Skocz do zawartości
martinus

Zagonowy czy obrotowy oto jest pytanie???

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a cena 4 ażurowej i w dodatku obrót 10 000 starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie MTZ pracuja z trojkami zagonowymi jeden fartschrit a drugi PH-1 i nie widze celu zakladanie wiekszego pluga! Po pierwsze mniej pala po drugie silnik mniej dostaje po garach, predkosc wieksza i zrobia swoje! PH-1 oryginalnie mial 4 ale MTZ mial z nim zbyt ciezko (pedal w podlodze), odkrecilem 1 i jest ok!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdania są podzielne.nie wiem co tu wybrac i kogo rad posluchac.bo przecie znie kupie 2 pługow.a z 5 skibowką pojdzie mtz??moj kumpel ma zetora 7245 i ciaga nim 5 skibówke!!sam sie dziwie jak to on robi.ale orze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zdania są podzielne.nie wiem co tu wybrac i kogo rad posluchac.bo przecie znie kupie 2 pługow.a z 5 skibowką pojdzie mtz??moj kumpel ma zetora 7245 i ciaga nim 5 skibówke!!sam sie dziwie jak to on robi.ale orze.

 

Rozumiem że kumpel tym 7245 orał w niezbyt ciężkich ziemiach.Ja orzę 7245 normalnym grudziądzem 3x30 cm i tamtej jesieni na suszy jak chciałem robic głęboką orkę w nacieższych kawałkach to z 3 skibami mi tak wył że w końcu orałem na 2.Tylko niech nikt nie powie że to przesto że łajzą jestem i nie umiem orać to musiałem tak mordować bo dwa lata temu gdy się kuzynowi ciagnik sypnał to orałem 7245 na 4 skiby 4x30 cm i szedł jak burza, tylko to było na dużo lżejszych ziemiach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 16 ha to tylko obrotowy i do mtz

kazdy mi racje przyzna jak bys mial powiedzmy 50 ha to bys sie zaje.....

tym plugiem ale 16 ha to tylko obrotowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zdania są podzielne.nie wiem co tu wybrac i kogo rad posluchac.bo przecie znie kupie 2 pługow.a z 5 skibowką pojdzie mtz??moj kumpel ma zetora 7245 i ciaga nim 5 skibówke!!sam sie dziwie jak to on robi.ale orze.

Rozumiem że kumpel tym 7245 orał w niezbyt ciężkich ziemiach.Ja orzę 7245 normalnym grudziądzem 3x30 cm i tamtej jesieni na suszy jak chciałem robic głęboką orkę w nacieższych kawałkach to z 3 skibami mi tak wył że w końcu orałem na 2.Tylko niech nikt nie powie że to przesto że łajzą jestem i nie umiem orać to musiałem tak mordować bo dwa lata temu gdy się kuzynowi ciagnik sypnał to orałem 7245 na 4 skiby 4x30 cm i szedł jak burza, tylko to było na dużo lżejszych ziemiach

nie wiem jakie ma ziemie.zapytam to Ci powiem.chyba IV klasa.ile ma KM 7245??bo troche dziwne żeby 5 ciągnął,co??

 

/edit

na 16 ha to tylko obrotowy i do mtz

kazdy mi racje przyzna jak bys mial powiedzmy 50 ha to bys sie zaje.....

tym plugiem ale 16 ha to tylko obrotowy

tez tak mysle ze obrotowka by stykła.jakie skiby 35??czy 40??poszedł by na 40??ojciec mowi ze lepiej zagonowca 4 albo 5 skibowego.nie wiem jak go przekonac do obrotowki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7245 ma 46 KW, czyli to jest 62 Konie mechaniczne.W normalnych warunkach to traktorem dobrze się orze jak jest choć 20 Km mocy na jedną skibę typu grudziądz.Od rodzaju ziemi i głębokośći orki zależy czy trzeba mniej czy wiecej niż 20 koni na skibę, i u jednego żeby zaorać na 30 cm to wystarczy 15 koni na jednego skibę a u innego to i 25 trzeba. To drugie dotyczy moich pól bo 1134 który ma 73 KW czyli 100 KM to ciągnie pług 4x30 cm, czyli wychodzi jakieś 25 koni na każdą skibę

to też oczywiscie wszystko zależy od biegu na którym jeżdzisz, bo np 1134 ma ogromny uciąg i na wolniejszym biegu spokojnie by sobie poradził z 5X30 cm grudziądz

 

Raz miałem zaczepionego obrotowca 4x40cm do mojego 1134 to obracało dobrze, uciąg też był, ale na trójce terenowej spadał chwilami z obrotów i dopiero żółw ratował sytuację wieć do takiej obrotówki to parę koni więcej trzeba,

Paradox z moimi ciągnikami plaga na tym że 1134 ma udźwig podnośnika 5500 kg, a 1614 który ma 150 koni ma udźwig 4000 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tłokami pomocniczymi 1614 będzie miał udźwig 5800 jak mój Zetor:P Pozatym nie porównuj tych dwóch ciągników bo są z innych lat a technika znacznie poszła na przód. Pozatym jak tworzony był 1614 to jeszcze nawet nie było maszyn które potrzebowały by mocniejszego podnosnika dlatego zrobili taki:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tłokami pomocniczymi 1614 będzie miał udźwig 5800 jak mój Zetor:P Pozatym nie porównuj tych dwóch ciągników bo są z innych lat a technika znacznie poszła na przód. Pozatym jak tworzony był 1614 to jeszcze nawet nie było maszyn które potrzebowały by mocniejszego podnosnika dlatego zrobili taki:P

 

te ciągniki są z tych samych lat tylko konstruowane były w innych warunkach

 

1134 jest z 1991 roku a 1614 z 1990.

 

Ile takie tłoki pomocnicze do 1614 mogłyby kosztować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7245 ma 46 KW, czyli to jest 62 Konie mechaniczne.W normalnych warunkach to traktorem dobrze się orze jak jest choć 20 Km mocy na jedną skibę typu grudziądz.Od rodzaju ziemi i głębokośći orki zależy czy trzeba mniej czy wiecej niż 20 koni na skibę, i u jednego żeby zaorać na 30 cm to wystarczy 15 koni na jednego skibę a u innego to i 25 trzeba. To drugie dotyczy moich pól bo 1134 który ma 73 KW czyli 100 KM to ciągnie pług 4x30 cm, czyli wychodzi jakieś 25 koni na każdą skibę

to też oczywiscie wszystko zależy od biegu na którym jeżdzisz, bo np 1134 ma ogromny uciąg i na wolniejszym biegu spokojnie by sobie poradził z 5X30 cm grudziądz

 

Raz miałem zaczepionego obrotowca 4x40cm do mojego 1134 to obracało dobrze, uciąg też był, ale na trójce terenowej spadał chwilami z obrotów i dopiero żółw ratował sytuację wieć do takiej obrotówki to parę koni więcej trzeba,

Paradox z moimi ciągnikami plaga na tym że 1134 ma udźwig podnośnika 5500 kg, a 1614 który ma 150 koni ma udźwig 4000 kg

 

62KM i 5 uciągnie.ale IV klasa to srednie ziemie.wiec jakos sobie poradzi.to skoro 7245 idzie z 5 skibowym to do mtz tez by był dobry,co??jak ja np mam III i IV klase.a jak myslisz dal by rade 5 zagonowej albo 3 obracalnej ze skibami na 40cm???u mnie jest koles co ma pronara 1025(105KM) i ciągnie nim ibisa 4 skibowego.troche ciezko mu idzie ale sobie jakos radzi.do 4 obracalnej to minimum ze 120KM zeby to tak dobrze szło.100KM to zdeczka za mało.smieszna jest ta sytuacja ze 1134 ma udzwig 5500kg a 1614 4000kg.nie przemyslana sprawa fabryce.lekka głupota.z ktorego roku masz 1614??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz pisałem 1614 jest z 1990 roku.

 

To wszystko wynika z tego że 1134 to były ursusy "ekskluzywne" na eksport i dla bogatych polskich rolników, a 1614 produkowali jako woła roboczego dla zwykłych rolników i stąd ta rożnica.Tak myślę.To samo kabina jest w 1134 bardziej komfortowa.W 1134 mam przedni WOM i podnośnik, tylko nie mam belek do tego bo porzedni właściciel założył obciażniki z przodu i nie wiem co z tymi belkami zrobił.Nie jest to nam jednak potrzebne bo nie mamy żadnych maszyn które by się nadawały do pracy z przodem.

 

1614 żadnego przedniego TUZ ani WOM nie ma.

Ktoś gdzieś pisał o szybkości 1614 i 1134 chyba Sprawdzałem samochodem:1134 wyciąga jakieś 30-32 km/h a 1614 tak koło 26km/h,

Jak jedziesz drogą to spokojnie 1134 wyprzedzi 1614.

 

Tak samo skrzynia w 1134 jest lepsza bo czterobiegowa, a nie trzybiegowa jak w 1614 co łacznie daje 16+8 w tył biegów w 1134 i 12 w przód i 6 w tył w 1614

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak juz pisałem 1614 jest z 1990 roku.

 

To wszystko wynika z tego że 1134 to były ursusy "ekskluzywne" na eksport i dla bogatych polskich rolników, a 1614 produkowali jako woła roboczego dla zwykłych rolników i stąd ta rożnica.Tak myślę.To samo kabina jest w 1134 bardziej komfortowa.W 1134 mam przedni WOM i podnośnik, tylko nie mam belek do tego bo porzedni właściciel założył obciażniki z przodu i nie wiem co z tymi belkami zrobił.Nie jest to nam jednak potrzebne bo nie mamy żadnych maszyn które by się nadawały do pracy z przodem.

 

1614 żadnego przedniego TUZ ani WOM nie ma.

Ktoś gdzieś pisał o szybkości 1614 i 1134 chyba Sprawdzałem samochodem:1134 wyciąga jakieś 30-32 km/h a 1614 tak koło 26km/h,

Jak jedziesz drogą to spokojnie 1134 wyprzedzi 1614.

 

Tak samo skrzynia w 1134 jest lepsza bo czterobiegowa, a nie trzybiegowa jak w 1614 co łacznie daje 16+8 w tył biegów w 1134 i 12 w przód i 6 w tył w 1614

 

To w 1614 masz jeden siłownik pomocniczy ja w każdej co widziałem to jest po dwa . 1014 ma jeden i 1300 kg agregat podnosi tylko przód podnosi trzeba dokładac obciażników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak juz pisałem 1614 jest z 1990 roku.

 

To wszystko wynika z tego że 1134 to były ursusy "ekskluzywne" na eksport i dla bogatych polskich rolników, a 1614 produkowali jako woła roboczego dla zwykłych rolników i stąd ta rożnica.Tak myślę.To samo kabina jest w 1134 bardziej komfortowa.W 1134 mam przedni WOM i podnośnik, tylko nie mam belek do tego bo porzedni właściciel założył obciażniki z przodu i nie wiem co z tymi belkami zrobił.Nie jest to nam jednak potrzebne bo nie mamy żadnych maszyn które by się nadawały do pracy z przodem.

 

1614 żadnego przedniego TUZ ani WOM nie ma.

Ktoś gdzieś pisał o szybkości 1614 i 1134 chyba Sprawdzałem samochodem:1134 wyciąga jakieś 30-32 km/h a 1614 tak koło 26km/h,

Jak jedziesz drogą to spokojnie 1134 wyprzedzi 1614.

 

Tak samo skrzynia w 1134 jest lepsza bo czterobiegowa, a nie trzybiegowa jak w 1614 co łacznie daje 16+8 w tył biegów w 1134 i 12 w przód i 6 w tył w 1614

 

To w 1614 masz jeden siłownik pomocniczy ja w każdej co widziałem to jest po dwa . 1014 ma jeden i 1300 kg agregat podnosi tylko przód podnosi trzeba dokładac obciażników

z tego co pisze to chyba żadnego nie ma... Bo to pewnie była opcja i jak ktos potrzebował to brał... w każdym bądź razie ja mam 2 i nie mam pojecia ile to może kosztować... Co do starych zetorów to przedni Tuz tez był w opcji bo widzialem jak koleś co przywozi ciagniki z Holandii miał zetora 10145 z Tuzem z przodu... Według mnie to ja bym tam zaczepił z przodu wałek strunowy przy siewie z agregatem uprawowo siewnym żeby było lepiej skruszone:) Ale tak to nie widze zastosowania... No moze jeszcze pług do odśnierzania ale mam tura więc też odpada:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak juz pisałem 1614 jest z 1990 roku.

 

To wszystko wynika z tego że 1134 to były ursusy "ekskluzywne" na eksport i dla bogatych polskich rolników, a 1614 produkowali jako woła roboczego dla zwykłych rolników i stąd ta rożnica.Tak myślę.To samo kabina jest w 1134 bardziej komfortowa.W 1134 mam przedni WOM i podnośnik, tylko nie mam belek do tego bo porzedni właściciel założył obciażniki z przodu i nie wiem co z tymi belkami zrobił.Nie jest to nam jednak potrzebne bo nie mamy żadnych maszyn które by się nadawały do pracy z przodem.

 

1614 żadnego przedniego TUZ ani WOM nie ma.

Ktoś gdzieś pisał o szybkości 1614 i 1134 chyba Sprawdzałem samochodem:1134 wyciąga jakieś 30-32 km/h a 1614 tak koło 26km/h,

Jak jedziesz drogą to spokojnie 1134 wyprzedzi 1614.

 

Tak samo skrzynia w 1134 jest lepsza bo czterobiegowa, a nie trzybiegowa jak w 1614 co łacznie daje 16+8 w tył biegów w 1134 i 12 w przód i 6 w tył w 1614

 

To w 1614 masz jeden siłownik pomocniczy ja w każdej co widziałem to jest po dwa . 1014 ma jeden i 1300 kg agregat podnosi tylko przód podnosi trzeba dokładac obciażników

z tego co pisze to chyba żadnego nie ma... Bo to pewnie była opcja i jak ktos potrzebował to brał... w każdym bądź razie ja mam 2 i nie mam pojecia ile to może kosztować... Co do starych zetorów to przedni Tuz tez był w opcji bo widzialem jak koleś co przywozi ciagniki z Holandii miał zetora 10145 z Tuzem z przodu... Według mnie to ja bym tam zaczepił z przodu wałek strunowy przy siewie z agregatem uprawowo siewnym żeby było lepiej skruszone:) Ale tak to nie widze zastosowania... No moze jeszcze pług do odśnierzania ale mam tura więc też odpada:P

 

zastosowanie przedniego Tuz i wom:

1.Można z przodu mieć kosiarkę czołową a z tyłu boczną(Chyba są drogie te czolowe)

2.Raz widziałem zbiór buraków : z przodu ciągnika ogławiacz, z tyłu szedł wyorywaczi szło jak z płatka.Potem jechal drugi ciągnik który miał z tyłu urządzenie do zbierania korzeni buraków i ładowania na przyczepę

3.Natomist moim zdaniem nalpelsze zastosownie przedniego TUZ to dociążenie ciągnika kiedy chcemy podniesć coś cieżkiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na przednim Tuzie montuja też zbiorniki z nawozem/zbożem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na przednim Tuzie montuja też zbiorniki z nawozem/zbożem

rozsiewacz nawozu na przednim tuzie to świetna myśl.I chyba nie trzeba kupować specjalnej maszyny tylko wystrarczy założyć normlny.Ja mam taki wielki dwutarczowy zawieszany na 1000 kg.Założył bym rozsiewacz na przednim TUZie a

z tyłu bierny na 3metry+ siewnik poznaniak i robota idzie jak z płatka.Co myślicie o takim zestawie do 1134 ?Z nawracaniem nie powinno byc roblemów bo mam duże kawałki.

trzeba będzie pooglądać ten TUZ w moim 1134

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na przednim Tuzie montuja też zbiorniki z nawozem/zbożem

rozsiewacz nawozu na przednim tuzie to świetna myśl.I chyba nie trzeba kupować specjalnej maszyny tylko wystrarczy założyć normlny.Ja mam taki wielki dwutarczowy zawieszany na 1000 kg.Założył bym rozsiewacz na przednim TUZie a

z tyłu bierny na 3metry+ siewnik poznaniak i robota idzie jak z płatka.Co myślicie o takim zestawie do 1134 ?Z nawracaniem nie powinno byc roblemów bo mam duże kawałki.

trzeba będzie pooglądać ten TUZ w moim 1134

Tak turbuś tylko że musisz uważać kiedy siać bo agregat masz 3 m a rosciewacz powni koło 20m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie musiałbyś sobie obliczyć co który raz trzeba włączyć ten rozsiewacz... a to może sie jeb.ać troszke jak w pośpiechu robisz, jeszcze coś innego zacznie ci nie grać jak trzeba to będziesz zapominał... pozatym nie wiadomo ile moze podnieść ten twój tuz. Osobiście to sianie nawozu to szybka robota, nie mam wielkich kawałków to szybko małym ciągnikiem obskocze a później normalnie sobie sieje i mnie nie meczy nic ze może pasami mi później zboże rosnąć Ale na wielkie kawały to może być niezły pomysł... i druga sprawa że zawsze to ciągnik jest dłuższy o te 1,5-2 metra... i ci klamot zasłania troche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi z tego jednak że ten rozsiewacz z przodu przy siewie to tak średnie rowiazanie O dzwig przednego TUZ się nie boję bo w instrukcji obsługi mojego 1134(Mam tylko cienką ksiażeczkę instrukcji obsługi 1134 ) to piszę że udziwg przedniego TUZ wynosi aż 2800 kg.Tak więc to jest duży udźwig tylko nie wiadomo co by na to opony powiedziały bo z przodu mam 12,4-24 więc wąskie a nośnoś jednej takiej opony wynosi tylko 1200 kg. Nie wiadomo też czy jakbym mial pelny rozsiewacz to czy na polu te przednie opony by sie nie wcianły w ziemie.Najwiekszy nasz kawałek ma 35 ha, drugi ma jakieś 30ha, parę kawalków w granicach około 10 ha jest, też jest i kilka małych po 1,2 ha,.Na tych dwóch dużych taki zestaw to mógłby się sprawdzić.Tylko wcześniej belki kupić trzeba i sprawdzić ile TUZ w moim ciągniku może podnieść, bo może tam jest coś zrypane udzwignie np tylko 500 kg.Nie wiadomo moze tam coś jest do remontu.Jak już powiedziałem przedni WOM chodzi OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to wypali ale tzreba by zamontować na przodzie siewnik np typu zbożowego3m i dostosowac go do wysiewu nawozu. taki wynalazek był kiedyś opisany topagrarze na ciągniku chyba lamborgini i to się sprawdziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

obrotowy czy zagonowy ?? oto jet pytanie. Posiadam 32ha gospodarstwo o glebach klasy III-IV z czego ok 10ha jest na terenach pochyłych i troszkę pod górkę. I tu moje pytanie: obrotowy 3 czy może zagonowy 4 (obydwa UNI). A pole jest w kawałkach tak mniej więcej 7ha (niestety tylko jeden) a reszta to kawałki po 5,4,3,2 i 1ha (dodam tylko ze są to pola nieforemne tzn nie sa to prostakąty czy kwadraty). Ciągnik do któregoś z tych pługów to MTZ 82 BELARUS z 2005 roku. Proszę o wypowiedzi na ten temat. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że w tym wypadku sprawdziłby sie u ciebie zdecydowanie obrotowiec... ale nie koniecznie unii:P Zagonowy jest dobry na proste foremne kawałki a jeżeli mówisz ze masz same małe kliny to lepiej ci sie będzie robić obrotowym bo jedziesz od strony i nie musisz sie tyle bawić z cofaniem żeby wykończyć kliny. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
obrotowy czy zagonowy ?? oto jet pytanie. Posiadam 32ha gospodarstwo o glebach klasy III-IV z czego ok 10ha jest na terenach pochyłych i troszkę pod górkę. I tu moje pytanie: obrotowy 3 czy może zagonowy 4 (obydwa UNI). A pole jest w kawałkach tak mniej więcej 7ha (niestety tylko jeden) a reszta to kawałki po 5,4,3,2 i 1ha (dodam tylko ze są to pola nieforemne tzn nie sa to prostakąty czy kwadraty). Ciągnik do któregoś z tych pługów to MTZ 82 BELARUS z 2005 roku. Proszę o wypowiedzi na ten temat. Z góry dzięki.

Tekst powyzej jest moj tylko tym razem sie zalogowałem. W woli wyjaśnienia - interesuje mnie nowa UNIA i koniecznie na resorze z uwagi na ciężkie zakamienione gleby tylko jeszcze nie wiem czy obrotowy czy zagonowy. A dlaczego UNIA ?? na KVERNELANDA mnie nie stać a poza tym Unia chyba nie jest taka zła ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam z 2000 roku Tura 5x40 i jestem zadowolony lekko się orze orałem też ibisem 4x48 też dobrze kryje a z zachodnich to Voge & Noot nie jest wiele droższy a dobry pług

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...