Skocz do zawartości
ekofarmer

Ceny jaj spożywczych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolego Simon jesli bedziesz w ten sposob traktowal tu ludzi to taka dostaniesz odpowiedz wiec pisz swoje cenki ale bez komentarzy bo znalezc Ciebie w tym tlumnie hodowcow z kaszub bedzie latwo Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że towarzystwo handlarzy jajkiem ostro się wkurzyło i postanowiło zrobić porządek z Simonem!!chłopaki więcej luzu!! Kol. Gall,zapraszam cię na kaszuby,wpadnij do mnie,wypijemy kawę i powiedz mi prosto w oczy że kupujesz 1a po 0,15 jak masz tyle odwagi.Piszecie że obrażam,kłamie że jestem idiotą,(słowo zostało usunięte)iem itd.. może i macie racje, ale to taka sama prawda jak wasze ceny 1a.Dziś sprzedałem 1a po 0,19 dla stałego odbiorcy, myślałem że pójdzie w górę i przeliczyłem się,ale zawsze piszę realną cenę na kaszubach w danym dniu i to jest fakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do konkretow mysle ze narazie cena jaja usztywniona

I chyba dobrze bo gdyby bylo jeszcze taniej to nic dobrego z tego by nie wyniklo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ruch nieznacznie lepszy, za wcześnie aby mówić o jakimś ożywieniu ale zgłaszają się chętni na towar. Narazie to pewnie podchody gdzie taniej i kto jeszcze opuści. Jeśli tylko towar schodzi na bieżąco to nie ma powodów do paniki, jaka zapanowała co u niektórych hodowców którzy sprzedają Ia po 0,15. Cena na dziś dzień: Ex-0,28 S-0,24 Ia-0,18 Ib-0,16 itd

Pozdrawiam

I prócz ożywienia większego życzę więcej optymizmu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SKORO MÓWICIE ŻE RUCH SIĘ NIEZNACZNIE OŻYWIŁ TO ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY, MAM JAJKO Z CHOWU ŚCIÓŁKOWEGO. MAŁOPOLSKA 600 576 856

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem dziś z przedstawicielem firmy produkującej klatkę.

potwierdziły się moje info co do ogromnego zainteresowania nową klatką wśród hodowców w kraju i za granicą.

na moje pytanie czy produkcja jaja wzrośnie po 2012 roku odparł , że nie wręcz trochę spadnie ale za to wzrośnie do roku 2012 i to o ok.15 %-w kraju.

jeżeli chodzi o zagranicę to szczególnie Wschód zbroi się w przerażającym tempie i będzie poważnym zagrożeniem dla rynków zbytu w całej Europie.

Potwierdzam niestety idzie do góry ale produkcja jaj i to nie wróży zbyt dobrze na przyszłość.

Co do cen obecnie to raczej nie zmieniają się i potwierdzam że dużego jaja jest mało ale myślę że w połowie czerwca sytuacja wróci do normy jeżeli chodzi o 0 i S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wschód to Rosja to bardzo bym sie nie bał o import jaj.Chyba ,ze wschód to estonia i litwa

 

3. Regulacje Unii Europejskiej dotyczące handlu zagranicznego jajami konsumpcyjnymi.

3.1. Reżim importowy UE na rynku jaj spożywczych.

Główne instrumenty regulujące import jaj spożywczych na obszar Unii Europejskiej

obejmują:

􀂃 licencje importowe,

􀂃 kontyngenty minimalnego dostępu do rynku (tzw. kwoty taryfowe WTO),

􀂃 taryfy importowe,

􀂃 cła dodatkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Szanowna "Biedronko" ja ostatnio wróciłem z wycieczki na której zwiedziłem kurniki ze starej unii, i ku mojemu zaskoczeniu większość hodowców na zachodzie inwestuje w systemy alternatywne głównie ściółkowe tzw. systemy wolierowe. Na zadane pytanie hodowcom dlaczego tak jest większość odparła że:

1. Supermarkiety nie sprzedają jaj z klatki ( mówili że w Polsce to też wejdzie to tylko kwestia czasu i aktywności obrońców praw zwierząt). Jaja z klatki idą tylko do przetwórstwa

2. Tak jak wspomniała Biedronka zawsze będzie istniało ryzyko sprowadzenia tańszego jajka z Rosji lub Brazylii gdzie przepisy dotyczące hodowli są bardzo "korzystne" (zależy dla kogo ). A jak wiadomo politycy często zmieniają prawa i zdanie "po posmarowaniu"

3. Kolejną odpowiedzią było to, że mając "System Wolierowy " zawsze możemy przestawić produkcję na 1 lub 0 ( oczywiście jesli dysponujemy dużym areałem ziemi -4m2 na 1 kurę wybiegu) a mając klatke zawsze będziemy mieli 3 nawet jeśli będziemy mieli klatkę niemiecką tzw. "Kleingruppenhaltung" (małe grupy).

 

Dlatego wielu hodowców w Polsce dalej zastanawia się co mają robić na jakie systemy wymienić.

Zastanawiające jest również to że firmy oferujące klatki po 2000 roku dalej sprzedawały klatki starego typu dobrze wiedząc że będzie je trzeba wymienić za kilka lat. Moim zdaniem główni producenci klatek chcieli zarobić na niewiedzy hodowców sprzedając im kolejny raz klatki za 10 lat. A niektórzy mają jeszcze kredyty na te klatki do 2018 roku.

Proszę wszystkich tylko o to aby nie ulegali zbyt łatwo sprzedawcom z firm produkujących klatki, sami sprawdźcie jaki kierunek obierają zagraniczni hodowcy.

Pozdrawiam wszystkich

 

 

 

rozmawiałem dziś z przedstawicielem firmy produkującej klatkę.

potwierdziły się moje info co do ogromnego zainteresowania nową klatką wśród hodowców w kraju i za granicą.

na moje pytanie czy produkcja jaja wzrośnie po 2012 roku odparł , że nie wręcz trochę spadnie ale za to wzrośnie do roku 2012 i to o ok.15 %-w kraju.

jeżeli chodzi o zagranicę to szczególnie Wschód zbroi się w przerażającym tempie i będzie poważnym zagrożeniem dla rynków zbytu w całej Europie.

Potwierdzam niestety idzie do góry ale produkcja jaj i to nie wróży zbyt dobrze na przyszłość.

Co do cen obecnie to raczej nie zmieniają się i potwierdzam że dużego jaja jest mało ale myślę że w połowie czerwca sytuacja wróci do normy jeżeli chodzi o 0 i S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty przypadkiem Toninho nie uprawiasz tu kryptoreklamy wolier?! Bo może warto powiedzieć hodowcom ile kosztuje woliera w porównaniu do klatek i jak mała to jest różnica. Druga sprawa to taka że z reguły na obiekcie na którym było 40000 kur w klatkach, wstawisz w wolierze 10000-12000 kur od których jajka będą z 2 czyli tak jak ze ściółki. Różnica w cenie jajek z 3 i z 2 w chwili obecnej niewielka, a na pewno nie rekompensująca pracy i wysiłku jaki trzeba włożyć w utrzymanie kur w systemie alternatywnym. No i trzecia sprawa to taka, że kurnik się sam przy takiej wolierze nie ogrzeje więc dodatkowe koszty na to niemałe idą.

A biorąc pod uwagę "obrońców kur" to myślę że im też przyjdzie do głowy prędzej czy później że z systemów alternatywnych nie wyżywi się całej UE. Zresztą Niemcy już plują sobie w brodę, że tak szybko klatki stare polikwidowali bo teraz przychodzi im kupować jajka od Polaków. Sam trochę też jeździłem po Europie i powiem Ci szczerze, że aż tak dużo nie widziałem kurników, które były by w systemie chowu alternatywnego (może Holandia jest tu wyjątkiem - ale dlaczego ano BigDutchman ma silne zaplecze), jeśli już ktoś przymierza się do wymiany to raczej klatek szuka nowych tych z normami 2012 bo ludzie też sobie zdają sprawę jaka jest praca przy systemie klatkowym, stosunkowo mało uciążliwy zapach, a jak wygląda to przy wolierach czy ściółce. Poza tym żeby z woliery przejść na wolnowybiegowy to trzeba mieć sporo terenu przy kurniku, a u nas niestety juz z tym łatwo nie jest. Także 2 na jajku nie szybko zrobi się 1.

Pozdrawiam i życzę rozsądku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ skąd że nie robię reklamy bo nic z tego nie mam:

1.Odnośnie Niemców to prawda że hodowcy sa nie zadowoleni z tego że musieli zmienić klatki wcześniej.

2. Otrzymałem parę ofert od firm produkujących te systemy i tak w budynku 12 x 100 (obsada wynosiła 20 100 sztuk) koszt wyposażenia to 10 euro na 1 kurę w tym montaż - lecz bez wentylacji. Zgadzam się że w Polsce 2-3 groszy za 1 jajko ściółkowe to niewiele ale należy tu pomyśleć o eksporcie jaj np. do niemiec gdzie ta różnica to średnio 2 euro centy (to 8 gr. PLN)na jajku, wtedy to się opłaca.

3. Będąc w zachodnich kurnikach nie zauważyłem żeby gdzieś były nagrzewnice,hodowcy twierdzili że kury również się same zagrzeją w wolierze/ptaszarni.

 

4. Magicos pisząc o Big Dutchmanie mam wrażenie że jesteś jakoś z nimi związany? ponieważ na pewno dobrze wiesz że Zachodnie Supermarkety nie sprzedają już jaj z 3 (powinieneś to wiedzieć jeśli odwiedzałeś Niemcy) a więc Hodowcy idą w systemy alternatywne.

 

Inną sprawą jest to, że nie kupuje się wyposażenia na 5 lub 8 lat tylko na min. 15, co jeśli ktoś kupi klatki a (po 3-5 latach) supermarkety w Polsce (zagraniczne koncerny) pod naciskiem opinii publicznej (czyt . szaleńców z klubu gaja) również nie będą sprzedawały jaj z klatek z 3. Co wtedy poczniemy? Wszyscy nie mogą produkować jaj dla przetwórstwa. Dlatego moim zdaniem w tym przypadku nie należy myśleć kategoriami teraźniejszości tylko przyszłościowymi co będziemy robili za parę lat. A wcześniej zawsze było tak że co się działo w zachodniej europie to również po paru latach w Polsce - Proszę pomyśl o tym.

Serdecznie Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udzial roznych systemow utrzymania kur niesnych w krajach UE(%)

 

Kraj 3 2 1 0

 

Austria 30 19 12 10

Szwecja 42 57 1

Holandia 46 13 39 2

Dania 55 6 23 16

Wlk. Brytania 60 33 6 1

Niemcy 63 9 23 5

Włochy 78 1 19 1

Finlandia 80 19 1

Belgia 84 6 9 1

Francja 81 13 2 4

Węgry 86 1 12 1

Slowacja 90 0,5 9 0,5

Polska 93 0,5 6 0,5

Grecja 93 6 1

Czechy 96 3,5 0,5

Hiszpania 96 3 0,5 0,5

Litwa 98 1,5 0,5

 

 

p.s. nie jestem zwiazany z zadna firma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udzial roznych systemow utrzymania kur niesnych w krajach UE(%)

 

Kraj------------------3-----2-------1-------0

 

Austria-------------30-----19-----12-----10

Szwecja-----------42-------------57-----1

Holandia-----------46-----13-----39------2

Dania---------------55------6-----23-----16

Wlk. Brytania------60-----33-----6--------1

Niemcy-------------63------9-----23------5

Włochy------------78------1------19------1

Finlandia-----------80-------------19------1

Belgia--------------84------6-------9-------1

Francja------------81-----13-------2------4

Węgry-------------86-------1-----12------1

Slowacja----------90------0,5-----9------0,5

Polska--------------93-----0,5-----6------0,5

Grecja--------------93-------------6-------1

Czechy-------------96-------------3,5-----0,5

Hiszpania----------96------3------0,5-----0,5

Litwa---------------98-------------1,5-----0,5

 

 

no, w miare

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co do BigDuchtmana Kolego Toninho to raczej mam awersję niż go reklamuję . Miałem doczynienia kiedyś ze starymi klatkami właśnie tej firmy i nie wspominam ich dobrze.

Zgadzam się, że naciski ekologów będą pewnie coraz silniejsze choć niewielu z nich zdaje sobie sprawę z jakiego systemu chowu są najzdrowsze jajka - oczywiście z 3. Wystarczy tylko poczytać trochę lektury prof. Wężyka i badań które analizował. Niestety nikt takiej kampanii uświadamiania ludzi nie prowadzi, nikt nie mówi, że kury dużo częściej chorują w systemach ekologicznych, wolnowybiegowych czy na ściółce (gdzie tu dobrostan?).

Co do ogrzewania kurnika to w dalszym ciągu nie do końca jestem przekonany, że młode kurki w wieku 16tyg jak je wstawisz zimą to się same ogrzeją, no ale może niech się wypowiedzą więksi specjaliści.

A w Niemczech jestem dosyć często i zastanawiam się gdzie jeżdżą te TIRY z Polski skoro później dalej w europie ich nie widać, no może we Wloszech Woźniaka i skoro mamy 96% produkcji w Polsce jajka z 3, i jeśli nie markety i inne sieci tego nie biorą to gdzie te jajka sprzedają?!

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ,wydaje mi się ,że znając naturę ludzką duże ilości jaj z klatki idą do pakowni bez nadruków , a pakownie przerabiają je na 2-PL ,i 1-PL i takie właśnie "ściółkowe" i "wolnowybiegowe" są w marketach. Ale konsumenci jak się nasłuchają tych bzdur ,to ... aż przykro ich się słucha.

A propos czy są jakieś ruchy cenowe -bo wydaje mi się ,że już bardziej w dół nie pójdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena wydaje sie byc stabilna

1A 15 do 18 gr netto i po dwa grosze

Wieksze jaj 70-75 21 do 26 gr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się ,że już bardziej cena nie spadnie ale w maju . w czerwcu być może ponieważ wchodzi bardzo dużo małego jaja i od przepierzanych a jak cena euro będzie spadała i export nie zabierze nadwyżki i do tego na pewno temperatury wzrosną to może być różnie .

Na razie mamy bardzo zimny maj i to powoduje że nie ma smrodów na rynku bo było by jeszcze niżej.

Ruch raczej umiarkowany potwierdzam ceny Jajcarka.

p.s.

potwierdzam , że jajo klatkowe jest w opakowaniach z nr 2 i 1 pl. -takie życie a Polak "głupi " i kupi wszystko co jest ładnie zapakowane (żeby nie było ja tego nie robię ).

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów-znawców produkcji,rynku,handlu itp itd.Cena na kaczubach-1a-0,18 1b-0,16 2a-0,15.Nie widać wzrostu cen!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko do kolegi Biedronki ile placi swojemu stalemu dostawcy Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge napisac za siebie to oczywiste ze stalym pozadnym dostawca place wiecej bo na tym polega wspolpraca to jest 1A 18 , 17 zalezy netto brutto fak rr i vat ale naprawde sa fermy pewnie te mniej ceniace stala wspoprace gdzie mozna bez bolu zaplacic 15 gr przyznam ze taniej 1A nie kupilem taniej ale mysle ze sa tacy gdzie mozna srunbe bardzej dokrecic tyle ze moze byc roznie z tym co sie dostanie

Ku szczerosci simona tez sie mylilem bo myslalem ze po majowce jeszcze poleci a tak jak pisalem ceny wydaje sie byc sztywna

 

Biedronka ma racje piszac ze czerwiec wysypie mniej czy wiecej ale zawsze troche jaja no ale moze nic to juz nie zmieni i oby bo to by bylo przegiecie w druga strone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moge napisac za siebie to oczywiste ze stalym pozadnym dostawca place wiecej bo na tym polega wspolpraca to jest 1A 18 , 17 zalezy netto brutto fak rr i vat ale naprawde sa fermy pewnie te mniej ceniace stala wspoprace gdzie mozna bez bolu zaplacic 15 gr przyznam ze taniej 1A nie kupilem taniej ale mysle ze sa tacy gdzie mozna srunbe bardzej dokrecic tyle ze moze byc roznie z tym co sie dostanie

Ku szczerosci simona tez sie mylilem bo myslalem ze po majowce jeszcze poleci a tak jak pisalem ceny wydaje sie byc sztywna

 

Biedronka ma racje piszac ze czerwiec wysypie mniej czy wiecej ale zawsze troche jaja no ale moze nic to juz nie zmieni i oby bo to by bylo przegiecie w druga strone

Jajcarek ty nie umiesz pisać.Popraw te błędy bo to jest forum publiczne i twoje byki są ubliżające.A co do odkodowanej treści to oczywiście masz rację.pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...