Skocz do zawartości
radzioha

nawożenie jesienne

Rekomendowane odpowiedzi

ojciec zawsze dawal fosfor i potas pod rosliny wiosenne (zboza i ziemniaki) zawsze wiosna, A ja slyszalem i czytalem że lepiej to rzucic pod zimowa orke - jak radzicie? a jest jeszcze jedna sprawa bo teraz w tym miejscu rosnie poplon - gorczyca i jest na tyle wysoka że nie zasieje sie siewnikiem

a jakby to sypnal juz po orce i tak zostawic pod snieg?

kto ma w tym praktyke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiosenną dawkę PK daję zimą jak sieję N na oziminy czyli jak zaczyna się ocieplać w dzień a nocą zamarza tak że można przejść ciągnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potas na lzejszych ziemiach lubi byc wymywany przez wode, i wlasnie na tych ziemiach nie ma sensu dawac go jesienia. Mozna go dzielic, czesc jesienia czesc wiosna. Ja zawsze daje na wiosne.

Fosfor jest skladnikiem ktory w pierwszym roku i tak rozlozy sie maksymalnie w 20-30 %, teoretycznie mozna go dawac raz na trzy lata w 3 razy wiekszej dawce:))) i bedzie podobne dzialanie jak co roku.

 

Ja pod zboza ozime i rzepak nawoz daje jesienia pod uprawe, a ziemniaki i jare na wiosne, chociaz pod jare to nawet nie daje bo zreguly sieje je po ziemniakach, a wiadomo ze pod ziemniaki sie daje wieksze dawki P i K., i na pewno na nastepny rok cos zostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy Agronom powie PK zaleca sie podawać przed orka zimowa

Np

Stosowanie go przed siewem zmiesza go tylko na taka głębokość jak uprawa, czyli ok 3-4cm

Rośliny sa siane na taka sama głębokość

I tu pojawia się sie problem przejście PK do ziemi jest wolniejsze niż przyrost korzeni roślin, czyli mamy nagromadzenie sie PK w górnej warstwie a małe w dolnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co roku stosuje nawożenie przedsiewem lub sadzeniem i robie analizy gleby.wg mnie to najlepszy sposób pozwala nawet zaoszczędzić na nawozach bo wiem na bieżąco czego brakuje.znam ludzi którzy pod burak cukrowy stosowali część pod orkę resztę na wierzch i jakoś już tak nie robią a niby było tak super już ktoś pisał fosfor jest mało przemieszczalnym składnikem i tylko jego można by dać jesienią potasu nie warto.roczne wymycie fosforu jest minimalne, potasu ok 30kg/ha(jak się myle niech ktoś poprawi), wapnia 350kg i te ilości muszą być wprowadzone albo zasobność spadnie no i oczywiście to co pobierze roślina uprawna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

) Jest tak, jaki kraj raki obyczaj i każda ziemia jest inna, choć do tej pory sam stosowałem nawóz przedsiewnie(polifoska max) to od tego roku PK daje przed orką zimowa (po kukurydzy, bo po jęczmieniu i burakach nie orzemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radzioha pisałeś, że masz posianągorczycę na poplon - czyli według zaleceń programu RŚ powinieneś zostawić ją na zimę w stanie zielonym.

W takim przypadku zbędne jest stosowanie nawozów - chociażby z tego względu, że nie będziesz mógł zmieszać ich z glebą.

W przypadku wapnowania gleb (co ma miejsce najczęściej na ściernisko) fosfor powinno się dać w jak największym odstępie czasowym od wapna - czyli po zastosowaniu teraz wapna fosfor dajemy dopiero na wiosnę.

Jeśli ktoś się upiera dać nawozy jesienią wystarczy dać fosfor, który dokładniej przemieszamy z glebą, potas wystarczy dać razem z dawką startową (lub przedsiewną) azotu - jako łatwo przemieszczający się w roztworze glebowym ulegnie przemieszczeniu - a przy zastosowaniu go jesienią - ulewne deszcze zazwyczaj go wymywają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki - mysle ze wiem wiecej i wydaje mi sie ze doswiadczenie wygralo i zostanie zgodnie z ojcowską tradycja. A co do RŚ to niestety nie spelniam wymogów a gorczyca zostawiona na zime to raczej zmarznie i nici z zielonej masy, tylko suche badele - a one mają jakąs wartość??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaletą gorczycy jako poplonu jest to że te badyle zatrzymują śnieg - czyli mają te same znaczenie co ostra skiba. Zielenina zmarznie - ale pozostanie na powierzchni gleby. Natomiast pozostałości po korzeniach - tworzących gęstą sieć kanalików - zatrzymują o wiele więcej wody na wiosnę niż ostra skiba. Tak więc lepiej jest zostawić te badyle na zimę a wiosnę tylko agregat podorywkowy i siew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potas na glebach lekkich stosujemy wiosną przed uprawą przedsiewną, na glebach ciężkich stosuje się go jesienią. Potas jest pierwiastkiem bardzo łatwo się przemieszczającym.

Fosfor zarówno na glebach lekkich jak i ciężkich można stosowac jesienią ale dla tych pierwszych lepszym jest termin wiosenny.

Zastosowanie tych nawozów po orce i pozostawiając je tak na zime jest niedopuszczalne!!! Zostaną one spłukane na wiosnę i efekt będize taki, jakby wcale się ich nie zastosowało.

Gorczyca ma działąnie fitosanitarne i mątwikobójcze (niektóre odmiany) dlatego jest świetnym poplonem szczególnie dla buraków i ziemniaków ale też dla zbóż i innych roślin.

To, czy gorczyca ma zimą zostac przyorana czy zostawioan do wiosny zależy jaką rosline będziesz uprawiał. Jeśli bedą to np. zboża lepiej jest przyorać przed zimą a jeśli kukurydza pozostawić choć też nie koniecznie. Ja uważam, że każdy poplon powinno się przyorać przed zimą. Orka wiosenna bardzo mocno przesusza glebe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moje zdanie jest takie jezeli został poplon na zime to nie orac tylko gruberem lub tależówka go załatwic a potem uprawa i siew bez orki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...