Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście wiem że w PROW otrzymuje się dofinansowanie ceny netto i dlatego chce przejść na VAT na zasadach ogólnych aby otrzymać jego zwrot od US , zakładając że ciągnik kosztuje 100000 netto to samego vatu jest ładnych parę kawałków .

Dofinansowanie z ARiMR a zwrot vat to chyba dwie rózne sprawy są i tak sobie kombinuje że nie ma dla Agencji znaczenia czy w momecie skladania wniosku , czy tez podpisania umowy ( jesli do takiego podpisania dojdzie ha ,ha) jestem na VAT czy też jestem rolnikiem ryczalowym , byle tylko zakup nastapił jak już będę na zasadach ogólnych .

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnik ryczałtowy dostaje PROW od cen brutto, vat-owiec od cen netto.

Ale oczywiście jeśli koszty kwalifikowane dla celów uzyskania dotacji wykażesz netto to dla ARiMR nie ma znaczenia kiedy przejdziesz na Vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosztem kwalifikowalnym jest zawsze wartość netto (wyjątki dotyczyły wyłącznie jednostek samorządu terytorialnego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

myśle o przejściu na VAT, tylko z moich obliczeń to mi się chyba nie opłaca. Jeśli się myle to poprawcie

Sprzedaż mleko 180000 zł , żywic 30000 zł netto. przy vat 5 i 7 % daje 11400zł vat. Zakupy za 90000 zł w tym ok 11500 zł vat. Czyli wyszło by na 0. Będąc na ryczałcie do sprzedaży dostane dodatkowo 7% to jest 15400zł. Z tego wnioskuje że będąc na ryczałcie mam 3000 zł więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała uwaga : mleko 5%, żywiec 8%, ale policzyłeś dobrze

 

jak by Cię interesowało to trochę dyskutujemy tutaj

 

http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?t=4013&postdays=0&postorder=desc&start=0

 

z grubsza masz racje , ale pod warunkiem że masz mozliwość sprzedaży w 100% na rachunki RR i jest to cena +watRR a nie cena w tym watRR.

 

i nie planujesz inwestycji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesledzilem caly temat i nie znalazlem watku ktory mnie dotyczy.

 

1.przejalem gospodarstwo 5. stycznia br. czy zebym mogl udokumentowac przychody na poziomie 20tys. moge sie posluzyc faktura wystawiona na ojca? czy tez sam musze cos teraz sprzedac na siebie zeby okazac fakture?

jak to najsprawniej zalatwic?

 

2.co z dokumentacja sprzedazy detalicznej, jesli nie mamy mozliwosci wystawienia faktur? np. sprzedaz na pobliskim bazarze. Czy jest cos takiego ze po dniu handlu wieczorem moge sobie usiasc i policzyc ile czego i za ile sprzedalem i samemu wystawic fakture? tylko na co wtedy ja wystawic?

bo jakj mam zaczac bawic sie w paragony to ja dziekuje za cos takiego

 

3.czy najpierw zglaszam sie do US w celu poinformowania o checi przejscia na vat ogolny czy nie musze nikogo informowac i zaczac robic ta ewidencje samemu?

 

pozdrawiam serdecznie osoby ktore czesto udzielaly sie w tym temacie, stworzyliscie panowie cenne zrodlo informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na Twoje pytania napewno znajdują się tutaj, a jak nie tutaj to w Finanse, ale:

 

1. nie musisz nic dokumentować,

2. jest coś takiego jak sprzedaż bezfakturowa, którą wpiszesz do ewidencji sprzedaży, jest określony w rozporządzeniu MF limit takiej sprzedaży, po przekroczeniu którego będziesz musiał kupić kasę fiskalną, nie chce mi się szukać teraz kwoty tego limitu, a nie pamiętam,

3. szczegółowa procedura przejścia na Vat była tu kilkakrotnie opisywana:

 

1) jeśli nie masz numeru REGON to Urząd Statystyczny, w celu jego nadania

2) Urząd Skarbowy - składasz odpowiednią deklarację, w której rezygnujesz z

RR.

 

W sumie tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie

W styczniu 2011 otrzymałem od rodziców gospodarstwo w zamian za premie młodego rolnika ,czy mogę przejść na VAT bo trzeba niby mieć 20tys obrotu w zeszłym roku ale ja tego automatycznie nie spełnię bo gospodarstwo mam od 2011.Chciał bym kupic kilka maszyn w tym roku i bardzo zależy mi na odpisaniu Vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ! Czytajcie choć trochę wypowiedzi na forum, dawno już się tutaj pisało, że nie ma potrzeby i nikt dzisiaj nie wymaga udokumentowania "wyimaginowego" przychodu w wys. 20 tys. zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie problem polega na tym, iż ten obowiązek nadal istnieje, to ja omyłkowo wprowadziłem w błąd, w dalszym ciągu aby rozliczać się na zasadach ogólnych należy wykazać sprzedaż w poprzednim roku na poziomie 20 tys zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie telefonu domowego, który jest wykorzystywany w gospodarstwie rolnym i odliczany jest VAT od niego, to jest to postępowanie błędne, gdyż w przypadku, kiedy nie można określić, że telefon ten wykorzystywany jest tylko do działalności, a nie do celow prywatnych, odliczyć można jedynie 60 % VATu od rozmów. od abonamentu nie można,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie udasz się po poradę do księgowego?

Myślę, że podatki to na tyle delikatna (i czasem kosztowne konsekwencje) sprawa, że nie należy na tym oszczędzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej udać się do biura rachunkowego;) Tam otrzymasz wszystkie informacje i to z pewnej ręki. Biuro zapewni ci nie tylko fachowe doradztwo podatkowe, ale też rozliczy faktury, wypełni deklaracje i z zyskiem odliczy VAT. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zrobi mi ktos tutaj takie porownanie czy warto przejsc na vat czy nie? np u siebie sprzedaje

pszenice ozima 50tys,

rzepak 40tys

burak cukrowy 30tys

mleko 30tys

cielaki 4tys

a koszty to np

nawozy 27 tys

opryski 6 tys

paliwo 15 tys

weterynarz 2 tys

srodki do produkcji mleka 3 tys

czesci 3 tys

inne 5 tys

Nie wiem co jeszcze mozna sobie odliczyc moze ktos podpowie . kupuje czasem jakas maszyne ale przewaznie uzywana i zreszta na razie wszystko co potrzebne jest. czy np wegiel do domu tez mozna odliczyc czy jakies inne rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zapytaniu o kredyty udzieliłem Ci odpowiedzi ale tutaj wydaje mi się, że zbyt wygodny jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kwietnia jestem na zasadach ogólnych będę sprzedawał zboże rolnikowi ryczałtowcowi jaką mam wystawić mu fakturę? ( Vat czu RR? ,a pieniądze ma wpłacić mi na konto czy mogę wziąć gotówkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wystawić fakture vat a kasa jak wolisz na konto lub do ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka fakturę wystawić jak kupuję cielaki od rolnika ryczałtowca i chciałbym odzyskać Vat? (faktura RR, pieniądze wpłacić na konto?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej sytuacji musisz mu wpłacić na konto i wystawić fakture rr z osobną numeracją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniżej link do kalkulatora, który pomoże sprawdzić czy opłaca się przejść na vat rolnikowi (link)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnoscie faktury korygujacej.

W listopadzie odbierali buaki i wystawili w listopadzie fakture za obsługę 3zł/t w styczniu przysłali fakrurę że stawka sie zmniejszyła na 2,40zł/t, w styczniu dostałem różnice na konto, Jak to teraz rozliczyć? Czy robić korekte deklaracji za listopad i grudzień, Czy rozliczyć to w styczniu jako, (własnie co? bo stawka 23%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak teraz bede sprzedawał busa to muszę wystawic fakturę na 23% ale jakie dane na fakturze przecież wszytko sie nie zmieści tak jak na umowie kupna-sprzedaży, czy trzeba zrobic jakiś protoków zdawczo odbiorczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...