Skocz do zawartości
Gość Roman81

Co sądzicie o szczepionkach mikrobiologicznych w rolnictwie?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam wszystkich

 

Chciałbym się dowiedzieć o opinię państwa na temat stosowania szczepionek mikrobiologicznych w uprawach polowych chodzi mi głównie o preparat EM 1, czyli Efektywne Mikroorganizmy?? Uprawiam topinambur na biomasę i po zastosowaniu 2 litrów EM 1 na hektar (standardowa dawka) na wiosnę tamtego roku na zeschniętą masę trawy i chwastów na ugorze z glebą V klasy (mursz z piaskiem i nie uregulowane stosunki wodne w gruncie) otrzymałem bardzo wysokie plony s. m. w wysokości około 40 t/ha i plon bulw w wysokości 50 t/ha. Preparat poza produkcją roślinną nadaje się doskonale do kompostowania oraz do użycia w hodowli zwierząt zarówno jako dodatek do pasz jak i wody pitnej dla zwierząt. Kolejną zaletą jest to, że zastosowany na ściany, podłogę i ściółkę w oborze redukuje nieprzyjemny zapach praktycznie do zera i unieszkodliwia amoniak i siarkowodór w powietrzu oraz pozbawia zapachu gnojowicę.

 

Cena za litr preparatu EM 1 wraz z atywującą go melasą z trzciny cukrowej to 65 złotych, próbne opakowanie 0,2 litra EM 1 + melasa w cenie 20 złotych.

 

Posiada on Atest PZH oraz Certyfikat dopuszczający do stosowania w rolnictwie ekologicznym!!!

 

P.S. Jestem studentem V roku Rolnictwa na Akademii Rolniczej w Szczecinie i piszę pracę magisterską na temat preparatu EM 1. Prywatnie robię doświadczenia na swoim polu z wykorzystaniem tego preparatu oraz produkuję przy jego użyciu komposty (czas kompostowania 3 miesiące).

 

Jestem zdumiony jego działaniem, dlatego też polecam go do stosowania w Twoim gospodarstwie bo też byłem sceptykiem dopóki nie sprawdziłem

 

Uwierz naprawdę warto bo to działa i skontaktuj się z konsultantem EM!!!

 

Więcej informacji na www.republika.pl/radmar2006 w zakladce:

 

Technologia EM oraz pod numerem 0604493838 lub mailami:

 

wiceprezes_moris@poczta.onet.pl lub mromanowski@autograf.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak można zamówić opakowanie próbne em 1????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak stosować em 1 u bydła i co to daje????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o zamówienie próbnego opakowania EM 1 to nie ma problemu:

 

proszę wysłać maila na jeden z poniższych adresów mailowych albo zadzwonić na 0604493838 lub 0914642250 lub też napisać na forum swój numer telefonu, a ja wtedy oddzwonię i ustalimy formę zapłaty.

 

Jeśli natomiast chodzi o pytanie jak stosuje się to u bydła to jest kilka opcji:

 

można dodawać go do paszy dla krów, produkować z jego pomocą kiszonki dla krów, podawać do wody dla zwierząt oraz spryskiwać nim ściółkę w oborze, obornik do przetworzenia i gnojowicę.

 

Więcej informacji mogę udzielić na maila, gdyż preparat EM 1 został juz poddany szczgółowym badaniom na Akademii Rolniczej w Poznaniu.

 

Cena próbnego opakowania to 20 złotych + koszt wysyłki.

 

Doradztwo w sparawie Technologii EM gratis!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Preparat daje to, że w oborze unieszkodliwia siarkowodór i amoniak przez, co stan zwierząt się poprawia i w oborze nie śmierdzi.

 

W mleku maleje ilość komórek somatycznych i krowy są zdrowsze mniej chorują, a dzięki podaniu go w paszy lub wodzie to, co krowa wydali, czyli kał i mocz łatwiej ulega rozkładowi przez, co stosuje się dobry i szybko uwalniający składniki pokarmowe do gleby obornik.

 

Dodatkowo po zmieszaniu go w odpowiedniej ilości z pyretryną i denaturatem i opryskaniu tym ścian i korytarzy w dużej ilości zabija uciążliwe owady!

 

Więcej informacji na maila lub przez telefon, które podane są na początku dyskusji o wykorzystaniu EM 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a jak z stosowaniem tego u trzody chlewnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

EM w hodowli zwierząt

PRZECIWDZIAŁANIE EMISJI ODORU PRZEZ GOSPODARSTWA

HODUJĄCE KROWY MLECZNE

 

Źródłem odoru są substancje utleniające i pewne rodzaje mikroorganizmów zawarte w tych ściekach. Najlepszą metodą na powstrzymanie jego emisji jest zahamowanie procesów gnilnych materii organicznej. Preparat EM przyspiesza wzrost pożytecznych mikroorganizmów, a powstałe podczas ich procesów metabolicznych substancje hamują proces rozkładu blokując jednocześnie emisję odoru. Preparat EM jest aktywnym biologicznie koncentratem zawierającym uśpione kultury pożytecznych mikroorganizmów, które posiadają wielką zdolność do eliminowania odoru, a nie tylko maskowania go przyjemnym zapachem, jak to miało miejsce w przypadku innych preparatów. W przypadku, jeśli na terenie danej fermy znajdują się urządzenia dyfuzyjne do wytwarzania oprysków w postaci mgły, można je wykorzystać do rozpylania Aktywowanego EM w postaci roztworu wodnego (1 część EM-A: 1000 części wody). Działania te powinny przybrać charakter ciągły. Podstawowa zasada użycia tego preparatu polega na stosowaniu go tak długo, aż zacznie działać. Należy pamiętać, że jeżeli zastosowanie preparatu nie dało od razu oczekiwanych przez nas wyników, to należy po prostu zwiększyć jego stężenie w roztworze, albo stosować go częściej, ponieważ tylko w ten sposób sprawimy, że pożyteczne mikroorganizmy staną się w danym ekosystemie czynnikiem dominującym.

 

METODY STOSOWANIA PREPARATU EM W OBORACH

 

Należy przygotować Aktywowany EM-1 (EM-A) zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie. Kiedy wartość pH spadnie poniżej 3,8 preparat jest gotowy do użycia. Tak przygotowany preparat należy zużyć w ciągu 30 dni. Stężenie wodnego roztworu preparatu powinno być wysokie i wynosić 1:10. W przypadku, jeśli podłoże, na którym stosujemy preparat jest bardzo wilgotne należy stosować go bez rozcieńczania. Aktywowany EM-1 powinien być rozpylany na wszystkie powierzchnie wewnątrz obory hodowlanej (podłogi, ściany i stropy). Preparat powinno się stosować, co najmniej 3 razy w tygodniu. Warto przy tym pamiętać o regularnym spryskiwaniu podłóg obory (wraz z wyściółką) oraz wszelkich odchodów. W przypadku kanałów odpływowych przeznaczonych do odprowadzania odchodów, należy je spryskiwać wodnym roztworem aktywowanego EM w proporcji składników 1 litr EM-A na 10 części wody.

 

SPOSÓB STOSOWANIA EM W DOJARNIACH

 

Postępujemy zgonie z punktem 1 z poprzedniej instrukcji.

Stosujemy preparat w takiej ilości, aby zachować równowagę mikrobiologiczną w tych pomieszczeniach (proporcja rozcieńczenia: 1:20). Preparat ten stosujemy podczas mycia krów przed dojeniem. Powstałe w ten sposób ścieki będą zawierały kultury EM, które poddadzą je wstępnej obróbce, a po dołączeniu do innych ścieków ułatwią ich utylizację.

 

SPOSÓB STOSOWANIA EM W ZBIORNIKACH-STAWACH ŚCIEKOWYCH

 

Postępujemy zgonie z punktem 1 poprzedniej instrukcji.

Proporcja rozcieńczenia preparatu dla tych zbiorników wynosi 1:10 L EM-A na 1m3. Preparat stosujemy raz w miesiącu. W przypadku, jeśli preparat jest wprowadzany do zbiornika po raz pierwszy należy zastosować 2-3 dawki, co 2 tygodnie. Jeśli zaobserwowaliśmy wyniki zgodne z naszymi oczekiwaniami to możemy kontynuować podawanie z częstotliwością raz miesiącu..

 

SPOSÓB STOSOWANIA EM NA OBORNIK

 

Dla uzdatniania obornika leżącego poza pomieszczeniami stosujemy 1 litr EM-A na 1m3. Jeżeli obornik leży w warstwie do 1 m polewamy powierzchnię. Jeżeli warstwa jest grubsza, robimy otwory i w nie wlewamy EM-A. Do uzdatniania obornika stosujemy roztwór o stężeniu nie większym niż 20%.

 

OGRANICZENIE EMISJI ODORU POWSTAJĄCEGO PODCZAS CHOWU ŚWIŃ

 

Hodowcy trzody stają przed problemem emisji odoru wydzielanego przez odchody świń. Silne stężenie amoniaku, siarkowodoru i innych gazów o odrażającym zapachu stanowi silny czynnik stresogenny zarówno dla pracowników chlewni, jak i dla samych zwierząt. To z kolei sprawia, że zwierzęta hodowlane stają się mniej produktywne i bardziej podatne na choroby. Ponadto w warunkach chowu w pomieszczeniach zamkniętych stężenie siarkowodoru i amoniaku w powietrzu może osiągnąć poziom stanowiący zagrożenie toksyczne zarówno dla zdrowia pracowników, jak i tuczników. Zastosowanie Efektywnych Mikroorganizmów w regularnych odstępach czasu nie tylko zahamuje proces gnicia odchodów zwierzęcych, ale również wyeliminuje w ten sposób przyczyny powstawania toksycznych gazów wewnątrz chlewni. Ma to bezpośredni wpływ zarówno na warunki zdrowotne chowu, jak i na dobre stosunki z okolicznymi mieszkańcami. Regularne stosowanie tego środka może przynieść w dłuższej perspektywie wymierne korzyści ekonomiczne płynące ze wzrostu produkcji, jakkolwiek najbardziej widocznymi skutkami stosowania tego środka będzie poprawa relacji z okolicznymi mieszkańcami, uniknięcie konieczności płacenia grzywien za zatruwanie środowiska naturalnego i uniknięcie złej opinii prasy.

 

PODSTAWOWA METODA DLA STANOWISK HODOWLANYCH

 

Przygotowany roztwór EM-A rozpuścić w wodzie w proporcji 1:10 i spryskiwać nim ściany chlewni oraz ściółkę. Początkowo 2-3 razy w tygodniu aż do usunięcia odoru

Profilaktycznie spryskujemy budynek raz na 2 tygodnie.

 

OGRANICZENIE POZIOMU EMISJI ODORU Z KURZYCH

ODCHODÓW Z WYKORZYSTANIEM EM

 

Przemysłowe fermy drobiowe od zawsze pozostawały w orbicie zainteresowań Agencji Ochrony Środowiska ze względu na fakt, że hodowli drobiu na wielka skalę zawsze towarzyszy emisja gazów o przykrym zapachu. Duże ilości ptasich odchodów powstające podczas procesu hodowli wydzielają duże ilości amoniaku, gazu, który działa szczególnie silnie toksycznie na układ oddechowy zarówno pracowników ferm, jak i znajdujących się tam zwierząt. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na proces produkcyjny. Z tego względu rzeczą bardzo istotną dla poprawy warunków pracy i hodowli, ale także poprawy wizerunku tego rodzaju ferm w oczach opinii publicznej jest ograniczenie emisji amoniaku, a jeszcze lepiej całkowita jego eliminacja.

 

Pożyteczne mikroorganizmy posiadają naturalną zdolność rozkładania amoniaku. Ponieważ amoniak posiada właściwości utleniające jego obecność przyspiesza procesy gnilne i wspomaga rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych.

 

EM posiada zdolność silnego przeciwutleniającego działania na wszelkiego rodzaju odchody. To właśnie ta zdolność sprawia, że procesy rozkładu zostają zahamowane, dzięki czemu nie występuje zjawisko emisji przykrego zapachu.

Ponadto kompozycja różnych rodzajów mikroorganizmów wchodzących w skład EM wykazuje silna zdolności wspomagania innych pożytecznych mikroorganizmów uprzednio znajdujących się w środowisku, do którego wprowadzono EM spowalniając tym samym rozwój patogenów. Zastosowanie EM pomaga nie tylko w przeciwdziałaniu emisji przykrego zapachu, ale jego regularne stosowanie według określonego schematu sprawia, że warunki pracy na fermie drobiu są bardziej przyjazne dla personelu, a sam proces chowu bardziej produktywny.

 

W celu zapewnienia skutecznego działania EM należy ściśle przestrzegać

następujących procedur:

 

Przygotować Aktywowany EM (EM-A) zgodnie z instrukcją na etykiecie. Kiedy wartość pH spadnie poniżej 3,8 EM-A jest gotowy do użycia. Dokładnie posprzątać kurnik. Spryskać, a następnie dokładnie zmyć wszystkie powierzchnie wewnętrzne w kurniku wykorzystując do tego celu wodny roztwór EM-A (EM-A rozcieńczony z woda w proporcji 1:10). Czynność ta powinna być powtarzana początkowo co 2-3 dni.

 

Opcje dodatkowe:

 

1. W celu zwiększenia skuteczności działania EM-A w zakresie ograniczenia emisji odoru zaleca się fermentowanie odchodów przez okres, co najmniej 2 tygodni zanim zostaną one wykorzystane jako nawóz organiczny.

 

2. EM-A może być również rozpylany za pomocą urządzeń do wytwarzania oprysków mgłowych: zwykłych, lub wyposażonych w dodatkową funkcje schładzania cieczy przed opuszczeniem dyszy rozpylacza.

 

W tym przypadku stosuje się roztwór EM-A rozcieńczony z woda w proporcji 1:100. Po opróżnieniu zbiornika rozpylacza możemy go napełnić ponownie. Jednak w przypadku stosowania tej opcji warto pamiętać, że częstość jej stosowania jest w znacznej mierze uzależniona od warunków pogodowych panujących na dworze. Z tego względu ilości preparatu rozpylanego raz dziennie, lub raz w tygodniu będą się różniły. W przypadku gdybyśmy nie uzyskali zadowalających wyników odnośnie ograniczenia emisji odoru należy zwiększyć ilość, lub stężenie stosowanego preparatu.

 

Owce i kozy: 10 ml EM-A na sztukę do wody lub na paszę

 

Króliki: 20 % roztwór EM-A do oprysku pomieszczeń i podłóg. Do picia 1 litr EM-A na 1000l wody. Inne małe zwierzęta domowe: od 1 do 10 kropli do karmy lub wody w zależności od wielkości osobnika /poprawa zdrowotności, wzrost odporności

 

Z próbnego 0,2 l opakowania preparatu EM 1 mozna zrobić 4 litry EM-A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...