Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

słabo z 0,5ha uleciało 230 kg a ile problemów z tym siekłem rotacyjną złożyłem w kupki i dopiero bizonem zebrałem ale pierwsze koty za płoty wszystko za drogie bizony całe pół godziny jechał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że 70% się obsypało, gryka nie lubi wstrząsów, u nas klęska w tym roku, 1,3t/ha,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałeś racje jak teraz siałem żyto to całe pole było jak obsypane małymi gryczkami tak ładnie powschodziły szkoda że krowy tego nie chcą jeść za bardzo to by prawie 3 razy w roku by mógł je wpuszczać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytalem i zauważylem temat desykacji, czasami zdaza mi sie siac grykę, najczesciej po ugorach jak jakies dobiore, zawsze dosuszalem grykę roundupem 360SL lub jego generykiem w dawce 3l/ha+5kg siarczanu amonu na ok~2tygodnie przed planowanym zbiorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że gryke można desykować Harvade 250SC. Właśnie zastanawiam sie nad siewem gryki. Czy pozostawia dobre stanowisko dla zbóż? Chodzi mi żeby zrobić płodozmian ale też nie wiem jak z opłacalnością. Polecacie to zasiać? Boje sie troche tego że będzie kwitła i kwitła do mrozów.

Czy ktoś próbował przywozić ule na pole żeby zwiększyć plon?

Można gdzieś w okolicach Lublina zdobyć kwalifikowany materiał siewny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie słyszałem aby kwalifikowany materiał gryki był gdziesz dostępny.

ule zawsze u mnie są,

do tej uprawy się dopłaca, ja tylko dlatego ją sieję że jeden kawałek mam 20 km od domu i nie chce mi się jeździć często pryskać rzepaku a tutaj jest tylko jeden oprysk.

gryka jest rośliną fitosanitarną więc pozostawia dość dobre stanowisko, aby nie kwitła długo trzeba ograniczyć jej nawożenie potasem, a dać dużo fosforu.

można też posiać bez nawozu, gryka potrafi wykorzystać związki których inne rośliny nie potrafią pobrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego do uprawy gryki sie dopłaca. Skoro nawozi sie 1/3 tego co pszenice a nawet można bez nawozu, nie ma oprysków od chorób i szkodników a na chwasty też nie zawsze sie pryska. Z tego co sie dowiadywałem to ze zbytem też nie jest źle to do czego sie dopłaca. A może czegoś jeszcze nie wiem?

Rozumiem że w tym roku pszenica czy jęczmień wyszły na minusie ale w przypadku tych upraw stasuje sie dużo ŚOR i nawozów

Miałem zamiar nawozić tylko fosforem i potasem bez azotu ewentualnie dolistnie magnezem(b. niska zawartość w glebie) i borem(od 10lat nie było obornika ani kompostu).Czy to dobry pomysł? Może dać tylko superfosfat potrójny z borem?

Czy obecność uli na polu znacznie podnosi plon? A jakie masz plony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plon to około 1,5 tony z ha, cena teraz około 900 zł za tonę.

gryce musisz sypnąć troszkę azotu, jeśli średnie stanowisko to około 50kg saletrzaku i jakiś wieloskładnikowy powinien wystarczyć, nie wolno przesadzić bo łatwo wylega.

mi czasami z gleb w klasie 5 udaje zebrać się więcej niż z 3b, gryka nie lubi zbyt dobrych stanowisk, kiedyś siałem na przyoranym ugorze rozsiewaczem i to bronowałem i zebrałem 1,3 tony z ha. bez nawozu.

co do uli to nie potrafię określić czy coś to daje, mi właściciel uli zazwyczaj daje z 10 litrów miodu i obie strony są zadowolone.

koszt uprawy zwiększa zbiór dwuetapowy gdzie za pokosówkę trzeba zapłacić około 110zł za hektar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glebe mam klasy IIIa i troche b dlatego miałem zamiar nie dawać azotu. Mam zachwaszczenie pola przytulią a to podobno znaczy że w glebie jest dużo azotu. Desykacja też wyjdzie pewnie w tej cenie co pokosówka. Zresztą nie licze na jakieś cudowne zyski. Spróbuje to zasiać i zobacze jak wyjdzie.

Dzięki za wiele cennych informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakim gryka jest przedplonem pod inne uprawy? bo slyszalem ze bardzo osusza i "wyciaga" wiele skladnikow z gleby i zboze po gryce trzeba dobrze nawozic zeby sie udalo...? jakie macie doswiadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gryka potrafi wykorzystać wszystko co jest w glebie, do tego fosfor nie osiągalny dla innych roślin. dlatego można ją siać bez nawozu.

u mnie płodozmian wygląda tak : gryka, 2x pszenica, jęczmień.

gryka (inaczej tzw. reczka, inna zwyczajowa nazwa) jest rośliną fitosanitarną i do tego dwuliścienną więc jest dobrym przedplonem dla wszelakich zburz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam plantatorów;

Poszukuję plantatorów gryki najchętniej z małopolskiego. Mam małą pasiekę w gminie Liszki. Chętnie zawiozę gdzieś moje pszczoły w 2009, w ostateczności może być świętokrzyskie. Proszę o propozycje. Pszczoły na gryce znacznie zwiększają jej plony

 

pozdrawiam:

mowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy slyszeliscie ze w orzyrodzie niec nie ginie?? to jest obirg zamkniety, wiec ja nie bede sluchal jakiegos lobby nawozowego, to prawda -gryka wykorzystuje wszystkie skladniki zalegajace w glebie, ale to nie znaczy ze je marnotrawi i wydala nie wiadomo gdzie, jesli urosnie gryka i wyda plon ok 1t/ha a masa slomy to ok 4 t/ha gdzie wiekszosc skladnikow pobiera nie ziarno a sloma, to prosty rachunek, gdzie bedzie nawoz jesli sloma zostanie scieta na polu??? Czy ktos slyszal o PRP Sol??? oni podobno wyznaja ta sama teorie co ja, jednak zalecaja uzywac swojego nawozu zlozonego glownie z wapnia, wiec sloma na polu wapno rozsiac i musi rosnac!!! oczywiscie nie mialem tu na mysli azotu a pozostale makro i mikroskladniki ktore nie sa tak szybko wymywane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

potrzebuję grykę na siew czy ma ktoś lub namiary na człowieka który ma (podkarpackie lubelskie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy dobrze rozumiem wcześniejsze posty?

 

Po siewie można Grykę prysnąć roundupem lub zamiennikiem?

 

Jeśli tak to powiedzcie mi lepiej po wschodach czy lepiej byłoby przed np. na 2-3 dzień po siewie. Bo mam trochę zachwaszczone pole i chciałem tylko agregatem uprawowym poskrobać i siać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiedzcie mi czy dobrze rozumiem wcześniejsze posty?

 

Po siewie można Grykę prysnąć roundupem lub zamiennikiem?

 

Jeśli tak to powiedzcie mi lepiej po wschodach czy lepiej byłoby przed np. na 2-3 dzień po siewie. Bo mam trochę zachwaszczone pole i chciałem tylko agregatem uprawowym poskrobać i siać.

ja stosuje chwastox, ale przed wschodami gryki, zazwyczaj w 5 dniu, z glifosatem nie prubowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez glifosatem nie mozna pryskac po wschodach jakielkolwiek rosliny bo to jest herbicyd nieselektywny i zwalcza prawie wszystko.

 

Koledzy w buraku cukrowym podawali ciekawy sposob - po siewie nalezy maly kawalek zasiewu czarna folia i kiedy pod ta folia zaczyna wschodzic roslina uprawna to wtedy trzeba pryskac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak prysnę glifosatem+siarczan amonu we wtorek 4maja, agregatem przelecę za tydzień tj. 10maja siew 12-15 maja.

 

To czy gryce coś grozi, jak długo glifosat zagraża rośliną???

Od oprysku do kiełkowania minęłyby ponad dwa tygodnie.

 

Na etykiecie piszą że można uprawiać po 7 dniach.

 

Co sądzicie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz smialo tak siac - po pierwsze glifosat zalega w glebie bardzo krotko, po drugie nie ma dzialanie doglebowego, wiec mozesz spokojnie siac po 6 dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...