Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 11:42 Sro 23 Paź 2019

Żywienie krów mlecznych
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
skoczek

PostWysłany: 16:02 Czw 24 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KAMIL...mówią ze mozna dac od 2-do 4 kg suchych wysłodków......na sztuke dziennie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomasz0859

PostWysłany: 13:47 Czw 24 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje ktrowy suchych wysłodek, takich prosto z cukrowni nie chcą w większości jeść, ale jak wrzuce je do TMR-u to wybiorą. Dawka ich zależna jest od składu paszy, nie można określić na oko czy to ma być 2 czy 3 kilo.
Natomiast jeżeli idzie o wcześniej przytaczane wysłodki z Glinojecka Toffi to jest to doskonała pasza premiowa i bilansowa. Ich zaletą jest przewaga BTJE nad BTJN. Nie wiem czy one nie idą, jak mówi Skoczek ale na początku grudnia były problemy z ich dostaniem.
Co do moczenia wysłodek. Krowa potrzebuje koncentracji w suchej masie, wody napije się sama ile chce z poidła. Osobiście uważam że moczenie wysłodek jest bezsensowne, płacisz niepotrzebnie kupę kasy za ich suszenie a potem znowu je moczysz. Jak chcesz karmić mokrymi to kup mokre, wsadź w rękaw lub pryzmę i dasz im jako "sałatkę" do smaku po 5-7 kg. Jako podstawowa pasza nie może jednak być.
Powrót do góry
kamil 23

PostWysłany: 11:21 Czw 24 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoczek napisał:
Paszami białkowymi, które ze względu na relatywnie niższą podatność białka na rozkład w żwaczu (niska zawartość BTJN lub BURż) należałoby stosować w dawkach pokarmowych dla krów wysoko wydajnych, są mączka rybna, gluten kukurydziany, młóto browarniane, zwłaszcza suszone, suszony wywar zbożowy oraz preparaty białka chronionego (np. SoyPass, Megapro). Ze zrozumiałych względów nie zaleca się obecnie stosowania mączek mięsno-kostnych.

Gdy jednak z jakichś powodów krowy pobierają nadmierne ilości białka ulegającego rozkładowi w żwaczu (nadmiar białka ulegającego rozkładowi w żwaczu; BTJN) konieczne jest uzupełnienie dawki paszami zawierającymi energię łatwo dostępną dla bakterii żwacza, na przykład wysłodkami buraczanymi, śrutami zbożowymi, w tym śrutą kukurydzianą. Ze względu na niebezpieczeństwo ketoz w okresie wczesnej laktacji nie najlepszym uzupełnieniem jest melasa ........ Kamil ja nie mocze wysłodków tylko daje prosto z worka.....tylko trzeba krowy stopniowo przyzwyczajac....a tak na marginesie to teraz rozpetała sie istna propaganda wysłodków suszonych...i reklama....a to znak ze nie idąSmile))))))).... Smile
A ile można dać na 1 sztukę suchych ile kg?
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 10:31 Czw 24 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paszami białkowymi, które ze względu na relatywnie niższą podatność białka na rozkład w żwaczu (niska zawartość BTJN lub BURż) należałoby stosować w dawkach pokarmowych dla krów wysoko wydajnych, są mączka rybna, gluten kukurydziany, młóto browarniane, zwłaszcza suszone, suszony wywar zbożowy oraz preparaty białka chronionego (np. SoyPass, Megapro). Ze zrozumiałych względów nie zaleca się obecnie stosowania mączek mięsno-kostnych.

Gdy jednak z jakichś powodów krowy pobierają nadmierne ilości białka ulegającego rozkładowi w żwaczu (nadmiar białka ulegającego rozkładowi w żwaczu; BTJN) konieczne jest uzupełnienie dawki paszami zawierającymi energię łatwo dostępną dla bakterii żwacza, na przykład wysłodkami buraczanymi, śrutami zbożowymi, w tym śrutą kukurydzianą. Ze względu na niebezpieczeństwo ketoz w okresie wczesnej laktacji nie najlepszym uzupełnieniem jest melasa ........ Kamil ja nie mocze wysłodków tylko daje prosto z worka.....tylko trzeba krowy stopniowo przyzwyczajac....a tak na marginesie to teraz rozpetała sie istna propaganda wysłodków suszonych...i reklama....a to znak ze nie idąSmile))))))).... Smile
Powrót do góry
kamil 23

PostWysłany: 08:54 Czw 24 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam mam pytanie jak podajecie krowom wysłodki suche czy moczycie w wodzie ?
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 14:33 Nie 20 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chciałbyś wiedzieć jak się one mają w dawce mogę Ci wysłać prototypową dawkę z i bez Toffi, puść strzałkę na priva to Ci podeślę, zobaczysz jak jest ze zwykłymi wysłodkami cukrowniczymi i z Toffi.
Jednak jako premia to działa naprawdę dobrze
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 10:27 Nie 20 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wiec jet tak jak myslałem....sa to wysłodki z dodatkiem sruty rzepakowej i melasy....a wiec nie są to same wysłodki....nie ulega jednak wątpliwosci ze jet to bardzo dobra pasza....ale jak sie wkomponuje w dawke, !!!!!!!!!!!!!!!!!!
dr Lacha znam bardzo dobrze...to wschodzaca gwiazda Polskiego zywienia krów....ale czy tym naukowcom mozna tak ufac??przeciez nikt tego głosno nie powie,ale dlaczego na wszystkich szkoleniach polecają jakies konkretne produkty?????mówie tu tez o ODR...itp...zachwala sie pasze ale wiadomo ze na ten temat nie było robionych zadnych doswiadczen!!!!!!!!!!!!Wiec jak to jest????...Najwiekszy autorytet w dziedzinie zywienia mówi zeby krowom nie podawac granulek gdyz zle działają na przewod pokarmowy....a drugi autorytet czyli dr.Lach reklamuje Stabilan firmy Nutrena w granulkach:))))))))))))))....Stop kwasicom.....Najwazniejsza jest opłacalnosc!!!!!!!!!!!!...wiec nie prosciej zastosowac tani kwasny weglan!!!!!!!!!!!!..Daje do myslenia ..prawda??....A propaganda Amerykanska czyli kukurydza....znam lepsze i tansze metody zywienia, i nie stosuje jej wcale....ale znam niezalezne wyniki badan, z których jasno wynika ze wysłodki kiszone i sianokiszonka są lepszą paszą niz kukurydza i sianokiszonka....dlaczego o tym jest tak cicho???...po pierwszej paszy krowy dają wiecej o 1 litr mleka na sztuke dziennie...a parametry są zblizone....i od lat tak zywie swoje zwierzątka...wiem ze niepopularne ale napewno opłacalne!!!!!!!!!
W Osiencinach dr Lach prowadzi teraz badania na temat koncentratów ....gdyz wczesniej takich badan nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 20:32 Sob 19 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rybka2485 napisał:
a powiedzcie mi czy ktos z was robil kiszonke z fasolki szparagowej ze straczkow dla krowek?? w ODRze powiedzieli ze pierwszy raz o tym slysza, a znajomy powiedzial ze blizej zakladow to rolnicy daja krowkom takie cos ale czesciej dla swinek... mial ktos stycznosc z tym?? ja mam kopiec z 25ton i boje sie dac krowkom?? pomozcie

Co prawda to dawno po terminie ale..
wszystkie "odpady" przemysłu rolno-spożywczego są w większym lub mniejszym stopniu do wykorzystania w żywieniu zwierząt gospodarskich.
Będą zawsze paszą stosunkowo tanią, ale uzupełniającą dawkę żywieniową o wiele składników. Niestety w żadnych normach nie znalazłem strąków ale sądząc po tym, że to jednak roślina motylkowa będzie miała ciekawe białko.
Najlepiej zawsze zrobić analizę wartości pokarmowej
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 20:20 Sob 19 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytam z karty produktu:
Białko ogólne - 18%
Tłuszcz surowy 0,92%
NDF - 38%
Cukry łącznie - 16%
JPM - 1,06
NEL - 7,48 MJ/kgs.m
"Tofi+ to mieszanka paszowa uzupełniająca melasowana, wyprodukowana z wysokowartościowych surowców pochodzenia krajowego. Jest unikalnym połączeniem produktów przemysłu cukrowniczego i olejarskiego"
Więcej na ich stronie, polecam Wam jako naprawdę wartościowy produkt w dość korzystnej ( bynajmniej u mnie ) cenie. Można bilansować dawki, premiować mleko.
Miałem przyjemność być na wykładzie dr Lacha z Osięcin (polecam spotkania z tym człowiekiem) i to co mówił m.inn o tych wysłodkach u mnie i kilku moich kolegów się sprawdza.
Zresztą poczytajcie sami
http://www.plantator-bso.pl/index.php?strona=204
Powrót do góry
roni21

PostWysłany: 20:06 Sob 19 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy dobrze pamietam ale gdzies na forum tomasz pisal ze toffi to nie same wyslodki tylko cos tam maja i nie wiem czy nie srute rzepakowa wlasnie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
tomasz0859

PostWysłany: 20:00 Sob 19 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, pisałem o wysłodkach melasowanych Toffi Plus a nie o zwykłych cukrowniczych. Takie można kupić po 480 ( Malbork) tylko to nie to samo - chociaż przy kiszonkach z motylkowych, dodatku młóta browarnianego stosowanie Toffi + jest bezsensowne, wtedy zwykłe są b.dobre
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 12:13 Sob 19 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoczek napisał:
To strasznie zdzierają u Ciebie
U nas workowane Toffi Plus 18% białka po 700/tonę

Hmmmm...czytam to jeszcze raz i widze ze przeoczyłem jeden kolosalny szczegółSmile))...bo nigdy w zyciu nie spotkałem sie z wysłodkami suszonymi zeby miały 18% białka....to wierutna bzdura!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Drogi Tomaszu nie wiem co Ty kupowałes ale ktos Cie robi w bambuko.....Kiedys pracowałem w cukrowni wiec znam sie na tym.....no chyba ze masz na mysli mieszanke na bazie wysłodków suszonych....sruty rzepakowej....melasy...i suszu owocowego!!!!!!!!!!!!!....bo innej mozliwosci nie ma:))))......ale pomylic tak kolosalny szczegół????....przeciez to zupełnie zmienia postac rzeczy, a widze ze wiedze teoretyczną posiadasz wiec mniemam ze było to przeoczenie:)))
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 18:32 Pią 18 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

roni21 napisał:
takie pytanie odnosnie bilansowania dawek

Niestety Roni, nie każda. Dawkę układa się pod:
1.konkretną krowę
2.grupę krów

Wyjściem do ułożenia dawki, obojętnie w jakim systemie jest to, co chcemy osiągnąć przy tym co mamy dziś. Uwzględnia się tu, poza kondycją, tłuszczem i białkiem które jest a które powinno być i (niestety) okres laktacji w jakiej się znajduje dana krowa ( grupa krów) I TO CO SĄ ONE W STANIE DAĆ PRZY TAKIM "KORYCIE" JAKIE POSIADASZ.
Nie wygląda więc to tak różowo jak piszą co niektórzy. Sad
Szczegóły na privie
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 11:07 Pią 18 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas workowane Toffi Plus 18% białka po 700/tonę[/quote]
Kupując po 800zł miałem szczescie bo kosztują 850....i taniej niestety nigdzie sie nie kupi....aczkolwiek tera wynalazłem ciekawą pasze....na bazie własnie wysłodków suchych i młóta suszonego....cena taka jak wysłodków suchych czyli 850zł....a wysłodki suche daje tylko tym krowom które dają ponad 8000l...na początku laktacji...a tak zastepuje srutą kukurydziana
Jesli chodzi o Roniego to trudno powiedziec....w zasadzie dzis powinny tyle dac....chodzi mi o hf....najlepiej to sprawdzic po wycieleniu, bo tylko taka mozliwosc istnieje....a rozbieznosci w wydajnosciach są kolosaln
Powrót do góry
roni21

PostWysłany: 23:13 Czw 17 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

takie pytanie odnosnie bilansowania dawek

w tabelach znalazlem ze krowa o masie np 60 kg na wyprodukowanie np 30 kg mleka o zawartości tl 4,0 potrzebuje tyle i tyle skladników(JPM ,BTJN BTJE etc) teraz moje pytanie czy kazdej krowie jak podam ta odpowiednia ilosc tych skladnikow to da mi te 30 kg mleka?? mi sie wydaje ze chyba nie
tzn dobra krowa jak dostanie to wyprodukuje ale sa tez gorsze z gorsza genetyka ktore choc tyle zjedza to nie dadza tyle mleka
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 20:17 Czw 17 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoczek napisał:

Wysłodki suche tez tam kupisz albo od firm paszowych....tylko po co?????
Są za drogie ....w detalu kosztują u nas 80zł metr....zawierają 10 % bialka...i nie ma sensu ich kupowac

U nas workowane Toffi Plus 18% białka po 700/tonę
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 20:15 Czw 17 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Technik rolnik napisał:
A jak z śrutą sojową? ile kosztuje i jaka dawka na sztukę? Gdzie można kupić w kolicach Białegostoku?

Poszukaj w firmach handlujących.
Na dziś soja w porcie to 1360 plus transport za luz ( cała wanna)
Workowana po 50 kg to już 2 stówki drożej
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 18:38 Sro 16 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="roni21"]czy orientuje sie ktos gdzie w małopolsce mogę kupić wysłodki ?? do tej pory nigdy nie kupowałem i nawet nie wiem gdzie uderzyć[/quote
Mozesz kupic w Ropczycach.....tylko ja nie wiem czy cukrownia sprzedaje ....bo to róznie bywa...oni maja swoje kontrakty i wysyłają do Niemiec...a sprzedają te które im zbywają.....mozesz kupic od wiekszych plantatorów....albo z ogłoszenia w Anonsach....tylko musisz sie spieszyc bo juz koniec kampanii sie zbliza.....
Wysłodki suche tez tam kupisz albo od firm paszowych....tylko po co?????
Są za drogie ....w detalu kosztują u nas 80zł metr....zawierają 10 % bialka...i nie ma sensu ich kupowac
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 18:20 Sro 16 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak z śrutą sojową? ile kosztuje i jaka dawka na sztukę? Gdzie można kupić w kolicach Białegostoku?
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 16:47 Nie 18 Paź 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wkładam w rękaw około 300 ton rocznie dla 100 krów, do tego biorę 9 to suchych ( tak mi wychodzin z limitu buraków) i jakoś starcza do Mixu.
Możesz podmienić i dawać suche.
Zobacz sobie"
http://www.plantator-bso.pl/aktualizacja/data/pliki/457_TOFI_-_mwb.pdf
nie powinno być problemów z ich kupieniem, są 3 rodzaje:zwykłe, melasowane i z dodatkiem rzepaku.
Powrót do góry
roni21

PostWysłany: 13:53 Nie 18 Paź 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no właśnie nie wiem gdzie u mnie może być cukrownia , ojciec coś mówi że w ropczycach chyba

które wysłodki są lepszemokre prasowane czy suszone?? orientuje się że jedynie z suszonymi nie ma problemu z przechowywaniem
a wy jak przechowujecie mokre wysłodki ??
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 15:32 Sob 17 Paź 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

roni21 napisał:
czy orientuje sie ktos gdzie w małopolsce mogę kupić wysłodki ?? do tej pory nigdy nie kupowałem i nawet nie wiem gdzie uderzyć

A gdzie masz najbliższą cukrownię? Najprościej to u nich, zawsze mają inspektorzy namiary na tych co chcą sprzedać.
Powrót do góry
roni21

PostWysłany: 12:31 Sro 14 Paź 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy orientuje sie ktos gdzie w małopolsce mogę kupić wysłodki ?? do tej pory nigdy nie kupowałem i nawet nie wiem gdzie uderzyć
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 18:54 Nie 11 Paź 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Technik rolnik napisał:
Zrobiłem kiszonke z owsa bo taniej wychodzi niz najmowac kombajn.

Dossche nie jest zbyt stabilne natomiast stosować tłuszcz chroniony ( a jeszcze z sano?) nie jest potrzebne jak nie gonisz na 9-10 tysięcy.
Żeby można było ułożyć całą dawkę zrób analizy, będzie wiadomo co jest i czego brak
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 17:38 Nie 11 Paź 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pryzma, zbieralem przyczepa samozbierajaca.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 7 z 12

Skocz do: