Skocz do zawartości
ZLYporucznik

Jaką wartośc paszową mają buraki pastewne

Rekomendowane odpowiedzi

Niską - a w dodatku zalezy jaka odmiana - pólcukrowe zawierją sporo weglowodanów i są paszą lekko strawną . W żywieniu krow mlecznych b. dobre - są wyjątkową paszą mlekopędną . zawierają sporo wapnia - szczególnie liście ale w zwiazku z tym mogą być niebezpieczne w okresie przed porodowym - mogą prowadzić do zaburzeń w gospodarce wapniem i prowadzić w efekcie do zalegań bądź porażeń poporodowych. Ze wzgledu na wysokie naklady uprawy i potem skarmianie / zalecane jest rozdrabnianie/ raczej rzadko są stosowne w zywieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

halo halo no niech tam się ktoś mądry wypowie..... ja na ten temat za wiele nie mogę znaleźć

 

nadają się do karmienia bydła/się zastanawiam liście to wiadomo...

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się nadają ale co do wartości się nie wypowiem niestety...

Ja sieję co roku kilka - kilkanaście arów pastewniaka i daję krówkom, ale raczej dla urozmaicenia diety - w małych ilościach. Mogę tylko potwierdzić że są mlekopędne. Wadą buraku jest to że trzeba się przy nim sporo narobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też w temacie buraków ale trochę inaczej...

Otóż dzisiaj przyjechał do mnie pewien Pan i proponował zakup mokrych strużyn buraków cukrowych w cenie 35 zł za tonę mokrej paszy. Przywożą, ugniata się to, folia i zakiszamy.

Ktoś z Was stosował taką paszę w żywieniu? Opłaca się? Jaka jest ich wartość pokarmowa?

Ten pan zostawił mi małą próbkę takich buraków więc jak będę miał chwilę to podrzucę do laboratorium żeby mi zrobili badania co w tym jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jakim okresie są dostepne wysłodki w cukrowni malbork?

Praktycznie do końca kampani buraczanej. Można kupić okazyjnie od tych co nie odnierają. Informacje możesz dostać na wadze w cukrowni niestety telefon musisz sobie znaleźć w książce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja daje półcukrowe buraki opasom

co roku mam około 1ha

troche trzeba się przy tym narobic przy zbiorze bo opryski załatwiaja sprawe chwastów

plony b. dobre byki chętnie jedzą i jak nie mam mozliwości siania kukurydzy to u mnie się sprawdzają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...