Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam garmina i rzeczywiscie zaniza powierzchnie (co wydaje sie bezpieczne w zwiazku z wnioskiem), na duzych powierzchniach pow 20 ha brakuje czasami nawet 1 ha!

Jednak jak pokazał zeszły rok - kontrolerzy totalnie sobie nie radza z powierzonymi zadaniami wiec narazie jest oki!

Znam kolesi co zaprowadzali "kontrole" na zopelnie inne pola niz mialy byc mierzone i oni mierzyli - wychodzily im cuda!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Robilem w kontroli (juz drugi sezon). Ale z tym nieradzeniem sobie to bywalo rożnie. Zalezy w którym rejonie kraju i jacy ludzie w niej jezdzili. Osobiscie znam osobe która tak jak ja też drugi sezon-ale sama to by kontroli nie zrobila.Ale inna z kolei w tym roku po raz pierwszy i została w naszym regionie specjalistą od trudnych przypadków (m.in. takich jak opisujesz próbą zaprowadzenia na inne działki ) - oj cuda ludzie potrafią.

A sam np. to kilka takich przypadków rozwikłałem-i to jeszcze sytuacje w których rolnik nie chce współpacować (mówi a ja nie wiem gdzie jest ta działka i sobie sam jej szukaj ). No i przy pomocy mapy i GPSa trzeba było coś takiego znaleźć - i nei było problemów, jak juz się do wprawy doszło. Ale jak rolnik nie chciał i nie wiedział gdzie ta działka to nie mógł się tez wytłumaczyć jak rosło "żytko 5m". ale ja juz nic do tego nie miałem.

A i jeszcze jedno najciekasze były historyjki jak to się coś na tym polu uprawia (nieuzytek) - jak ja pochodze ze wsi i wiem jak pole wygląda - to były najlepsze rzeczy do śmiechu po cąłym dniu pracy!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam garmina i rzeczywiscie zaniza powierzchnie (co wydaje sie bezpieczne w zwiazku z wnioskiem), na duzych powierzchniach pow 20 ha brakuje czasami nawet 1 ha!

Jednak jak pokazał zeszły rok - kontrolerzy totalnie sobie nie radza z powierzonymi zadaniami wiec narazie jest oki!

Znam kolesi co zaprowadzali "kontrole" na zopelnie inne pola niz mialy byc mierzone i oni mierzyli - wychodzily im cuda!

Oj tyle to aż mi nie brakowało ale zawsze o kilka arów zmniejszał moze też źle chodziłem nie dokładnie i stąd te różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

druga strona ze w duze arealy czesto sa w orani sasiedzi i z tad te braki powierzchni, w jednej spoldzielni mierzylem dzialke ewidencyjna o pow 37 ha i wyszlo ze ma 35,4 ha!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak mierzyłej jednemu gościowi na powierzchni 4 ha brakowało 0,5 ha. Na początku myślałem że coś źle zrobiłem i jeszcze raz mierzę i to samo. Wzieliśmy mapy tego pola i patrzymy a sąsiad jest z 1 m w tego gościa polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy maze ma ktos program "Mierniczy" stwozony przez firma Agro Mapa

Jesli ktos ma to wyslijcie link albo jakis namiary na gg 7838390

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze.

Posiadamy bardzo dokładny sprzęt (antena 5Hz), pomierzyliśmy juz ok 400tys ha bez żadnych niezgodności. Tworzymy precyzyjne mapy zasobności i zmienności glebowej. Na pomiary do IACS dajemy gwarancję finansową do wysokości 100tyś USD. Ceny konkurencyjne.

Zapraszam

times@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jaką dokładnością udaje się wam mierzyć?Na moim GPS 60 udało mi się maksymalnie na "pozycja +/-2m" z anteną zewnętrzną.Bez anteny było "+/-4m".Jeśli ktoś ma lepszy wynik to proszę o podanie na jakiej antenie to uzyskał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw GARMIN 60C + antena GA27C +/- 1m przy włączonym WAAS/EGNOS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zestaw GARMIN 60C + antena GA27C +/- 1m przy włączonym WAAS/EGNOS

 

Gdzie kupiłeś tę antenę i co to jest EGNOS?Znalazłem tylko w swoim WAAS(mam to włączone).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antenę kupiłem u dilera Garmina, a EGNOS ( Europejski System Wspomagania Satelitarnego) to to samo co WAAS (ang. Wide Area Augmentation System) - amerykański satelitarny system wspomagający system GPS.

Są to satelity o numerach powyżej 30. Niestety nie zawsze dają poprawki (są w fazie testów).

poprawki są uwzględniane, gdy na słupkach satelitów pojawią się literki D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z jaką dokładnością udaje się wam mierzyć?Na moim GPS 60 udało mi się maksymalnie na "pozycja +/-2m" z anteną zewnętrzną.Bez anteny było "+/-4m".Jeśli ktoś ma lepszy wynik to proszę o podanie na jakiej antenie to uzyskał.

Ja na swoim łapie tylko +/-4m mimo podłączonej anteny i włączonej funkcji WAAS.

Kupiłem go miesiąc temu i teraz mam obawy czy pomiar będzie miarodajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami z wyłączonym WAAS -em dokładność jest lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację. Muszę przetestować

Ale producent zaleca włączenie WAAS dla dokładniejszego pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem:

Czasami z wyłączonym WAAS -em dokładność jest lepsza

ale zapomniałem podkreślić, że tylko czasami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obmierzylem gps z 1500ha ( 76C+ antena) mierzylem też kilkakrotnie te same dzialki w różnym czasie. błąd ma raczej wpływ na połóżenie całej działki na "globie" niz na jej powieżchnie - dryfuje cala dzialka

dobrze to widac jak sie mierzy w roznych dniach albo godzinach ta sama dzialke i nalozy slady na siebie w komputerze stacjonarnym

 

 

z anteną zewnetrzna i WASS mozna spokojnie mierzyc do doplat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że masz doświadczenie w pomiarach wię jak myślisz- posiadając garmina60 wystarczy tylko raz dokonać pomiaru czy więcej razy i uśrednić wynik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz oryginalną instrukcję producenta/dystrybutora tego sprzętu (dot. głównie pomiarów) to znajdziesz info że najlepiej zmierzyć conajmniej 2 razy a wynik uśrednić, a jeśli różnica jest większa (tzn. może znacznie zaważyć na wyniku) to nawet ze 3 razy nie zaszkodzi.

 

Ale proponował bym inny sposób, mierzysz np. 2 razy za pierwszym razem sprawdzasz obwód i mnożysz przez 1.25 m (to jest wskaźnik błędu przyjmowany przez ARiMR podczas kontroli tego typu sprzętem - było o tym wcześniej) i to co Ci wyjdzie to będzie tolerancja na tej działce. I jeśli inspektor ARiMR zmierzy mniej od Ciebie ale mieści się to w tej tolerancji to wszystko jest OK!!

i tak np. zmierzyłeś 0,50ha obwód 1000m; 1000m*1,25m= ok. 0,13 ha pomyłki jest dopuszczalnej na tej działce. Tylko 1 podstawowy warunek zmierzona przez Ciebie działka rolna nie może być większa od działki ewidencyjnej (lub ich sum)!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Też myślę nad zakupem GPSu. Ale bardziej bym ył skłonny kupić coś co przydało by się nie tylko do pomiarów. Sporo podróżuje i myślałem nad czymś z mapą.

 

Czy ktoś ma coś w tym stylu bo niestety nikogo takiego nie znam.

I czy wiecie może kiedy mniej więcej rusza Galileo i czy odbiorniki GPSu bedą pracowały w tej sieci. Z tego co słyszałem to raczej nie.

 

I jeszcze jedno czy ktoś używa programu Mierniczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej uniwersalnymi odbiornikami są GARMINY 60C i 60cs ten drugi jest z kompasem elektronicznym isensorem barometrycznym. Ostatnio pojawiły się w/w modele z SIRFEM - większa czułość. Nadają się one do samochodu (mały mankament- nie mają komunikatów głosowych), outdooru i pomiarów pól - zapamiętuje do 10 pomiarów.

Ja osobiście posiadam 60C i jestem zadowolony, sprawdził się w samochodzie, oraz w polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odpaliłem GPS i zostawiłem na otwartej przestrzeni na 5 minut, gdy wróciłem to się zdziwiłem odbiornik pokazywał dokładność +/-2m bez anteny zewnętrznej po dołączeniu anteny dokładność wzrosła do 1m. Bez anteny jeszcze takich wyników nie miałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój też dziś tak dobrze łapał sygnał ale do czasy jak się pogoda załamała wiaterek i chmurki pokazały - dokładność spadła do 3 m za antenie ale to i tak dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szanowni forumowicze.

Posiadamy bardzo dokładny sprzęt (antena 5Hz), pomierzyliśmy juz ok 400tys ha bez żadnych niezgodności. Tworzymy precyzyjne mapy zasobności i zmienności glebowej. Na pomiary do IACS dajemy gwarancję finansową do wysokości 100tyś USD. Ceny konkurencyjne.

Zapraszam

times@o2.pl

 

Drogi PIOTRPIOTRZE ! Od kiedy to dokładność anteny mieży się w Hz ? A po drugie, to forum nie jest chyba odpowiednim miejscem na reklamę. Pozdrowienia dla Eryka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie z całym szacunkiem nie kupujcie GPS-ów tylko do pomiaru pól 1 raz używasz i cały rok leży w szufladzie. Proponuję palmtopa + oprogramowanie do pomiaru pól. Palmtop to nieograniczone możliwości wykorzystania.

Troszkę możecie poczytać na mojej stronie www.wjacek.pl dział rolnictwo-informatyka w rolnictwie. W razie pytań służę pomocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc przy okazji tematu uzywania gps w rolnictwie chcialem sie spytac czy ktos z was uzywa jakis urzadzen gps do prowadzenia ciagnikow "jazdy rownoleglej" itp?czytalem ostatnio na stronie john deere o auto track .Z kolei na stronie precyzyjnerolnictwo.com o ez-guide plus .Polecam lekture wszystkim zainsteresowanym rozwojem informatyki w rolnictwie.Jak czytam to az sie usmiech rysuje na twarzy ze takie bajery zaczynaja w rolnictwie dzialac.Czy ktos uzywa takich urzadzen?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...