Skocz do zawartości
ekofarmer

Ceny jaj spożywczych

Rekomendowane odpowiedzi

Nienajlepszy rok dla nas producentów jaj powoli dobiega końca. Koszty wciąż idą do góry, a cena jaja przez ostanie miesiące kształtuje się na tym samym poziomie, b. niska, po niżej kosztów produkcji.

To efekt nadprodukcji, kiedy 2 lata wstecz była hossa na jajo, spowodowana dużym zapotrzebowaniem na rynek państw unijnych, to kto tylko mógł zapełniał kurniki, obory, stodoły, co popadło, byle zasiedlić.

Teraz nie ma innego wyjścia drodzy koledzy, aby muc dostosować wielkość produkcji do wymagań rynku, nadwyżka kur musi być ubita, czym szybciej podejmiemy taką decyzje tym mniej dołożymy, jeśli tak zrobimy światełko w tunelu zacznie powoli widać.

Dobrze że nadchodzą święta, które zdołały zatrzymać kolejne obniżki, ale tylko do świat, bo po świętach możemy spodziewać się kolejnych topnieć w cenie jaj.

- handlarze, oraz zakłady takiego typu jak wybijanie, aby na to czekają, oni wiedzą ze dobry czas, który w obecnej chwili mają na pozyskanie tak taniego towaru jakim jest jajo kiedyś musi dobiec końca.

Ps.

Gdy surowca jest za dużo, małe i średnie zakłady bez skrupułów egzekwują prawa rynku i obniżają ceny. Duże firmy są mniej podatne na wahania, bardziej stabilne.

Pozdrawiam !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sz.P. Jacku twój ostatni wpis to w 100 % trafia w sedno sytuacji , ale uważam iż Święta nie zatrzymają obniżek one są tuż za rogiem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie!!! Wydaje mi się że większośc z nas tu piszących jest dorosłych co powinno przekładac się na styl i formę wypowiedzi! Nawet w tak kryzysowej sytuacji nie potraficie normalnie porozmawiac bez rzucania się do gardeł.Zamiast ubliżania,naśmiewania się ze słabszych przyjrzyjcie się wielkości "ptaszków" w kurnikach ,a nie w rozporkach!!! Jeden z hodowców powiedział, że wszyscy utopimy się we własnym g.....i tu miał chyba rację, gdyż do pomiotu kurzego dokładamy nasz własny.Atak na sklepy,pośredników obwinianie ich za całe zło jest co najmniej nie na miejscu ponieważ od zarania dziejów handel kwitł,kwitnie i kwitnąc będzie.Niech każdy robi to co potrafi robic najlepiej.Rolnik jest od produkowania,nauczyciel od uczenia a handlowiec od handlowania.Problem zaczyna się wtedy jak komuś wydaje się, że wszystko robi najlepiej.Bierze wtedy teczkę wkłada w nią oferty (M-0,14)(L-0,16) i idzie w miasto.Od sklepu do sklepu, od hurtowni do hurtowni od cukierni do cukierni często bez wymaganych pozwoleń,po czym wraca na włości i oczekuje od pośredników wyższej ceny.I znów pomiotu przybywa bo to jest nic innego jak robienie we własne gniazdo!!!Ktoś komu wydaje się, że sklepy i pośrednicy są zbyteczni niech zapewni odpowiednią liczbę koszy wiklinowych, aby mógł co dzień sprzedac wyprodukowany przez siebie towar.AMEN!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety ,tak naprawdę zostało 30 dni na ruchy przedświąteczne. U mnie na podwórku paru producentów nie wytrzymało ciśnienia i obniżyli cenę. Paru się jeszcze trzyma z ceną(będą wycinać tuż przed wigilią) , ale to już tylko robienie dobrej miny. Sorry - ale bardzo dobrze się dzieje. Zimny prysznic nikomu nie zaszkodzi. Wszystkich skoczków co powstawiali po 5 tyś na ściółke ostudzi zapał do kolejnych wstawień, zarozumiałych wielkotowarowców powstrzyma przed kupnem kolejnego Merca itd. Każdy wie jaki był szał ciał, kupowanie kurników remonty żeby jeszcze dostawić. No i na końcu paszarnie, największe gnoje w tym całym łańcuszku - oby się ofajdali po nogach życzę im.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję rację grzesssiowi i również uważam że wpis "przeora" jest jednym z najmądrzejszych wpisów na tym forum.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No proszę.

Doczekaliśmy się już drugiego sensownego wpisu w tym roku.

Dzięki "przeor" !

Pozdrawiam.

 

Serdeczne podziękowania za wsparcie!!! Myślałem że wszyscy naraz mnie napadną.Chciałbym poznac "pierwszy sensowny wpis" na tym forum.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeor

- przełożony domu zakonnego lub wyższy duchowny, nie będący biskupem. Odpowiednikiem w zakonach i zgromadzeniach ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz dobrze widać jak wygląda produkcja w Polsce. Podam przykład: wczoraj dzwonił do mnie hodowca pan .... i oferował 30 palet Ia i Ib odpowiednio po 0,15 i 0,13; powiedziałem że się zastanowię i zorientuję czy mam gdzie je wysłać i niech zadzwoni po południu. Nie minęło kilka minut i następny hodowca, prawdopodobnie sąsiad tamtego bo mówi, że mógłby mi też 30 palet Ia i Ib sprzedać ale po 0,14 i 0,12 i żebym nie kupował od pana .... bo on ma stare jajko. Nie ukrywam, że pewnie wezmę od jednego i drugiego bo mam gdzie to jajko sprzedać i im pomogę. Ale też temu pierwszemu nie zapłacę tyle ile chciał tylko to co oferował mi ten drugi. Sami widzicie - ja handlowiec nie muszę zbijać cen, sami hodowcy się prześcigają w tym. Zarówno mi jak i kolegom co handlują taka sytuacja jest na rękę, chociaż jakbym miał produkować i być na miejscu producenta to zastanowiłbym się czy w takiej sytuacji warto bo myślę, że jak była mniejsza podaż towaru i wyższa cena to schodził on znacznie lepiej. I jakoś nie wierzę w to, iż wycięcie nawet 10mln kur spowoduje wzrost ceny jajka bo ciągle słyszę od hodowców, że już planują po nowym roku nowe wstawienia i wcale nie mniejsze niż w tym. Kiepsko wróżę hodowcom ale co mądrzejsi już poograniczali produkcję lub się przekwalifikowali na 1-pl lub 2-pl i teraz dobrze im to wychodzi. Czas pokaże czy miałem rację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KocWaJAJA

drogi kolego, moim zdaniem powinienens terez im zaproponować swoją cenę i dać o 2gr jeszcze niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest możliwe. Wczoraj robiłem zakupy(nie w markecie) i Pan powiedział mi po ile sprzedaje ( 0,15 za 1A ) więc grzecznie zapytałem czy sprzeda mi w tej samej cenie z tym że za gotówkę. Zgodził się, ja go zapewniłem że po nowym roku "pomogę" rozluźnić magazyny za gotówkę jakby co.

Dzisiaj dzwoni, że się tak zastanawiał i cena mu za mała choć przyznał że innemu po tyle sprzedaje ,ale mi to jednak nie. Po krótkich negocjacjach staneło na 0,18 - gość się k u. r wa musi zastanowić. Pytam co tym ludziom jest !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego to juz nawet czytac sie nie da !! Jestem producentem i jakos nie wyobrazam sobie podpuszczania typu : temu sprzedaje po tyle ale tobie po tyle nie dam itp. Panowie kto samobuja takiego by robil chyba ostatni idiota ! Wiec nie piszcie tu o idiotycznych lub nieprawdziwych sytuacjach tylko konkrety . Na dzis jest tak ze to do mnie dzwoni klient malo tego przetworstwo rowniez !! Proponuja 2.30 + vat za kg. !! Wiec latwo policzyc ile wychodzi jajo !! Jak to sie ma do tego ze prod. do Was wydzwaniaja i proponuja 1A po 0.15 ? Ja tego nie pojmuje.. Na dzis bez proszenia 1A 0.19-0.20 1B-0.17 itd I z tego co wiem jakiegos zastoju i problemu ze sprzedaza nie ma wiec o co ten lament ?? Miejcie jaja panowie !! nie tylko spozywcze ! Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,3 za kg. Jak ktoś jest vatowcem to tyle z ceny. Proste wyliczenie jajko 70 gram 0,161 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz problemy z matematyka ? Bo dla mnie to jest 0.16 ponad lub przy 6 proc pod.to ponad 17gr.!!Jeszcze sprawa tego ze nie ma jaja ktore ma tylko 0.70 ! bo jak juz to od 0.70-0.75 to chyba na kg.tez inaczej wyjdzie ? A jasne jest to ze przetworstwo zawsze bylo wyznacznikiem najnizszych cen o co najmniej 2-3 gr.I nie czarujmy sie ze dostarcza sie tam jajo najlepsze najswiezsze.... Jedno jest pewne producent ma dobry rok a po nim lipa ! Natomiast handlarz chce stalej marzy a nawet widac jak na dloni ze stale malo..i malo No coz apetyt rosnie w miare jedzenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kol. ferna07…

nie bierz tego na poważnie co ci handlarze piszą, oni cały czas z ściemniają, próbują jeszcze zbić cenę bo wydaje im się że za mało zarabiają, dla mnie to żadni partnerzy do jakichkolwiek rozmów o kupnie jaja.

- gonić takich dorobkiewiczów z podwórza i tyle....

PS.

Są tacy odbiorcy co w trudnych czasach jakie przechodzi w obecnej chwili producent potrafią jeszcze godziwą cenę zapłacić, z całym szacunkiem dla nich, reszta pseudo handlarze ...do uśpienia.

pozdrawiam ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematyka ?

1 A srednia waga to 67 gr

1000 g/67g/=15 jaj

2.3/15jaj=15,3 za sztuke

Tak czy inaczej jest jak jest 10 listopada a ceny ani drgnely i jak maja sie zmienic to raczej w dol

No ale pewnie jak zwykle sie myle kol ferma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jajcarek !!!

widzę że jesteś bardzo zadowolony takiej sytuacji jak jest na rynku, dziwię się tobie, przecież jesteś jednym z nas tzn. takim samym producentem jak my wszyscy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jajcarek z takimi jak Ty to ja nie mam ochoty polemizowac na pewno !! A chodzilo o jajo powyzej 0.70gram ! jak bys nie zauwazyl .. bez odbioru ..nostradamusie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o cene ale o kol ferma07 , nie raz smial sie ze mnie , ze jestem wrozbita i ze moge tylko momarzyc o tym co pisze wiec mu to przypominam

Najwyrazniej marzenia sie spelniaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie!!!

Podajcie mi chociaż jedną przesłankę , która rokuje w najbliższym roku wzrost ceny jajka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta. Wpadasz na ferme, pan ci pokazuje pusty magazyn i mówi , goń się ja problemu ze zbytem nie mam. Pewnie że nie , bo kur wa oddaje jaja za darmo na przetwórstwo albo do pana M. Jest to jakaś metoda, ale pod względem klimatu do robienia interesu to patologia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...