Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W pszenicy jarej zwalczam z dobrym skutkiem preparatem ATRYBUT 60g/ha w odpowiednim czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam czy tzw.owsik w zbożu zwalczę rundapem?? Czy czyms innym?

 

owsik zwalczysz roundapem - ale równocześnie ze zbożem.

Podaj więcej szczegułów - głównie jakie to zboża !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie do końca mnie zrozumieliście

Nie zamierzam pryskać teraz ale po żniwach

Zaraz po zejściu zbóż zauważylem że jest sporo tego owsika w owsie jęczmieniu i mieszance

Zamierzam spryskać pole po żniwach randapem i chciałem się dowiedzieć czy on poradzi sobie takze z owsikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie nie do końca mnie zrozumieliście

Nie zamierzam pryskać teraz ale po żniwach

Zaraz po zejściu zbóż zauważylem że jest sporo tego owsika w owsie jęczmieniu i mieszance

Zamierzam spryskać pole po żniwach randapem i chciałem się dowiedzieć czy on poradzi sobie takze z owsikiem

 

A jak mamy Cię rozumieć ??

Napisz prosto o co chodzi i będzie jasno - tak jak teraz.

 

Co do Twego pytania. Owsik, a właściwie

Owies głuchy /Avena fatua/ jest chwastem coraz częściej pojawiającym się na naszych polach. Występuje zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych. Największe zagrożenie stanowi dla zbóż jarych.

Owies głuchy jest rośliną jednoroczną jarą. Wschody mają miejsce przede wszystkim wczesną wiosną. Rośliny pochodzące ze wschodów jesiennych najczęściej wymarzają w czasie zimy. Jednak część z tych roślin może przetrwać łagodne zimy, stąd owies bywa spotykany również w uprawach ozimin.

Tak więc roundapem po zbiorze nie zwalczysz owsika.

 

Co mozna - należy robić - to walczyć z nim ciągle i nie dopuszczać do zawiązania nasion - by nie zwiększać potencjału

z metod agrotechnicznych to chyba raczej uprawa ozimin, a z jarych niezbożowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie oprysk na ściernisko jest bez sensu bo nasiona owsika mogą sporo lat czekać zanim zejdą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacko dobrze Ci radzi, więc musisz z nim walczyć w okresie wegetacji w innych uprawach, w których można zastosować na niego herbicyd. Najlepsze są ozime bo jak jedziesz od miotły to i jego zwalczasz lub okopowe bo w jarych to drogo wychodzi, a po żniwach to najlepsze uprawki. Słyszałem , że nasona mają zdolność kiełkowania do dziesięciu lat i moze wzejść w sprzyjających warunkach z głębokości 20 cm, a nasiona strzelają nawet do 30 metrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Systematyczna walka z owsem głuchym przez wiele lat tak by nie wydał nasion w każdej uprawie płodozmian lub herbicydy daje dopiero jakieś efekty tylko niestety owsik potrafi się przemieszczać walczę z nim od ponad 10 lat i gdy wydaje mi się że go już niema niespodziewanie pojawia się po kilku latach przerwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ale w uprawach jarych zwłaszcza zbożach to jest problem. Może w końcu coś taniego i skutecznego na niego wymyślą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja owsika nie miałem, ale sobie kupiłem taką działeczke i zacząłem z nim przygodę, ze wzeszłym roku to buraki musiałem dwa razy jechać od owsika, a w tym roku jeczmień spryskałem pumą , zobaczymy co będzie mam nadzieje ze sam jeczmien bo owies to mi nie potrzebny, nie mam konia, chyba ze CO przerobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest wedłóg Was najlepszy oprysk i kedy go stosować na to wstrętne badyle

Prysnąłem ściernisko rundupem, przy okazji na perz. I co traz zrobić, jaką taktykę walki zaplanować z owsikiem (bo już mam go doś, a jest go bardzo, bardzo dużo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesadze aby to poskutkowalo oprysk na sciern. 100% metody niema aby jednym opryskiem zwalczyc go w 1 okresie wegetacji. W zbozach jarych to niema jakiejs bogatej gamy srodkow jest Puma najdrozsza chyba Grasp no i do pszenicy jarej Atribut. Ja ostatnio stosowalem w jeczmieniu Grasp i musze powiedziec ze lepiej sie sprawdzil niz puma sa lepsze efekty i brak jakichkolwieg przebarwien. A z owsem gluchym to trzeba albo siac zboza ozime na przemian z jakimis dwulisciennymi aby byly efekty. To jest roslina ktora przetrwa w najgorszych warunkach i jak nie zdozy urosnac w zbozach ozimych bo ja zagluszy to na 2 rok np. jak siejesz jeczmien ci wyrosnie. Dlatego rosliny dwulisciene trzeba posiac bo w nich tanim kosztem zwalczysz go

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...