Skocz do zawartości
daromen89

Młody rolnik plan na biznes pytania

Rekomendowane odpowiedzi

witam. w najblizszym czasie mama ma odp mi gospodarstwo 10h. Planuje skozystac z premi dla młodego rolnika i chce zakupic 7h ziemi za miedza oraz nowy ciagnik o kilka sprzetu.. na wszystko potrzeba mi ok 370tys z czego 75 bede miał z premi a reszta to kredyt i teraz pytanie czy od razu po wzieci premi moge zwiac kredyst i skozystac z PROW zeby mi zfinansowało 50% kredytu?? czy musze poczekac??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz skorzystać z PROW to najpierw poczekaj aż ogłoszą nabór wniosków, bo niekoniecznie Ci się opłaci brać kredyt komercyjny i płacić od 300 tys odsetki, zresztą pewnie żaden Bank nie udzieli Ci kredytu dopóki nie przyniesiesz umowy na PROW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym dobrze.. chodziło mi tylko o to czy jak wezme premie dla młodego rolnika to beda automatycznie nie mogł skorzystac z PROW lub odczekac kilka lat lub cos podobnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Jeśli weźmiesz premię, to możesz składać wnioski o dofinansowanie z każdego innego działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy maszyny jakie chce kupic za pemie dla młodeo rolnika musza byc nowe czy moga byc uzywane?? bo wiem ze pieniadzy PROW-u musza byc nowe lub nie starsze niz 5 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie widzę sensu kupowania używanych maszyn przy korzystaniu z dotacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo wyczerpująca odpowiedź;D

 

70% premii musi zostać zainwestowane w budowę budynków służących prowadzeniu działalności rolniczej, zakup gruntów, zwierząt bądź w maszyny/urządzenia/wyposażenie stanowiące koszt kwalifikowalny dla działania modernizacja gospodarstw rolnych tudzież

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak wiem ze możne i bez sensu.. jeżeli chodzi o ciągnik pług i tym podobne. Ale na nowy kombajn już mi nie wystarczy..i tak żeby to zrealizować trzeba dołożyć swoja kasę.

A mam jeszcze jedno pytanie.. w tym roku nabór wniosków ma być w III kwartale załóżmy ze jak złoże wniosek w sierpniu do kiedy mam się spodziewać odp i ewentualnej wypłaty pieniędzy?? Rok czasu czy więcej?? to ważne ponieważ nie wiem jak mam przygotować biznes plan..

Z góry dzięki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biznesplan to robisz tak, jak planujesz bez żadnego sugerowania się kiedy ARiMR wypłaci Ci kasę. Bo z kasiorką agencyjną to jest tak, że nikt Ci nie powie kiedy ARiMR to zrobi. Przy jednym naborze czekałem ponad rok, a przy drugim coś ok 5 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy biznes plan musi przewidywać jakiś znaczący rozwój gospodarstwa czy tylko to na co się ma przeznaczyć pieniądze wystarczy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz zakładać żadnego rozwoju gospodarstwa. Wystarczy pokazać na co przeznaczysz dotację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E no to nieźle.. a właśnie o co chodzi z tym esu bo nie kapuje tego to coś z wydajnością gospodarstwa czy jakoś tak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(SGM 2004) jest to bardzo nie aktualne lepiej ze strony ministerstwa rolnictwa to jest aktualne bo ze strony ARIMR to Ci wyjdą niezłe ESU )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyliczeniu mam 5,5 esu. A czy w agencji pomagają wypełnić te wnioski czy we własnym zakresie trzeba się tym zając??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jest proste. Najpierw sobie ściągnij i poczytaj wniosek, a potem sam stwierdzisz, że nie potrzebujesz pomocy w jego wypełnieniu. Jeśli jednak będziesz miał problem, to jak dobrze pogadasz z urzędnikiem w PB ARiMR to pomorze wypełnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem już patrzyłem na te wnioski tylko ze niektóre są trochę stare bo np w jednym z nich, już nie pamiętam jakim dokładnie jest napisane ze 50tys premii a przecież teraz jest 75tys, ale to tylko w jednym tylko ciekawe czy reszta nie jest zmieniona, najlepiej pójdę do ARiMR i tam wezmę.

A wiesz możne ile się czeka na decyzje o przyznaniu i ile trwa odpis gospodarstwa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"A wiesz możne ile się czeka na decyzje o przyznaniu" - nie wiem czy możesz już składać wniosek, bo nie wiem czy otwarte są aplikacje na MR? Nie interesowałem się tym. Do tej pory raczej nie czekało się dłużej jak 3 miesiące na decyzję.

"ile trwa odpis gospodarstwa??" - nie za bardzo rozumiem o co chodzi ? Jeśli o przepisanie gospodarstwa u notariusza, to idziesz umawiasz się, notariusz powie Ci jakie dokumenty masz dostarczyć, sporządzacie akt notarialny i po zawodach. W trzy dni się ze wszystkim uporasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra już rozumiem dzięki wielkie.

Widze ze jesteś w temacie wiec mam jeszcze jedno pytanko..

 

Chodzi mi o esu: liczyłem na tym kalkulatorze co jest w składanym wniosku i wyszło mi 7,3 ESU na rok bieżący, czyli to co posiadam teraz. czytałem wszystkie regulaminy i zobowiązania i pisze tam ze nie mogę mieć ESU mniejszego niż w chwili składania wniosku, ale co przez te 5 lat nie mogę mieć mniejszego ESU?? czy po upływie 5 lat??

 

Planowałem sprzedać bydło i wszystko obsiać rzepakiem ale wtedy ESU spadnie i będzie poniżej 4ESU a tak być nie możne.. Czyli jeżeli dobrze rozumiem nie mogę sprzedać bydła zęby mi nie spadło esu, przez okres 5lat tak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...