Skocz do zawartości
Gość guteka

Krowy

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie, Krowa ma termin na 9 października (cielenie), a dzisiaj puściła odrobine śluzu z krwią, czy to normalne, czy może jej jakich witamin brak czy może weta potrzebuje, czy może właściciel panikuje?

Śluz z odrobiną krwi na miesięc przed terminem to może być jakaś infekcja narządów rodnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z drobnego przeoczenia krowa ma termin 25 września a nie jest jeszcze zasuszona i zastanawiam sie co teraz robic, czy zaaplikować jej w strzyki srodek do zasuszenia czy odpuścić bo w tak krótkim czasie to nie zdąży dobrze wymię "wyschnąć" jak zacznie od nowa napełniac sie:(

 

ta sama krowa ocieliła sie sama w zeszły piątek i miała słabej jakości siare( wygadało jak zwykłe mleko) Do tej pory ma dość mocno opuchnięte wymię i na pierwszy rzut oka wyglada na zapalenie ale nie to bo cały czas daje mleko i była dojona do tej pory 3 razy dziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jest pewien problem, otóż zaraz po wycieleniu krowy i jej zdojeniu napoiliśmy młodego cielaka, jako że zostało troche siary to ojciec "poczęstował" nią krowe. Jakiś czas po tym fakcie krowa przestała jeść i jest tak od kilku dni - czy to możliwe że siara zaszkodziła? Co robić w takim wypadku? był weterynarz i sondą wypompował treść żołądka ale niestety nadal nie ma poprawy, z tego co mówił to krowa prawdopodobnie zostanie spisana na straty - czy nie da sie temu zapobiec? Zastanawaiam sie równiez czy jej obecny stan nie jest zaslugą tego samego wetereynarza, który wcześniej odejmowal krowie łożysko - może doszło do jakiegoś zakażenia? pilnie prosze o porady. Z góry dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa rzecza jest zmierzenie temperatury , jezeli jest wyższa niż 39,5 to najprawdopodobniej jest to jakaś infekcja potrzebne jest podanie atybiotyków , środków przeciw zapalnych itp. niewykluczone sa niedobory mineralne / podawał wet. kroplówke ?/ Pierwsze słysze o wypompowywaniu siary z żołądka tego nie da sie zrobić a sama sonda nic nie da , zresztą wątpie aby siara była przyczyną choroby. Dawniej bardzo często rolnicy podawali krowom po porodzie siare i nie było żadnych kłopotów - osobiscie nie widze potrzeby podawania siary po porodzie od tego są mieszanki i preparaty mineralne najlepiej podawać je przez cały czas .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słuchajcie jest pewien problem, otóż zaraz po wycieleniu krowy i jej zdojeniu napoiliśmy młodego cielaka, jako że zostało troche siary to ojciec "poczęstował" nią krowe. Jakiś czas po tym fakcie krowa przestała jeść i jest tak od kilku dni - czy to możliwe że siara zaszkodziła? .

Siara jej nie zaszkodziła. Jak potrafi twój wet sprawdzić niech wystuka czy trawieniec się nie przekręcił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za odpowiedzi.

Niestety krowie już nic nie pomoże i za późno aby przekonać się co jej było. Prawdopodobnie jakaś infekcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety krowie już nic nie pomoże i za późno aby przekonać się co jej było

Mój wet- jak jego leczenie nie przyniosło skutku lub nie potrafił zdiagnozować i padnie to robi sekcję(bezpłatnie). Jak muszę ją wywieźć na sanitarkę to sam dzowni do weta w rzeźni i się pyta co było.

Tylko niestety jest on starej daty a młodzi dziś nie maja ochoty na "babranie się" za darmo we flakach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze Wetów starej daty Tych oddanych weterynarii / zarówno lekarzy jak i techników / jest coraz mniej , mlodzi wolą leczyć pieski i kotki a na wieś jakoś sie nie garną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

wet podał mojej krowie Fatroximin lek w aerozolu domacicznie bo nie możne sie zacielić. Problem polega na tym ze lek został podany 4 dni przed rują, która ostatecznie pojawiła sie 10 dni później i od tamtej pory prawie 2 miesiące krowa nic nie pokazuje, czy ten preparat możne wstrzymywać albo mocno opóźniać ruje??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faroximin jest antybiotykiem podejrzewam że wet. stwierdzil stan zapalny.

opóżnienie ruii napewno nie było spowodowane jego podaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

wet podał mojej krowie Fatroximin lek w aerozolu domacicznie bo nie możne sie zacielić. Problem polega na tym ze lek został podany 4 dni przed rują, która ostatecznie pojawiła sie 10 dni później i od tamtej pory prawie 2 miesiące krowa nic nie pokazuje, czy ten preparat możne wstrzymywać albo mocno opóźniać r

uje??

 

też miałam taki przypadek,krowa po areozolu nie miała rui 3 miesiące a potem jak ją wzieło to az 3 dni 2 razy zacielana w ciągu tych 3 dni i dalej nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to lipa bede czekał i obserwował, szkoda mi bo to moja najlepsza krowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name="dagmarka

też miałam taki przypadek' date='krowa po areozolu nie miała rui 3 miesiące a potem jak ją wzieło to az 3 dni 2 razy zacielana w ciągu tych 3 dni i dalej nic [/quote]

Bajki Dagmarko opowiadasz. Ja przy uoprczywym ropomaciczu podaję też fatroximin i nie zauważyłem by miało to taki wpływ na ruje jak opisujecie.

Złe ruje ( ciche, brak ) to przede wszystkim złe dawki żywieniowe, brak bilansu energetycznego, niedostateczne żywienie mineralne, złe zasuszenie, etc, etc. Powodów jest multum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje,bajki areozol z tym nie maiał nic wspólnego,wczoraj tej samej krówce wet zastosował coś domięśniowego(miała ruje),podobno jeden jajnik coś mie bardzo wygląda zobaczymy czy tym razem się uda!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z rujami ma głębokie podłoże. Jeżeli to jest 5% w stadzie to może być bardziej naturalne. jeżeli więcej trzeba szukać błędu gdzie indziej. Przede wszystkim (niestety ) w żywieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej przyczyną jest godzina krycia najlepsza między12 a 18 godz. od początku ruii i reinsyminacja najlepiej jak nie ma już zewnętrznych objawów. Ważne jest też dobre rozmrażanie nasienia i oczywiście jego jakośc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie problem jest z powtórkami,ruje są regularne

Jak krówki normalnie Ci pokazują ruje to:

1.źle oceniasz godziny

2.masz papraka inseminatora

3.pozostałe względy są mniej ważne- jeżeli zadziałało 1 lub 2

Sposobem jest np.reinseminacja- ale to kolejna stówka za krycie lub samemu nauczyć się to robić ( tylko na co wtedy się będzie narzekać?)

Czy zauważyłaś kiedy krowy paliły ruję?. Zaraz po zabiegu ( w ciągu 6-8 godzin) czy dopiero następnego dnia.

Jeżeli paliły szybko to krycie za późne, jak następnego dnia to za wczesne.

Jeżeli jednak nie zauważyłaś oznak spalenia rui to może być np. wczesna śmierć zarodka spowodowana IBR/IPV gdyż:

Zakażenie ciężarnej krowy do 40 dnia ciąży zwykle kończy się obumarciem zarodka i jego resorpcją, a u krowy pojawia się kolejna, nieterminowa ruja. Zakażenia w okresie 50 – 100 dnia ciąży skutkują poronieniami lub mumifikacją płodów. Pojawianie się wad wrodzonych jest wynikiem zakażeń mających miejsce pomiędzy 100 a 150 (180) dniem ciąży.

Tak więc widzisz że to nie takie proste jak się niektórym wydaje.

Ja robię raz w roku przesiew na IBR/IPV i na BVD/MD bo 8 lat temu zakupiłem z Niemiec trochę materiału. Dzięki i mam spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...