Skocz do zawartości
Moderator

Wszystko o kombajnach zbożowych

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

posezonie zniwnym mam zamiar sprawic sobie kombaj na 26 ha jaki mi radzicie glownie zboza i buraki i hodowla . Szcegolna uwage zwrocila na mnie forschrit e514 bizona z 56 ewentualnie jakas laverda co mi radzicie ten kombaj musi mlócic trawe nasiiena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym szukał zachodniego nawet 3m jak tylko dla siebie chcesz go mieć a nie na usługi, niektóre można trafić w super stanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja raczej bym wolal 4.2 a co mi radzicie zachodzniego czy polskiego tak do 35 tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachodni , to najpierw dowiedz się gdzie ewentualnie blisko będziesz miał części , żebyś w sezonie nie latał kilkaset kilometrów . Mam Fortschritta , kiedyś w niedzielę siadła pompa wodna , to po dwóch godzinach już cięłem ( oczywiście po kupnie i zamontowaniu nowej ) , a czasem w sezonie spotykam u tego gościa ludzi z ponad sto kilometrów . Mogę powiedzieć że jak na taką powierzchnię Fortschritt powinien pasować ( nawet i o wiele większą ), jest to dosyć prosta maszyna . Niestety problem z każdym sprzętem poza Bizonem jest dostępność części , a przede wszystkim ich cena .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam to szczęście, że najbliższego handlarza częsciami do fortschritta mam 10 km od siebie, a do Agromy do Wągrowca mam ok 80 km, a tam mają dosyć sporo częsci, a ostatnio jak byłem, to dowiedziałem sie, że jest kilku producentów w Polsce, którzy robią części do forszajów i można je kupić również w Wągrowcu, ale z reguły kombajny Fortschritt są mało awaryjne, co potwierdza się i u mnie, przez 5 lat użytkowania rozwaliło mi się łożysko od wialni, założyłem nowe, kupiłem w agromie za 25 zł, zaczęło buczeć łożysko od napędu wariatora od jazdy, kupiłem w GREENE za 32 zł, pękł wałek hamulcowy w skrzyni biegów, również w Wągrowcu kupiłem za 95 zł.

To wszystkie poważniejsze awarie jakie wystąpiły przez 5 lat, wszystkie naprawy wykonuje sam, a kombajn robi w sezonie ok 60-80 ha, a jego rok prod. to 1977, a i jeszcze pas klinowy od młocarni sie rozsypał, ale miałem w zapasie nowy, a w sąsiedniej wsi gościu ma sklep z częsciami i u niego taki pas kosztuje 250 zł-niemiecki.

A kuzyn ma bizona,............................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanie jak kształtuje się poziom hałasu w kabinie bizona bs z110.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kupić kombajn tak do 100000 swojego do skoszenia mam w tej chwili 50 ha , teraz kosze to bizonem z 78 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pomyslał nad BS lub dominator 108 oczywiscie BS bedzie dużo młodszy Mozna też rozważyc jakiegos ładnego rekorda ale jak juz to tego po modernizacji( dłuższa gardziel i joystic itd. tez o czym takim mysle może za pare lat sie cos zmieni

 

Powiem szczerze ze classy mi sie podobaja ale boje sie kosztów czesci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kombajn to polecam Bizona bs z 110. Znalazłem jedno ogłoszenie w TopAgrar Polska

Kombajn Bizon BS Z110 1997/8 140mtg 1właściciel,garażowany,przyczepa HL 8011 10 ton wywrotka, ciągnik Fendt 926 Vario 2001r., ciagnik, Case MX 170KM, 4400mtg, ciągnik John Deere, 7800, 1997r.przedni TUZ i WOM, 7400 mtg, 170KM,,ładowarka teleskopowa Claas Ranger 965, 1999r, 7m, 3tony, 4600mtg, łyżka, krokodyl, Zetor 16245 1995 i 1997r rozrzutnik obornika T088, 10ton 2 szt, ładowarka teleskopowa Merllo 2001r.7m, 3.2tony paszowóz samojezdny Seko, samuraj 16m 1996r z silnikiem Perkins, paszowóz ciagany Skari Boldi 12m 1996r,ciagnik K 150, na gąsienicach 1990r,beczkowóz HTS 10.000L plastik, gruber ścierniskowy silo Wolf 4,5m i 5,5m, ciągnik Joh Deere 7810 2001r.175KM,.koła bliźniacze John Deere 580/65/38, Bizon 1979 z szarpaczem słomy 20 tyś zł,agregat uprawowo-siewny 6m Amazone Cirrus 600, z siewnikiem talerzowym Amazone zapotrzebowaniem mocy 230KM. www.adpol.xip.pl. Tel. 0501 624 644.

Strona http://www.topagrar.pl/index.php?page=ogl#sprz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Olejów jeszcze nie zmieniałem i nie dolewałem, tak samo z filtrem od hydrostatu. Zmieniałem jedynie filtr paliwa. Pasek jaki wymieniałem to od napędu odrzutników. 96 na Mercedesie pali mi ok. 16-18l/h (szczerze, to nie mierzyłem nigdy dokładnie mu spalania, ale nie jest paliwożercą ) Fakt, jest dużo bardziej komfortowy, wcześniej miałem Z056 z 90r., kabina jak u Ciebie w Rekordzie i nieporównywalnie bardziej komfortowa jest 96, jeszcze do tego hydrostat, co bardzo ułatwia pracę. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to mów.

No ja byłem wczoraj u Gąski po części i wydałem łącznie 3200 zł na części do 96 i 98. Kupiłem wszystkie filtry (w tym do hydromatu, ale jeszcze nie wiem, czy bede wymieniał) bagnety na zapas, żyletki na zapas, palce ślimaka hederu na zapas gaki kosy i gałki targańca na wymianę i na zapas i parę innych rzeczy. No i najważniejsze to pasy, niektóre na wymiane (na przykład napęd alternatora do 98, napęd pompy hydraulicznej do 96, napędy motowideł w 96 i 98 ) no i na zapas (napęd hydromatu do 96, młocarni do 98 i inne.)

Musze jeszcze oleje kupić silnikowe i hydrauliczny. Silniki zaleję Turdusem (ok 1o zł za litr) a hydrauliczny to mi polecali jakiś z Fuchsa za 12 zł/l, ale już nie pamiętam nazwy, chyba Renolin. Jak już pisałem, ta 98 wygląda na bardzo zadbaną i ciekawy jestem, jak sie sprawdzi w akcji. W 96 natomiast pare rzeczy nie działało (głównie elektryka), ale pogrzebałem troche i udało mi sie wszystko zrobić (tylne halogeny - 3 sztuki), nawiew nie działał, bo jakiś "elektryk" skopał instalacje i nie wiedział, co z tym dalej robić. Oświetlenie wewnętrszne też nie. Ponadto wymieniłem pare przełączników, bo nie działały, podłączyłem przednie "szperacze", koguta i dodatkowy halogen na bok oświetlający wysyp. Ojciec sie czepiał, że sie nie wziąłem za bardziej niezbędne rzeczy i stwierdził, że halogenem młócił nie będe. No ale przeciez jak coś ładnie wygląda i sprawnie działa, to gorzej nie jest:) Ten przełącznik podnoszenia hederu na hydromacie też wyjąłem i przeczyściłem w środku i teraz elegancko działa. Aaa... jeszcze rozrusznik od wycofu miał zapieczony bendiks i nie był podłączony, więc chyba to prawda, że naprawde rzadko sie to używa:) Mam nadzieję, że będzie sprawnie działał. W hederach u Dominatorów jest jedna wada konstrukcyjna: wewnątrz ślimaków wstawili zbyt słabe te koła z blachy, do których przykręcone są obudowy łożysk wałka palców. Pod wpływem drgań pękają i moze byc problem, dlatego warto tam przed zniwami zajrzec i ewentualne pekniecia "cyknąc", najlepiej migomatem, bo jak sie już to koło całkiem rozzsypie, to trochę jest ceregieli, żeby wstawić tam nowe (musiałem ro robić w 96). Postaram sie zrobić pare zdjęc moich Claasów przed żniwami i w akcji i umieścić na farmphoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Draganach k.Wysokiego (ok.40km od Lublina) maja obecnie BSa w sprzedazy. Jest to wersja exportowa,sciagnieta z Danii watpie zeby miala spory przebieg jak to przewaznie bywa.Nie wiem ktory to rocznik ale nie mlodszy jak 1994 napewno bo jest w kol. czerwonym. Foto mozesz zobaczyc na stronce firmy Rol-trans. Cena 73.000zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że po BSach jest nieco słoma połamana. Rekorda po modernizacji (2000r.) nie kupi za 100 tys. Za 100 tys. mozna kupic jak sie uda ładnego Dominatora 98SL po 90r., bo 108SL to kwota już około 110tys. po 90r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uda się z uni kaseke na używany wyrwać to może nawet i droższy tylko zastanawiam si co będzie ze słomą po BSie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz popytać użytkowników najlepiej. A Ty chcesz 6-klawiszowca czy 5-cio też Ci starczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np do Do 96 nie mam przekonania bo są dwa w okolicy i niewiele więcej robią jak ja bizonem

 

poptrzebuje coś większego od bizona tak 1,5 raza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się też nad takim wariantem aby dokupić do tego bizona co mam drugiego ale trzeba we 2 kosić więcej miejca na przechowywanie

 

Kumpel w tamtym roku kupił 5056 eksportowego za 80000 i super maszynka na hydrostacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jeden kombajn, bo trzeba drugiego kombajnistę, chyba że jest komu kosić. A który rok tego 5056? Piękne maszyny te 5056 i 5058, sam zamieniłbym swojego Do 96 na takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...