Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

po ile w waszych rejonach (był / jest) łubin wąskolistny do kontraktacji w centralach nasiennych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

W tym roku pierwszy raz będę siał łubin ( V-VI klasa, czysty piach). Jaki lepiej zasiać? Wąskolistny czy żółty? Jaką polecacie odmianę? Jaki wg. Was jest najskuteczniejszy środek na chwasty dwuliścienne i jednoliścienne? Myślę nad Sencorem, bo zawsze używam go na ziemniaki,ale podobno przypala liście, jest to prawdą? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam, Pasio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci radził zastosować jakiś środek powschodowy. Przedwschodowe sprawdzają się tylko przy dobrej pogodzie. Ja siałem groch i po zastosowaniu afalonu przy częstych opadach z grochu zrobiła mi się łąka. Najlepszy był barox ale go już wycofali. Jest jeszcze coś takiego jak butoxone ale to ciężko kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat jaką odmianę łubinu zasiać na wiosnę, aby zastąpić nim soję przy produkcji pasz dla niosek. Jest jeszcze jeden problem - uprawa w pobliżu lasu , a więc sarny i dziki. Proszę o radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę nawiązać kontakt z osobą uprawiającą łubin,bobik lub słonecznik z rejonów dolnegośląska.tylko pw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam dylemat jaką odmianę łubinu zasiać

Jedyne odmiany, jakie możesz stosować w żywieniu niosek to łubin słodki.

Trochę wiadomości o łubinie:

W uprawie znajdują się odmiany gorzkie i słodkie oraz tradycyjne i samokończące (o zredukowanych rozgałęzieniach bocznych). Odmiany łubinu żółtego dzielą się na tradycyjne i samokończące. Wśród odmian tradycyjnych wyróżniamy: Polo, Parys, Juno, Cybis, Popiel, Teo, Idol, Lidar. W tej grupie występują również odmiany termoneutralne (w mniejszym stopniu reagujące na opóźniony siew), a wśród nich odmiana Juno. Drugą grupę stanowią odmiany łubinu żółtego - samokończące, nieco niżej plonujące od odmian tradycyjnych, jednak mają tę zaletę, że wcześniej i równomierniej dojrzewają, nie wymagając na ogół desykacji. Odmiany te mogą być uprawiane z powodzeniem na północy Polski. Należą do nich: Radamez, Markiz i Legat. Wśród odmian łubinu żółtego występują wyłącznie odmiany słodkie. Odmiany łubinu wąskolistnego dzielą się również na tradycyjne i samokończące. Wśród odmian tradycyjnych wyróżniamy odmiany słodkie, o małej zawartości alkaloidów, jak: Emir, Polonez, Troll, Saturn, Atu i odmiany tradycyjne gorzkie, których przedstawicielem jest Mirela. Drugą grupę stanowią odmiany samokończące, a wśród nich odmiany gorzkie: Bar i Ernani, oraz słodkie: Wersal i Sonet. Odmiany łubinu białego dzielą się również na tradycyjne i samokończące. Wśród odmian tradycyjnych wyróżniamy Bardo, Butan i Wat (odmiany słodkie) oraz Bac (odmiana gorzka). Odmiana Butan jest szczególnie interesująca, zarejestrowana w 2000 roku, charakteryzuje się cechami pośrednimi między odmianą tradycyjną a samokończącą, dobrze plonuje, wytwarzając jednocześnie ograniczoną ilość rozgałęzień. Z odmian samokończących łubinu białego należy wymienić Katon.

Co do uprawy to:

Łubin znosi dobrze wiosenne przymrozki do -5 st.C. Dobre plonowanie zapewniają wczesne terminy siewu. Opóźnienie siewu sprzyja silniejszemu rozwojowi masy zielonej i zmniejszeniu plonu nasion. Największe potrzeby wodne, podobnie jak inne rośliny strączkowe, ma w okresie od pąkowania do zawiązywania strąków. Równomierne dojrzewanie, zwłaszcza łubinu żółtego i białego, zapewnia ciepła, słoneczna pogoda w okresie po wykształceniu strąków. Pod względem wymagań glebowych poszczególne gatunki i odmiany wyraźnie się różnią. Najmniejsze wymagania ma łubin żółty, który udaje się nawet na luźnych i kwaśnych glebach piaszczystych. Nieco większe wymagania, przede wszystkim pod względem wilgoci, wykazują łubin wąskolistny i biały. Łubin biały dobrze plonuje na glebach średnich, klasy bonitacyjnej IIIb-IVa. Łubin uprawiany na nasiona jest wrażliwy na niekorzystny przebieg pogody, szczególnie brak opadów w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków oraz nadmiar opadów w okresie dojrzewania. Łubin jest zwykle siany po zbożach w trzecim lub czwartym roku po oborniku. Stosowany jest jako roślina pionierska na gleby nowinowe. Wapnowanie gleb jest zbyteczne, szczególnie pod łubin żółty, który znosi największe zakwaszenie gleb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie pytanie...rok temu wszedlem w program rolnosrodowiskowy i zasialem na zime gorczyce ktora zanim przysypal ja snieg miala ok 20cm wyskosci i to dosc rzadko rozsiana. i teraz nie wiem czy takie pole orac na wiosne pod lubin czy nie orac a przejechac agregatem podorywkowym...nie chce orac bo boje sie utraty wody z drugiej zas strony nie wiem jak zachowuje sie lubin w uprawie bezorkowej...jesli ktos ma jakies doswiadczenie prosze o opnie i pozdr:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli posieje łubin żółty z przeznaczeniem na kiszonkę na oborniku, to czy będzie to miało jakiś sens (chodzi mi o nie zawiązywanie strąków przy siewie łubinu po oborniku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mam takie pytanie...rok temu wszedlem w program rolnosrodowiskowy i zasialem na zime gorczyce ktora zanim przysypal ja snieg miala ok 20cm wyskosci i to dosc rzadko rozsiana. i teraz nie wiem czy takie pole orac na wiosne pod lubin czy nie orac a przejechac agregatem podorywkowym...nie chce orac bo boje sie utraty wody z drugiej zas strony nie wiem jak zachowuje sie lubin w uprawie bezorkowej...jesli ktos ma jakies doswiadczenie prosze o opnie i pozdr:)

Powiosennej orkce bardzo przesuszysz glebę i łubin będzie miał nierówne wschody, ja bym przeleciał pole gruberem na ok 20 cm, potem siew agregatem uprawowo-siewnym, a jak niemasz takiego sprzętu, to po gruberze agregat uprawowy i siew.

Siał ktoś z Was mieszankę zbożowo- strączkową? Jakimi ŚOR odchwaszczacie plantacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tym roku zamierzam pierwszy raz na próbę posiać łubin ...ok 1ha, nasiona już kupiłem ale sprzedawca nie bardzo wiedział co to za odmiana, może ktoś rozpozna...załączam foto, na którym dodatkowo widać czarne kuleczki (w środku żółte) ...czy ktoś wie co to jest?

0e14db02dd38e7c3m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kojarzy mi sie że to może być łubin żółty, ale i też wąskolistny którys był taki ciemny. Proponuje zmienic sprzedawce, skoro nie zna odmiany, a tym bardziej gatunku! Jak zamierzasz chronic taki łubin? Jesli bedzie to zółty, to na pewno zauważysz po wiekszych lisciach, no i po antraknozie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego "marcink46" ten materiał siewny to jakaś mieszanka i radzę Ci sprwadzić czy to wogóle kiełkuje, trochę słabo widać na zdjęciu, ale te czarne kulki to mi bardziej wyglądają na wykę niż na łubin, a te żółte to nie są przypadkiem nasiona uszkodzone podczas omłotu i pozbawione okrywy owocowo-nasiennej? wrzuć może jakieś foto lepszej jakości z linijką cm dla porównania wielkości nasion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo widać ale mi przypomina odmianę SONET słodki wąskolistny kwitnie na niebiesko. Ziarko ciemne brąz z jasnymi kropkami jak sie rozłupie to w środku żółty. Notabene ma na sprzedaż ze 3 tony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem młodym rolnikiem i w tym roku zamierzam posiać łubin po raz pierwszy. Nasiona już kupiłem i jest to odmiana MISTER. Kiedy ją wysiać i jaki jest rozstaw rzędów ??Czym pryskać od chwastów ??? POMÓŻCIE !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siej jak najwcześniej jak tylko pozwolą warunki na polu. Rozstawa rzędów - co druga rurka +/_ 20 cm. Zwalczanie chwastów: polecam metamitron przedswchodowo np. Goltix, Sisko etc., choć tanio to nie jest ale skutecznie i bezpiecznie dla łubinu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj"Glebiusz" !

Dzięki za odpowiedz. w jakich dawkach stosuje się ten Goltix i ile on kosztuje ? Co oznacza skrót"etc" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goltix bądź inny środek zawierający metamitron stosuje się w dawce 4 kg/ha (l/ha). Skrót etc. w moim poście oznaczał "i temu podobne", to znaczy inne środki zawierające substancję czynną metamitron, np.: Burakomitron 70 WG, Mikron 70 WG, Samitron 70 WG, Buramet 70 WG, Domino 700 SC, Tornado 700 SC, UPL Metamitron 70 WG, Metron 700 SC, Micron 70 WG.

Stosdując, któryś z powyższych środków należy pryskać na wilgotną glebę. Jeśli jeszcze po zabiegu przyjdzie deszcz to efekt w 100 % murowany.

Rzecz najważniejsza czyli cena to już nie tak różowa sprawa. Podejrzewam, że 1l kosztuje około 80 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.mam pytanie - otóż zamierzam zasiać 14 ha łubinu odmiana sonet i mam pod to pola po gorczycy pozostawionej na zimę...tzn jej już praktycznie nie ma za to jest dość dużo chwastów typu chaber, bratek, trochę samosiewów rzepaku miotła itd najwięcej chabrów i bratków teraz jak się cieplej zrobiło to wszystko z impetem rośnie i budzi mój niepokój bo planowałem nie orać tych pól tylko przejechać agregatem podorywkowym trochę głębiej potem zwykłym uprawowym i zasiać i czymś opryskać. jednak teraz jak widzę to raczej agregat dostatecznie nie zniszczy tych chwastów i wielu rolników obok mnie zamierza pryskać roundupem (lub zamiennikiem) i dopiero to ruszyć agregatem po jakimś tygodniu. ja nie wiem co robić może da się to jakoś jednorazowo czymś opryskać po siewie co załatwi sprawę bo roundap i potem jeszcze coś to wychodzą mi potężne koszty. może tak musi być ale jeśli ktoś ma doświadczenie w temacie to proszę o rade. teraz te pola z chwastami wyglądają jakby było jakieś słabe zboże ozime (wiec są dość gęsto ale w pierwotnej fazie rozwoju). kiedyś łubin pryskałem po siewie mieszanina sencoru z commandem to łubin wręcz wypaliło długo chorował ale w sumie chwastów nie było. afalon zaś jak dla mnie loteria jak jest mokry rok to w lipcu pole wygląda jak nieużytek. goltix i inne podane przez kolegę poniżej nie wiem jak w praktyce wiem że cenowo niefajnie wypadają. znowu tak jak wyżej pisałem opryskać teraz to roundupem to mi siew wyjdzie w połowie kwietnia wiec trochę zbyt późno zwłaszcza że akurat w tym czasie jest mało opadów. proszę o radę wieczorem może wrzucę zdjęcie przykładowego pola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie używałbym agregatu podorywkowego, a broń Boże orał. Jeden przejazd agregatem siewnym i na drugi trzeci dzień po siewie Rounup.

Jeśli ilość i wielkośc chwastów budzi Twój niepokój to myślę, że bez Roundupu się nie obędzie.

Co do Afalonu potwierdzam Twoje uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie posiałem łubin wąskolistny w środę. W czwartek zdązyłem opryskać afalonem dyspersyjnym połowę pola. Reszte chciałem skończyć dzis ale niestety cały dzien padał deszcz. Więc czy jak jutro popryskam na mokrą glebę to nie stanie sie nic łubinowi no i jeśli oczywiście deszcz nie bedzie padał w przeciągu 6 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz mam koncepcje - zaraz po świetach wjezdzam z Glyfosem 3l/ha + 5kg/ha siarczanu amonu potem odczekam z 10 dni przelece agregatem zasieje i opryskam mieszanka linurex 1,5l/ha + sencor/metripaz 0,3kg/ha. co o tym sadzicie? probowal ktoś tak kiedys gdzies?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiałem łubin wąskolistny Sonet miesiąc temu.Miałem zamiar opryskać Afalonem ale jakoś nie było czasu.Co polecacie teraz na oprysk? Afalon może być czy jest coś innego co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...