Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

pierwszy raz to zasiałem i też tak uważam moje jest z 30 cm wyższe od kukurydzy ma teraz ok 2m a miały być 4m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po górkach gdzie było sorgo to było więcej masy zielonej niż z kukurydzy, a co do wartości pokarmowej "?" Ane na słabszych ziemiach gdzie nie ma mrozowisk warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siałem to siewnikiem do buraków a wysokość nawet ponad 3 m ale średnio 2,5 m na dobrych glebach. Na piaskach koło 1,5 - 2 m. Co najważniejsze ciągle zielona nawet przy upałech tegorocznych. Tylko uważaj bo są też jakieś odmiany które nawet na super glebie nie przekroczą 1,5m.

Plantacja wygląda niesamowicie całkiem podobna do kukurydzy tylko brak kolb i na wierzchołku wiecha z nasionkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem, że im bardziej sucho tym lepiej się rośnie Sorgo. Ma (słowo zostało usunięte) system korzeniowy. My siejemy w przyszłym roku.

Aha i nie zamienia się żywienia krów z kiszonki z kukurydzy na kiszonkę z sorgo. Nie ma takiej energii, jak kukurydza i nie wolno jej sorgiem zastępować. Sorgo odpowiada raczej sianokiszonce, ma białko.

Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kosiłem sorgo i kukurydzę. No i żałuję że nie posiałem wiecej sorgo. Tam gdzie było posiane na piachu to kukurydza 2 sztuki na m2 o wysokości 1 m a obok sorgo pod 2 m i geste. Podobnie na dołku gdzie kukurydza miała pod 3 m a sorgo z pół metra wyższe. Tylko problem bo jak wyrosło takie wysokie to się zaczoło pochylać i czasem może się wyłożyć. Ale jak siać kukurydzę na 5 i 6 klasie to odrazu lepiej sorgo a i tak będzie wiecej zielonej masy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada: ostrożnie z zachwytami nad sorgo w przypadku gdy chcemy dobrze żywić krowy mleczne a to dlatego,że sorgo ma niski poziom energii co przy większych wydajnościach bedzie sie mściło,nie zastępujmy kukurydzy sorgiem a uzupełniiajmy w grupach technologicznych mających mniejsze zapotrzebowanie na energię. A co do mieszania w siewie z kukurydzą to tez nie jestem za, bo ani nie będzie się miało porządnej kisz.z kukurydzy ani mniej energetycznej paszy np. dla młodzieży.Myśle, że jest to roślina przed którą jest u nas przyszłość a to przez jej nie duże wymagania i zmieniający sie klimat.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale dla bydla miesnego to chyba jest dobre sorgo

a co do siania razem to tez slyszalem ze nie bardzo bo potem moga byc problemy ze skoszeniem, bo jak sorgo wyrosnie na 3-4 m. a kukurydza przywiednie i bedzie miala 1 m. to rzecz jasna ze kukurydzy sie za bardzo nie zbieze miedzy sorgiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie sorgo takie jak kukurydza było tylko bardziej zachwaszczone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedaleko mnie byle "pgr" mialy sorgo 2 razy wieksze niz kukurydze, przy czym sorgo bylo na gorszej ziemi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w przyszłym roku kukurydze i sorgo pryskam guardianem po siewie tylko nie wiem co na jednoliscienne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w AR w Krakowie mają podobno robic badania zielonki sorga i kiszonki z niego ciekawe co im pokaze, a roslinki maja nie " byle skąd" bo z Glubczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płaciłem 600zł za paczke na 3 ha.najlepiej wysiać siewnikiem od buraków przyczym ma być ok.250tys roślin raz gęściej niż buraki.siałem poznaniakiem ale niezbyt ciekawie to wygląda tzn. nierówno nie ma odstępów w rzędzie jedne blisko siebie inne daleko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie w wielkopolsce można kupić nasiona sorgo?damian może znasz jakąś firme z dobrymi odmianami na gleby 5 i szostki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem z syngenty był warunek żeby kupić 3 paczki kukurydzy to wtedy paczka sorgo zawsze idzie coś zakombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie nawożenie mineralne stosuje się żeby to dobrze urosło tylko że na słabej ziemi :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...