Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie wam, że macie już umowy ja dzisiaj jeszcze kupowałem limit i zastanawiam się czy lepiej będzie ewentualnie zapłacić karę za niedostarczone buraki(zasiać mniej) czy mieć nadwyżkę (zasiać więcej) i jak się mają do tego dopłaty UE

A nasiona to już inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopłaty z uni będą 8 euro z hakiem do tony tony limitowej nie tej co masz zakontraktowaną ja sieje troche więcej jak mi wyszło zamiast 7,30 to 8 ha bo taką mam działke i 1,5 ha jest po kopalni piachu i nie wiem jakie będą tam buraki te 7,3 wyszło mi przy polaryzacji 17,5 % a jak bym policzył przy ponad 20 % jak miałem w tamtym roku to jeszcze mniej powinienem posiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w umowie 223t przy 16% cukru i będę siał koło 6 ha co będzie nad zostawię dla opasów w zeszłym roku spasłem nimi koło 90 t. Młóciły jak szalone tylko słoma, siano, woda, po 2 duże buraki jednorazowo na sztukę i kiszonka z kukurydzy którą olewały tylko czekały na cukrówkę. Teraz jak mi się skończyły buraczki to dopiera zabrały się za kiszonkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem w zeszłym roku miałem 235 limitu i z 4 ha było za dużo, a posiałem 5,5. Nie wiem jeszcze ile dokładnie posieję, 2 kawałki mam obcykane a 3 będę dopiero orał. U mnie leje od 15:00 trochę poorałem ale pod mieszankę a pod buraczki narazie nie ruszałem bo robiło się ślisko i nie chciałem "napyprać".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem jutro rozsiać pod buraki nawozy ale nic z tego coś kapało przed wieczorkiem ale i u mnie jeszcze 2-3 dni pogody trzeba i będzie robota się szykować a z gnojem bez szans:/ pech...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja pewnie 360 też bym nie dał rady 360 z tandemem 6 ton ale podczepiłem MF no i on sobie radzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pod buraki zawsze orzesz na wiosne

Nie tylko wydzierżawiłe kawałek ziemi i zdecydowałe się tam posiać buraczki bo 2 klasa ziemi i dawno ich tam nie było. Wiosenne orki to wysyp chwastów podobnie zrobiłem w zeszłym roku to tragedia 4x pryskałem po wschodach a jeszce pojawiły się chwasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiem w zeszłym roku miałem 235 limitu i z 4 ha było za dużo, a posiałem 5,5. Nie wiem jeszcze ile dokładnie posieję, 2 kawałki mam obcykane a 3 będę dopiero orał. U mnie leje od 15:00 trochę poorałem ale pod mieszankę a pod buraczki narazie nie ruszałem bo robiło się ślisko i nie chciałem "napyprać".

 

Grześ, to ty nie orzesz na zime pod zboża ? ja pod buraczki nie które kawałki tez jade na wiosne, a co do rozpoczecia robót polowych to jeszcze muszę z tydzień zaczekać bo w dołkach to jeszcze ja wpadam po kostki. u mnie jutro cukrownia wydaje nasionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś orał w nocy to by było ok

 

robiłeś kiedys glifosatem przed wschodami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o nocnym oraniu słyszałem ale to i w nocy byś musiał uprawiać i siać to by zadziałało. Staram się unikać wiosennej orki ale w zeszłym roku nie zdążyłem no i musiałem gdzieś wywieź obornik po zimie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej nasionko chwastów fotoperiodycznych musi dostać impujs świetlny aby rozpocząć kiełkowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kumpel na wiosne jak pod buraki robił to okrył agregat czarna folia i nic to nie dało były chwasty

 

 

jak myślicie jak posieje 300 kg soli potasowej teraz pod buraki to nie będzie problemów ze wschodami czy może lepiej posiac polifoske M zamiast mieszać sól z fosforanem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym posiał po wschodach. Ja siałem z miesiąc temu amofoske.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie siałem PK po wschodach myśle że jak bym zasiał polifoske to nie powinno być problemu ja wcześniej to mógłbym posiać ale z łódki jeszcze przwie nic w polu nie robiłem oprócz wywiezienia trzech rozrzutników obornika dzisiaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak kiedyś robiłem ale przed deszczem albo jak już padało. Efekty trudno powiedzieć jak się rozpuściło to chyba coś buraczki pociągneły. Azot to na buraczki i kukurydzę tylko przed deszczem sieję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja soli potasowej na wiosne bym unikał nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że jak dasz jeszcze fosforan amonu to powstanie za duże zasolenie i mogą być cienki wschody chyba że rozmieszasz to na głębokość ok 15cm i do siewu buraków poleży z 7-14dni moje zdanie a z tymi chwastami że orka w nocy lepsza to coś pomagA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie umowa (nie do końca, bo jeszcze sumowanie limitów) i nasiona:, 288t 4,5ha 5,5 jednostki Kujawska z Gaucho (jedyne, jakie były z Gaucho i we dwóch zabraliśmy wszystkie) teraz czekać tylko prawdziwej wiosny.

Na ścierń zasadnicze nawożenie NPK poplon i orka. Przed siewem dam azot (saletrzak ~350kg kg/ha) i coś z fosforem potasem magnezem borem (jeszcze nie kupiłem ze 200kg/ha)

Każdy nawóz ma indeks solny

saletra sodowa – 6,1

saletra wapniowa – 4,4

siarczan amonu – 3,3

saletra amonowa – 3,0

mocznik – 1,6 dodatkowo amoniak uszkadza siewki

superfosfat pojedynczy – 0,4

superfosfat potrójny – 0,2

fosforan amonu – 0,5

sól potasowa – 2,2

siarczan potasu – 0,9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to są za parametry nawozu bo nie czaje ? a i dużo sypiesz tego nawozu po ściernisku i jaki poplonik siejesz??:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jak jutro troszke sie opogodzi biore agregat a ojciec siada na drugi ciągnik z siewnikiem i siejemy buraczki limitu mam 560t a zasieje 10 ha powinno starczyć zakładam że polaryzacja powinna być w granicach 20%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam w umowie 223t przy 16% cukru i będę siał koło 6 ha co będzie nad zostawię dla opasów w zeszłym roku spasłem nimi koło 90 t. Młóciły jak szalone tylko słoma, siano, woda, po 2 duże buraki jednorazowo na sztukę i kiszonka z kukurydzy którą olewały tylko czekały na cukrówkę. Teraz jak mi się skończyły buraczki to dopiera zabrały się za kiszonkę.

 

całe buraki dawałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe buraczki dawałem chrupały same. Sąsiedzi to puszczali je przez jemioła. Ojciec tylko dla mniejszych siekał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...