Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szósty liść właściwy to optymalna faza na zabieg ( chyba ze presja samosiewow zbóz jest duża to wtedy nie ma co czekać z graminicydem i te dwa zabiegi połączyć). Warunki pogodowe są sprzyjające i jak na razie nie widać presji suchej zgnilizny (większą uwage należy zwrócić na ślimaki i gnatarz). Poczekaj i spróbuj "złapać" ciepłą noc po zabiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem na liściach rzepaku żółte przebarwienia na ich obwodzie co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest coś takiego w niektórych miejscach. Może ktoś mógłby pomóc. Dzisiaj poleciałem z opryskiem (Tebu 0,66l./ha + Foliarel 2kg/ha + siedmiowodny siarczan magnezu 10kg/ha) miejmy nadzieje że pomoże to na te objawy które już są i zabezpieczy przed innymi grzybkami. Trzeba było to zrobić bo rzepak zasuwał jak głupi i pewnie by się wybujał do jesieni. A dlaczego Tebu? Bo tam gdzie kupywałem był najtańszy z grupy tebukonazoli 77zł/l. Pewnie w niektórych częściach Polski za taką cenę kupujecie Horizon, ale ja mieszkam gdzie mieszkam, więc niestety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umnie tez pojawiaja sie takie objawy ale w moim przypadku to raczej brak pokarmu dla roslin bo jak posialem to 2 dni deszcz lal i na kochanych ziemiach bielicowych zrobil sie doslowny beton i roslinki wypuscily zwlaszcza w koleinach 4 liscie i wiecej nie rosly tylko tracily barwy i pojawialy sie na lisciach zolte obwodki.Ewidentnie teraz widac roznice bo w koleinach rzepak malutki a miedzy koleinami szaleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Brukwiczek jeżeli chodzi o Tebu to OK, ale Foliarel + Siarczan czyli bor i magnez nie idą ze sobą w parze, w przypadku zaaplikowania takiej dawki pobierany jest tylko ten, którego jest więcej w danym momencie. Tak tłumaczą w Progess-Chemie gdzie zapewne kupowałeś te środki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Kupowałem w Progress Chemie. Facet powiedział mi że Foliarel z siarczanem magnezu antagonizuje, jednak rolnicy stosują taką mieszankę i jest ok. Oczywiście teraz bardziej wierzę Tobie niż temu gostkowi, który chce jak najwięcej sprzedać. ,,Chęć zysku" Napewno już na następny rok tego błędu nie popełnie, bo jak zrobie w zimie większy opryskiwacz to będe mógł polecieć oddzielnie Tebu + Foliarel ,a za pare dni dać siarczan magnezu. troche mnie zniechęca w tym momencie 9 wyjazdów w pole moją 300l bańką obsługującą 8ha rzepaku... załamka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesć A co powiedzielibyscie na taką mieszankę na póżno siany rzepak ma teraz 4-6 liści Chce dać 5kg siarczanu magnezu+ 5kg mocznika+ 3 litry florowitu na ha Wszystko wymieszać i opryskać Nie będzie problemu ? Jak sądzicie Robie tak w kukurydzy co 14 dni od momentu ukazania się 4 liscia i zawsze grało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarczan Magnezu jest jak najbardziej wskazany, zrezygnowałbym osobiście z azotu w postaci moczniku. Florovit to raczej zastosowałbym na wiosne bo zawiera azot ok.3% (azot amidowy-0,7%, azot azotanowy-2%) pozatym siarke i magnez, który jest w siarczanie i zostaje tak naprawde tylko bor. A teraz przy takim układzie pogody wszyscy myślimy jak rzepak przyhamować. A azot go tylko zachęci by dalej rosnąć. Biorę pod uwagę że późno siałeś, mimo tego nie stosowałbym azotu. [/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak u was wygląda teraz rzepak? Macie jakieś problemy z chorobami, szkodnikami Piszcie!!!!!! Będziemy wspólnie o tym dyskutować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
planuję pod koniec tygodnia dać karben+ccc większość ma 6

witam! CCC oprocz swojej zalety ma wade, ze skraca korzen, nie lepiej dac Tebu 0.6l * 70zl = 42zl, a afektu ujemnego w postaci skrucenia korzenia nie bedzie. Oczywiscie moge sie mylic!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pojadę Oriusem + Gepard na samosiewy. A rzepak rośnie jak szalony nawet ten posiany we wrześniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ten co pod koniec sierpnia posiałem to ma 40-50 cm dzisiaj poleciałem oriusem ciekawe co z tego będzie a 3 ha co siłem we wrześniu i opryskałem alatrifem to strasznie marny jest i jakiś taki żółty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kosiłem po ludziach kukurydze a w tamtym tygodniu w poniedziałek zaczołem u siebie ale niestety noże wyleciały mi kanałem wyrzutowym i 3 dni roboty miąłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy pryskacie od grzybów i innych szkodników teraz czy na wiosne ??

u mnie rzepak w tym roku jest rewelacyjny jak nigdy no moze poza jednym rokiem a dajecie cos dolistnie czy dopiero wiosenne nawozenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że te noże Ci Piootrze w rzepak nie poszły, bo by z pół pola wytłukły Nie martw się u wszystkich się coś graci. A może byłby ktoś tak uprzejmy i powiedział mi co to jest że listki na rzepaku żółkną? I to całe. Nie ma na nich żadnych czarnych piknidów chorobotwórczych. Podejrzewam że brak mu jakiegoś składnika, tylko jakiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Brukwiaczek uprawiamy rzepak na tym samym typie gleby - z moich obserwacji - zastosowałem po siewie Alatrif 5l/ha + Brasiherb 0,25 l/ha rzepak strasznie przyhamowany 3-4 liście (tam gdzie oprysk nie doleciał w tej chwili ma 7-8 liści), w tamtym tygodniu zastosowałem Orius 0,5 l/ha + Foliarel 2 kg/ha + mocznik 1% rzepak dalej podsycha czyli brakuje mu tylko WODY. Zastanawiam się czy na słabszy nie polecieć WUXALEM lub BASFOLIAREM 3 l/ha. Podrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że dzisiaj zaczeło padać. I mam nadzieje że to pomoże. Bo objawy są takie że te listki najniżej ziemi zółkną, zobaczymy. U mnie też rzepak dostał Tebu+Foliarel+Siarczan Magnezu (dowiedziałem się że nie jest to zbyt dobrą mieszanką, niestety po fakcie). A gdzie Tom zaopatrujesz się w środki? Ja kupuje w Progress Chemie, tylko tam trzeba uważać na gości bo wciskają czasem coś na siłe. Najlepiej samemu wiedzieć co się chce. Dość tani sklep jest w Końskowoli, ale tam mam daleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczyłem z Agricolą (tylko grupy producenckie mają olbrzymie rabaty), Kuczyńska ceny niezbyt atrakcyjne, na dzień dzisiejszy zaopatruje się w Progress-Chemie - zobaczymy jak długo? Czy robisz pszenicę na jesieni, czy dodajesz odżywki - odpowiedź przerzuć na forum o pszenicy. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Agricole to w moim odczuciu jest droga. A w Progress nie podoba mi się to że podczas zakupu facio próbuje Cie automatycznie ,,wysterować" na środki które według niego są dobre. W miejscowości Podole, to jest zaraz przed Bełżycami jadąc od Lublina, znalazłem tanią hurtownie-sklep Migrola. Tutaj podam Ci numer telefonu 0 81 516 24 19 gdybyś chciał zadzwonić i porównać ceny. Pozatym ostatnio moje zainteresowanie wzbudził, płynny nawóz azotowy pod nazwą BRS (prawdopodobnie). Jeśli ktoś miał z nim doświadczenie to proszę o wypowiedź. W każdym razie jest dużo tańszy od mocznika. I na wiosnę rozlewa się go opryskiwaczem w postaci płynnej, doglebowo. Zalety są takie że szybciej działa niż zwykły nawóz azotowy, który musi mieć wilgoć by się rozpuścić i oczywiście więcej czasu. Można go dawać pod rzepak na wiosnę i pod zboża. Prosiłbym fachowca o ocene tego środka i jego skuteczność. Odrazu mówie żę mogłem się pomylić w jego nazwie, dlatego jeśli ktoś mnie poprawi to nie ma problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pryskacie juz rzepak Horizonem ile mniej wiecej powinny mieć rośliny przed dokonaniem tego zabiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już opryskałem jakiś tydzień temu Tebu. A z Horizonem jest tak, że dajesz go od 0,5 - 0,75 l./ha w stadium 4 - 8 liści właściwych i działa on na takie choroby: Cylindrosporiozaprzy dawce 0,75 , Czerń krzyżowych w kapustnych, Mączniak rzekomy rzepaku ,Sucha zgnilizna kapustnych, Szara pleśń, Zgnilizna twardzikowa. Czyli praktycznie wszystkie. Moim zdaniem środek bardzo dobry, tylko cena tak jak u mnie 110zł/l troche odstraszająca, gdy są środki zamienne. Podróbką jest Tebu 70zł/l. Choć nie pisze że działa na wszystkie choroby opisane w Horizonie, to substancja czynna jest taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...