Skocz do zawartości
mwisniewski

Zapalenie wymienia-amputacja strzyka

Rekomendowane odpowiedzi

Moj wet zaproponowal amputacje strzyka u krowy, ktora ma zapalenie jednej cwiartki. Ta cwiartka jest juz stracona, wiec szkody nie bedzie.

Twierdzi, ze w ten sposob wydzielina zapalna samoistnie bedzie wyplywala na zewnatrz i szybciej dojdzie do zasklepienia.

 

Czy ma ktos jakies doswiadczenia na ten temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ci doradził, najtaniej Ci wyjdzie, chyba, że sam zasuszysz ćwiartkę np. delikatnym roztworem Vagothylu lub Biolugolu. Zrobisz wlewkę i przestaniesz doić. Sama sobie poradzi po jakimś czasie. Czasem ćwiartka twardnieje ale sekrecja mleka się kończy.

Z trzech cylindrów też doją się dobrze, wcale nie 1/4 mniej a o jakieś 10-15%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobrze ci doradził, najtaniej Ci wyjdzie, chyba, że sam zasuszysz ćwiartkę np. delikatnym roztworem Vagothylu lub Biolugolu. Zrobisz wlewkę i przestaniesz doić. Sama sobie poradzi po jakimś czasie. Czasem ćwiartka twardnieje ale sekrecja mleka się kończy.

Z trzech cylindrów też doją się dobrze, wcale nie 1/4 mniej a o jakieś 10-15%

 

 

 

Czy masz doswiadczenie z amputacja strzyka ?

Czy po takich wlewkach, znika wydzielina zapalna w chorej cwiartce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zanika wydzielina ropna od razu ale po 2-3 tygodniach już jest spokój. Sam likwidowałem tak parę ćwiartek i było OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zanika wydzielina ropna od razu ale po 2-3 tygodniach już jest spokój. Sam likwidowałem tak parę ćwiartek i było OK

 

Czyli przez 3 tyg. trzeba jeszcze zdajac te wydzieline...

Przy amputacji nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zdajałem, po płukance po prostu nie podłącza się dojarki na likwiodowany strzyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dwa razy wet. obcinał strzyk. W obu przypadkach doszło do zapalenia pozostałych ćwiartek. Jednej krowie odpadło całe wymię. Zasuszam tylko zdajając co kilka dni bez wlewów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie dwa razy wet. obcinał strzyk. W obu przypadkach doszło do zapalenia pozostałych ćwiartek. Jednej krowie odpadło całe wymię. Zasuszam tylko zdajając co kilka dni bez wlewów.[/quote

Do zapalenia mogło dojśc nie koniecznie po amputacji strzyków/chociaż jest to zabieg chirurgiczny i mogło dojśc do infekcji/ mógł byc utajony stan zapalny w pozostałych cwiartkach. Popieram zasuszanie bez jakichkolwiek wlewów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...