Skocz do zawartości
jan222

ziemniaki bez obornika

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wie może ktoś coś na temat plantacji wiklinowych na terenie kraju tzn takich zapuszczonych niekoszonych nawet kilka lat. Szukam takich upraw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie strasznie własnie byłem nakopac troche na obiad i chyba z 15 krzaków musiałem wyrwac na wiaderko --groszek srednio 5 ziemniaków pod krzakiem srednicy 4cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam u was choroby w ziemniakach ? bo do rozwoju zarazy warunków nie ma (przynajmniej u mnie-brak opadów i gorąco). Co sadzicię o rzepaku jako przedplonie dla ziemniaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku posadziłem ziemniaki bez grama nawozu tylko na 2,6h wysypałem 200 ton podłoza z pieczarkarni i czekam na efekt.jak do tej pory to ziemniaki sa ładne i karzaki ciemne a pod krzaka jeszcze nia zagladałem ale dzisiaj moze sprawdze to napisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej nie zaglądaj bo się rozczarujesz ziemniaki potrafią zjeść nawet do 200kg azoru w czystym składniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co sadzicię o rzepaku jako przedplonie dla ziemniaków?
przedplon dobry tylko może być problem z samosiewami rzepaku w ziemniakach , kopanie takowego np. "Bolkiem" to przechlapane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja w tym roku posadziłem ziemniaki bez grama nawozu tylko na 2,6h wysypałem 200 ton podłoza z pieczarkarni i czekam na efekt.jak do tej pory to ziemniaki sa ładne i karzaki ciemne a pod krzaka jeszcze nia zagladałem ale dzisiaj moze sprawdze to napisze

żadnego nawozu ? a PK? skrobiowe czy jadalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jadalne

robilismy badania w instytucie na zawartosc składnikow w tym podłożu, i w porównaniu z obornikiem wyglada to tak

obornik N 0,5 Ca 0,5 P 0,5 K 0,5

 

podłoże N 0,89 Ca 1,38 P 0,79 K 0,65

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bylismy dzis na polu i patrzelismy pod krzak i jetesmy mile zaskoczeni bo ziemniaki sa ładne i jak na taka susze maja zielone łęty.o dziwo nie maja żadnych objawów choroby a były tylko raz pryskane chyba Planetem

dla porównania nasz sasiad ktory sadzi w stosunku przyczepa sadzeniaków dwie przyczepy nawozu narzeka ze maja parcha i calkiem mu wyschły.

nie sadze że bez nawozu jest lepiej ale widze zena tym nawozie calkiem dobrze rosna.

 

mam tego jeszcze 800 ton i bede rozwoził po scierniskach pod zboża-zobaczymy co z tego bedzie ale mysle ze bedzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy w tym instytucie powiedzieli ci jak z wykorzystaniem składników w pierwszym i nastepnych latach w porównaniu z obornikiem choc jeśli mówisz że jest ok to nie ma co. Znajomy dawał pod cebule obornik z przepiórek i tak myśle czy nie przez to roślina lepiej znosi susze bo u niego jest różnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obornik ptasi jest bardzo mocny nadmiar może być szkodliwy dla roślin.

Podłoże z pieczarek jest OK jeśli nie jest porażone paciorkowcem (czy coś takiego nie pamiętam dokładnie nie specjalizuję się w uprawie pieczarek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby unieszkodliwic te paskudstwa przed odbiorem z pieczarkarni cała hala 50 ton jest "gotowana" para wodna o tem 110-130 stopni.

nieraz jak ładuje na przyczepy to az w buty goraco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to za free.tylko musze to od tego goscia odbierac bo on nie ma jak tego wywozic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam u Was stan ziemniaków? Moje ożywił deszcz naszczęście wszystkie nie uschły, jednak pod krzakami mam wisienki i ta ch...rna stonka, chyba czas na 3 oprysk na stonkę (może na zarazę również). Jednak czy jest sens?

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak nie kijem go to pałą" - była susza teraz bardzo mokro, no i ziemniaki mi się odmłodziły zupełnie istna zieleń a krzaki "ogromne" i niektóre kwitną! Czy coś z tym należy zrobić, czy wybujałe ziemniaki będą miały bulwy odpowiedniej jakości?? Czy to nie spowoduje zniżki plonu?? I kiedy ja zacznę kopanie? (chyba pod koniec października!) Bardzo proszę osoby z doświadczeniem w uprawie ziemniaka o pomoc. Z góry dzięki!

 

pozdrawiam /mało doświadczony jan222

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...