Skocz do zawartości
rado321

Oddawać ONW za wycofanie dzierżawy????

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Moja sytuacja jest następująca: Rozwiązałem z dzierżawcą umowe-chial za wysoki czynsz dzierżawny. Na te działki wziałem 1 rok ONW. Teraz inny dzierzawca wzial je na siebie i we wniosku zanaczyl ONW. Nie podpisywal natomiast osobnego oswiadczenia ze bedzie kontynuowal moje ONW. Czy w przypadku rozwiazania umowy dzierzawy ARIMR powinien wwymagac takiego oswiadczenia?Zalózmy ze nie z mojej winy rozwiazano umowe... na dodatek tamtem dzierzawca z ludzkiej glupoty i zawisci nie chce nic podpisywac. Co gorsze, sklada wniosek w sasiednim oddziale ARIMR, natomiast moj żąda od niego tego oswiadczenia. Zanosi sie ze oddam te pieniadze przez głupie oświadczenie? Podpisujac wniosek on juz zadeklarował dobrą praktyke rplnicza na tych działkach.. Co mogę zrobic w tej sytuacji???...PS.a może kogo przekupic? hehheeheee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy już Ciebie Agencja gnębi za to oświadczenie?

 

Myślę że powinno to być od razu rozwiązane w ten spośob, że jesli Twój następca (drugi dzierżawca) nie napisał oświadczenia dla Ciebie,ale sam i tak zazanaczył ONW to Ty nie powinieneś o to się martwić. Ale tak pewnei nie jest...

 

więc może powinieneś sam zgłosić się do agencji i zapytać o to czy musisz w takiej sytuacji zwrcać (pamietaj że tylko onw na te dzierżawione ha i im szybciej je zwrócisz tym mniejsze odsetki-bo pewnie jakieś naliczą), lub wyjasnij że tamten dzierżawca kontynuuje zobowiązanie ONW (bo zakreślił to na formularzu) - może sami to sprawdzą a Tobie dadzą spokój. O dziwo jak w swojej agencji dobrze wytłumaczysz pracownikowi agencji (tylko jakiemuś obeznanemu w temacie) to może podpowie jakieś wyjscie z stuacji.Spróbuj oni czasem mogą pomóc (może to Cię trochę nerwów kosztować, ale czasem warto się poświęcić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wskazówki. Agencja sama mnie wezwala! Przy mnie sprawdzili w systemie, ze tamten to wpisal. ale mimo wszystko nadal żadaja oswiadczenia od tamtego rolnika!!Sęk w tym, że oni sami od siebie interpretują rozporządzenie z 9 marca...Przygotowuje sie do pisania odwolania od decyzji, ktora prawdopodobnie bedzie na moja niekorzysc..Rolnicy wszystkich krajów omijajcie ARIMR!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wszystko wskazuje na to, że czeka mnie zwrot ONW za dzierżawione grunty, z powodu przerwania umowy dzierżawy, nie z mojej winy, ponieważ właścicielka ziemi od której ją dzierżawiłem, sprzedała grunty, nowy właściciel złożył wniosek o dopłaty, również na ONW, ja na wniosku zaznaczyłem przy działkach z dzierżawy, że dzierżawa została zakończona (tak kazano mi zrobić w ODRze) i na tym miała się zakończyć sprawa, bo mówili, że w agencji sprawdzą po numerach działek i jeśli nowy właściciel (użytkownik działek) złoży wniosek również o ONW, to będzie ok. Agencja nie sprawdziła, wezwała mnie do złożenia wyjaśnień, ale nic nie można zrobić, bo w agencji nie sprawdzili w terminie i mi każą dobrowolnie zwrócić ONW, bo jak mówi pracownik "poleciały by za to głowy". Nie mam jeszcze żadnej decyzji, ale czy jest szansa na uniknięcie zwrotu ONW???!!! (ok 3 tyś zł)

Proszę o pomoc!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to nowy nabywca w przeciągu 30 dni musi napisać oświadczenie, że podejmuje się prowadzenia działań ONW przez okres do zakończenia 5-letniego cyklu. Wtedy nie poniesiesz konsekwencji zmian i zwrotu ONW.

Ale z drugiej strony każde biuro powiatowe Agencji interpretuje na swój sposób przepisy. Najlepiej jest w swojej sprawie przedzwonić do biura wojewódzkiego lub jeszcze lepiej wystąpić do nich na piśmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z tego co ja się orientuję to każde Biuro Powiatowe interpretuje to na swój sposób. Przykłady: powiaty łomżyński i ostrołęcki jeśli ktoś zabierze Tobie dzierżawę to musisz postarać się o oświdczenie nowego właściciela (władającego) że bedzie kontynuował Twoje zobowiązanie ONW, ale już pow. ostrowski Ty nie martwisz się niczym (no może poza tym że tej ziemi już nie masz) to pracownicy agencji wymuszają i to oni sprawdzą czy nowy właściciel bedzie kontynuował ONW (swoją drogą oni z góry zakładaja że tak!!??!!). Zresztą w ostrołęckim i ostrowskim niemal 98% uprawnionych do ONW się o nie ubiega- to standard po prostu, mimo że czasem nie wiedzą co to jest ZDPR.

 

Dobra rada na koniec, na dzierżawy nie bierzemy ONW:

1. może ktoś zabrać i trzeba będzie się martwić,

2. bardzo często właściciel chce połowę dopłaty (ale za co skoro to nasze zobowiązanie)

3. jeśli ktoś złamie zasady ZDPR na jego gruntach to My odpowiadamy itd.

po prostu nie warto ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na złożenie oświadczenia o przejęciu zobowiązania ONW jest 14 dni.

ONW nie trzeba zwracać gdy zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nastąpiło na skutek:

 

- długotrwała niezdolność do pracy producenta rolnego,

- wystąpienie klęski żywiołowej,

- zniszczenie budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym producenta rolnego,

- wystąpienie choroby zakaźnej zwierząt w gospodarstwie rolnym producenta,

- wywłaszczenie nieruchomości, na której położone są działki rolne objęte wnioskiem,

- rozwiązania przez wydzierżawiającego umowy dzierżawy gruntów rolnych na których są położone działki rolne objęte wnioskiem

2) Producent rolny zawiadomił kierownika biura powiatowego Agencji, zgodnie z art. 39 ust. 2 rozporządzenia 817/2004/WE z dnia 29 kwiernia 2004 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR)(Dz. Urz. UE l 153 z 30.04.2004), o zaistnieniu chociażby jednej z okoliczności wymienionych w pkt 1 na skutek której nastąpiło zaniechanie działalności rolniczej - jest na to 10 dniu od ustania przyczyny wystąpienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na złożenie oświadczenia o przejęciu zobowiązania ONW jest 14 dni.

ONW nie trzeba zwracać gdy zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nastąpiło na skutek:

 

- długotrwała niezdolność do pracy producenta rolnego,

- wystąpienie klęski żywiołowej,

- zniszczenie budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym producenta rolnego,

- wystąpienie choroby zakaźnej zwierząt w gospodarstwie rolnym producenta,

- wywłaszczenie nieruchomości, na której położone są działki rolne objęte wnioskiem,

- rozwiązania przez wydzierżawiającego umowy dzierżawy gruntów rolnych na których są położone działki rolne objęte wnioskiem

2) Producent rolny zawiadomił kierownika biura powiatowego Agencji,

zgodnie z art. 39 ust. 2 rozporządzenia 817/2004/WE z dnia 29 kwiernia 2004 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR)(Dz. Urz. UE l 153 z 30.04.2004), o zaistnieniu chociażby jednej z okoliczności wymienionych w pkt 1 na skutek której nastąpiło zaniechanie działalności rolniczej - jest na to 10 dniu od ustania przyczyny wystąpienia.

 

 

No dobrze, ale wytłumacz mi rozbieżność w interpretacji tych przepisów w różnych Biurach Powiatowych. Bo faktycznie w jednych interpretują to jw. , ale w niektórych "to oni sami to załatwią" i tyle. Co z tym jest??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij co znaczą że "sami to załatwią".

Jeśli dostarczy się odpowiednie dokumenty i w terminie to nie będzie się oddawać kasy za ONW jeśli zmniejszyła się powierzchnia ONW. W przeciwnym wypadku zostanie się skierowanym do windykacji i bedzie mus oddać różnicę za ONW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami załatwią jeśli przychodzi rolnik i mówi że nie ma już tej dzierżawy, nie ma żadnego dokumentu bo umowa była ustna a nie pisemna, ale on jest uczciwy i przyszedł ARiMR poinformować że jej już nie ma (wycofanie działki). BP nie sankcjonuje go, tylko któryś z pracowników informuje ustnie (może to źle dla niego, może powinno być to na piśmie) że oni załatwią to przedłużenie zobowiązania ONW już sami. To właśnie miałem na myśli. Bo jak taki rolnik ma znaleźć nowego władającego ziemią i uzyskać od niego stosowne pisemne zobowiązanie.

Chyba coś w takich sytuacjach jest nie dopracowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak w zasadzie powinno być bo jak na mojej dzierżawie właścicieł połaczył sobie 2 działki w jedną w 3 roku dzierzawy i nic mi o tym nie wspomniał to zaraz do mnie wysłali pismo że takiej działki nie ma w systemie. Więc borę wnioski z wczesniejszych lat i walę do BP. A tam mówią że wystarczy wyciąg z geodezji. Wiec jadę do geodezji a tam miła Pani mówi że to BP powinno o to wystapić albo właściciel a nie ja dzierżawca. Musiałem do właściciela ten dał odpis który dostał po scaleniu i do BP. Jak im powiedziałem że w geodezji kazali im osobiście wystapić o takie pismo że mi nie dadzą to kazali iść do właściciela. Ale ja już miałem to pismo to dopiero oczy zrobiły leniwe ludziska. Tak jest w BP ARiMR. A jeszcze lepsze jaja są z bydłem.

Co do zwrotu ONW jak nie załatwicie sobie tych świstków o przejeciu zobowiazań ONW przez kogoś innego to do zwrotu ewentualnie musicie mieć taką sama powierzchnię czyli załatwić sobie gdzieś ziemię gdzie ktoś nie piasł ONW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...