Skocz do zawartości
akinom-ryb

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Rekomendowane odpowiedzi

W przpadku dotacji celowych sprawa wygląda inaczej - urząd (niestety) nie ma takiego obowiązku - zresztą jak niby miałby to zrobić ministerstwo nie przekaże środków z odsetkami bo nie ma ich (odsetek) uwzględnieonych w budżecie - gmina raczej ze swoich też nie dołoży bo niby na jakiej podstawie ma wyłożyć pieniądze samorządowe skoro jest to zadanie z zakresu administracji państwowej - tak więc mówie wam to już teraz na pewno bez szarpaniny odsetek nie dostanienie 'z urzędu'- zresztą poroszę zauważyć że w przypadku rent strukturalnych, programów rolnośrodowiskowych czy wsparcia gospodarstw nieskotowarowych opóżnienia w wypłacie dotacji celowych sięgały nie raz półtorej roku

- czy wypłacono ustawowoe odsetki za zwłokę - NIE

- Izby rolnicze i związki zawodowe rolników niby walczyły o odsetki (tak przynajmniej mówiły) - i co - NIC (tutaj niech każdy się zastanowi czy warto należeć do jakiekolwiek związku zawodowego rolników skoro w sprawach ewidentnych nie widać żadnych efektów - no chyba że ktoś ma za dużo pieniędzy)

- ostatecznie sprawa jednego z rolników skończyła się w sądzie - sąd stwierdził iż jest to datacja celowa w związku z czym odsetki ustawowe nie przysługują

 

W zasadzie jedynym rozwiązaniem byłoby udowodnienie iż w wyniku braku środków w określonym terminie rolnik miał problemy np. z spłatą kredytu i przez to poniósł realną szkodę którą można wycenić jako np. odsetki karne jakie naliczył bank - w rzeczywistości jest to bardzo trudne do udowodnienia a nawet nie wykonalne

 

jeśli chodzi o kwestię formalną - można rzecz jasna złożyć skargę do gminy na nie załatwienie sprawy w terminie lub/i bezczynność organu - jednak co może zrobić w tej kwestii gmina na pewno żadna gmina nie wyda swoich samorządowych pieniędzy aby łatać dziurę w zadaniach rządowych (zresztą mogło by to być potraktowane przez audytorów finansowych jako niegospodarność za co burmistrz mógłby odpowiadać karnie) więc takie pisma nie mają w zasadzie sensu.

 

Podchodząc do kwestii od strony finansowej można wystosować najpierw pismo przed sądowe z żądaniem wypłaty zaległych środków następnie należało by skierować taką sprawę do sądu aby ten wydał wyrok w trybie nakazowym - z wyrokiem udajemy się do komornika ...ale - no właśnie co zrobi sąd w przypadku firmy prywatnej - na pewno takie wyrok wyda jeśli chodzi o samorządy na pewno będzie przewlekał postępowanie tak aby umorzyć postępowanie dzień po tym jak otrzymasz środki i obciążyć Ciebie kosztami sądowymi, ale okey załóżmy że jakimś cudem sąd wydał wyrok nakazujący zapłatę szybko i sprawnie (co w realiach polskich sądów gdzie za roztrzygnięcie sprawy gospodarczej czeka się średnio 2 lata zakrawa pod cud) udajesz się do komornika i ... - myślisz że zablokuje tak po prostu konto gminy albo je przejmie w takiej niejasnej sytuacji czy może nie chcąc się narażać przeciągnie sprawę do momentu aż otrzymasz środki i obciąży Ciebie tylko kosztami egzekucji.

 

PS Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być odczekanie na wypłatę na następnie wystąpienie z wnioskiem o wypłatę odsetek (trzeba być dobrej myśli napisanie pisma nic nie kosztuje) sam będę takie pismo pisał i składał jeśli ktoś ktoś nie ma ochoty grzebać w przepisach a ma ochotę aby udostępnił mu pismo jako wzór proszę o PM ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny przedmówco

"zacytowałem własnymi słowami" zapis z ordynacji podatkowej, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd, że jest inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdział 5 i 6 ordynacji a w szczególności artykuł 53 paragraf 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... miałem nadzieję że kolega sam zauważy nieścisłość w swoim rozumowaniu ale niestety jak zwykle nikt mnie nie wyręczył z 'mojej' roboty

 

Ale okey może pokolei jeśli chodzi o wprowadzanie w błąd to:

 

1. (moim zdaniem) Nie jest zgodna z obecnym prawem Pańska teza:

"w art. 9 jest wskazane, że wszelkie nieuregulowane kwestie w tej ustawie dotyczące wypłat są określone w ustawie "Ordynacja podatkowa" dział III."

 

może zacytuję przepis do którego się kolega odnosi:

 

Art. 9. 1. Producent rolny, który pobrał nienależnie lub w nadmiernej wysokości zwrot podatku, jest obowiązany do jego zwrotu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

2. Do należności wraz z odsetkami od zaległości z tytułu pobrania nienależnie lub w nadmiernej wysokości zwrotu podatku stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, Nr 85, poz. 727, Nr 86, poz. 732 i Nr 143, poz. 1199).

3. Uprawnienia organu podatkowego jako organu pierwszej instancji, określone w ustawie, o której mowa w ust. 2, przysługują wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta).

4. Kwoty z tytułu nienależnie pobranego lub w nadmiernej wysokości zwrotu podatku stanowią dochód budżetu państwa.

5. Do spraw nieuregulowanych w ustawie, związanych z rozliczeniem środków na zwrot podatku, stosuje się przepisy o finansach publicznych dotyczące dotacji celowych.

6. Do egzekucji należności, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

Czyli ordynację podatkową stosujemy tylko w przypadku konieczności zwrotu przez rolnika nienależnie lub w nadmiernej wysokości zwrot podatku (art 1 i 2 jasno to precyzuje i przepisy ordynacji stosujemy tylko to tego szczególnego przypadku) nie możemy tutaj przyjąć sytuacji równoważnej (że prawo działa też w przypadku zaległości urzędu względem rolnika bo punkt 1 i 2 jasno precyzje że tak nie jest), ustawodawca nie przewidział zatem możliwości zalegania z zapłatą przez urząd i jak wynika z art 5. do spraw nieuregulowanych w ustawie, związanych z rozliczeniem środków na zwrot podatku, stosuje się przepisy o finansach publicznych dotyczące dotacji celowych.

 

czyli brak wypłaty środków przez urząd gminy należy traktować jako brak wypłaty dotacji celowej w terminie (tak samo jak np. wsparcie gospodarstw niskotowarowych / dostosowanie do standartów UE (płyty gnojowe)) całą resztę moich rozważań zawarłem 2 posty temu nie będę zatem się powtarzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z interpretacja Tax-atora. Może problem trochę został rozwiązany w niedziele w tygodniu v-ce minister mówił, że wypłacone zostaną całe dopłaty wraz z odsetkami, ale osobiści w to nie wierzę (w te odsetki). Ktoś z ministerstwa finansów powinien polecieć za niegospodarność mianowicie odsetki ustawowe są znacznie wyższe od odsetek od obligacji i ja dziękuje takim nieudacznikom siedzącym w rządzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...