Skocz do zawartości
Grażyna1597156736

jak skorzystać z sąsieckiego prawa pierwokupu ziemi

Rekomendowane odpowiedzi

mam gospodarstwo w Mazowieckiem (w 18 kawałkach 7 ha) nastąpił szał w zakupie ziemi i nikt z nikim się nie liczy ja mam skromne wymagania i chciałam odkupić jeśli by była taka możliwość od byłego sąsiada jego przylegające jedno małe pole . On sprzedał je osobie ze wsi bez poinformowania mnie o możliwości takiej transakcji . nie mogę uzyskać od nikogo informacji kiedy dokonano sprzedaży itd...a chciałabym skorzystać z sąsiedzkiego prawa pierwokupu. znalazła ogólne przepisy dotyczące tego ,że mi takie prawo przysługuje ,ale nie mogę odszukać już innych informacji:- gdzie składa się i jaki dokument,treść , forma , i czy w ogóle takie coś jeszcze mam prawo zrobić bo być może minął jakiś termin ,gdy nabywca już na amen będzie miał tę ziemię "zaklepaną" .zamierzałam zostawić sobie tylko ten kawałek przy domku i naprawdę straciłam chęć do życia gdybym miała zostać na tym maleńkim skrawku bez możliwości zakupu ...zwłaszcza ,że u nas wszystko skupują :sołtys i jego kumple z samorządu ...proszę pomóżcie mi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest raczej przegrana.........sasiad moze sprzedac ziemie komu zechce bez wiedzy wlasciciela dzialki sasiedniej.............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tą wypowiedzią.Z tym że nie znamy wszystkich przepisów prawa.Najlepiej poradzić się prawnika.Może coś będzie podchodzić do przepisów o scalaniu gruntów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sprawa jest raczej przegrana.........sasiad moze sprzedac ziemie komu zechce bez wiedzy wlasciciela dzialki sasiedniej.............

 

myślę ,że kolega tu się myli - gdyby sprzedawał swoje gospodarstwo - to owszem ,ale gdy tylko jedno z pól to niekoniecznie - chyba ,że odmówię zakupu

na podanych warunkach. Jeśli zmieni cenę , lub inne warunki zakupu dla kolejnego kupującego nadal będę miała pierwszeństwo - jeśli mnie nie poinformuje o zmianach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko powiedz kto mial obowiazek informowania sasiada o sprzedazy działki ??? notariusz ???????

przychodzisz do notariusza z mapkami i za 2 dni jestes wlascicielka ziemi - nikt nic nie wie.........

 

szkoda ze tax albo kissmy tu nie zaglada ............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko powiedz kto mial obowiazek informowania sasiada o sprzedazy działki ??? notariusz ???????

przychodzisz do notariusza z mapkami i za 2 dni jestes wlascicielka ziemi - nikt nic nie wie.........

 

szkoda ze tax albo kissmy tu nie zaglada ............

 

Zgadzam się z Waszymi sugestiami . Sama bym komuś podobnie napisała ,ja wiem ,że ta ziemia została sprzedana , wiem że takie prawo mi przysługuje ,tylko nie wiem jak zacząć i gdzie . hmm chyba nie może tu mi nikt pomóc... Niemniej bardzo wam dziękuję za zainteresowanie . Byłam u takiego prawnika nie związanego z rolnictwem We Wrocławiu ...szkoda gadać , a tym bardziej szkoda kasy . Wiem - mogłam i zrobiłam to w ODR- bez komentarza Dolny Śląsk to inna parafia , inne prawo. Znam jednego notariusza z Radomia ,on na pewno mi pomoże. Dam Wam znać bo widzę ,że wiele osób się tym tematem zainteresowało. Tyle ,że to trochę potrwa bo jestem z Wrocka ,a gospodarstwo mam koło Przysuchy. Zapraszam na ten temat po feriach zimowych .Jeszcze raz dziękuję za chęci. Miłych rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art. 3.

1. W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę

prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej

dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz

była wykonywana co najmniej 3 lata licząc od tej daty;

2) nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego

dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnie produkcji rolnej.

2. O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę, o której mowa w

ust. 1, zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy

trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia.

3. Jeżeli dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu, o którym mowa w ust. 1,

zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, wywołuje skutki określone w

przepisach Kodeksu cywilnego dotyczących prawa pierwokupu.

4. W przypadku braku uprawnionego do pierwokupu, o którym mowa w ust. 1, albo

niewykonania przez niego tego prawa, prawo pierwokupu przysługuje z mocy

ustawy Agencji, działającej na rzecz Skarbu Państwa.

 

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Pozdrawiam

Gees

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...