008 r. nr 236, poz. 1632),

Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 771 oraz z 2008 r. nr 237, poz. 1662).

W celu rozwiania pojawiających się wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów prawa podatkowego zachęcam Pana do zapoznania się z informacjami i wyjaśnieniami dotyczącymi składania wniosków oraz obowiązków „organów upoważnionych” w zakresie wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego dostępnymi na stronach internetowych:

Ministerstwa Finansów: http://www.mf.gov.pl/ w pliku - Administracja Podatkowa / Krajowa Informacja Podatkowa / Aktualności,

Izby Skarbowej w Bydgoszczy: http://www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl/ .

Z uwagi na fakt, iż wniosek powinien być złożony na druku, którego wzór określił Minister Finansów- w załączeniu przesyłam obowiązujący druk wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

 

 

Oryginał podpisał

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Zambrowie

z upoważnienia

Jolanta Fedorowicz

Kierownik referatu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie zrozumieli kto to rolnik "watowy"

 

w rzeczywistości żaden US, nie weryfikuje wartości sprzedaży za 12 miesięcy poprzedzające przejście na zasady ogólne (ze względu na podpisanie przez rolnika oświadczenia), lecz warto mieć zwykły zeszyt z ewidencją poszczególnych transakcji, ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje tej kwestii, więc i interpretacja jest niełatwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zeby przejsc na vat nalezy sie wykazac dochodem przekraczajacym 20000 pln.

Tylko jakiego okresu ma to dotyczyc? ostatnich 12 miesiecy? czy dochodow od poczatku roku? czy moze tez ubieglego roku?

prosze o odpowiedz

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawa o podatku od towarów i usług precyzyjnie wskazuje, iż:

 

Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

 

1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 000 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i od sierpnia bede na vacie.

Teraz pytanie: stado krow mlecznych jest na ojca,ale dotychczas opasy byly sprzedawane na mnie, zakupy pasz tez wystawiane byly na mnie. Czy moge dalej tak dzialac nie posiadajac stada? czy dla US robi to jakas roznice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opasy musisz rejestrować na siebie - musi być podstawa do wystawienia faktury za ich sprzedaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem posiadaczem zarejestrowanego gospodarstwa rolnego o pow. 15 ha - produkcja czarnej porzeczki oraz pracuje tez na etacie. Zamierzam przejść na VAT poniewaz chciałbym całkowicie odnowić park maszynowy na kwotę ok. 500tys. PLN

 

Teraz moje pytania:

- czy US stosuje/moze zastosowac jakies przeliczniki dotyczące wydajności produkcji (np. czy w normalnym roku tj. bez mrozu mogą przyczepić sie że sprzedaż była za mała?),

 

- czy jeżeli moje gospodarstwo będzie mało sprzedawało powiedzmy co roku tylko do kwoty 30 000 PLN, a koszty będą duże to czy mogą być problemy ze zwrotem VAT (część produkcji można sprzedać pośrednikowi/innemu rolnikowi, a w razie pytania o finansowanie gospodarstwa zawsze mogę powiedzieć ze robię to z pensji),

 

- czy US stosuje/moze zastosować jakies przeliczniki dotyczące limitów zakupionych materiałow do produkcji (ilosć ON, nawozów, oprysków),

 

- czy US moze podważyć zasadność zakupu danej maszyny twierdząc ze jest ona za duza lub nie potrzebna dla mojego gospodarstwa,

 

- czy jezeli sprzedaż ma u mnie miejsce tylko w lipcu, a koszty generowane są co miesiąc to kiedy będą zwroty? Co miesiąc/kwartał czy raz w roku,

 

- czy muszę kupować kasę fiskalną ?

 

Z góry dziękuje za wszelakie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek 01:

US może prosić Cię o wyjaśnienie zaistniałych zdarzeń gospodarczych i musisz się z nich wytłumaczyć. Ale sam już podajesz odpowiedzi do ew. pytań

Pamiętaj, iż oprócz sprzedaży masz także dopłaty i dofinansowania - więc nie musisz się tłumaczyć skąd dokładasz do produkcji.

Jeśli nie sprzedajesz towaru bez faktur (w sprzedaży detalicznej)- nie musisz kupować kasy fiskalnej.

VAT od zakupu maszyn (środków trwałych) możesz uzyskać zwrot w przeciągu 25 dni na Twój wniosek do kierownika US i w załączeniu musisz przedstawić potwierdzenia opłaconych faktur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy z vatu można wrócić na ryczałt?

 

można po trzech latach ale jeżeli się rozwijasz to nigdy nie wrócisz na ryczałt,bo nie warto,tylko ci wracają co nic nie kupują i nie inwestują czyli i doprowadzają swoją gospodarkę do rozpaczy.Ja jestem prawie półtora roku na VAT i jestem zadowolony,prawdo podobnie nigdy nie wrócę na ryczałt inwestycję cały czas zwrot za części za paliwo za nawozy i opryski i maszyny.Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy z vatu można wrócić na ryczałt?

 

można po trzech latach ale jeżeli się rozwijasz to nigdy nie wrócisz na ryczałt,bo nie warto,tylko ci wracają co nic nie kupują i nie inwestują czyli i doprowadzają swoją gospodarkę do rozpaczy.Ja jestem prawie półtora roku na VAT i jestem zadowolony,prawdo podobnie nigdy nie wrócę na ryczałt inwestycję cały czas zwrot za części za paliwo za nawozy i opryski i maszyny.Pozdro.

 

Mozna tak zwyczajnie wrocic czy trzeba oddac ten zwrot vatu ktory sie dostalo? Bo szlyszalem taka wersje i nie wiem czy to tylko plotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - musisz zwrócić nadpłatę od środków trwałych, które nie uległy amortyzacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak, ale jest jeden haczyk: jeśli mieszkasz na terenach o wysokim bezrobociu to stawka amortyzacyjna może być podniesiona nawet 3X. Po szczegóły zadzwoń do najbliższego US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...