Skocz do zawartości
mikruss

Co lepsze do pomiaru pól??

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie: na czym polega system ASCI ?

może chodzi o IASC, a to znajdziesz tu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skład IASCI wchodzi:

-Program rozwoju obszarów wiejskich (PROW)

-Rolnictwo ekologiczne

-strefy buforowe

-rejestracja i identyfikacja bydła

-zalesienia gruntów

-DKR (dobra kultura rolna)

-I od tego roku Wymogi Wzajemnej Zgodności (połączenie lub rozszerzenie DKR)

-wiąże się z tym także kontrola gospodarstw rolnych metodą inspekcji terenowej oraz foto

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat jest w sumie dosyć prosty i są trzy metody ( jeśli ktoś siał po okręgu , elipsie , paraboli lub innym łuku to w zasadzie wchodzi w rachubę tylko pierwsza i może druga ):

1.zakupić drogi sprzęt z oprogramowaniem do pomiarów i wykorzystywać go raz w roku

2.nie polecane przeze mnie spiracenie oprogramowania

3.zakupienie najtańszej nawigacji która odczytuje koordynaty ( powiedzmy 250 zł ) i policzenie pola prostymi matematycznymi wzorami Gaussa ( prawie że banalnie proste ) ewentualnie poproszenie kogoś kto zna matematykę na poziomie matury

można te obliczenia zrobić na przykład w darmowym arkuszu kalkulacyjnym i wtedy co roku wpisywać do niego tylko koordynaty a wynik jest w pare minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że ten poprzedni prześmiewczy ton wynika z trafienia na macierzowe wzory Gaussa ( np. w wikipedii - tragiczne ) , te ( a właściwie ten jeden ) do obliczenia pola w formie ogólnej wygląda tak :

2P=(nie wiem jak to napisać z klawiatury więc napisze słownie)suma elementów od i=1 do i=n (n ilość boków figury lub wierzchołków) X(i) razy [Y(i+1) - Y(i-1)]

taki sam wzór tylko odwrotnie x i y też liczy to samo lub jest sprawdzeniem

na przykład dla trójkąta o wierzchołkach 1,2,3 i współrzędnych X1,Y1 X2,Y2 X3,Y3 wzór ma postać:

( dwukrotne pole ) 2P=X1(Y2-Y3)+X2(Y3-Y1)+X3(Y1-Y2) Y3=Y0

dla większych wieloboków rośnie tylko ta suma o kolejne klocki. zrobienie w arkuszu kalkulacyjnym tabelek dla róznych pól ( dowolne wieloboki )spowoduje że następne obliczenia trwają tyle ile wpisywanie danych. Obliczenia są 100% dokładne a błędy mogą wynikać wyłącznie z odczytu z urządzenia gps ( co chyba dotyczy też typowych urządzeń pomiarowych - jak stałem w jednym punkcie to wskazania w 3 i 4 miejscu po przecinku zmieniały się ciągle )

oczywiście żeby dostać pole w dobrych jednostkach to współrzędne należy podać w metrach, i tu trochę prostej geografii , stopnie geograficzne z gps należy przemnożyć przez zawsze stałą długość południka ( nie pamiętam dokładnie ale 7 tysięcy coś km ) i przez długość równoleżnika dla danego miejsca pomiaru (to się liczy jako długość równika razy chyba cosinus z którejś z współrzędnych ) ale ponieważ robiłem to dawno to nie pamiętam dokładnie.

tą metodą pomierzyłem pole ( 4 pięciokąty ) i wynik był zadawalający i myślę że dokładniejszy niż taśmą który nie uwzględniał zwichrowania prostokątów i trójkątów na które dzieliłem pole ( 4 + 1 trójkąt)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście wyniki będą dokładne jeśli od punktu do punktu jest linia prosta , a jeśli łuk to można przybliżać się robiąc wielokąt np ośmiokąt gdzie cztery pomiary są w wierzchołkach prostokąta a 4 na tym łuku ( zamienianie łuku na wiele krótkich prostych) i jeszcze co ważne w obliczeniach to numeracja wierzchołków musi być po kolei.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Winda ... aleś to opisał(a). Łatwiej było by wyłożyć kosmologię aksjomatu świata niż te zasady ...

A pół wielokątnych, jest tyle samo co pół brzuchatych. Jako, że zajmuje się (też) pomiarem pół, nie jestem przekonany do tej metody. Dużo za dużo kombinacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem belfrem ale spróbuję łopatologią :

pole jest równe połowie sumy iloczynu każdej współrzędnej X pomnożonej przez współrzędną ( Y punktu następnego minus Y punktu poprzedniego )

tym razem przykład dla prostokąta o wierzchołkach 1 , 2 , 3 , 4

współrzędne : X1,Y1 X2,Y2 X3,Y3 X4,Y4

pamiętając że wierzchołek 4 jest też 0 bo figura jest zamknięta i dla wierzchołka poprzedniego 1-1=0 ale poprzedni wierzchołek dla 1 jest 4

wzór:

2P = X1(Y2-Y4)+X2(Y3-Y1)+X3(Y4-Y2)+X4(Y1-Y3)

ewentualnie prościej mogę jeszcze na przykładzie liczbowym ale jak będę miał więcej czasu i kalkulator pod ręką.

w moim przypadku po odczytaniu koordynatów z gps stworzenie arkusza kalkulacyjnego trwało około 2 godziny i od tego momentu coroczne obliczanie polega wyłącznie na odczytaniu z gpsa i wpisaniu do tabelki a wynik pojawia się natychmiast po wpisaniu ostatniej koordynaty..no chyba że by się zmieniły drastyczne poletka upraw ( w kształcie bo w wymiarach nie zmienia wzzorów )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kombinacje może są tylko jak to wytłumaczyć ale później już nic nie trzeba kombinować a metoda dość że prosta to po zakupie taniego gps nic już nie kosztuje . nieraz powrót do matematyki jest trudny ale uczącej się młodzieży jest dookoła pełno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
temat jest w sumie dosyć prosty ....

 

To interesujący głos w dyskusji, ale myślę, że nie powinien być w tym wątku, tylko zapoczątkować nowy pod nazwą np. "Jak prosto pomierzyć pole". Zapewne byłoby wiele równie oryginalnych pomysłów, ponieważ ludzkość zajmuje się pomiarem powierzchni od tysięcy lat.

 

W sumie to wszystko jest bardzo proste, zwłaszcza jak na to spojrzeć z punktu widzenia Wikipedii. Prosta jest budowa urządzeń, bo np. takie radio z detektorem kryształkowym składa się z zaledwie 4 elementów + trochę drutu. Proste jest uzyskanie elektryczności, bo wystarczy do tego laska ebonitu + flanelka. Proste jest też wzniecenie ognia, bo wystarczą do tego dwa kawałki suchego drewna. Pytanie tylko po co nam taka szkolna prostota i samowystarczalność w XXI wieku.

Ja rozumiem, że ten wątek dotyczy kwestii czym pomierzyć każde pole w miarę tanio, szybko i dokładnie, a nie jak się przy tym narobić z wątpliwym skutkiem końcowym. Wiadomo, że tak jak do wszystkiego, najlepsze jest tu jakieś kompleksowe narzędzie. Ty też do swojej metody używasz komputera i arkusza kalkulacyjnego, co nie jest zbyt konsekwentne w prostocie proponowanej metody, bo tę prostotę i oryginalnność zwiększyłoby stosowanie suwaka logarytmicznego.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest sprawą podejścia i potrzeb , oczywiście zapałka jest prostsza dla użytkownika niż dwa drewka.przedstawienie prostej metody ( nie konieczne jest użycie arkusza można policzyć ręcznie ) jest dla kogoś kto nie ma 50 czy więcej hektarów i zakup garmina który sam wszystko robi więc jest prostszy w użyciu ( należy pamiętać że takie urządzenia to nic innego jak komputerowy proces odczytu pomiarów gps i automatyczne liczenie pola przy pomocy wzorów Gaussa - oczywiście mówię w uproszczeniu ) tylko niestety kosztuje.mając kilkadziesiąt hektarów nawet bym nie dyskutował - ekonomia mówi za siebie szczególnie uwzględniając że czas to pieniądz ( przecież nikt nie kupuje kombajnu dla np. 4 hektarów). ale należy pamiętać że w wielu powiatach średnia wielkość gospodarstwa to ok. 4 ha i wydawanie powiedzmy całej doplaty na urządzenie użyte 1 dzień w roku ( urządzenia do pomiaru raczej z tego co wiem nie służą już do innych celów ) chyba nie ma celu natomiast nawigację ( już bardzo tanią ) można wykorzystać też do innych celów ( chociażby do tego do czego została stworzona ). oczywiście nie mam pełnego rozeznania w urządzeniach i być może są tanie proste urządzenia do pomiaru .

cały ten wywód jest tylko moim osobistym zdaniem i wskazuje alternatywę a nie najlepsze rozwiązanie dla całej rzeszy zainteresowanych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały ten wywód jest tylko moim osobistym zdaniem i wskazuje alternatywę a nie najlepsze rozwiązanie

Pewnie, że każdy ma swój najlepszy sposób i może na własne ryzyko mierzyć lub obliczać jak uważa. Ja jednak logiki w Twoim pomyśle nie widzę. Skoro i tak trzeba tu posłużyć się jakimś odbiornikiem GPS lub Pocket PC + GPS, co przecież trzeba kupić, to dla mnie najprostszym rozwiązaniem jest dorzucić jeszcze 100 zł na jakiś program jak na przykład tutaj i mam problem rozwiązany. Taką kwotę można łatwo wygospodarować robiąc zakup urządzenia w tańszym sklepie lub po prostu kupując trochę tańszy jego model - możliwości wyboru są bardzo duże.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno program grunt jest dobrą alternatywą ( 100 zł to dobra cena ) , szkoda tylko że jest tylko na PDA ( zakup to około 600 zł a może taniej - nie mam dokładnego rozeznania ), ewentualne wykorzystanie go do nawigacji to też trzeba na program wydać parę stówek.mój głos nie jest kłótnią co lepsze i tańsze , ja mając wcześniej nawigację PNA ( jednak dużo tańszą ) liczę sobie tak jak opisywałem i jestem zadowolony z wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sprzedam Mio p350 z programem AgroPomiarGPS. Zainteresowanych proszę o kontakt na pw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedam palmtopa Eten x600 z programem do pomiaru pól.

e775ffd1d93fd8bf.jpg

Więcej info tel.505-214-083

cena 400 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...