Skocz do zawartości
Hadouken

Inwestycja po dopłaty. Las czy malina jesienna?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie pytanie do ludzi którzy są w tym temacie.

 

Dostałem ofertę zakupu około 5.5ha (woj. Lubelskie) ziemi po 3.5tys za 1ha. Pole jest na przeciwko lasu który należy do moich rodziców, obie działki to 6 klasa ziemi. Działka która jest do kupienie jest pod lekkim nachyleniem.

 

Moje pytanie do tyczy tego czy bardziej opłaca się posadzić na tej działce las czy zasadzić maliny jesienne ekologiczne, w obu wariantach chodzi mi o pobieranie dopłat z EU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli VI klasa to gleby lekkie bez nawadniania i regularnego nawożenia nawozami naturalnymi (bo ekologia) raczej nic z malin nie będzie, zresztą zachowanie malin w dobrej kulturze rolnej to bardzo duży nakład pracy.

 

lepiej zalesić tej kawałek, szczegółowo przeczytaj jakie warunki musisz spełnić bo są one miejscami dość 'dziwne'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby nie chodziło mi o zbieranie owocu z tych malin tylko o dopłaty za ekologiczna uprawa (i dobrac do tego najmniej wymagającą odmiane maliny tzn. w sotosunku do innych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze są ludzie ,którzy za darmo ziemię rozdają. Musisz sprawdzić stawki dopłat, ale ekologiczme maliny wyjdą lepiej niż las. Są pewnie jakieś dodatkowe wymogi np min. liczba krzaków/ha itp. Musisz liczyć sią jednak z jakąś minimalną pielęgnacją, (cross compilance) ,zeby nie było wpadki przy kontroli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj przyda się umiejętność przewidywania przyszłości, w przypadku zalesienia gruntu ponosisz początkowe koszty (są one później zwracane)- co wymaga dużego nakładu początkowego, jednak las gwarantuje stałe przychody przez kilkanaście lat, niestety wiąże się to z wyzbyciem się możliwości rolniczego zastosowania tego gruntu w przyszłości, z kolei ekologiczna uprawa malin również wiąże się z dużym nakładem początkowym co częściowo jest rekompensowane wyższymi dopłatami, należy jednak zastanowić się co będzie za 5 lat, w tym przypadku grunt można zrekultywować i użytkować rolniczo bądź w jakikolwiek inny sposób, pytanie brzmi czy to się opłaci, koszty pielęgnacji malin i lasu wydają mi się przyjmować wartości na zbliżonym poziomie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działka leży z dala od "cywilizacji" mamy już las w pobliżu (tylko nie na dopłaty) jeszcze nie było sytuacji żeby ktoś kradł opał czy choinki na święta, jest w miarę bezpiecznie.

Co do tego cross compilance to trudno znaleść coś konkretnie do lasu lub malin.

 

O sadzeniu lasu to szybko znalazłem co i jak:

http://gruntyrolne.blog.onet.pl/Zalesianie-ziemi-rolnej-krok-p,2,ID154447644,n

 

Ale nie ma tu konkretnych licz ile się dostaje do ha

 

Coś o dopłatach do malin mam tutaj:

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/platnosci-bezposrednie/informacja-o-naborze-wnioskow-w-2010-r.html

Z tego co tutaj jest to wynika że do 1 ha malin dostanę "przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich - 400 euro/ha" plus "jednolita płatność obszarowa (JPO) - 141,06 euro/ha " gdyby to nie była uprawa ekologiczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prowadzę razem z rodzicami 6,22 ha gospodarstwo ekologiczne, co do lasu to nie mogę nic powiedzieć ale jeśli chodzi o maliny to uważam że to świetny pomysł, sami mamy hektar malin i jak na razie jesteśmy zadowoleni. Po co sadzić maliny do samych dopłat, malina jest w dobrej cenie i można przytulić niezłą kaskę. Najwięcej pracy przy ekologicznych malinach jest w ciągu pierwszych dwóch lat ponieważ trzeba dbać aby miały miejsce i warunki do rozrostu czyli trzeba je po prostu plewić, później jest już dużo łatwiej. Posiadamy dwie odmiany maliny jesiennej: POLKĘ i POLANĘ. Posiadamy certyfikat ekologiczny i oddajemy malinki na skup ekologiczny. Gdyby ktoś potrzebował sadzonek to możemy się dogadać ponieważ nasza mała plantacja już dostatecznie się rozrosła. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...